اصطلاحات عکاسی به انگلیسی

اصطلاحات عکاسی به انگلیسی

اصطلاحات عکاسی به انگلیسی: برای یک رسانه تصویری، وقتی صحبت از اختصارات می شود، کمی سوپ الفبا است. AWB ،DOF ،RGB … حتی برای یک عکاس فصلی، اختصارات عکاسی می تواند یک برخورد گیج کننده باشد. در اینجا چند مورد از رایج ترین اختصارات عکاسی آورده شده است که به شما کمک می کند TIFF خود را از TTL خود بگویید.

 

اصطلاحات عکاسی به انگلیسی

A
اولویت دیافراگم که به طور خلاصه به A یا Av (برای مقدار دیافراگم) خلاصه می شود، تنظیماتی در دوربین شما است که به شما امکان می دهد مقدار دیافراگم را تنظیم کنید (در غیر این صورت f-number یا f-stop شناخته می شود) در حالی که دوربین به طور خودکار سرعت شاتر را برای تولید انتخاب می کند تصویری با نوردهی صحیح.

همانطور که دیافراگم را برای جلوه های مختلف عکاسی تنظیم می کنید، نور سنج داخلی دوربین شرایط نوری صحنه را اندازه گیری می کند و سرعت شاتر را متناسب با آن تنظیم می کند.

بیشتر بخوانید: حالت خودکار دستی ، دیافراگم و اولویت شاتر

AF
AF مخفف فوکوس خودکار است. ویژگی AF به صورت خودکار لنز دوربین را برای فوکوس روی سوژه تنظیم می کند و تصویری واضح ایجاد می کند.

حالت های فوکوس AF انواع مختلفی دارد. فوکوس منفرد، معروف به AF-S (Nikon) یا One Shot AF (Canon) باعث می شود دوربین فوکوس را روی سوژه قفل کند و در حالی که محرک شاتر را تا نیمه نگه دارید، دوربین فوکوس مجدد نخواهد کرد. فوکوس پیوسته یا ردیابی – از طرف دیگر AF-C (Nikon) یا AI Servo (Canon)، اگر دکمه شاتر را نیمه فشار دهید، فوکوس را دوباره تنظیم می کند. با این کار فوکوس بر روی افراد متحرک حفظ می شود. برخی از دوربین ها همچنین حالتی به نام AF-A (Nikon) یا AI Focus AF (Canon) دارند که به طور خودکار بین دو حالت جابجا می شود.

Auto
خودکار به معنی اتوماتیک است و گاهی با یک مستطیل کوچک سبز رنگ روی چرخ انتخابگر حالت عکسبرداری دوربین علامت گذاری می شود. در این حالت، دوربین با در نظر گرفتن سرعت شاتر، دیافراگم، فوکوس، تعادل رنگ سفید، ISO و اندازه گیری نور، تمام تنظیمات دوربین را برای نوردهی صحیح محاسبه و تنظیم می کند.

بعضی از دوربین ها حالت های خودکار را دارند که به صورت تخصصی در عکسبرداری از یک سوژه خاص برنامه ریزی شده اند. به عنوان مثال، حالت اکشن یا ورزشی مقدار ISO بالاتر و سرعت شاتر سریعتر را در اولویت قرار می دهد. اگر دوربین شما چنین حالت هایی را ارائه دهد، با یک شکل در حال اجرا بر روی شماره گیری شما نشان داده می شود.

حالت خودکار را گاهی اوقات با یک مستطیل کوچک روی چرخ انتخابگر حالت عکسبرداری دوربین نشان می دهید.

AWB
نور در شرایط مختلف متفاوت است. AWB یا White Balance White در دوربین کار می کند تا تعادل رنگ سفید (WB) یک صحنه را اندازه گیری کند و هرگونه رنگ آمیزی را که ممکن است مانع عکس شود از بین می برد. به طور خلاصه، سعی می شود صحنه شما به طور خودکار تجزیه و تحلیل و رنگ آمیزی شود. در بیشتر موارد نسبتاً خوب عمل می کند اما می توان آن را فریب داد.

توجه: اگر در قالب RAW عکاسی کنید، بعداً می توانید White Balance را در مرحله پس از تولید تغییر دهید.

 

 

اصطلاحات عکاسی به انگلیسی

 

 

همچنین بخوانید: تفاوت فرمت jpeg با raw

B
B مخفف Bulb است، حالتی که برای نوردهی طولانی تر مانند مواردی که اغلب در عکاسی با مرور زمان مشاهده می شود، طراحی شده است. در حالت Bulb، هنگامی که دکمه شاتر را فشار می دهید، شاتر تا زمانی که دوباره دکمه فشار داده نشود (یا بسته به دوربین شما آزاد شود) باز می ماند.

این حالت معمولاً همراه با سه پایه و آزاد شدن شاتر از راه دور مورد استفاده قرار می گیرد و برای دستیابی به نوردهی بیشتر از 30 ثانیه (حداکثر زمان نوردهی در بیشتر دوربین ها) ضروری است.

CMYK
CMYK مخفف فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه است. رنگ سیاه به K گفته می شود که اختصاری برای صفحه کلید است. ابزاری برای چاپ که جزئیات هنری یک عکس را با جوهر سیاه ایجاد می کند. CMYK فضای رنگی است که برای بیشتر چاپگرهای تولید مثل رنگ (مجلات، پوسترها، کارت های کسب و کار و غیره) استفاده می شود. این حالت چهار رنگ از هر رنگ به مقدار تعیین شده برای ایجاد چاپ رنگی استفاده می کند. این یک فرآیند کسری است، بنابراین هر رنگ اضافی به معنای جذب نور بیشتر برای ایجاد رنگ است.

از آنجا که RGB (فضای رنگی که دوربین شما در آن تصویر را ضبط می کند) طیف وسیعی از رنگهای موجود در صفحه دیجیتال را فراهم می کند، یک تصویر چاپ شده با تصویری که هنگام فشار دادن “چاپ” مشاهده می کنید متناقض خواهد بود. تبدیل تصویر به CMYK در فتوشاپ یا ایلوستریتور قبل از چاپ ، تصویری روی صفحه تولید می کند که بسیار نزدیکتر به محصول چاپ شده است و به شما امکان چاپ دقیق تصویر را می دهد.

DOF
عمق میدان یا DOF منطقه تمرکز در عکس است. عمق میدان تحت تأثیر دیافراگم است. دیافراگم بزرگ باعث ایجاد عمق میدان کم می شود و مقدار کمی از عکس در فوکوس قرار می گیرد. دیافراگم کوچک عمق میدان زیادی را با فوکوس بیشتر ایجاد می کند. عمق میدان نیز با فاصله کانونی لنز و فاصله از سوژه تا دوربین تعریف می شود.

دیافراگم کوچک عمق میدان زیادی را با فوکوس بیشتر ایجاد می کند.

DPI
DPI یا نقطه در اینچ اغلب به جای PPI یا پیکسل در اینچ استفاده می شود. از نظر فنی، DPI تعداد نقاط قابل چاپ در یک خط در دامنه یک اینچ را اندازه گیری می کند. PPI همچنین تعداد نقاط یک خط را در فاصله یک اینچ اما در عوض روی صفحه کامپیوتر اندازه گیری می کند. چاپگرها و صفحه هایی با مقادیر DPI یا PPI بالاتر ، واضح تر و با جزئیات بیشتری هستند.

برای اندازه گیری صحیح تصاویر برای چاپ، باید از DPI چاپگر خود مطلع باشید.

DSLR
DSLR مخفف دوربین دیجیتال تک لنز Reflex است. یک دوربین DSLR دارای آینه ای است که نور وارد شده از لنز را منعکس می کند و آن را از طریق منشور یا مجموعه ای از آینه ها به سمت منظره یاب هدایت می کند. این چیدمان به شما امکان می دهد با مشاهده منظره یاب آنچه را که در حال عکاسی هستید، ببینید. هنگامی که دکمه شاتر فشرده می شود، آینه بالا می رود و اجازه می دهد تا نوری که از لنز می آید به سنسور دوربین برسد.

مطالب مرتبط : 50 نکته دوربین Canon: آموزش عکاسی با دوربین Canon

F-stop یا f-number
f-stop یا f-font اصطلاحی است که اندازه دهانه دیافراگم روی لنز شما را نشان می دهد. هر دیافراگم به صورت f-stop یا f-number مانند f / 8 یا f / 2.8 بیان می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه کنترل دیافراگم و ایجاد عکس های قوی تر

IS
IS مخفف Image Stabilization است. این فناوری تحت چندین نام قرار دارد. کاهش ارتعاشات، SR ،VR و VC چند مورد هستند. تثبیت کننده تصویر یکی از ویژگی های لنز شماست (همه لنزها از آن برخوردار نیستند!) که به شما امکان می دهد در هنگام عکسبرداری دستی با سرعت کمتری شاتر، در شرایط تاریک و در فاصله کانونی بیشتر، از تصاویر واضح تری عکس بگیرید.

توجه: برخی از دوربین ها دارای تثبیت کننده در داخل بدنه دوربین هستند. کتابچه راهنمای دوربین خود را بخوانید تا مطمئن شوید.

ایزو
ISO مخفف International Standards Organization است. در عکاسی از فیلم ، ISO (یا ASA سابق) نشانه ای از حساسیت یک رول فیلم به نور بود. در عکاسی دیجیتال، ISO حساسیت نسبی سنسور دوربین را اندازه گیری می کند. این مقدار را می توان در دوربین تنظیم کرد.

هرچه این عدد بیشتر باشد، حسگر می تواند نور بیشتری را ضبط کند. با این حال، هر چه حساسیت فیلم یا سنسور بیشتر باشد، تصویر دانه دارتر خواهد بود (در عکاسی دیجیتال به آن نویز گفته می شود).

نویز دار بودن در این تصویر به دلیل مقدار بالای ISO ایجاد می شود.

JPEG
JPEG (که گاهی اوقات به JPG کوتاه می شود) یک قالب فایل تصویری است. مخفف “Joint Experts Expert Group” است. نام گروهی که قالب را ایجاد کرده است. این یکی از رایج ترین قالب های تصویری است که توسط دوربین های دیجیتال ذخیره می شود، دیگری RAW است.

پرونده های JPEG فقدان هستند، به این معنی که تصاویر در این قالب فایل فشرده می شوند. فرمت های از دست رفته کوچکتر و کار با آنها آسان تر است ، اما از افت کیفیت رنج می برند.

M
M یا Manual Mode یک حالت عکسبرداری در دوربین شما است که وقتی فعال می شود ، به این معنی است که شما بر تمام تنظیمات دوربین خود کنترل کامل دارید. این شامل دیافراگم، سرعت شاتر، ISO، تعادل رنگ سفی، حالت اندازه گیری و موارد دیگر است.

توجه: حالت دستی و تمرکز دستی یک چیز نیستند و منحصر به فرد یکدیگر نیستند. یعنی شما می توانید در حالت دستی با استفاده از فوکوس خودکار یا در حالت خودکار با استفاده از فوکوس دستی عکس بگیرید.

M4 / 3
M4 / 3 مخفف Micro Four Thirds است و به آن MFT نیز می گویند. M4 / 3 توسط Olympus و Panasonic در سال 2008 ساخته شده است ، یک سیستم لنز قابل تعویض بدون آینه برای دوربین های دیجیتال و لنزها است. این سیستم بدون آینه به این معنی است که دوربین دارای یک سیستم منظره یاب نوری مانند دوربین های SLR / DSLR معمولی نیست ، اما درعوض منظره یاب الکترونیکی (EVF) دارد. این سیستم ساده تر، سبک تر است و دوربین های کوچکتری را نسبت به DSLR امکان پذیر می کند.+

P
P مخفف Program Mode است. در این حالت عکسبرداری، دوربین دیافراگم و سرعت شاتر را به طور خودکار تنظیم می کند، در حالی که به شما امکان می دهد تنظیمات دیگر مانند ISO، فلاش، تعادل رنگ سفید و عملکردهای فوکوس را نیز انجام دهید.

RGB
RGB بر اساس ادراک انسان از رنگ ها مخفف قرمز، سبز و آبی است. RGB یک فضای رنگی افزودنی است که برای مشاهده تصاویر در نمایشگرهای دیجیتال طراحی شده است (CMYK را در بالا ببینید).

S
حالت اولویت شاتر (همچنین به عنوان SP یا TV برای Time Value شناخته می شود) تنظیماتی است که به شما امکان می دهد سرعت شاتر را انتخاب کنید در حالی که دوربین به طور خودکار دیافراگم را برای نوردهی مناسب تنظیم می کند. همانطور که سرعت شاتر را تنظیم می کنید ، نور سنج داخلی دوربین شرایط نوری صحنه ای را که عکاسی می کنید اندازه گیری می کند و دیافراگم را بر اساس آن تنظیم می کند.

این حالت برای عکسبرداری از اشیا دارای حرکت سریع است یا زمانی که می خواهید سوژه در حال حرکت را تار یا فریز کنید، بهتر استفاده می شود.

Panning  هدف در حال حرکت زمان مناسبی برای استفاده از حالت اولویت شاتر است.

SLR
SLR یا “تک لنز رفلکس” به یک دوربین غیر دیجیتال با قابلیت رفلکس تک لنز اشاره دارد.

TIFF
TIFF کوتاه برای فرمت File Tagged Image File است، فرمت پرونده ای برای تصاویر دیجیتال است که رنگ و جزئیات آن را به روشی که قالب های فشرده سازی ضعیف مانند فایل های JPEG از دست نمی دهند. این نوع قالب پرونده بدون فقدان توصیف می شود.

TTL
TTL مخفف Through Through Lens است و به یک سیستم اندازه گیری خودکار فلش اشاره دارد. قبل از قرار گرفتن در معرض واقعی، فلاش یک انفجار کوتاه ایجاد می شود، دوربین مقدار نوری را که از لنز می آید می خواند و قدرت فلاش را بر اساس دیافراگم انتخاب شده تنظیم می کند. این حالت اغلب با فلش روی دوربین استفاده می شود.

TTL در مقابل فلش دستی

USM
USM مخفف Ultra Sonic Motor است، نوعی موتور سوژه خودکار در لنزهایی است که توسط Canon مارک تجاری می شود. سیستم های معادل شامل Nikon’s SWM (Silent Wave Motor) ،Sigma’s HSM (Hyper-Sonic Motor) و Olympus ‘SWD (Supersonic Wave Drive Motor). آنها به گونه ای طراحی شده اند که فوکوس خودکار لنز را تا حد ممکن بی صدا کار کنند.

WB
WB مخفف White Balance (تعادل سفید) است، عبارت است از تعادل رنگی که در شرایط نوری مختلف برای تصویر دقیق وجود دارد. در صورت عکاسی با فرمت RAW می توان White Balance را در دوربین تنظیم کرد و در هنگام پردازش تنظیم کرد.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود. اگر به عکاسی صنعتی و فیلم صنعتی علاقه مندید حتما از نمونه کارهای ما بازدید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

three − 1 =