نحوه کنترل دیافراگم و ایجاد عکس های قوی تر

کنترل دیافراگم

کنترل دیافراگم

کنترل دیافراگم یکی از قوی ترین راه ها برای بهبود تصاویر شماست. همچنین این موضوعی است که همچنان دانشجویان عکاسی را در همه جا گیج می کند. به جای پیچیده کردن بی مورد مسائل، ترجیح می دهیم موضوع را ابهام زدایی کنیم. در این آموزش، ما نشان خواهیم داد که چگونه می توان از دیافراگم باز و کوچک برای ایجاد نتایج ثابت و زیبا استفاده کرد. همچنین کنترل دیافراگم در عکاسی صنعتی نیز بسیار مورد توجه است.

 

برای کنترل دیافراگم پس زمینه را در نظر بگیرید

وقتی می‌خواهیم عکس بگیریم، اولین سوالی که از خودمان می‌پرسیم این است که «چه نوع پس‌زمینه‌ای بهتر است؟» در مورد حیات وحش، ورزش، پرتره، و اشیاء بی جان، من اغلب می‌خواهیم سوژه واضح و پس زمینه تاری ملایم باشد. همانطور که در مثال بالا خواهید دید، پس زمینه تار به بیننده اجازه می دهد تا روی جزئیات زیبای پروانه تمرکز کند، نه روی برگ های پشت آن.

برای انجام این کار، ما یک دیافراگم باز را با تنظیم به عدد f کوچکتر انتخاب کردیم. در f/5.6 دهانه لنز شما از نظر فیزیکی کاملا باز است و چیزی را ایجاد می کند که به عنوان عمق میدان کم شناخته می شود.

کنترل دیافراگم

عکاسی تبلغیاتی

در مثال بالا، ما از یک آتلانتیک پافین با f/5.6 عکس گرفتیم. پرنده تیز است در حالی که شاخ و برگ در دوردست بسیار نرم است. موضوع عکس به وضوح مربوط به منقار رنگارنگ آن است. به همین دلیل، عکاسان حیات وحش معمولاً از دیافراگم های باز برای اکثر کارهای خود استفاده می کنند. برای تاکید بیشتر بر اثر، سعی کنید موقعیت خود را طوری قرار دهید که بین سوژه و پس زمینه فاصله وجود داشته باشد. 

عمل انجماد در کنترل دیافراگم

عکاسی صنعتی

کنترل دیافراگم باز انتخاب شده توسط عکاس نه تنها آن عمق میدان کم را ایجاد می کند، بلکه مقدار زیادی نور را به دوربین می دهد. به این ترتیب، می توان از سرعت شاتر سریع برای ثابت کردن اکشن استفاده کرد. اگر در مورد عکاسی ورزشی جدی هستید، لنزی که تمام راه را تا f/2.8 واید ارزش سرمایه گذاری را دارد.

حتی ممکن است بشنوید که مردم از آنها به عنوان “لنزهای سریع” یاد می کنند که سرعتی را توصیف می کند که در آن دیافراگم باز نور به دوربین اجازه می دهد.

مطالب مرتبط » درک عمق میدان برای مبتدیان

تمرکز روی سوژه موردنظر

هنگام استفاده از دیافراگم بازو کنترل دیافراگم، مطمئن شوید که نقاط فوکوس فعال خود را روی سوژه ای که می خواهید واضح تر قرار دهید. این دو عکس از تاکستان هر دو با دیافراگم باز یکسان f/1.8 گرفته شده اند، اما بسیار متفاوت به نظر می رسند. این به دلیل قرار دادن نقطه تمرکز من است که در اینجا با فلش ها نشان داده شده است.

برای تصویر بالا، روی نزدیکترین درختان تمرکز کردند. در نتیجه همه چیز پشت آن نرم است. برای تصویر پایین، روی تاک های دوردست تمرکز شده است. سپس عمق میدان کم برای محو کردن همه چیز در مقابل نقطه فوکوس عمل می کند.

کنترل دیافراگم

 

همانطور که می بینید، کنترل دیافراگم باز می تواند به شما کمک کند تا تصاویری بسازید که از عکس های فوری معمولی پیشی بگیرند. با این دانش جدید، شما شروع به شناخت تکنیک هایی می کنید که عکاسان دیگر در عکس های خود استفاده کرده اند. تمرین را با دیافراگم های باز شروع کنید و به زودی مانند یک حرفه ای تنظیمات را تغییر خواهید داد. حال، بیایید توجه خود را به دیافراگم های کوچک معطوف کنیم.

دیافراگم های کوچک

دیافراگم کوچک

یک تصور غلط رایج در بین دانشجویان عکاسی وجود دارد که معتقدند عکس‌های شارپ تنها نتیجه سرعت بالای شاتر است. در حالی که این بخشی از معادله است، مورد دیگر که به همان اندازه مهم است دیافراگم است. با دستیابی به عمق میدان بیشتر، می توان کل سوژه را در فوکوس نگه داشت. در این بخش دوم از آموزش کنترل دیافراگم ما، می‌خواهیم اف-استاپ‌ها و تکنیک‌های خاص مورد استفاده برای ایجاد تصاویر واضح را به اشتراک بگذاریم.  

دیافراگم در عکاسی صنعتی

اجازه ندهید اصطلاحات شما را فریب دهند. اصطلاح “دیافراگم کوچک” به اندازه فیزیکی دهانه لنز اشاره دارد . این ممکن است غیر منطقی به نظر برسد زیرا عدد f واقعی بزرگتر است. با این حال، f/22 دیافراگم کوچک‌تری نسبت به f/16 است، زیرا تیغه‌های دیافراگم داخل لنز باز نمی‌شوند. مثال بالا را ببینید.

وقتی می شنوید که عکاسان می گویند “پایین می ایستند” ، به این معنی است که از دهانه دیافراگم باریک تری استفاده می کنند، به عنوان مثال از f/8 به f/11 یا از f/11 به f/16 می روند. این همه چیز را از نزدیک به دور واضح می کند، از این رو عبارت “عمق میدان بزرگ” است. ما یک عبارت ایجاد کردیم تا به شما کمک کنیم این را به خاطر بسپارید. “هرچه عدد f-stop بیشتر باشد، عمق میدان بیشتر است.”

عکاسی تبلغیاتی

هنگامی که از گل ها یا اشیاء نزدیک عکاسی می کنید، عمق میدان زیاد نیز مفید است. اگر کنترل دیافراگم مانند f/2.8 بیش از حد باز باشد، تنها تعداد انگشت شماری از گلبرگ ها تیز خواهند بود. راه حل لزوماً نباید f/22 باشد که برای یک منظره وسیع مناسب تر است. مصالحه بهتر f/8 است که عمق میدان کافی را برای اکثر فرصت های کلان فراهم می کند. سپس، با فوکوس ساده روی مرکز گل، کل سوژه تا حد معقولی واضح باقی می ماند.

در یک منظره وسیع ، تعیین محل تمرکز ممکن است دشوار باشد. برای اغلب، برنامه هایی که دقیقاً محل تمرکز را محاسبه می‌کنند، عملی (یا سرگرم کننده) نیستند. برای تاکید بیشتر بر تأثیر دیافراگم کوچک، راه حل ساده ای پیدا کرده ایم که واقعاً کار می کند. نقطه فوکوس خود را روی جسمی قرار دهید که 1/3 از پایین قاب به سمت بالا قرار دارد و از دیافراگم کوچکی مانند f/22 استفاده کنید. نه تنها جسمی که در یک سوم پایینی قرار دارد تیز خواهد بود، بلکه هر چیزی که در جلو و پشت آن قرار دارد نیز تیز خواهد بود. به عنوان مثال، در این عکس از پارک ملی یوسیمیتی، روی تخته سنگ بزرگ به سمت پایین قاب تمرکز کنید.

 

سه پایه برای کنترل دیافراگم

در حالی که f/22 ممکن است یک محیط ایده آل برای یک منظره باشد، عکاسان را به ویژه در شرایط کم نور با چالش مواجه می کند. از آنجایی که کنترل دیافراگم کوچک نور زیادی را به دهانه باریک لنز نمی‌گذارد، سرعت شاتر آهسته‌تر و/یا ISO بالاتر برای رسیدن به نوردهی خوب ضروری است. این زمان‌های نوردهی طولانی‌تر دلیل اصلی استفاده اکثر عکاسان منظره از سه پایه است.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم نکات مهمی را در مورد کنترل دیافراگم که موجب عکاسی حرفه ای می شود را برای شما شرح دهیم، حال که این مطلب را به پایان رسانده اید کافی است دوربین خود را بردارید و تمرین را شروع کنید.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی صنعتی توانسته است در کنار برند های معتبر سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد، جهت دریافت مشاوره رایگان و نحوه ی همکاری کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 مطالب مرتبط: لنز باز یا wide چیست؟

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 4 =