مقدمه ای بر تراز سفیدی یا وایت بالانس (white balance)

وایت بالانس

تراز سفیدی چیست؟

تراز سفیدی جنبه ای از عکاسی است که بسیاری از دارندگان دوربین دیجیتال آن را درک نمی کنند و از آن استفاده نمی کنند. اما چیزی است که ارزش یادگیری را دارد زیرا می‌تواند تأثیر واقعی بر عکس های گرفته شده داشته باشد.

بنابراین برای شما که از تعادل سفید پرهیز کرده اید. بگذارید شما را با آن آشنا کنم. من قول می دهم که آن را تا حد ممکن ساده نگه دارم و موارد زیر را تا جایی که می توانم قابل استفاده نگه دارم:

در ساده ترین حالت، دلیل اینکه ما تعادل رنگ سفید را تنظیم می کنیم این است که رنگ های تصاویر را تا حد ممکن دقیق تر کنیم.

چرا شما باید رنگ را در عکس های خود درست کنید؟

ممکن است هنگام بررسی عکس ها پس از گرفتن آنها متوجه شده باشید که در بعضی مواقع تصاویر می توانند با رنگ نارنجی، آبی، زرد و غیره به نظر برسند. علی رغم این واقعیت که این صحنه کاملاً عادی به نظر می رسد. دلیل این امر این است که تصاویر منابع مختلف نور دارای “رنگ” (یا درجه حرارت) متفاوت با آنها هستند. روشنایی فلورسنت به بازیگران آبی مایل به آبی اضافه می کند در حالی که چراغ های تنگستن (لامپ های رشته ای) حالت زرد مایل به عکس ها ایجاد می کنند.

وایت بالانس

دامنه نور در دمای مختلف از بسیار خنک (آسمان آبی) تا نور بسیار گرم (شمع) متغیر است.

ما به طور کلی این اختلاف دما را مشاهده نمی کنیم زیرا چشم ما به طور خودکار برای آن تنظیم می شود. بنابراین، مگر اینکه دمای نور خیلی شدید باشد، یک ورق کاغذ سفید به طور کلی برای ما سفید به نظر می رسد. اما یک دوربین دیجیتال هوشمندی ندارد که این تنظیمات را به صورت خودکار انجام دهد و گاهی اوقات نیاز است که به ما بگوییم چگونه نور متفاوت را درمان کند.

بنابراین برای نور خنک تر (آبی یا سبز) به دوربین می گویید چیزها را گرم کند و در نور گرم به آن می گویید تا خنک شود.

تنظیم تراز سفیدی

دوربین های دیجیتال مختلف روش های مختلفی برای تنظیم تراز رنگ سفید دارند، بنابراین در نهایت شما باید برای دستیابی به جزئیات نحوه ایجاد تغییرات، دفترچه راهنمای دوربین خود را بیرون بیاورید. با گفتن این نکته – بسیاری از دوربین های دیجیتال دارای حالت خودکار و نیمه خودکار هستند تا به شما در انجام تنظیمات کمک کنند.

تنظیمات تراز سفیدی از پیش تعیین شده

در اینجا برخی از تنظیمات اساسی تراز سفیدی را مشاهده می کنید که در دوربین ها پیدا خواهید کرد:

خودکار (Auto) – در اینجاست که دوربین بهترین حدس را می زند بر اساس عکس به عکس. خواهید دید که در بسیاری از موارد کار می کند اما ارزش آن را دارد که برای نورپردازی پیچیده تر از آن استفاده کنید.
تنگستن(Tungsten) – این حالت معمولاً با کمی لامپ نمادین می شود و مخصوص عکسبرداری در داخل خانه است، مخصوصاً در زیر نور تنگستن (رشته ای) (مانند نور لامپ). به طور کلی باعث خنک شدن رنگ ها در عکس ها می شود.
فلورسنت(Fluorescent) – این نور “خنک” نور فلورسنت را جبران می کند و عکس های شما را گرم می کند.
نور روز / آفتابی(Daylight/Sunny) – همه دوربین ها این تنظیمات را ندارند زیرا تنظیمات تعادل رنگ سفید را کاملاً “عادی” تنظیم می کند.
ابری(Cloudy) – این تنظیم معمولاً بیش از حالت “نور روز” باعث گرم شدن کار می شود.
فلاش(Flash) – فلاش یک دوربین می تواند یک نور خنک باشد، بنابراین در حالت Flash WB مشاهده خواهید کرد که لمس عکس های شما را گرم می کند.
سایه(Shade) – نور در سایه نسبت به عکس گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید خنک تر (آبی تر) است بنابراین این حالت باعث گرم شدن کمی امور می شود.

همچنین بخوانید: راهنمای ساخت لایت باکس یا خیمه در عکاسی

برای مشاهده نمونه کارهای طراحی کاتالوگ در طرح گندم لطفا کلیک بفرمایید.

 

تنظیم دستی تراز سفیدی

در اکثر موارد با استفاده از حالت های تراز سفیدی از پیش تعیین شده فوق می توانید نتیجه کاملاً دقیقی بدست آورید. اما برخی از دوربین های دیجیتال (بیشتر DSLR ها و نقطه پایان بالاتر و عکس ها) نیز امکان تنظیم دستی تعادل رنگ سفید را دارند.

نحوه استفاده از این مدل بین مدل ها کمی متفاوت است اما در اصل کاری که شما انجام می دهید این است که به دوربین خود بگویید سفید در عکس چه شکلی است به طوری که دارای چیزی به عنوان نقطه مرجع برای تصمیم‌گیری در مورد شکل ظاهری سایر رنگها باشد. این کار را می توانید با خرید یک مقوای سفید (یا خاکستری) که مخصوصاً برای این کار طراحی شده است انجام دهید. یا می توانید برای انجام کار، شی رنگی مناسب دیگری را نیز در اطراف خود پیدا کنید.

من این کار را با دو عکس زیر انجام داده ام.

عکس اول یکی از کتابهای قفسه کتاب همسرم است که در حالت تراز خودکار سفید گرفته شده است. نور اتاق من از سه لامپ استاندارد است و در نتیجه تصویر کاملاً گرم یا زرد است.

تراز سفیدی

 

همچنان بخوانید: اصطلاحات عکاسی به انگلیسی که باید بدانید.

بعد از گرفتن این عکس، من یک تکه کاغذ سفید را جلوی دوربین خود گرفتم تا به آن بگویم رنگ سفید چیست. سپس با این تنظیم عکس دوم گرفتم و نتیجه زیر را گرفتم. که خواهید دید یک بازیگر رنگی بسیار واقعی تر از تصویر اول است.

تراز سفیدی

انجام این تنظیم دستی کار دشواری نیست، درصورتی که در منوی دوربین خود پیدا کردید کجا این کار را انجام دهید، ارزش یادگیری نحوه انجام آن را دارد.

همچنان بخوانید: تنظیمات دوربین برای عکاسی از محصول

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *