طراحی کاتالوگ

امروزه در بازار کسب و کار، تولید کننده ای موفق است که بهتر و بیشتر محصولات خود را به مشتری معرفی کند و برای این کار نیاز به تبلیغات دارد. این کار تا حدی حائز اهمیت است که شرکت هایی تاسیس شده اند تا برای انواع و اقسام محصولات در حوزه های مختلف، کارهای مربوط به تبلیغات را انجام دهند. یک شرکت تبلیغاتی در واقع نوعی خدمات تجاری محسوب می شود که در برنامه ریزی، مدیریت، طراحی و ساخت تبلیغات تخصص دارد.
شرکت تبلیغاتی یک سازمان مستقل است و از افرادی تشکیل شده که هر یک در حوزه های تخصصی خود دارای خلاقیت هستند. کار یک شرکت تبلیغاتی به طور کلی شامل این موارد است: تحقیق و پژوهش لازم در مورد یک تبلیغ، ایجاد یک ایده ی جدید برای تبلیغ، پیدا کردن و  رزرو مکان برای تبلیغات، طراحی و ساخت تبلیغات اینترنتی، چاپی، تلویزیونی و رادیویی و خدمات مربوط به بازاریابی.

تعرفه طراحی کاتالوگ

اصول طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ تلفیقی از رنگ، نوع، عکس صنعتی، تصویر، تکنیک‌های چاپ و صفحه بندی به انضمام طرح‌های بصری با پیام‌های متفاوت می‌باشد که با خلاقیت و فرایند تفکر طراح عجین می‌گردد، که به‌صورت نسخه‌های چاپی (کاتالوگ و بروشور و …) یا الکترونیکی که توسط طراح ارائه می‌گردد. طراحی جذاب توجه مشتریان بالقوه را جلب می‌کند و علاقه به محصول را در مشتری باعث می‌شود و موجب انگیزش درمشتری برای خرید می‌شود. برای شروع طراحی کاتالوگ، طراح در ابتدا نیاز به فایل لوگو یا نشانه (شامل آرم و لوگو تایپ یا نشانه نوشته فارسی یا انگلیسی) و محتوای نوشتاری (شامل متن و جداول) و عکس‌های با قابلیت چاپ که مهم‌ترین و تاثیرگزارترین عامل در طراحی می‌باشد را دارد.

قیمت طراحی کاتالوگ

اگر شما قصد طراحی کاتالوگ برای محصول خود را دارید، حتماً این سوال برایتان پیش آمده است که قیمت طراحی کاتالوگ چقدر خواهد بود؟ خیلی عجیب و غیر طبیعی است که یک مجموعه صنعتی بتواند کاتالوگ و بروشور مورد نیاز خودش را تامین نماید. اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید و به یک کاتالوگ براق نیاز دارید که برای فروش بیشتر طراحی شده باشد، چه هزینه ای را می بایست برای آن بپردازید؟

هزینه طراحی کاتالوگ و بروشور بستگی به عوامل مختلفی دارد. در ادامه برخی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده یک کاتالوگ را نام برده ایم:

 • فرمت و سایز کاتالوگ
 • نهایی سازی چاپ و امکانات جانبی مانند دوخت کاغذ
 • تعداد صفحات کاتالوگ
 • مقدار متن، اطلاعات و تصاویر هر صفحه
 • پیچیدگی طراحی صفحات
 • اینکه آیا هر گونه ابزار و امکانات دیجیتالی مورد نیاز است یا خیر

https://www.high-endrolex.com/28
عوامل دیگری نیز بر قیمت گذاری کاتالوگ تاثیر گذارند که به آنها اشاره کرده ایم:

 • کارگردانی هنری
 • طراحی و قالب
 • کپی رایت
 • پیش انتشار

در نظر داشته باشید که هزینه برای طراحی کاتالوگ یک سرمایه گذاری محسوب می شود چرا که باعث بازگشت سرمایه یا RO بوسیله خرید محصول توسط مشتری پس از دیدن کاتالوگ خواهد شد، البته در صورتی که کاتالوگ خوب و با کیفیت و جامعی را طراحی و چاپ کرده باشید که این تنها در صورت صرف هزینه بیشتر امکان پذیر خواهد بود.

هزینه چاپ کاتالوگ نیز مورد دیگری است که می بایست آن را در نظر داشته باشید. هرچه تعداد صفحات کاتالوگ بیشتر باشد، هزینه طراحی و چاپ آن نیز بالاتر خواهد رفت.

طراحی کاتالوگ حرفه ای

طراحی کاتالوگ حرفه ای را از نیروهای مجرب و آموزش دیده طرح گندم بخواهید.چینش محتوا و تصاویر کنار یکدیگر می تواند خیلی آسان باشد. اما رعایت هارمونی و خلاقیت در طراحی کاتالوگ یکی از اهداف اصلی طراحان در مجموعه می باشد. طراحی کاتالوگ حرفه ای جز کارهای اختصاصی می باشد؛ که از شروع طراحی تا چاپ آن زیر نظر طراحان و کارشناسان طراحی و چاپ مورد بررسی قرار می گیرد. وجود متن و تصاویر جذاب کمک شایانی به مخاطب می کند تا در انتخاب محصول مورد نیاز خویش به انتخاب مناسب تری دست پیدا کند.

 کاتالوگ حرفه ای این امکان را به مخاطب می دهد که بین چند محصول از نظر کیفیت و کاربرد یکی را برگزیند و دید مخاطب را نسبت به محصولات و خدمات ارائه شده منسجم کرده تا مخاطب براحتی بتواند برای هزینه های خرید خود برنامه ریزی کند.
توضیحات: طرح گندم افتخار طراحی یا چاپ یا عکاسی صنعتی یا طرح ها و عکس ها در شرف پیشنهاد به برنده های درج شده را در لوح زرین خویش دارد. برخی از تصاویر درج شده عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی به عنوان نمونه و پیشنهاد، عکاسی حرفه ای شده است و لزوما با صاحب برند انعقاد قرار داد نشده است. نکته دیگری که در کاتالوگ های حرفه ای می توان به آن اشاره کرد درج مشخصات از جمله آدرس و شماره تماس و آدرس سایت برای شناخت صحیح و دقیق تر مخاطب نسبت به مجموعه مورد نظر است.

طراحی کاتالوگ مدرن

هدفی است که این مجموعه را گرد هم آورده که با شکوفایی خلاقیت‌های بی نظیر، بتوانیم شما را در جهت صعودتان در فضای رقابتی یاری برسانیم. با وجود فضای رقابتی شدیدی که در طراحی وجود دارد، حتی اگر کاتالوگ یا بروشور از قبل طراحی شده دارید، همان طراحی دیگر در عصر جدید کاربردی نخواهد داشت و می‌بایست به فکر طرحی جدید و مدرن برای سازمان خود باشید.

شرکت طرح گندم با پیشینه ای نیکو با مهارتی زبانزد در حیطهٔ طراحی، افتخار همکاری با بسیاری از شما عزیزان را در سرلوحهٔ کاری خود دارد. در سفارش طراحی کاتالوگ مدرن از جمله عواملی که می‌بایست در نظر گرفته شوند، ایده پردازی به سبکی مدرن است. این طراحی باید آگاهانه انجام شود، فرد طراحی که با رنگ‌های مکمل و متضاد آشنایی دارد و در زمینه روانشناسی و تأثیر رنگ‌ها و طرح‌ها بر روی ذهن انسان آگاه است، مسلماً خروجی بهتری در طرح ارائه خواهد داد که مورد پسند جمع کثیری از مخاطبان قرار خواهد گرفت.

برای کاتالوگ‌های تصویر محور که امروزه بیشترین استقبال را در بین مخاطبان دارد، پیشنهاد می‌شود ابعاد کاتالوگ به صورت بیاضی یا لنداسکیپ لحاظ شود. در کاتالوگ‌های بیاضی طراح فضای بسیار خوبی برای استفاده به بهترین شکل ممکن از عکس‌ها را در اختیار دارد و این زیبایی محصول را دوچندان خواهد کرد.

این مورد نقش مهمی را در چاپ ایفا می‌کند. از انواع جنس‌ها که به‌طور رایج مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به گلاسه ۳۰۰ گرم یا گلاسه ۱۷۵ گرم با روکش‌هایی متفاوت مانند uv براق، سلفون براق، سلفون مات و دیگر موارد از این قبیل اشاره کرد. کاتالوگ‌ها در دو سایز متفاوت A4 و A5 ارائه می‌گردد.
تعداد صفحات کاتالوگ به‌طور معمول ۱۲ صفحه، ۱۶ صفحه ای، ۲۰ صفحه ای، ۲۴ صفحه ای به چاپ می‌رسند. یکی از زیبنده‌ترین گوشهٔ بصری طرح شما به لوگو و برند شما مربوط می‌شود. طراحی لوگو و ثبت برند، خود مستلزم پروسه ای ویژه می‌باشد که این شرکت با طراحان برجستهٔ خود، در حیطهٔ طراحی لوگو نیز پیش قدم می‌باشد.

آرم یا یک نماد گرافیکی که دربرگیرنده هویت سازمانی و تجاری شرکت است.

شاید به یاد ماندنی‌ترین بخش از هویت بصری یک شرکت که در ذهن مشتریان ماندگار خواهد شد. در طراحی کاتالوگ دو سبک متفاوت وجود دارد. کاتالوگ‌های عکس محور (مصور) و کاتالوگ‌های دیتا (متن) محور یا کاتالوگ‌هایی باعکس‌های با کیفیت پایین یا در اصطلاح آماتور گفته می‌شود. با توجه به تحقیقات به عمل آمده، کاتالوگ‌هایی با طراحی مصور که در آنها از عکس‌هایی با کیفیت بالا (صنعتی) استفاده شده، حدود ۲۰ برابر بازخورد و توجه بیشتری در بین مخاطبان خود داشته‌ است. برای استفاده از عکس قابل چاپ داخل کاتالوگ به سه روش می‌توان اقدام کرد: از عکس‌های خود مشتری استفاده شود از منبع رسمی خارجی خریداری شود یا طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی از محصول یا مکان مشتری صورت گیرد.

اغلب مشتریان تمام تصاویر محصولات خود را در اختیار ندارند یا از وب سایت خود دریافت می‌کنند که معمولاً با کیفیت 300 الی 72 دی پی آی (dpi) هستند و اصلاً برای چاپ مناسب نیست و بعد از چاپ عکس‌ها به‌صورت مشبک دیده می‌شوند. شما نیاز به تصاویر با در صورتی که مشتری دسترسی به عکس نداشته باشد پیشنهاد می‌کنیم توسط طراحان از منابع رسمی خارجی عکس را خریداری کنند یا در غیر این صورت عکاسی به صورت صنعتی انجام داده تا بهترین خروجی ممکن برای طراحی کاتالوگ را در اختیار داشته باشید. بعد از طراحی Logo، جلد کاتالوگ مهم‌ترین بخش طراحی می‌باشد. طراحی جلد باید اثری خلاقانه و با اشراف کامل و تحقیق راجع به نوع فعالیت شرکت باشد و تمامی عناصر و محتویات به‌صورت منحصر به فرد و مبتکرانه با توجه به رنگ سازمانی پیاده‌سازی گردد.

در ادامه طراحی صفحات داخلی با ساختاری هماهنگ و نمود خلاقیت طراح مطرح می‌شود. طراحان حاذق هیچ‌گاه از مشتری خط مشی نمی‌گیرند و از مشتری خواهند خواست که اجازه ایده پردازی با افکار خلاقانه خود را داشته باشند. امروزه صنعت گرافیک به سوی سبک‌های ساده اما زیبا که در اصطلاح minimalist گفته می‌شود در حرکت می‌باشد و طرح‌های شلوغ و پررنگ لعاب منسوخ شده می‌باشد. طراحی‌ها اغلب به صورت چهار رنگ اصلی CMYK انجام شده و درصورت نیاز به کار لاکچری از رنگ پنجم، که رنگی ساختگی و بسیار زیبا (مرکب طلایی یا نقره‌ای یا متالیک و…) می‌باشد بهره می‌گیرند. کاتالوگ‌های صنعتی عموما با قطع A4 portrait طراحی و چاپ می‌شوند.

بهترین کاغذ برای چاپ کاتالوگ

نکته بسیار مهم در مورد چاپ که حائز اهمیت هست اینکه در چاپ کاتالوگ حتماً و اکیداً ترام‌ها به‌صورت کاملاً دقیق و مرتب کنار هم قرار گرفته شود. تا عکس‌ها از وضوح و کیفیت فوق‌العاده بالا بهره‌مند شود. این امر مستلزم این هست که مجموعه‌ای را برای چاپ انتخاب کنید که از ماشین آلات مدرن و به روز سود می‌برد، تا با رجی است های دقیق بهترین کیفیت چاپ را تقدیم شما کند. در کاتالوگ تعداد صفحات با ضریبی از ۴ (۴-۸-۱۲ …) معین می‌گردد و کمترین حالت ممکن در کاتالوگ ۸ صفحه می‌باشد تا قابلیت صحافی داشته باشد.

در کاتالوگ‌هایی با تعداد صفحات کمتر از ۱۲ صفحه پیشنهاد می‌شود از گرماژ کاغذ گلاسه ۱۷۰ یا ۲۰۰ گرم برای تمام صفحات استفاده کنید. درغیر این صورت با استفاده از گرماژ بالا، کاتالوگ شما بسیار خشک و سخت خواهد شد و در اصطلاح ورق خوری بسیار سختی خواهد داشت. شرکت تبلیغاتی طرح گندم پیشنهاد می‌کند برای چاپ کاتالوگ با تعداد صفحات بالاتر برای جلد از گرماژ کاغذ گلاسه ۳۰۰ یا ۲۵۰ گرم با روکش سلفون مات یا براق و برای صفحات داخلی کاغذ گلاسه ۱۳۵ یا ۱۵۰ گرم با صحافی مفتول تخت یالوپ استفاده کنید.

ورق خوری این مدل به راحتی انجام می‌شود. لازم به توضیح است روکش سلفون برای جلد به دلیل ضخامت بالای کاغذ و برای جلوگیری از ترک خوردن و نمایان شدن سفیدی بایستی مورد استفاده قرار گیرد. سلفون کشی به ۲ صورت انجام می‌شود: حرارتی – بهترین طریقه سلفون کشی می‌باشد که هیچ گونه برفکی زیر کار دیده نمی‌شود چسبی – همان‌طورکه مشخص می‌باشد به‌صورت چسبی انجام شده و از کیفیت به مراتب پایین‌تری نسبت به سلفون سلفون حرارتی برخوردار بوده و قیمت پایین‌تری هم دارد. روکش سلفون براق برای کسانیکه علاقه‌مند به پررنگ و لعاب نشان دادن رنگ‌ها هستند پیشنهاد می‌شود اما در صورت استفاده از متن روی جلدبه دلیل براق بودن و رفلاکس نور نوشته‌ها خوانا نخواهد بود در این حالت پیشنهاد می‌کنیم سلفون مات استفاده کنید که همرنگ‌ها متعادل‌تر هستند و هم نوشته‌ها کاملا واضح می‌باشد.

روکش سلفون مخملی هم قابل انجام هست اما مقرون به صرفه نمی‌باشد. البته در صورت استفاده از سلفون مات شما قادر خواهید بود بخشی یاتمام صفحه (مثال: محصول، لوگو و غیره) با استفاده از پوشش یو وی به حالت براق در نظر بگیرید که جذابیت بصری فوق‌العاده زیبایی به طرح شما خواهد بخشید. پوشش یو وی شامل ۲ نوع موضعی و سیلندری می‌باشد. صحافی انواع صحافی شامل صحافی مفتول تخت، صحافی مفتول لوپ، صحافی چسب گرم، صحافی چسب و دوخت و صحافی پانچ و فنر می‌باشد.

در کاتالوگ‌های با تعداد صفحات کمتر از ۵۰ صفحه، در صورتی که بازه مصرف کمتر از ۶ ماه باشد پیشنهاد می‌کنیم از صحافی مفتول تخت استفاده کنید. و در صورت بازه مصرف بیشتر از ۶ ماه، به دلیل قابلیت بایگانی داخل زونکن یشنهادمی‌کنیم از صحافی مفتول لوپ استفاده کنید. در تعداد صفحات بالاتر از ۴۵ صفحه، صحافی چسب گرم را پیشنهادمی‌کنیم و در صورت اینکه تعداد صفحات بالاتر از ۱۰۰ صفحه بود، صحافی چسب گرم و دوخت به دلیل استحکام بیشتر مناسب می‌باشد. صحافی پانچ و فنر غال با در دفترچه‌های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در چاپ افست به دلیل اینکه دور ماشین چاپ ۵۰۰۰ عدد می‌باشد، تعداد مورد نیاز مشتری هرچه به این عدد نزدیک‌تر باشد قیمت هر عدد برای شما ارزان‌تر خواهد بود، چون شما هزینه ثابت یک دور ماشین چاپ را با هر تیراژی پرداخت می‌کنید.

مزایای طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ به طور اختصاصی برای یک کسب و کار دارای مزایای متعددی است که همگی جهت جذب مشتری جدید و بازار یابی و نگه‌داشتن مشتریان قدیمی‌تر خواهند بود. سفارش طراحی کاتالوگ اختصاصی برای یک شرکت و یا کسب و کار مزایای زیر را خواهد داشت:

1- جذب مشتری جدید: با پخش و توضیع کاتالوگ برندتان میتوانید؛ مشتریان جدید جذب و مشتریان قدیمی خود را نیز مشتاق به خرید مجدد نمایید.

2- آنلاین اشتراک گذاری کنید: با کاتالوگ دیجیتال، می توانید آخرین کاتالوگ خود را به طور آنلاین با مشتریان خود در عرض چندین ثانیه به اشتراک بگذارید. قابلیت اشتراک گذاری دیجیتال فاکتور عالی است که همه مشاغل آنلاین از آن لذت می برند.

3- به روز رسانی فوری و راحت: می توانید به روز رسانی ها را به صورت دیجیتال انجام دهید و کاتالوگ دیجیتال شما فوراً به روز می شود.

نمونه کاتالوگ

طراحی کاتالوگ الکتریکال
طراحی کاتالوگ برند Amoon
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ انفورماتیک
طراحی کاتالوگ آراد اندیشه
طراحی کاتالوگ آریان کوهستان
طراحی کاتالوگ ظروف
طراحی کاتالوگ دتکتور
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ انفورماتیک
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ صنعتی
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ
طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ دیجیتال

در نظر داشته باشید برای مشاهده کاتالوگ های دیجیتال که در بین نمونه های چاپی در زیر قرار گرفته است، اگر از نسخه دسکتاپ یا گوشی استفاده میکنید، کاتالوگ های دیجیتال را میتوانید به راحتی با لمس و کلیک ورق بزنید.

نکته: در نسخه دسکتاپ یا کامپیوتر میتوانید دو صفحه کاتالوگ دیجیتال را با هم مشاهده کنید. اما در نسخه گوشی به صورت تک صفحه ای قابل مشاهده است، پیشنهاد میکنیم اگر در سایز گوشی مشاهده میکنید، گوشی را چرخانده (در حالت افقی) و بر روی full screen زده و نسخه های دیجیتال را مشاهده نمایید تا به صورت کامل نمونه را مشاهده کنید. در نهایت شما عزیزان میتوانید کاتالوگ دیجیتال را در حالت Full screen با کلیک بر روی گزینه داخل برنامه مشاهده کنید. برای مشاهده کاتالوگ های دیجیتال بیشتر به صفحه طراحی کاتالوگ دیجیتال مراجعه کنید.

طراحی کاتالوگ با فتوشاپ

اکثر کاتالوگ ها توسط افراد حرفه ای و متخصص با استفاده از برنامه های ویندوز مانند InDesign یا Photoshop طراحی و ساخته می شوند. اما اگر نمی توانید مبلغی بابت طراحی کاتالوگ متحمل شوید، می توانید از برنامه فتوشاپ کمک بگیرید. اگر از قبل تجربه کار با برنامه فتوشاپ را داشته باشید، میتوان گفت به راحتی می توانید طراحی کاتالوگ خودتان را انجام دهید. اما اگر تا الان تجربه کار با فتوشاپ را نداشتید، می توانید با دیدن آموزش طراحی کاتالوگ با فتوشاپ به آسانی و بدون تجربه قبلی کاتالوگ خود را طراحی نمایید. برای آموزش به مقاله طراحی کاتالوگ با فتوشاپ مراجعه نمایید.

طراحی کاتالوگ با فتوشاپ
طراحی کاتالوگ آنلاین

طراحی کاتالوگ آنلاین

به تازگی روند طراحی کاتالوگ دیجیتال به صورت آنلاین افزایش یافته است. امروزه بابت افزایش هزینه ها و نوسانات ارزی، بسیاری رو به طراحی کاتالوگ به صورت آنلاین و رایگان آورده اند. شما میتوانید به استفاده از سایت های معرفی شده به راحتی به طراحی کاتالوگ دیجیتال خود به صورت آنلاین بپردازید.

 1. FlippingBook
 2. Flip PDF
 3. Issuu
 4. Smartdraw
 5. Canva

شما می توانید با استفاده از سایت هایی که در بالا معرفی شدند به طراحی کاتالوگ دیجیتال خود بپردازید.

طراحی کاتالوگ و بروشور

طراحی کاتالوگ و بروشور با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و مجازی شدن ارتباط‌ها از طریق رایانه، باز هم جایگاه خود را نزد مخاطبان حفظ کرده‌است. طراحی کاتالوگ و بروشور از این جهت حائز اهمیت است که هر صنفی می‌تواند کالا یا خدمات خود را به گونه ای حرفه ای و متفاوت در نگاه مخاطبان به تصویر بکشد.

گام اول در طراحی بروشور یا کاتالوگ تعیین دقیق محتوایی است که در کاتالوگ خود تصمیم به مطرح کردن و نمایش آن را دارید. متن نوشتاری قوی برای توضیحی دقیق از محصول یا خدمات و عکس‌هایی که منحصراً از کالای خود انداخته‌اید و همین‌طور دارا بودن لوگو و برند تجاری از جمله موارد است که قبل از طراحی خود می‌بایست کاملاً تعیین گردند. در طراحی جلد اول به اندازه اهمیت دارد، چرا که در نگاه مخاطب اولین چیزی که جلب توجه می‌کند طرح روی جلد کاتالوگ می‌باشد. ترکیب رنگ‌ها و چگونگی قرار گرفتن طرح‌ها کنار هم با خودنمایی لوگو سازمان یا برند در جلد کاتالوگ، معرف هویت سازمانی شما می‌باشد. کیفیت تصاویر در طراحی، مهمترین عنصر زیبندهٔ کاتالوگ شماست.

طراحی بروشور و کاتالوگ یکی از ظریف‌ترین طراحی‌ها می‌باشد. خاص و منحصر به فرد بودن طرح، نقش مهمی در جلب نگاه مشتریان گرامی دارد. یکی از عمده موارد که در طراحی می‌بایست در نظر گرفت مخاطبانی است که در ردهٔ مشتریان شما قرار می‌گیرند. مسلماً طراحی برای قشر جوان و میانسال متفاوت می‌باشد. از این رو ترکیب رنگ‌ها و صفحه آرایی و حتی عناوین مطرح شده، دستخوش تغییر خواهند شد.از جمله موارد اساسی که در طراحی بروشور و دیگر طراحی‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند، طراحی و گرافیک به همراه ایده پردازی‌هایی است که بر روی جلد و صفحات کاتالوگ شما ترسیم می‌شوند. شرکت طرح گندم با تیمی خلاق و ایده پرداز طراحی بروشور و کاتالوگ شما را با سبکی مدرن و جلوهٔ بصری ویژه ارائه خواهد کرد.

باید خاطر نشان کرد کاتالوگ‌های زیادی روزانه در اختیار افراد قرار می‌گیرد ولی بازخورد مطلوب مورد انتظار را برآورده نکرده‌است. این خروجی به دلیل فقدان خلاقیت چشمگیر در طراحی شما می‌باشد. تناسب رنگ‌ها و نوشته‌ها و تصاویر بر روی صفحه روی جلد و یکایک صفحات دیگر در طراحی برای جلب توجه در نگاه مخاطب الزاماً می‌بایست رعایت گردد. در طراحی هیچ چیز به اندازهٔ عکس یا تصویری با کیفیت و تأثیر گذار باشد.

قواعد چاپ کاتالوگ

چند روز برای طراحی و چاپ فرصت هست؟ نکته ای مهم که کار فرمایان آن فراموش می‌کنند یا طراحی و چاپ را دست کم می‌گیرند یا مراحل را فرایند ساده یک روزه در نظر می‌گیرند. برای اینکه کارهای طراحی و چاپ به موقع انجام شود با طراح مشورت کنید و طراح را از حجم کار مطلع سازید و مطابق با کار برای طراحی و چاپ زمان‌بندی کنید.

هر سبک طراحی متناسب با حوزه کسب و کار می‌باشد و بهتر است مطابق به صنعت یا تبلیغات طرح و قالب خود را انتخاب کنید. ممکن است طرح کاتالوگ تبلیغاتی مورد پسند قرار بگیرد اما حوزه فعالیت ما صنعتی باشد، بعد از طراحی متوجه می‌شویم محصولات یا خدماتی که در این طرح استفاده کردیم جذاب و زیبا نمی‌باشد و مجدد باید قالب طراحی تعویض شود. اگر طرح خاصی در ذهن خود ندارید بهتر است نمونه کارهای مرتبط با شغل خود را که توسط شرکت طرح گندم طراحی شده‌است از مشاورین طراحی دریافت کنید.

 • لوگو: هارمونی رنگ و حتی سبک طراحی بر اساس رنگ و هارمونی لوگو مشخص می‌شود و توصیه می‌شود به صورت لایه باز در اختیار طراح قرار دهید.
 • متون: توصیه می‌شود متن‌ها به صورت تایپ و ویراستاری شده آماده شود تا سرعت و دقت طراحی بالا رود. توجه از اشتباهات متداول غلط املایی می‌باشد و بهتر است توسط ویراستار مورد بررسی قرار بگیرد.
 • جداول یا نمودار: جداول متنی بهتر است در قالب فایل ورد یا اکسل ارائه شود و اگر قصد دارید از نمودارهای گرافیکی در طراحی استفاده کنید توصیه می‌شود از تصویر با کیفیت بالا و در صورت موجود بودن فایل لایه باز را برای طراح آماده‌سازی کنید.
 • تصاویر: مهم‌ترین عنصر در طراحی، تصویر می‌باشد که کیفیت و اعتبار محصولات یا خدمات را به مشتریان نشان می‌دهد. توجه کنید که تصاویر باید کیفیت عالی داشته باشد تا هنگام چاپ رنجه نشود و چاپی با کیفیت عالی داشته باشید.
 • عناصر: در طراحی ممکن بخواهید از عناصر گرافیکی (اشکال گرافیکی) یا سایر لوگوهای همکاران استفاده نمایید.
  مشورت با طراح و توضیحات مربوط
 • دربارهٔ محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید با طراح مشورت کنید، توصیه می‌شود طراح را محدود نکنید و اجازه دهید از تجربیات چند ساله و خلاقیت در طراحی استفاده کند.

اصول فرم بندی کاتالوگ

کتاب، مجله و مواردی از این قبیل، مانند پوستر یا بروشور نیستند که بعد از چاپ، تنها با گیوتین دوربر شوند، بلکه در مقوله‌های از این قبیل، چون کتاب، به دلیل اینکه بد از چاپ، کار به اتمام نمی‌رسد و مراحل دیگری تا تهیه نهایی در پیش است، دقت بسیار بالایی می‌طلبد. در اینجا دیگر نمی‌توان صفحات را به صورت مستقل و به هر شکلی که مایل باشید، چاپ کنید، بلکه بایستی به گونه ای صفحات را کنار هم قرار دهید که بعد از چاپ ماشین‌های صحافی و غیره قادر به صحافی کتاب باشند. این عمل یعنی قرار دادن صفحات کتاب آماده دوخت و چسب شوند، فرم بندی می‌گویند.

دقت در طراحی قبل از فرم بندی

اندازه صفحات خود را به اندازه کتاب بعد از برش در مرحله نهایی، در نظر بگیرید. در این مرحله نبایستی فضای بیشتر جهت برش، اضافه کرد. بدین ترتیب کار خود را در صفحه به شکل نهایی ببینید؛ مثلاً چنانچه تصویری در صفحه دارید که باید در وسط صفحه قرار گیرید، آن را وسط چین کنید.

وقتی صفحات خود را در فرم بندی قرار دادید، قبل ازاینکه فرم به دست آمده را جهت خروجی فیلم ارسال نمایید، در نظر بگیرید که بعد از تا خوردن، فرم‌ها از سه طرف برش خواهند خورد؛ بنابراین محل‌های برش در فرم بایستی مشخص باشند.

همچنین دقت کنید که چنانچه طرح شما به گونه ای است که رنگ یا نقش از صفحه بیرون می‌زند، یعنی دور صفحات نبایستی سفید وجود داشته باشد، رنگ یا نقش را از اطراف فرم به بیرون از کادر برش بکشید که بعد از تا خوردن و برش کار نهایی سفیدی نداشته باشد، در غیر این صورت کناره‌های اطراف صفحات کتاب، بعد از برش سفیدی خواهد داشت و کار صحافی با اشکال مواجه خواهد شد.

قطع‌ها و اندازه‌های مختلف کتاب در سراسر دنیا بر اساس ابعاد کاغذهای موجود ایجاد شده‌است و به دلیل کاهش پرت کاغذ و استفاده بهینه از حداکثر فضای موجود کاغذ ورقی است.

برخی از کتاب یا کاتالوگ‌های خارجی در قطعی غیر از آنچه در اینجا آمده‌است وجود دارد. چنانچه با کاغذهای موجود در ایران چنین قطعی را در نظر داشته باشید، پرت آن بسیار زیاد خواهد بود. ظاهراً در بعضی کشورها، بسیاری از ناشران با تولیدکنندگان کاغذ در تماس بوده، ابعاد و اندازه کاغذ خود را سفارش می‌دهند. اما در ایران اگر قطعی خارج از استاندارد خودمان استفاده کنیم نتیجه آن پرت زیاد کاغذ است که کار پر هزینه ای خواهد بود.

بنابراین به دلیل اینکه ۲ نوع کاغذ ورقی با ابعاد ۷۰ *۱۰۰۰ و ۹۰*۶۰ در ایران موجود است و با توجه به اینکه مصرف کاغذ یکی از پر هزینه‌ترین موارد یک پروژه چاپی است، اندازه‌های استانداردی استخراج شده‌است که با رعایت این ابعاد پرت کاغذ به حداق می‌رسد. قطع‌هایی که در ادامه توضیح داده می‌شود بر این اساس ایجاد شده‌اند البته گاهی اندازه‌ها در حدود چند میلی‌متر با آنچه در اینجا آمده‌است متفاوت است.

 • کاغذ گلاسه: این نوع کاغذ در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده بطوری که چاپ به روی آن بسیار خوب و با کیفیت انجام می‌شود. بیشتر اوقات برای پوستر، کاتالوگ، بروشور و کارهای نفیس رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • گلاسه براق و مات: این نوع کاغذ و مقوا در گرماژهای مختلف وجود دارد و دارای سطحی صاف و صیقلی است و برای چاپ‌های رنگی و با کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به کاغذ و مقوا کمی سنگین تر می‌باشد.
نوع کاغذ گرماژ معمول کاربرد
گلاسه مات 90 تا 170 بروشور، کاتالوگ، کتاب های نفیس
گلاسه براق 90 تا 170 بروشور، کاتالوگ، کتاب های نفیس
مقوای گلاسه 170 تا 300 جلد کتاب، کاتالوگ، فولدر

خطا های رایج در چاپ کاتالوگ

علائم اشکال راه حل
فونت ها به شکل های عجیب یا بهم ریخته دیده می شود. فونت مورد نظر در سیستم وجود ندارد. همراه سند فونت‌ها را نیز ارسال کنید با این که فونت‌ها را تبدیل به منحنی نمایید.
حروف ریز و خطوط زیر منحنی رنجه دار هستند. (عکس‌های با کیفیت پایین که به صورت پیکسلی نمایش داده می‌شود) خروجی فیلم از روی تصویر با کیفیت نا مطلوب گرفته شده است. سند نهایی را از روی برنامه‌های برداری (وکتور) چون کورل و ایلوستریتور ارسال کنید، به خصوص در حروف و نقش‌های ظریف، اگر مجبور به گرفتن خروجی از روی تصویر هستید، حتماً تصویر خود را با فرمت tiff و حداقل 300 dpi ارسال کنید.

ساده بودن طرح در این سبک از ارکان اصلی مینی مال می‌باشد. سبکی کاملاً ساده (حذف اشکال‌ها و متون اضافه) در این نوع طراحی کالا یا خدمات بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و فوکوس اصلی روی محصول یا خدمات می‌باشد. پیشنهاد می‌شود اگر محصول یا خدمات جدیدی برای معرفی دارید از این نوع سبک استفاده نمایید. در این طرح باید مخاطب ۸۰٪ تا۱۰۰٪ اطلاعات لازم را از طرح نهایی را به ذهن انتقال دهد. قبل از طراحی بهتر است این سؤال را از خود بپرسید اگر مخاطب طرح شما رو مشاهده کرد چقدر برای او قابل فهم است؟ اطلاعات محصول را با چه خلاقیتی به ذهن کاربر منتقل می‌کنید؟ خلاقیت و تجربه طراح در سبک مینی مال می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد و در اوج سادگی محصولات را می‌توان به زیباترین شکل به مخاطبین ارائه کرد.

این نکته را به خاطر بسپارید که توازن، هارمونی رنگ و ترکیب ساختار بسیار پراهمیت است. نظم در جایگذاری تصاویر و عناوین می‌تواند برجذب مخاطب تأثیر گذار می‌باشد و می‌تواند به راحتی مخاطب را در شناخت بهتر محصول راهنمایی کند. استفاده از فضای سفید یا رنگ سازمانی می‌تواند بر طرح کاتالوگ و بروشور تأثیر گذار باشد و بهتر است با طراح کاتالوگ مشورت کنید و برای فضاهای خالی تصمیم‌گیری کنید که طرح پس زمینه سفید باشد یا اینکه از رنگ سازمانی استفاده نمایید. توصیه می‌شود در این سبک مینی مال از رنگ‌بندی گوناگون استفاده نکنید چراکه استفاده از رنگ‌های زیاد می‌تواند ذهن مخاطب را مشغول کند و نتواند با محصول شما ارتباط بگیرد.

طراحی کاتالوگ صنعتی، تبلیغاتی – کاتالوگ مواد غذایی – مواد شوینده – کاتالوگ پوشاک – کاتالوگ رنگ مو – کاتالوگ تجهیزات پزشکی – کاتالوگ صنایع دستی – کاتالوگ مبلمان – کاتالوگ دکوراسیون – کاتالوگ تجهیزات آتش‌نشانی – کاتالوگ دیجیتال – دارو – شیر آلات – کفش و کتانی – کاتالوگ طلا و جواهر – کاتالوگ زیبا – کاتالوگ خاص – صنایع غذایی – محصولات لبنی – محصولات پروتئینی

در برنامه‌های گرافیکی همواره می‌توانید داخل نوشته‌ها در طراحی را با رنگ دلخواه رنگ کنید.
همچنین می‌توانید یک خط دور به نوشته خود بدهید اما بایستی در ضخامت و خط دور دقت کنید.
ضخامت ۰/۱ میلیمتر در چاپ کاتالوگ دیده خواهد شد و ضخامت بیشتر از ۱ میلی‌متر فونت کوچک را از زیبایی می‌اندازد.
چنانچه به نوشته خود خط دور داده‌اید، رنگ خط دور را با یکی از رنگ‌های CMYK و ترجیحاً K (مشکی) رنگ کنید.
رنگ کردن خط دور با ترکیب دو ی چند رنگ بسته به اندازه حروف، می‌توانید خطر تار شدن در چاپ را به همراه داشته باشد.
اگر اندازه حروف مورد استفاده کوچک پوینت ۶ به توان ۲ یا کمتر است هیچگاه از خط دور چند رنگ استفاده نکنید زیرا جابجایی در چاپ رنگ‌ها باعث تار شدن و ناخوانایی آن می‌گردد.

طراحی قالب کاتالوگ از دو مرحله تشکیل شده است. در مرحله اول شرکت باید هدف خود را از طراحی کاتالوگ مشخص کند که این خود یک مرحله مهم در طراحی قالب کاتالوگ است. در مرحله دوم طراحی قالب کاتالوگ، کار طراحی و تولید آغاز می شود که در این مرحله طراحان گرافیک وارد عمل شده و شروع به طراحی قالب کاتالوگ مورد نظر می کنند.

اولین سوالی که در قالب طراحی کاتالوگ به آن پاسخ داده می شود، هدف از طراحی کاتالوگ است. لازم به ذکر است که شرکت های طراحی قالب کاتالوگ معمولا انواع قالب های آماده و از پیش طراحی شده را برای اهداف مختلف در آرشیو خود نگه می دارند که می توان از همان قالب های آماده در صورت موافقت شرکت کاتالوگ برای کاتالوگ جدید استفاده کرد.

پس از تعیین هدف از ایجاد کاتالوگ، طراح می بایست بداند مخاطبش از چه طبقه ای است. طراحی قالب کاتالوگ محصولات صنعتی با طراحی قالب کاتالوگ کتاب بسیار متفاوت است. بنابراین جامعه هدف و مخاطبان در طراحی قالب کاتالوگ اهمیت زیادی دارند.

یک نکته دیگر که در مرحله اول طراحی قالب کاتالوگ باید به آن توجه کرد، مقدار بودجه ای است که برای طراحی کاتالوگ در نظر می گیرید. هزینه طراحی کاتالوگ های سخت و وقت گیر معمولا هزینه بیشتر از سایر کاتالوگ هاست، بنابراین بسته به بودجه شما، یک قالب کاتالوگ طراحی می شود.

یک کاتالوگ خوب طراحی شده نقش مهمی را در ایجاد تصویر خوب از برند شما ایفا می نماید. بدون طراحی کاتالوگ خوب، بازاریابی محصول شما ناکافی و نا کامل خواهد بود. چه اینکه سازنده بازی های موبایلی باشید و چه طراح ماشین های صنعتی، انتشار بروشور با جزئیات محصولات یا خدمات شما نه تنها برای اطلاع رسانی درباره آنها مناسب است، بلکه به مشتریان و سرمایه گذاران احتمالی شما کمک می کند تا اطلاعاتی در مورد نام تجاری شما بیاموزند.

ایده هایی برای طراحی کاتالوگ حرفه ای

 • می بایست ساده و دلچسب باشد. شما می خواهید تا مشتریان را به سمت خود جلب کنید، نه اینکه برای آنها جلوه های هنری و بصری خلق کنید. سعی کنید تا حد ممکن متن کمی را در کاتالوگ خود قرار دهید.
 • هدف از طراحی کاتالوگ آنلاین، خوانده شدن آن توسط مخاطب است. از دعوت به اقدام (Call to action) برای جذب مخاطب استفاده کنید. می توانید لینک های شبکه های اجتماعی تان را به کاتالوگ بیافزایید. با قرار دادن ویدئو و عکس های آنلاین، می توانید مخاطب خود را بیشتر ذق زده کنید.
 • در انتخاب فونت دقت کنید. دو نوع فونت اصلی وجود دارد، سریف (با میله و نقطه) و سانس سریف. اولی زیباتر است ولی دومی برای مطالعه سریع مناسب تر است. یکی را برای عناوین و یکی را برای متن می توانید در کنار هم استفاده کنید.
 • از گرافیک و خلاقیت در طراحی قالب استفاده کنید. تا جایی مه می توانید از محصولتان عکس در اختیار مخاطب قرار دهید. مشتری تا محصول شما را کامل ارزیابی نکند، آن را نخواهد خرید. غالباً، تصاویری که به‌ در قالب «صفحه از هم پاشیده» طراحی می ‌شوند، می ‌توانند توجه را به کل طراحی شما جلب کنند. مردم تمایل دارند ابتدا روی تصاویر و سپس متن چاپ شده تمرکز کنند. همچنین شما می توانید روی قاب، آیکون، وکتور، یا تصویرسازی ها نیز حساب ویژه ای باز کنید. بسیاری از قالب ها در صورت کشیده شدن با دست بهتر به نظر می رسند، مخصوصاً زمانی که در حال تبلیغ برای خدمات طراحی خلاقانه یا کارهای مشابه هستید. وکتورها می توانند به هر میزان که شما بخواهید کوچک یا بزرگ ساخته شوند و رنگ ها را می توان به راحتی تغییر داد تا با طرح بروشور و شمای برند شما مطابقت داشته باشد.

از قالب های کاتالوگی استفاده کنید که از کنتراست و رنگ استفاده می کنند

عکس ها راه خوبی برای دسته بندی اطلاعات هستند، اما شما می توانید از رنگ ها نیز برای طراحی صفحاتتان بهره ببرید. بلوک رنگ از رنگ های مشابه و متضاد برای ایجاد تقسیمات فضا یا بلوک هایی که با هم ترکیب می شوند استفاده می کند. شما می توانید از این بلوک ها به عنوان فضای خالی استفاده کنید و آنها را با متن و گرافیک پر کنید. همچنین می توانید از رنگ های دارای همخوانی با محصول، برند یا شرکت استفاده کنید. شما می توانید از رنگ ها برای اتصال و ارتباط قسمت های مختلف فایل PDF استتفاده کنید. و استفاده از یک طرح رنگ ثابت به چیدمان شما کمک می کند.

همچنین می توانید از خطوط، انحنا ها و جعبه ها برای جلب توجه مخاطب به مطالب مهم کاتالوگ استفاده کنید. شما می توانید هزاران مورد از قالب های رایگان آماده را در اینترنت پیدا کنید.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم یکی از معتبرترین شرکت طراحی کاتالوگ که در میدان رقابتی و معتمد برندهای کشور شناخته شده‌است. این شرکت مفتخر است با طراح‌های حرفه ای و برجسته با ایده‌های ناب و بی همتا خواسته و نیازهای شما را به گونه ای خاص و متفاوت طراحی کند.

هر شرکت طراحی ضمن ایدهٔ طراحی که در ذهنش خلق شده‌است و مورد پسند و سلیقه ای خودش و اطرافیانش می‌باشد، می‌بایست این را در نظر بگیرد عام پسند بودن آن طرح در اولویت بالاتری قرار دارد، چرا که هیچ طرحی وجود ندارد که مورد پسند تمامی مخاطبان باشد. از جهتی امکان دارد طرحی که از نگاه طراح و اطرافیانش فوق‌العاده می‌باشد، فراگیر سلیقهٔ جامعه آماری بالایی از مخاطبان مد نظرمان نباشد.

اگر تصاویر منحصر به فرد برای کالای شما باشد و در کاتالوگ نیز با کیفیت بالایی چاپ شود، تأثیر فوق‌العاده ای بر روی جذب مشتریان می‌گذارد. بزرگ نمایی عکس و خوب جلوه کردن کالای شما در ابعادی بزرگ در صفحهٔ کاتالوگ از هزاران جمله هم تأثیر گذارتر است. از دیگر موارد که برای طراحی کاتالوگ باید به آن توجه نمود متن و محتوای نوشتاری است که توضیحاتی پیرامون کالا یا خدمات خود می‌دهید. جمله‌ها و کلمات به خودی خود تأثیر شگرفی در تمایل مخاطب به خواندن ادامه مطلب و خرید کالا یا بهره‌گیری از خدمات شما می‌گذارد. باید توجه کنید از اغراق در نوشته‌ها بپرهیزید و در مورد کالا یا خدمات خود به گونه ای کاملاً شفاف و حقیقی توضیح دهید.

پسندیده‌است که سایز و وزن نوشته‌ها تنوع بیشتر از سه نوع نداشته باشد، به طوری که برای عنوان سایز بزرگتر و برای متن سایز متوسط مورد استفاده قرار بگیرد. صفحه جلد با یکایک صفحه‌های کاتالوگ می‌بایست متناسب طراحی شود و ترکیب رنگ‌های استفاده شده هارمونی و یکپارچگی کلی را حفظ کنند.

پس زمینه ای زیبا و متناسب با متن نوشتاری می‌تواند مطالعه را برای مخاطبی که کاتالوگ شما را در دست می‌گیرد، خوشایند نماید. پس زمینه تصویر یا عکسی که از محصول شما در صفحهٔ کاتالوگ به چشم می‌آید، می‌تواند جلوه ای ویژه به کالای شما دهد که بیننده از تماشای آن به وجد آید. با تمام این اوصاف ایده پردازی و خلاقیت که در طراحی شما به اندازه ای می‌تواند مؤثر باشد که کاستی‌های شما را در موارد دیگر جبران خواهد کرد.

اصول طراحی کاتالوگ تبلیغاتی

1. شناسایی مخاطبان هدف

شناسایی مخاطبان مورد هدف تبلیغ می‌باشد. چرا که چشم‌انداز عمیقی می‌طلبد که با درک و آگاهی از سلایق و خواست‌های آن قشر، بتوانیم محتوا و تصاویر مناسبی را در کاتالوگ خود به نمایش بگذاریم. در نظر گرفتن این نکته که قشر مشتریان شما شامل افراد جوان یا میانسال یا هر دو باشد، مسلماً در طراحی کاتالوگ شما و اینکه چه متنی قرار دهید و طراحی گرافیک آن به چه شکل باشد و تصاویر و عکس‌ها چگونه انتخاب شود، مؤثر است.

سوالات متداول

به طور کلی قیمت طراحی کاتالوگ با توجه به تعداد صفحات، تجربه طراح، تعداد صفحات کاتالوگ و طرح بندی آن متغیر می باشد.

طراحی کاتالوگ حرفه ای با توجه به پروژه های مختلف و گوناگون از 1 الی 5 روز زمان بر خواهد بود.

4.4/5 - (17 امتیاز)