تفاوت فرمت raw با jpeg: از کدام یک باید استفاده کنید؟

تفاوت فرمت raw با jpeg

تفاوت فرمت raw با jpeg چیست؟ از چه فرمتی استفاده کنیم؟

تفاوت فرمت raw با jpeg را در این مقاله بخوانید!

آیا مدام می شنوید که عکاسان درباره عکسبرداری و ویرایش تصاویر RAW در مقابل JPEG صحبت می کنند؟ اگر در مورد RAW و مزایای آن گیج شده اید، تمام پاسخ های لازم را در اینجا خواهید یافت. تصاویر RAW که گاهی اوقات “digital negatives، منفی دیجیتال” نامیده می شوند، جزئیاتی را حفظ می کنند که سایر فرمت های تصویر آنها را دور می اندازد و بهترین نقطه شروع را برای ویرایش تصاویر به شما می دهد. در این مقاله، بسیاری از مزایا و کاربردهای شگفت انگیز عکسبرداری در RAW در مقابل JPEG را کشف خواهید کرد.

RAW یک فرمت فایل تصویری است که مختص هر سازنده دوربین است. در اصل، این یک کپی دقیق از آنچه سنسور دوربین شما هنگام فشار دادن دکمه شاتر ضبط کرده است است. قبل از ذخیره شدن تصویر در کارت حافظه دوربین، هیچ پردازشی پس از آن روی تصویر اعمال نمی شود.

اکنون، این ممکن است کاملاً واضح به نظر برسد و شما ممکن است انتظار داشته باشید که تمام قالب های فایل تصویری آنچه را که سنسور دوربین شما ضبط کرده است، با دقت ذخیره کنند.

با این وجود ، کارتهای حافظه قبلاً بسیار گرانتر از اکنون بودند و حداکثر ظرفیت کارتها نیز بسیار کم بود. بنابراین، تولیدکنندگان دوربین مجبور بودند از فرمت فایل تصویری کم مصرف تری استفاده کنند تا عکس های بیشتری در کارت های حافظه ذخیره شود. آن قالب JPEG بود.

قالب JPEG بسیار قابل حمل است. هر بسته ویرایش عکس می تواند با پرونده های تصویری JPEG کار کند و اکثر سیستم عامل های دیجیتالی از جمله ایمیل، مرورگرهای وب، سرویس های پیام رسان و حتی تلویزیون های دیجیتال می توانند تصاویر JPEG را بدون مشکل نمایش دهند.

همچنین ، فرمت JPEG در کاهش اندازه پرونده بسیار خوب است اما این کار را با استفاده از تکنیک های فشرده سازی انجام می دهد که بسیاری از جزئیات و اطلاعات عکس های شما را دور می اندازد. JPEG یک فناوری 8 بیتی است، به این معنی که هر ترکیبی از پیکسل قرمز ، سبز و آبی (RGB) می تواند یکی از 16.8 میلیون تن باشد. عالی به نظر می رسد، اینطور نیست؟

اما فرمت تصویر RAW از فناوری 14 بیتی استفاده می کند و به ازای ترکیب پیکسل RGB در واقع 4.4 تریلیون تن مختلف امکان پذیر است. این به یک محدوده دینامیکی بسیار گسترده تر تبدیل می شود. هم در رابطه با روشنایی پیکسل و هم رنگ پیکسل.

همچنین بخوانید: دلیل استفاده از فرمت RAW

 

چرا باید در RAW شات کرد؟

یک مثال بصری خوب از تفاوت کیفیت بین یک تصویر JPEG و RAW از همان صحنه، یک شیب در غروب خورشید است – جایی که آسمان تاریک بالای تصویر به تدریج در زیر نور خورشید در افق محو می شود.

ما نمی توانیم یک تصویر RAW واقعی به شما نشان دهیم زیرا قالب مناسبی برای نمایش در وب نیست. اما دو تصویر کنار هم نمایانگر تفاوت بین تصویر JPEG و RAW است، با کمی اغراق برای تأکید بر تفاوت برای اهداف تصویرگری.

تصویر سمت چپ (پایین) تصویر JPEG را نشان می دهد. اثر باند به دلیل کمبود رنگهای مختلف قالب فرمت JPEG (بین آبی در بالا و نارنجی در پایین) برای ایجاد شیب مداوم است.

تصویر سمت راست (زیر) تصویر RAW را نشان می دهد و افزایش کیفیت بلافاصله مشخص می شود. تصویر RAW به سادگی طیف وسیع تری از رنگ را دارد که می تواند استفاده کند، در نتیجه یک شیب مداوم و یکپارچه ایجاد می کند که در زیر مشاهده می کنید.

نقطه ضعف اصلی عکسبرداری از تصاویر RAW این است که اندازه پرونده تصویر بسیار پر حجم تراست. اندازه آنها می تواند هر چیزی بین دو تا شش برابر تصاویر JPEG معادل باشد. این بدان معناست که کارت حافظه شما خیلی سریع پر می‌شود.

خوشبختانه کارت های حافظه اکنون نسبتاً ارزان هستند و ارزان تر می شوند. بنابراین، مگر اینکه روزانه هزاران تصویر بگیرید و کیفیت مسئله مهمی نیست، باید همیشه RAW عکس بگیرید.

اگر به عکاسی صنعتی علاقه مندید از این صفحه بازدید نمایید.

دوربین خود را تنظیم کنید

به طور پیش فرض، دوربین شما در قالب JPEG عکس می گیرد. این منطقی است زیرا بیشتر عکاسان که شروع به عکاسی می کنند، تفاوت بین فرمت های فایل تصویر را نمی دانند و به آنها اهمیتی نمی دهند.

برای عکسبرداری از تصاویر RAW، ابتدا باید به دوربین خود بگویید که قالبی است که می خواهید در آن عکس بگیرید.

انتخاب حالت RAW از دوربین به دوربین دیگر متفاوت است، اما در Canon 5D mk ii من در منوی سیستم، تحت عنوان “کیفیت” است.

در زیر، می بینید که گزینه Quality برجسته شده است. قوس صاف “کیفیت عالی” را نشان می دهد، و “L” به معنی بزرگ است. بنابراین، من می دانم که بهترین JPEG دوربین را قادر خواهم داشت. اما هنوز به دوربین نگفته ایم که در حالت RAW عکس بگیرد.

تفاوت فرمت raw با jpeg

تفاوت فرمت raw با jpeg

با انتخاب منوی کیفیت، گزینه عکسبرداری در حالت RAW ،JPEG یا هر دو به من پیشنهاد شده است. در زیر می توانید ببینید که من اکنون برای عکاسی در RAW انتخاب کرده ام. من همچنین از کیفیت عالی، گزینه بزرگ JPEG نیز استفاده کرده ام.

تفاوت فرمت raw با jpeg

تفاوت فرمت raw با jpeg

دوربین شما ممکن است به شما امکان انتخاب یکی از چندین حالت RAW، در اندازه های مختلف تصویر را بدهد (مانند Canon 5D mk ii من). با این حال توصیه می کنم همیشه از بهترین حالت RAW با وضوح کامل در دسترس خود استفاده کنید.

با خارج شدن از منوی Quality، دوربین من تأیید می کند که من هم فرمت های RAW و هم کیفیت عالی، JPEG را انتخاب کرده ام.

تفاوت فرمت raw با jpeg

تفاوت فرمت raw با jpeg

امکان عکاسی همزمان در RAW و JPEG از ویژگی های بسیار خوب است، زیرا از هر دو جهان بهترین بهره می گیرید. شما با بهترین کیفیت تصویر RAW را برای موارد مورد نیاز و تصویر راحت تر و قابل حمل JPEG را برای اهداف کم اهمیت دریافت می کنید.

تصاویر RAW خود را وارد و ویرایش کنید

هنگامی که همه تصاویر RAW خود را ثبت کردید، می توانید آنها را از کارت حافظه دوربین خود به رایانه منتقل کنید و آنها را به برنامه ویرایش مورد علاقه خود وارد کنید.

در Photoshop CC، هنگامی که سعی می کنید یک تصویر RAW را باز کنید (و این یک فرمت RAW است که Photoshop CC آن را تشخیص می دهد). از شما خواسته می شود که درباره نحوه وارد کردن تصویر یا تصاویر تصمیم بگیرید.

ویرایش تصویر

تفاوت فرمت raw با jpeg

تصویر RAW (فنجان ها و نعلبکی های انباشته شده) را در بالا می بینید. بالای تصویر یک ردیف از ویژگی های ویرایش تصویر وجود دارد که می توانید استفاده کنید، مانند برش یا چرخش و غیره. در سمت راست تصویر یک صفحه کنترل وجود دارد که به شما امکان می دهد تنظیمات تصویر RAW را تنظیم کنید.

این تنظیماتی است که یک تصویر JPEG می توانست آنها را “پخته” کند، فقط اگر ما در قالب JPEG عکس بگیریم. نکته بسیار مهم، شما نمی توانید تنظیمات اعمال شده خودکار برای یک تصویر JPEG را واگرد کنید.

تصاویر RAW به شما امکان می دهند تا مدت ها بعد از عکس گرفتن، درباره تنظیمات مهم تصمیم بگیرید. این تنظیمات شامل نوردهی، تعادل رنگ سفید و بسیاری دیگر از ویژگی های تصویر است.

در زیر می توانید نتیجه برخی از تغییرات ایجاد شده در تنظیمات وارد کردن تصویر RAW را مشاهده کنید. من نوردهی و نشاط را افزایش داده ام. همچنین برای جبران نور گرم، حالت تراز سفیدی را به “Tungsten” تغییر دادم.

 

عکاسی صنعتی

تفاوت فرمت raw با jpeg

بسیاری از برنامه های ویرایش عکس بدون هیچ مشکلی می‌توانند تصاویر RAW را وارد کنند. با این حال، اگر این به درد شما نمی‌خورد، ممکن است لازم باشد از یک ابزار واسطه ای مانند Adobe Bridge استفاده کنید.

یک مزیت بسیار زیاد کار با تصاویر RAW این است که مخرب نیست. شما همیشه فایل تصویری RAW اصلی خود را دارید که باید به آن برگردید.

 

همچنین بخوانید: فرمت WEBP چیست؟

 

RAW در مقابل JPEG: نتیجه گیری

در این مقاله، شما مختصراً به معرفی RAW پرداخته اید. اکنون می دانید که چیست و از مزایای عکسبرداری RAW در مقابل JPEG آگاهی دارید.

برای جمع آوری، قالب تصویر RAW حداکثر جزئیات مربوط به صحنه گرفته شده را حفظ می کند. هیچگونه تنظیم خودکار تصویری ایجاد نمی کند. این منجر به دامنه دینامیکی بیشتر و شیبهای نرمتر از مناطق تاریک تا خیلی تاریک در تصاویر شما می شود.

قالب تصویر RAW به شما امکان می دهد مدت طولانی پس از گرفتن عکس، تغییرات مهمی در خصوصیات ایجاد کنید. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض، کنتراست، اشباع رنگ، وضوح و تراز رنگ سفیدی.

پس برای چی منتظری؟ وقتی صحبت از RAW در مقابل JPEG می شود. هیچ مسابقه ای وجود ندارد. حالت RAW دوربین خود را روشن کنید و از همین امروز شروع به عکس گرفتن با کیفیت بهتر کنید!

ما در آژانس تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه طراحی و چاپ انواع مختلف تبلیغات، طراحی کاتالوگ، لوگو، سربرگ و… در کنار شما هستیم. با ما تماس بگیرید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =