کاتالوگ دیجیتال

مجموعه طرح گندم سابقه مفیدی درباره طراحی کاتالوگ دیجیتال در انواع متنوعی را دارد. برای مشاهده نمونه کاتالوگ دیجیتال می‌توانید با لمس یا کلیک ورق بزنید. در نظر داشته باشید اگر از گوشی نمونه کاتالوگ های دیجیتال را مشاهده می‌کنید، می‌توانید با چرخاندن گوشی به صورت افقی و لمس گزینه full screen به صورت دو صفحه ای کاتالوگ دیجیتال را مشاهده فرمایید.

کاتالوگ دیجیتال چیست؟

این روزها کاتالوگ های هوشمند یا دیجیتال مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته است. اما هنوز هم بسیاری از عمده فروشان و تولید کنندگان دارای قفسه هایی پر از کاتالوگ چاپی هستند. دلیل آن نیز واضح است زیرا برای چندین دهه، این کاتالوگ ها یکی از مولفه های اصلی در فرایند فروش بودند که جزئیات قیمت و خطوط تولید را به مشتریان خرد و کلان نشان می‌داد. تا همین اواخر، کاتالوگ های چاپی تنها روش عملی برای خرید محصولات بود.

اما امروزه و با گذشت زمان از کاتالوگ های چاپی و دیجیتال با هم استفاده می‌شود، کاتالوگ های دیجیتال اطلاعات مشابه کاتالوگ چاپی را ارائه می‌دهند و می توان آنها را با کشیدن انگشت یا کلیک “ورق زد”.

کاتالوگ یک قسمت مهم از ابزارهای بازاریابی برای هر کسب و کاری می باشد. کاتالوگ دیجیتال به شما کمک می کند تا تمام کالاهایی را که در حال حاضر ارائه می دهید به نمایش بگذارید. هم چنین به مشتریان شما امکان دسترسی راحت و بی دردسر به کاتالوگی با طراحی زیبا می دهد. همیشه عکس محصولات و قیمت گذاری آن بدون شک یک کار مهم است. اما با تغییر قیمت های محصولات یا اضافه کردن محصول به کاتالوگ، هزینه چاپ نیز بیشتر و بیشتر می شود.این جایی است که کاتالوگ های دیجیتالی یا هوشمند وارد عمل می شوند.

کاتالوگ های دیجیتال هر 2 مشکل را برطرف می کنند. اول این که ارزان ترند زیرا هزینه چاپ و توضیع بالایی ندارند و دوم این که راحت ترند زیرا مشتریان می‌توانند از طریق تلفن، تبلت یا رایانه خود به راحتی در هر مکان و هر زمان به آنها دسترسی داشته باشند. کاتالوگ های دیجیتالی کاملاً مناسب تولید کنندگانی است که منابع لازم برای تهیه کاتالوگ چاپی را ندارند. اما می خواهند محصولات خود را برای مخاطبان بیشتری به نمایش بگذارند.

نمونه کاتالوگ دیجیتال

مزایای کاتالوگ دیجیتال

به طور کلی می‌توان گفت استفاده از کاتالوگ های چاپی مربوط به گذشته هستند و امروزه کاتالوگ های هوشمند دیجیتال جایگزین کاتالوگ های چاپی شده اند. (در نظر داشته باشید کلیه مجموعه های بزرگ از هر دو مورد یعنی دیجیتال و چاپی برای بازاریابی استفاده می‌کنند) طبق گفته فراست سالیوان، 80٪ از مشاغل گفته اند كه قصد دارند تا 5 سال آینده چاپ كاتالوگ های خود را همراه با نمونه های آنلاین توزیع کنند.

برخی از مزایای کاتالوگ های هوشمند دیجیتال:

  • به مشتریان بالقوه بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید.
  • محدودیتی در تعداد افرادی که می توانید کاتالوگ خود را ارسال کنید وجود ندارد.
  • به شما کمک می کند جدیدترین محصولات خود را به نمایش بگذارید.
  • سفارشات و فروش را افزایش می دهد.
  • به شما امکان می دهد برای مشتریان خاص قیمت گذاری کنید.

به خاطر داشته باشید که کاتالوگ های مبتنی بر کاغذ با توجه به هزینه ها و چاپ مکرر در دسته های بزرگ، هزینه های سرسام آوری را به دنبال خود دارد. هنگامی که تمامی کاتالوگ های چاپی را تحویل مشتریان خود دادید، باید یک دسته دیگر را سفارش دهید. همین امر باعث می شود که شرکت ها در توضیع کاتالوگ به افراد مختلف صرفه جویی کنند و شاید همان کاتالوگ چاپی به کسانی که واقعاً علاقه مند به خرید هستند، نرسد. نسخه های چاپی راه ارتباطی یک طرفه محسوب می شوند. افراد آنها را باز می کنند، صفحات را مرور می کنند، با جزئیات بیش از یک یا دو صفحه را مرور می کنند، یک محصول جالب پیدا می کنند و تمام. مشکل اینجاست که نظرات خود را در رابطه با محصول نمی توانند بیان کنند اما این مشکل در کاتالوگ های دیجیتالی وجود ندارد.

نکته: شما می توانید کاتالوگ دیجیتال خود را از طریق خبرنامه های ایمیل به اشتراک بگذارید یا پیوندهای مربوط به آن را در صفحه فیس بوک یا توییتر خود ارسال کنید. مشتریان شما نیز همیشه می توانند به راحتی دسترسی داشته باشند.

اگر کاتالوگ دیجیتال شما در نسخه موبایل بهینه شده باشد، مشتریان شما می توانند از طریق تلفن همراه خود در هر زمان به کاتالوگ دیجیتال شما دسترسی داشته باشند. این نکته بسیار مهم است زیرا مشتریان به جای این که هر بار در ذهن خود مرور کنند که کاتالوگ چاپی شما را کجا گذاشته اند یا اصلا همراه خود آورده اند یا خیر به راحتی در موبایل خود تماشا خواهند کرد.

طراحی کاتالوگ دیجیتال

نمایش جدیدترین محصولات با استفاده از کاتالوگ دیجیتال

کاتالوگ چاپی و دیجیتالی به شما این امکان را می دهد که محصولات خود را به مشتریان نشان دهید. با این حال، فقط نسخه دیجیتال به شما امکان می دهد اطلاعات محصول خود را فوراً به روز کنید. هر بار که محصول جدیدی را به محصولات خود اضافه میکنید ، می توانید آن را به راحتی به کاتالوگ دیجیتال خود اضافه کرده و در معرض دید عموم قرار دهید.

هم چنین کاتالوگ های دیجیتال به شما برای به روز نگه داشتن موجودی کالا، نشان دادن به فروش رفتن محصول، تغییر قیمت گذاری و نمایش تبلیغات کمک بزرگی میکند.در نظر داشته باشید نحوه طراحی کاتالوگ شما بسیار حائز اهمیت است. کاتالوگ باید پیام واضح و تجسم عالی داشته باشد تا به شما در تقویت برند خود کمک کند.

بر اساس گزارشی از فراست سالیوان، خریداران فضای مجازی ترجیح می دهند تصاویر محصولات با وضوح بالا به همراه محتوای غنی و مشخصات دقیق محصول را مشاهده کنند. تصاویر عالی به آنها احساس راحتی می دهد و آنها را در تصمیم گیری برای خرید راهنمایی می کند. با این حساب، ارائه محصولات خود با استفاده از تصاویر زیبا و توضیحات مستقیم محصولات به شما کمک می کند تا اعتبار را افزایش دهید زیرا مشتریان شما تصور واضح تری از آنچه در صورت سفارش از شما دریافت می کنند، خواهند داشت. برای داشتن تصاویر حرفه ای از محصولات خود به صفحه عکاسی صنعتی مراجعه نمایید.

فروش بیشتر با استفاده از کاتالوگ دیجیتال

این واقعیت که کاتالوگ دیجیتال می تواند مشتریان جدیدی را به خود جلب کند و به راحتی قابل اشتراک گذاری است، یک معنی دارد: این می تواند به شما در گرفتن سفارشات بیشتر کمک کند و برای تأمین کنندگان، سود آوری بسیاری داشته باشد.

طراحی کاتالوگ دیجیتال

کاتالوگ های دیجیتال بدون شک ابزاری قدرتمند در استراتژی بازاریابی شما هستند. کسب و کار شما حتما به کاتالوگ دیجیتال یا چاپی احتیاج خواهد داشت به این دلیل که وسیله مناسبی برای تبلیغ محصولات شما به روشی جذاب است، هم چنین مشتریان شما را بیشتر می کند و به شما کمک می کند فروش بیشتری داشته باشید.

همان طور که در بالا اشاره شد، در واقع ما مزایای کاتالوگ های دیجیتال را عنوان کردیم و در نظر داشته باشید که کاتالوگ های چاپی همچنان به عنوان سنگ بنای بازاریابی هر مجموعه است، زیرا لمس کاتالوگ ها یا مزیت حالت فیزیکی آنها غیر قابل انکار است با این حال  برخی از مجموعه ها به داشتن فقط کاتالوگ دیجیتال اکتفا میکنند که در واقع اشتباهی بزرگ است، ترکیب این دو مورد میتواند یک نتیجه فوق العاده رضایت بخش برای هر کسب و کاری باشد.

کاتالوگ دیجیتال رایگان

احتمالاً به دنبال نرم افزار مناسب برای نکات طراحی هستید تا به شما کمک کند بهترین کاتالوگ دیجیتال را برای کسب و کار خود ایجاد کنید. این مقاله شامل نکاتی در زمینه طراحی و همچنین سایر پیشنهادهای مفید برای ساخت کاتالوگ دیجیتالی شماست.
بیایید شروع کنیم.

همه پروژه های خوب با کمی برنامه ریزی شروع می شوند و کاتالوگ دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست، شما باید از قبل، از مجموعه محصولات گرفته تا متون و تصاویر را برنامه ریزی کنید. این مرحله ای است که هیچ کس نباید از آن بگذرد.

تصمیم بگیرید که چه محصولی را می خواهید در کاتالوگ دیجیتال خود بگنجانید. یک صفحه مسطح را تنظیم کنید تا نشان دهد چگونه می خواهید متن و تصاویر در صفحه قرار گیرد.
این به شما بستگی دارد که می خواهید در کاتالوگ الکترونیکی خود چند مورد را تبلیغ کنید. این می تواند یک مجموعه فصلی از 15 قطعه یا یک مجموعه بزرگ تا 500 مورد باشد. اما به یاد داشته باشید: هرچه مجموعه بزرگتر باشد، کاتالوگ دیجیتال بزرگتری نیز باید باشد. فشردن 50 محصول در یک صفحه فایده ای ندارد. این دیگر یک کاتالوگ نیست (در بهترین حالت، این یک لیست قیمت است). این هدف اصلی وجود کاتالوگ را نقض می کند: ارائه محصولات به روشی جذاب.

همچنین باید در نظر بگیرید که چگونه محصولات خود را گروه بندی می کنید، به چه ترتیب آنها ظاهر می شوند و می خواهید کدام محصولات برجسته شوند.

عکس های نان و کره کاتالوگ شما هستند: بدون عکس کاتالوگ شما جذاب نیست. در صورت امکان، چند تصویر از مدل هایی را که با محصولات خود پوشیده و یا در تعامل هستند، قرار دهید. این یک ترفند خوب است تا محصولات شما را جذاب تر و در دسترس تر نشان دهد.

نکته مهم در مورد طراحی کاتالوگ دیجیتال

کمی محتوا تا حد زیادی در برجسته سازی کمک می کند. حتی اگر معمولاً متون زیادی در کاتالوگ وجود ندارد، اما باز هم مواردی است که باید آن را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که برای هر مورد، نام و قیمت و پیوندها و همچنین مشخصات تماس با نام تجاری را درج کنید. اطلاعات بیشتر در مورد عناصر اصلی طراحی کاتالوگ الکترونیکی در زیر. اگر تصمیم دارید متن یا اطلاعات محصول را در فهرست الکترونیکی خود بگنجانید ، باید یک نویسنده متن استخدام کنید و مطمئن شوید که اطلاعات کافی برای هر محصول را در اختیار او قرار داده اید.
مرحله برنامه ریزی شامل تصمیماتی است که بخش بازاریابی باید اتخاذ کند (یا حداقل باید در فرآیند تصمیم گیری نقش داشته باشد).

این زمانی است که پروژه شما از تیم بازاریابی به بخش طراحی می رود. در شرکت های کوچکتر ممکن است تیم های جداگانه ای نداشته باشید ، فقط کارمندان مختلفی داشته باشید. مشکلی نیست  اگر یک نفر باشید هم مشکلی نیست . اصولا مراحل یکسان هستند ، مهم نیست که چند نفر درگیر آن شوند.
طراحی کاتالوگ دیجیتال  باید با زیبایی کلی برند شما مطابقت داشته باشد.
اگر کتابچه راهنمای مارک تجاری ندارید ، باید آن را در اولویت قرار دهید ، زیرا در بسیاری از پروژه ها از بسیاری جهات به شما کمک می کند.

به محض اینکه مرحله طراحی به پایان رسید، شما به یک روش برای نمایش آنلاین، ادغام آن در وب سایت خود و به اشتراک گذاشتن آن با شرکای تجاری یا خریداران خود نیاز دارید. به عبارت دیگر، شما به یک سازنده کاتالوگ الکترونیکی نیاز دارید.
ابزارهای سازنده کاتالوگ الکترونیکی بسیاری در بازار وجود دارد، برخی آنلاین، برخی آفلاین. من فکر می کنم گزینه ایده آل این است که به دنبال یک متخصص برای طراحی کاتالوگ دیجیتال خود باشید، زیرا شما مجبور نخواهید بود چیزی را روی رایانه خود نصب کنید یا به دنبال ایده ها و… باشید.

همه کاتالوگ های دیجیتال باید دارای پیوندهایی در داخل باشند، زیرا راهی بهتر برای هدایت خریداران به سمت فروشگاه شما از طریق پیوندها وجود ندارد.
شما دو گزینه دارید:

پیوندها را مستقیماً در مرحله طراحی اضافه کنید
ترفند دیگری که می تواند فروش را تقویت کند این است که پیوند را با یک دعوت به عمل جفت کنید. این می تواند یک متن کوتاه روی یک دکمه یا به سادگی یک متن زیر توضیحات محصول باشد: این را بخرید، اکنون بخرید، این ظاهر را بخرید، جزئیات بیشتر و…

هنگامی که کاتالوگ دیجیتال خود را به صورت آنلاین منتشر می کنید ، مطمئن شوید که آن را به صورت عمومی تنظیم می کنید ، تا یافتن آن به صورت آنلاین آسان باشد. طراح کاتالوگ دیجیتال شما باید این گزینه را به شما بدهد .

1- نام محصول
2- عکس محصول
3- توضیح کوتاه
4- مشخصات، اندازه ها، اطلاعات تحویل، تخفیف ها، اطلاعات فنی
5- مزایای محصول
6- قیمت محصول
7- برای خرید آسان دکمه ها / پیوندها را بگذارید (یا اگر محصولات از طریق خرده فروشی ها به فروش می رسد آدرس فروشگاه ها را درج کنید)

آن را متناسب با مخاطبان برند تنظیم کنید. مشتریان خود را در کل مراحل طراحی در ذهن داشته باشید و اجازه دهید تا تصمیمات شما را راهنمایی کنند: سبک، رنگ، تصاویر.
مهمترین محصولات را در صفحات اول قرار دهید ، زیرا اینها مهمترین صفحات در کاتالوگ‌های دیجیتال هستند. این روشی است که تمایز بین کاتالوگ های دیجیتال با کاتالوگ های چاپی اتفاق می افتد، جایی که جلدهای جلویی و پشتی با ارزش ترین (چاپی) هستند. تعامل خوانندگان با کاتالوگ دیجیتالی متفاوت است.

از بهم ریختگی خودداری کنید. محصولات زیادی را در یک صفحه قرار ندهید. چشم نواز نیست و بسیار کارآمد نیست.
از زمینه های شلوغ پرهیز کنید. شما می‌خواهید محصول مورد توجه قرار گیرد، نه زمینه.
از تصاویر بزرگ استفاده کنید زیرا بیشتر از تصاویر کوچک جلب توجه می کنند.
طراحی در اسپرد، نه صفحات منفرد. به این ترتیب خوانندگان پس از انتشار کاتالوگ، آن را مشاهده خواهند کرد، بنابراین با در نظر گرفتن آن ، می توانید طرحی ارائه دهید که پردازش آن از نظر بصری آسان تر باشد.
هنگام طراحی، جریان چشم را در نظر بگیرید. حرکت چشم به طور کلی از بالا سمت چپ شروع می شود و به صورت مورب در عرض دو برابر حرکت می کند.
نسخه باید دقیقاً زیر تصویر محصول یا در سمت چپ باشد. این فقط یک روش استاندارد نیست، بلکه چگونگی رفتار افراد به صورت ذهنی اطلاعات متن / محصول  با تصویر است.

این مثال به خوبی نشان می دهد که چگونه می توانید از یک مدل برای ارائه محصولات خود استفاده کنید. در صفحه سمت چپ یک زن دارید که صندل می پوشد (ایده ای برای نحوه پوشیدن و استایل آن) و در سمت راست 3 نسخه صندل، نام، توضیحات و قیمت را مشاهده می کنید. در پایین هر صفحه حتی یک تماس برای اقدام وجود دارد و همه تصاویر قابل کلیک هستند.

سوپرمارکت ها معمولاً محصولات خاص و محصولات خود را در کاتالوگ های هفتگی ارائه می دهند که غالباً از طراحی ضعیفی برخوردار هستند. آلدی اسپانیا یکی از موارد استثنا است. حتی اگر به زبان اسپانیایی صحبت نکنید، این تصاویر و قیمت ها اطلاعات کافی را ارائه می‌دهند. در این مورد هیچ پیوندی وجود ندارد، زیرا محصولات فقط در سوپرمارکت خریداری می شوند.

این مثال در مقایسه با نمونه های دیگر بسیار متفاوت است. این شامل متن بسیار بیشتری است، اما یک ایده هوشمندانه است. وقتی نوبت به کتاب می‌رسد، خوانندگان می خواهند قبل از اینکه تصمیم به خرید بگیرند، خلاصه یا مروری را بخوانند. کاتالوگ دیجیتال تمام اطلاعاتی را که خوانندگان ممکن است به آن علاقه داشته باشند لیست می کند: قیمت، مشخصات، توضیحات، توضیحات نویسنده. تمام متن های سمت راست با تصاویر زیبا در سمت چپ کاملاً متعادل هستند.

این طرح دارای متن های دوزبانه، تصاویر محصول، اطلاعات مربوط به مواد اولیه و مزایای آن است. با محصولات آرایشی، تصاویر محصولات معمولاً با تصاویر مدل های زنانه جفت می شوند. اگرچه ما این طرح خاص را نداریم، شما می توانید آنها را در صفحات دیگر مشاهده کنید.

ساخت کاتالوگ دیجیتال

ساخت کاتالوگ دیجیتال به صورت رایگان امکان پذیر است. اما توصیه ما اینست که این کار را نکنید! زیرا کاتالوگ از مهم ترین ابزار های بازار یابی به شمار می رود و طراحی آن نیز تاثیر زیادی بر کسب و کار شما خواهد داشت.

بهتر است این کار را به متخصصین طراح بسپارید اما اگر تمایل دارید خودتان این کار را انجام دهید می توانید با استفاده از 10 نرم افزار کاربردی کاتالوگ دیجیتال بسازید. این نرم افزار ها به خصوص برای کسب و کارهای نو پا و تازه تاسیس بی شک راه موثری برای تبلیغ با هزینه کم خواهد بود. برای مشاهده و آموزش نرم افزار های ساخت کاتالوگ دیجیتال کلیک نمایید.

قیمت کاتالوگ دیجیتال

به طور کلی قیمت گذاری کاتالوگ دیجیتال بر اساس تعداد صفحات آن صورت خواهد گرفت و محاسبات تعداد صفحات آن به عواملی از جمله تعداد محصولات یا خدمات ارائه شده، کیفیت، حجم و محور های اصلی کاتالوگ وابسته است.

مجموعه طرح گندم با بیش از چندین سال سابقه در ضمینه طراحی انواع کاتالوگ های چاپی و دیجیتالی تعرفه رسمی برای مشتریان گرامی دارد که بر اساس تعداد صفحات آن سنجیده خواهد شد. این تعرفه بسته به قالب اختصاصی کاتالوگ،طراحی،تجربه واسط کاربری، بارگذاری اطلاعات در قالب و آماده سازی فایل نهایی بر اساس استانداردهای رسمی خواهد بود تا بتوانید یک کاتالوگ هوشمند، استاندارد و کارا داشته باشید.

استفاده از E-mail

یکی از بهترین راه ها برای آگاهی مشتریان از محصولات جدید خود، ارسال ایمیلی است که هم به فروشگاه و هم به کاتالوگ آنلاین شما پیوند دارد. کسانی که مایل به خرید مستقیم هستند می‌توانند به فروشگاه شما مراجعه کنند، اما بسیاری از آنها مایلند ابتدا کاتالوگ را مشاهده کنند تا کل مجموعه شما را مشاهده کنند.

درج کاتالوگ دیجیتال در وب سایت

با یک کپی پیست ساده از کد تعبیه شده، کاتالوگ الکترونیکی را در وب سایت خود درج کنید. این یک روش عالی برای نشان دادن تبلیغات شما می باشد.

استفاده از شبکه های اجتماعی

پیوند مستقیم را در اینستاگرام، واتس آپ، فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی جایگذاری کنید تا انتشار آن را به دنبال کنندگان خود اعلام کنید.اینها تمام مراحلی است که شما باید برای تولید یک کاتالوگ دیجیتال با کیفیت که عالی به نظر می رسد و فروش بالایی دارد، انجام دهید. امیدوارم که این راهنما به شما در ایجاد کاتالوگ های الکترونیکی موفق کمک کند.

طراحی کاتالوگ دیجیتال

سوالات متداول

کاتالوگ دیجیتال با توجه به درخواست مشتری در 2 سطح حرفه ای و ژورنالی قابل ارائه می باشد. از جمله قابلیت های آن می توان به ورق خوردن ، پخش موسیقی ، لینک دهی ، پخش ویدئو اشاره کرد.

در مجموعه طرح گندم این امکان برای مشتریان فراهم شده است تا در صورت نیاز بعد از تحویل پروژه برای ویرایش (اضافه یا حذف صفحات) کاتالوگ دیجیتال اقدام کنند.