حالت اولویت دیافراگم

حالت اولویت دیافراگم

حالت اولویت دیافراگم

حالت اولویت دیافراگم چیست؟ و چگونه می توانید از آن برای گرفتن تصاویر هنری با نوردهی خوب استفاده کنید؟

در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در مورد اولویت دیافراگم بدانید، توضیح می‌دهم، از جمله:

  • اولویت چه زمانی مفید است (و چه زمانی باید از آن اجتناب کرد)
  • چگونه تنظیمات دوربینخود را هنگام استفاده از اولویت تنظیم کنید.
  • نحوه مدیریت سناریوهای معمول حالت اولویت دیافراگم

بنابراین، اگر آماده هستید که کنترل دوربین خود را به دست بگیرید و به یک استاد تنظیمات تبدیل شوید ، با ما همراه باشید.

حالت اولویت دیافراگم چیست؟

 

حالت اولویت دیافراگم

 

 

اولویت ، که اغلب به صورت حالت «A» یا «Av» نشان داده می‌شود، به عکاس امکان کنترل دیافراگم و ISO را می‌دهد، در حالی که دوربین سرعت شاتر مربوطه را انتخاب می‌کند.

به عبارت دیگر، می‌توانید دیافراگم و ISO ایده‌آل خود را بر اساس دغدغه‌های هنری و کیفیت تصویر تعیین کنید؛ و سپس دوربین شما سرعت شاتری را انتخاب می کند که تصویری با نوردهی خوب و با جزئیات ایجاد می کند.

اولویت دیافراگم یک حالت دوربین نیمه خودکار است. این کنترل کامل بر متغیرهای دوربین ارائه نمی دهد، اما به شما امکان می دهد چندین تنظیمات کلیدی (به عنوان مثال، دیافراگم و ISO) را تنظیم کنید. این برای ارائه انعطاف پذیری و سرعت طراحی شده است. به این ترتیب، در حالی که دوربین نوردهی را بهینه می کند، می توانید روی سوژه، ترکیب بندی و هنر فوکوس کنید.

متغیرهای حالت اولویت دیافراگم: دیافراگم، سرعت شاتر و ISO

اگر دوربین خود را روی حالت اولویت دیافراگم قرار دهید، بلافاصله کنترل دیافراگم و ISO را به دست می آورید در حالی که دوربین شما کنترل سرعت شاتر را به دست می گیرد؛ اما این تنظیمات مختلف چه چیزی را ارائه می دهند و چرا اهمیت دارند؟

دیافراگم، سرعت شاتر و ISO با هم بخشی از مثلث نوردهی هستند. با تنظیم هر یک از این سه متغیر، در نتیجه نوردهی (یعنی روشنایی) تصویر حاصل را تنظیم می کنید. با این حال، هنگامی که از حالت اولویت دیافراگم استفاده می کنید، دوربین شما به طور خودکار تنظیمات دیافراگم و ISO را با تغییر سرعت شاتر (با هدف ایجاد نوردهی نقطه ای) جبران می کند.

بنابراین اگر دیافراگم را باز کنید، دوربین شما برای جبران نوردهی بیشتر، سرعت شاتر را افزایش می دهد؛ و اگر ISO را رها کنید، دوربین شما برای جبران نوردهی تاریک‌تر، سرعت شاتر را کاهش می‌دهد.

نکته اصلی اینجاست: هنگام استفاده از اولویت دیافراگم، دوربین شما همیشه سعی می کند نوردهی خوبی داشته باشد، حتی با تنظیم دیافراگم و ایزو.

اما ممکن است تعجب کنید: اگر دیافراگم و ISO نوردهی را تنظیم نمی کنند، پس چرا من می خواهم دیافراگم را تغییر دهم؟ چرا می خواهم ISO را تغییر دهم؟ این دو تنظیمات چه چیزی به من ارائه می دهند؟

مطالعه بیشتر » بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از محصول

دیافراگم و ISO سه اثر کلیدی ایجاد می کنند:

با باز کردن یا باریک کردن دیافراگم، می توانید عمق میدان (یعنی مقدار تصویری که در فوکوس است) را تنظیم کنید. دیافراگم باز (مثلاً f/1.8) صفحه فوکوس بسیار نازکی ایجاد می کند، بنابراین بیشتر تصویر محو می شود. و یک دیافراگم باریک (مثلاً f/16) یک صفحه فوکوس بسیار عمیق ایجاد می کند، بنابراین کل صحنه واضح باقی می ماند.

با افزایش یا کاهش ISO می توانید سطح نویز تصویر را تنظیم کنید. نویز به صورت لکه های ریز رنگ و نور ظاهر می شود و جزئیات تصویر را پنهان می کند – بنابراین با پایین نگه داشتن ISO، می توانید کیفیت تصویر را به حداکثر برسانید.

با تنظیم دیافراگم یا ISO، می توانید دوربین را مجبور به تغییر سرعت شاتر کنید. سرعت شاتر سریع برای گرفتن صحنه های اکشن ضروری است (به عنوان مثال، پرندگان در حال پرواز یا بازیکنان بسکتبال در حال حرکت)، و با بازکردن دیافراگم و/یا افزایش ISO، باعث می شوید که دوربین سرعت شاتر را افزایش دهد. سرعت شاتر آهسته برای ثبت جلوه های زیبای نوردهی طولانی ضروری است و با باریک کردن دیافراگم و/یا کاهش ISO، سرعت شاتر را به دوربین کاهش می دهید.

بنابراین با تنظیم تنظیمات در حالت اولویت دیافراگم، می‌توانید کیفیت تصویر را بهبود ببخشید، جلوه‌های زیبای عمق میدان را افزایش دهید، و حتی مقداری هنری با نوردهی طولانی اضافه کنید.

مطالب مرتبط:  تنظیمات ایزو دیافراگم و سرعت شاتر در عکاسی Manual

جبران نوردهی

همانطور که در بالا تاکید کردم، حالت اولویت دیافراگم به دوربین شما می‌گوید نوردهی را تنظیم کند (با تنظیم سرعت شاتر) در حالی که شما با سایر متغیرهای تصویر مدیریت می‌کنید. و به طور کلی، دوربین کار خود را به خوبی انجام می دهد و نوردهی های زیبا و دقیقی دریافت خواهید کرد.

اما نورسنج های دوربین کامل نیستند و مواقعی وجود دارد که باید عمداً تصاویر خود را بیش از حد یا کم نور قرار دهید (اغلب هنگام عکاسی از صحنه های بسیار روشن و صحنه های بسیار تاریک).

اکنون نمی توانید نوردهی را با تغییر دیافراگم، ISO یا سرعت شاتر تنظیم کنید. در حالت اولویت دیافراگم، تنظیم سرعت شاتر قفل می شود؛ و تغییر در تنظیمات دیافراگم و ISO به طور خودکار با تغییر در سرعت شاتر خنثی می شود.

به همین دلیل است که دوربین‌ها تنظیمات دیگری به نام جبران نوردهی ارائه می‌دهند . جبران نوردهی به طور کلی با نمادهای مثبت (+) و منهای (-) نشان داده می‌شود و به شما امکان می‌دهد به دوربین خود دستور دهید سرعت شاتر را برای جلوه‌ای روشن‌تر یا تیره‌تر افزایش یا کاهش دهد.

در بیشتر موارد، نیازی به جبران نوردهی ندارید. اما اگر متوجه شدید که می خواهید نوردهی را تنظیم کنید، از استفاده از آن نترسید.

چه زمانی باید از حالت اولویت دیافراگم استفاده کنید؟ 

 

حالت اولویت دیافراگم

 

 

اول از همه، Aperture Priority یک حالت عالی برای استفاده در صورتی است که مبتدی هستید و امیدوارید تنظیمات دوربین خود را بهتر درک کنید. از آنجایی که دوربین شما به‌طور خودکار سرعت شاتر را انتخاب می‌کند، لازم نیست نگران بهم ریختن نوردهی باشید – اما در عین حال، می‌توانید با دیافراگم‌های مختلف آزمایش کنید و ببینید که چگونه تصاویرتان تغییر می‌کنند.

به علاوه، با کسب مهارت، می‌توانید از دیافراگم برای تنظیم عمدی سرعت شاتر استفاده کنید و از عملکرد جبران نوردهی برای بهبود جزئیات تصویر استفاده کنید.

اما حالت اولویت دیافراگم در بین حرفه ای هایی که قبلاً به تنظیمات دوربین خود تسلط دارند نیز محبوب است. برای مثال، اگر لازم نیست به سرعت شاتر فکر کنید، اما به دیافراگم اهمیت می دهید ، اولویت دیافراگم توجه شما را بر روی تنظیمات مهم متمرکز می کند (و به شما اجازه می دهد تنظیم سرعت شاتر کمتر مهم را فراموش کنید). برای مثال، اگر عکاسی پرتره را در نور خوب انجام می دهید، اولویت دیافراگم به شما امکان می دهد عمق میدان را بدون حواس پرتی تنظیم کنید.

علاوه بر این، حالت اولویت دیافراگم، برخلاف حالت دستی کامل، به شما کمک می‌کند تا به تغییرات نور واکنش نشان دهید. به عنوان مثال، اگر سوژه شما از یک منطقه سایه دار به یک منطقه آفتابی حرکت کند یا اگر خورشید از پشت ابر خارج شود، اولویت دیافراگم به طور خودکار سرعت شاتر را برای جبران انفجار ناگهانی نور تنظیم می کند.

در برخی از ژانرهای عکاسی که نیازی به سرعت عمل بسیاری نیست، مانند عکاسی منظره، این به خصوص مفید نیست، اما اگر در حال عکاسی اکشن هستید، واکنش سریع به تغییرات نور ضروری است و اولویت دیافراگم می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با حالت اولویت دیافراگم آشنا همچنین نکات و تکنیک های مهمی را برای علاقه مندان شرح دهیم امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی توانسته است سابقه ای درخشان از خود در میان رقبا و برند های معتبر بدست بیاورد، جهت دریافت مشاوره رایگان کافی است با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =