سه پایه در مقابل مونوپاد + مقایسه و زمان استفاده از هرکدام

سه پایه در مقابل مونوپاد

استفاده از سه پایه یا مونوپاد

سه پایه در مقابل مونوپاد کدام یک کاربردی تر است؟

سه پایه و مونوپاد، به احتمال زیاد آنها را دیده اید. هر دو استفاده و اهداف خود را دارند. اما چه زمانی از یکی نسبت به دیگری استفاده می کنید و هر کدام چه مزیت هایی دارند؟ در این مقاله، من می خواهم توضیح دهم که چه زمانی شما از یک سه پایه در مقابل یک مونو استفاده کنید و چگونه لزوما در ویژگی های خود قابل تعویض نیستند.

سه پایه

موارد استفاده و مزایای سه پایه

بیایید با سه پایه شروع کنیم. می دانید  آن سه جایگاه پا که تقریباً همه ی سه پایه ها دارند دوربین شما را با بستر محکمی که دوربین خود را به آن متصل می کنید نگه می دارند. سه پایه در اندازه های مختلف وجود دارد و دارای سر بسیار متنوعی (نقطه نصب واقعی) متناسب با سبک های مختلف عکسبرداری است. به ویژه برای جلوگیری از لرزش دوربین در هنگام استفاده از سرعت شاتر کم بسیار مفید هستند. این کار هنگامی بیشتر مفید است که بخواهید آب را در جریان آب تار کنید، مسیرهای نور ماشین را در شب نشان دهید یا به راحتی در معرض نور قرار بگیرید.

با استفاده از این قاب، من از یک سه پایه استفاده کردم تا از لرزش دوربین که می تواند ناشی از سرعت شاتر 3.2 ثانیه باشد جلوگیری کند. از این سرعت شاتر برای تار شدن آب استفاده شده است.

سه پایه همچنین می تواند برای عکاسی ماکرو و استودیو بسیار مفید باشد؛ زیرا در هنگام تنظیم عکس، دوربین را در محل مورد نظر شما نگه می دارد. عکاسان تایم لپس همچنین می توانند با استفاده از سه پایه روی مونوپاد بهره مند شوند زیرا اطمینان حاصل میکند که هیچ پرشی بین هر شات وجود نخواهد داشت زیرا دوربین در یک موقعیت قفل شده است. با این حال سه پایه ها هم بدون عیب نیستند.

برای قرار گرفتن در معرض طولانی مدت مانند این از سه پایه استفاده کنید.

 

نکات منفی سه پایه

با این حال سه پایه ها هم از نظر معایب بدون عیب نیستند. حمل آنها ممکن است سنگین باشد و تنظیم آنها مدتی طول می کشد. بسته به اینکه از کدام سر استفاده می کنید، سه پایه برای حرکت سریع دوربین که ممکن است هنگام عکاسی از اشیا در حال حرکت به آن احتیاج داشته باشید، بسیار محدود کننده خواهد بود. همه چیز در مورد استفاده از سه پایه کندتر است. بنابراین اگر سرعت و سهولت قابلیت حمل و نقل است که به دنبال آن هستید و ثبات اولویت اصلی شما نیست، پس شاید یک سه پایه بهترین وسیله برای شما نباشد.

 

مونوپاد

این مونوپاد است که من استفاده می کنم. در اینجا، جمع شده است (54 سانتی متر / 21.26 اینچ ) اما تا 192 سانتی متر (6’2 اینچ) گسترش می یابد. این ماده از فیبر کربن ساخته شده و فقط 620 گرم وزن دارد اما می تواند 18 کیلوگرم وزن داشته باشد.

موارد استفاده و مزایای مونوپادها

هنگامی که یک سکوی سخت و محکم برای ثبات در اولویت نیست، بسیاری از عکاسان برای نیازهای پشتیبانی دوربین خود به مونوپاد مراجعه می کنند. همانطور که TRI در سه پایه به معنی سه است، MONO در مونوپاد به معنای  یک! آنها به سادگی یک تکیه گاه پایه هستند که می توانید دوربین و / یا لنز خود را بر روی آن نصب کنید. آنها نیز در اندازه های مختلف ارائه می شوند و از محدودیت های مختلف وزن پشتیبانی می کنند.

اگر تا به حال عکاسان ورزشی را با لنزهای بلند خود دیده اید، ممکن است متوجه شده باشید که اغلب توسط یک مونوپاد پشتیبانی می شوند. Monopods همچنین قابلیت حرکت بسیار بیشتری دارد زیرا اکنون فقط روی یک پا هستند، نه سه پا، و تنظیم آنها بسیار سریعتر از برادران سه پا است.

سه پایه در مقابل مونوپاد

این عکس با استفاده از لنز f / 2.8 و 400 میلی متری گرفته شده است. این لنزها کاملاً سنگین هستند، بنابراین استفاده از مونوپاد راهی عالی برای برداشتن وزن از بازوها است.

نکات منفی مونوپادها

اما یک مونوپاد ثبات یک سه پایه را به شما ارائه نمی دهد، بنابراین اگر مونوپاد را به عنوان جایگزین سبکتر برای سه پایه در نظر دارید، این را بخاطر بسپارید. اگر دنبال کهکشان راه شیری و چراغ های روان ماشین هستید، یک مونوپاد در اینجا به شما کمکی نمی کند. شما هنوز به یک سه پایه احتیاج خواهید داشت.

اما اگر بازوهایتان از نگه داشتن دوربین در طول روز خسته شده اند، ممکن است یک مونوپاد کاملاً متناسب با نیازهای شما باشد.

 

نتیجه

با توجه به مطالب نوشته شده در مقاله ی سه پایه در مقابل مونوپاد باید بدانید که سه پایه و مونوپاد از پشتیبانی و در برخی موارد از ثبات بیشتری برای دوربین شما برخوردار هستند ، اما مواردی وجود دارد که یکی از آنها مفیدتر از دیگری است و همیشه نمی توان یکی را به جای دیگری استفاده کرد. به طور کلی  برای سرعت شاتر بسیار طولانی یا عکاسی در مرور زمان، میتوانید از سه پایه استفاده کنید تا از لرزش دوربین جلوگیری کرده و ثبات بین هر کادر را حفظ کنید.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه خدمات چاپ، طراحی، عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی توانسته است سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد، جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده ی نمونه کارهای بیشتر کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 12 =