لنز زاویه باز (wide lense) چیست؟

لنز زاویه باز

به عنوان یک عکاس، شما انتخاب گسترده ای از گزینه های لنز را دارید. به آنهایی که قسمت وسیعی از صحنه را نشان می دهند لنزها با زاویه دید عریض گفته می شود. اما آیا شما به یکی نیاز دارید؟ و کدام زاویه باز بهترین انتخاب لنز برای شما است؟

برای حل این سوال، بیایید انواع مختلف لنزهای زاویه دید موجود و زمان استفاده از آنها را بررسی کنیم.

لنز زاویه باز چیست؟

ابتدا باید معنی زاویه باز را روشن کنیم.

متداول ترین توصیف این است که یک لنز با زاویه دید وسیع تر، دید ما را نمایش می دهد. با این حال این به طور مستقیم به میلی متر (میلی متر) و درجه ترجمه نمی شود.

بنابراین، کدام فاصله کانونی (بر حسب میلی متر) را می توان زاویه دید عریض دانست؟ تعریف رایج این است که لنز زیر یا معادل 35 میلی متر یک لنز با زاویه دید عریض در نظر گرفته می شود. این تقریباً 65 درجه میدان دید مورب است.

آیا لنز Wide Angle بزرگنمایی می کند؟

لنز زاویه باز
لنز زاویه باز

 

همه لنزها، از جمله لنزهای با زاویه دید عریض، در نسخه اصلی یا بزرگنمایی ارائه می شوند. فاصله کانونی یک لنز پرایم ثابت است، به این معنی که می توانید با نزدیک شدن یا دورتر شدن جسمی، میدان دید خود را تغییر دهید.

پرایم ها معمولاً سبک تر، سریع تر، ارزان تر و کیفیت تصویر بهتری تولید می کنند. Canon 24mm f / 2.8 STM نمونه ای عالی از پرایم ارزان و کوچک است.

لنز زوم دارای فاصله کانونی متغیر (دامنه بزرگنمایی) است. برخی از گزینه های لنز بزرگنمایی “محیطی” همه دور، فاصله کانونی گسترده، استاندارد و تله را پوشش می دهند. بیشتر لنزهای بزرگنمایی خاص ترند و یکی دو عدد از این موارد را به شما می دهند.

به طور کلی ، یک لنز بزرگنمایی به دلیل مکانیسم های اضافی و شیشه داخل لنز، سنگین تر و گران تر است.

مطالعه بیشتر: کاربرد لنزهای دوربین عکاسی

لنز زاویه باز چقدر عریض است؟

سنسورهای کوچکتر قسمت مرکزی هر لنز را cut میکنند و در نتیجه میدان دید تنگ تری ایجاد می کنند.

برای ساده سازی ، تمام فاصله های کانونی ذکر شده در اینجا برابر با تمام فریم هستند. اگر می خواهید بدانید که چگونه اینها به دوربین شما ترجمه می شوند، آنها را بر 1.5 (APS-C) یا 2 (M4 / 3) تقسیم کنید.

همانطور که اشاره کردم  با تعریف رایج، زاویه دید عریض به معنای هر چیزی زیر 35 میلی متر است. اما هنوز جای زیادی برای مشخصات بیشتر وجود دارد.

فاصله کانونی بین 35 میلی متر تا 24 میلی متر زاویه باز استاندارد در نظر گرفته می شود. بین 24 تا 16 میلی متر چیزی است که ما معمولاً هنگام گفتن زاویه باز به آن اشاره می کنیم. فاصله کانونی زیر 16 میلی متر زاویه فوق العاده گسترده ای در نظر گرفته می شود.

محبوب ترین دامنه بزرگنمایی زاویه دید عریض 16-35 میلی متر است. بیشتر لنزهای بزرگنمایی کیت یا استاندارد به 24 یا 28 میلی متر کاهش می یابند. عریض ترین لنزهای موجود در بازار 10 میلی متر و 8 میلی متر  هستند.

سه نوع لنز اصلی زاویه باز چیست؟

از نظر اعوجاج، ما بین سه نوع اصلی لنزهای زاویه دید تفاوت قائل می شویم.

لنز زاویه باز Fisheye

لنزهای چشم ماهی، لنزهای ویژه با زاویه دید فوق العاده گسترده هستند. زاویه دید آنها معمولاً 180 درجه است، به شما این امکان را می دهد که نیمی از چرخش کامل را ببینید.

آنها یک نوع متمایز و نیم کره ای از اعوجاج لنز دارند. آنها هرچه بیشتر اطلاعات را جمع می کنند. بنابراین، آنها خطوط مستقیم تولید نمی کنند.

از نظر فاصله کانونی، آنها در پایین مقیاس قرار دارند.

Rokinon HD8M-C 8mm f / 3.5 HD یک مثال عالی است. همچنین لنزهای بزرگنمایی چشم ماهی وجود دارد (البته فقط چند عدد)، مانند Canon EF 8-15mm. یک چشم ماهی فوق العاده نادر 6 میلی متر f / 2.8 ساخته شده توسط نیکون وجود دارد.

اکثر دوربین های اکشن، مانند GoPros، از لنزهای گسترده چشم ماهی نیز بهره می برند.

اعوجاج چشم ماهی. تصویر توسط Phil Hearing در Unsplash

همچنین بخوانید: بهترین لنزهای عکاسی صنعتی

لنز زاویه باز راست خطی

 

عکاسی صنعتی

 

 

نوع دیگر لنزهای زاویه دید راست خطی هستند. اینها نیز از اعوجاج عاری نیستند ، اما خطوط را (نزدیک به) مستقیم نگه می دارند.

هنوز ممکن است در بعضی از آنها شاهد اعوجاج متوسط ​​بشکه باشید. این در تصاویر معماری، جایی که خطوط به سمت بیرون و دور از مرکز تعظیم می کنند ، بیشتر مشهود است. اما تصحیح آن در حین پردازش نیز آسان است.

اساساً، هر عدسی که به صراحت به عنوان چشم ماهی مشخص نشده باشد، یک خط است.

اگرچه بعضی از آنها نزدیک هستند، آنها یک دید کامل 180 درجه به شما نمی دهند. گسترده ترین های موجود در حال حاضر Samyang XP 10mm f / 3.5 ، Laowa 10-18mm و Voigtlander 10mm f / 5.6 است.

می توانید لنزهایی با فاصله کانونی کوتاه تر تهیه کنید ، اما این دوربین ها فقط برای دوربین های حسگر cut خورده هستند (مانند سیگما 8-16 میلی متر).

بخاطر داشته باشید که نمی توانید یک چشم ماهی 16 میلیمتری را با یک لنز زاویه دید راست 16 میلی متری مقایسه کنید. به دلیل اعوجاج، لنز چشم ماهی تصویری متفاوت، کمی گسترده تر ارائه می دهد.

Canon EF 28mm f / 1.8 USM نمونه خوبی از یک لنز زاویه دید عریض و همه جانبه برای Canon است. اگر بودجه کافی برای آن دارید، من لنز Canon 24mm f / 1.4L II را به شدت توصیه می کنم. این یکی از مورد علاقه های من در همه زمان ها است.

 

 

لنز زاویه باز
لنز زاویه باز

مطالب مرتبط: آشنایی با تکنیک های نورپردازی 

لنزهای زاویه دید Tilt-Shift

اگرچه لنزهای Tilt-Shift نباید لنزهای واید داشته باشند، اما بیشتر آنها هستند. هیچ یک از دو نوع لنز که قبلاً ذکر شد، به شما امکان نمی دهد که تغییر شکل چشم انداز را اصلاح کنید.

این نوع اعوجاج خصوصاً در لنزهای با زاویه دید گسترده وجود دارد.

آنها تصاویر بسیار بزرگتری نسبت به سنسور فول فریم ارائه می دهند. می توانید لنزها را به صورت افقی و عمودی روی صفحه موازی با حسگر حرکت دهید. بنابراین، آنها می توانند خطوط همگرا را موازی یا خطوط موازی را به هم نزدیک کنند.

شما همچنین می توانید سطح فوکوس را بصورت مستقل کنترل (شیب) دهید.

این لنزها بسیار پیچیده و بسیار گران قیمت هستند. آنها محبوب ترین لنزها در بین عکاسان حرفه ای معماری و هنرهای زیبا هستند.

مورد علاقه من Canon TS-E 24mm f / 3.5L است. این یک لنز بسیار متنوع است. حتی می توانید یک تبدیل کننده از راه دور را به آن لنز متصل کنید تا لنز شیب دارتر شود.

 

لنزهای زاویه دید Tilt-Shift

 

من با جابجایی لنز perspective  را اصلاح کردم، لنزهای زاویه دید Tilt-Shift

زمان استفاده از لنز زاویه باز (توصیه!)

بنابراین، لنزهای با زاویه دید گسترده برای چه استفاده می شوند؟ لنزهای با زاویه دید عریض معمولاً برای صحنه هایی که می خواهید تا آنجا که ممکن است صحنه را بگیرید استفاده می شود. مناظر، مناظر شهر و معماری دسته اصلی هستند که از لنزهای با زاویه دید عریض استفاده می کنند.

لنز چشم ماهی حتی بیشتر از صحنه را می گیرد اما عمدتا برای اهداف هنری و خلاقانه استفاده می شود. آنها به اندازه کافی گسترده هستند تا بتوانند صحنه  را به زیبایی ثبت کنند که من مطمئن هستم همه ما آنها را دیده ایم و تحسین کرده ایم.

توجه داشته باشید که باید از ترکیب خود کاملاً آگاه باشید تا بتوانید با یک لنز زاویه دید خوب کار کنید.

 

 

لنز زاویه باز

مطالب مرتبط : لنز تله فوتو چیست؟ (و چه موقع و چرا به آن نیاز دارید!)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 2 =