نکات مهم نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی محصولات

نکات مهم نورپردازی در عکاسی

نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی محصولات

نکات مهم نورپردازی را بشناسید!

اغلب نکات مهم نورپردازی در عکاسی صنعتی در مورد بازی با نور و سایه است. روشی که باعث می شود سوژه را روشن تر و برجسته تر می‌کند نتایج تصویربرداری حرفه ای شما را تعیین خواهد کرد. استفاده از تکنیک های مناسب عکاسی مطمئناً می‌تواند تفاوت زیادی در عکس های شما ایجاد کند.

حتی اگر یک عکاس حرفه ای نیستید و فقط در تعطیلات آخر هفته از دوربین خود استفاده می کنید، باز هم می‌خواهید بهترین عکس ها را بگیرید؛ در این مقاله تکنیک ها و اصول نورپردازی گفته خواهد شد، که به شما در بهبود کیفیت عکس هایتان کمک می‌کند تا مانند یک حرفه ای عمل کنید. با ما همراه باشید.

برای عکسبرداری آماده شوید

قبل از اینکه نکات مهم نورپردازی را بگویم باید بدانید که همیشه ایده خوبی است که زودتر به مکان عکسبرداری بروید و به اطراف نگاه کنید و منابع نور را بشناسید تا تجهیزات مورد نیاز خود را آماده کنید. برای مثال؛ نور طبیعی را در نظر بگیرید که از پنجره ها وارد می شود و سایه ایجاد می کند و مراقب باشید که آب و هوا می تواند به سرعت تغییر کند و بر نور شما تأثیر بگذارد. آن آفتاب زیبا می تواند در یک لحظه ناپدید شود.

تغییر مداوم نور با رفتن خورشید به پشت ابرها و ظهور مجدد می تواند نور شما را خراب کند. برای هر گونه تغییر آماده باشید یا تنظیماتی را برای ثابت نگه داشتن نور خود انجام دهید.

 

 

نکات مهم نورپردازی
نکات مهم نورپردازی

 

مطالب مرتبط: تجهیزات مورد نیاز عکاسی صنعتی

از منبع نور گسترده استفاده کنید

از نکات مهم نورپردازی می توان به استفاده از منبع نور مناسب اشاره کرد؛ هرچه منبع نور گسترده تر باشد، نور ملایم تری از آن خارج می شود. منبع نور گسترده، سایه های کمتری ایجاد می کند و بافت سوژه را سرکوب می کند. لوازم جانبی نور باریک مانند فلاش و CFL برعکس عمل می کنند. شما باید این منابع را با تابش نور آنها از طریق بازتابنده یا پخش کننده مانند سافت باکس یا چتر گسترش دهید. استفاده از منبع نور گسترده به ویژه برای عکاسی پرتره جذاب است.

منبع نور خود را نزدیک به سوژه قرار دهید

از نکات مهم نورپردازی می توان به  فاصله منبع نور تا سوژه اشاره کرد؛ هرچه منبع نور دورتر باشد، نور به سوژه شما سخت‌تر می‌افتد. این به این دلیل است که وقتی منبع به شما نزدیک‌تر است، به نظر می‌رسد گسترده‌تر شده است، در حالی که وقتی دور می‌شود، وسعت کاهش می‌یابد و در نتیجه باریک‌تر می‌شود. سوژه خود را نزدیک منبع نور گسترده خود قرار دهید تا منبع نور به طور یکنواخت و طبیعی سوژه را روشن کند.

از نور مقابل عاقلانه استفاده کنید

از نکات مهم نورپردازی می توان به استفاده صحیح از نوردهی مقابل اشاره کرد. در میان عکاسان شناخته شده است که نورپردازی از روبروی سوژه، بافت پیش‌زمینه شما را سرکوب می‌کند و در نتیجه آن را بی‌اهمیت نشان خواهد داد. بنابراین، نورپردازی از جانب مقابل ممکن است برای عکاسی پرتره خوب باشد، جایی که به شما کمک می کند تا جای زخم و لکه های روی صورت سوژه خود را بپوشانید.

با این حال، برای عکاسی منظره و عکاسی از محصولات ، به جای نورپردازی از جهت مقابل، بهتر است نور جانبی را انتخاب کنید که بر بافت سنگ، ماسه، آجر، پوست درخت و غیره تأکید کند.

برای ظاهری سه بعدی، سایه ها را در نظر بگیرید

 

 

 

عکاسی تبلیغاتی

 

از نکات مهم نورپردازی می توان به استفاده صحیح از سایه ها اشاره کرد. برخی معتقد هستند وجود سایه ها تصویر را بد نشان خواهد داد اما سایه ها همیشه بد نیستند. هنگامی که از آنها به طور عاقلانه استفاده می کنید، سایه ها می‌توانند به شما کمک کنند تا ظاهری حجیم به عکس های خود ببخشید و در نتیجه سوژه خود را در فضا و نه روی سطح صاف نشان دهید به خصوص در عکاسی تبلیغاتی از محصول سایه ها می‌توانند کمک به سزایی به شما کنند. ظاهر سه بعدی سایه ها باعث می شود تصاویر محصولات واقعی به نظر برسند.

مطالب مرتبط: 12 واقعیت درمورد نورپردازی که حرفه‌ایی ها به شما نمی گویند.

 

هنگام عکاسی، دمای رنگ را در نظر داشته باشید

استفاده مناسب از دمای رنگ یز از نکات مهم نورپردازی است؛ اگرچه نور سفید به نظر می رسد، اما رنگ دارد.

همه نورها یکسان خلق نشده اند. بر اساس نوع لامپ، چراغ‌ها می‌توانند «سردتر» یا «گرم‌تر» در دوربین ظاهر شوند. چشم انسان نیز این تفاوت را درک می کند.

البته این نکته  توسط چشمان ما تشخیص داده نمی‌شود، بلکه توسط حسگرهای دوربین‌های ما تشخیص داده می‌شود که پخش رنگ را ضبط می‌کنند. هنگام عکاسی، همیشه این رنگ را در نظر داشته باشید تا هیچ فرصت مهمی را از بین ندهید. در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر، نور خورشید رنگ گرمی دارد، در حالی که در هنگام ظهر، مایل به آبی است.

نور Tungsten نور زرد می‌تابد، در حالی که نور fluorescent نور مایل به آبی را از بین می‌برد. اگر پخش رنگ را نمی‌خواهید، از کنترل تعادل رنگ سفید دوربین خود برای خنثی کردن آن استفاده کنید.

با تجهیزات نورپردازی استودیو خود آزمایش کنید تا اسرار شیرین بیشتری را کشف کنید که عکاسی شما را بهبود می بخشد.

 

روشنایی 3 نقطه ای را تنظیم کنید

رایج ترین نورپردازی میان عکاسان حرفه ای، نورپردازی سه نقطه ای نام دارد. از یک نور کلید، یک چراغ پرکننده و یک نور پس زمینه (که گاهی اوقات “نور مو” نامیده می شود) تشکیل شده است.

تصور کنید که سوژه شما در مرکز یک ساعت قرار دارد و دوربین در شش قرار دارد.

چراغ کلید تقریباً در ساعت چهار قرار دارد. باید از بین سه مورد روشن‌ترین باشد و بیشترین نور را به سوژه شما ارائه دهد.

 

کلام آخر

با توجه به سوالات پرتکرار کاربران شرکت تبلیغاتی طرح گندم، مجموعه ما تصمیم گرفت برای رفع مشکل شما عزیزان مقاله ای تحت عنوان نکات مهم نورپردازی در عکاسی محصولات را در اختیار شما قرار دهد، جهت اطلاع و مشاهده نمونه کار ها لازم است با کارشناسان ما در ارتباط باشید. هدف ما لبخند رضایت شما است. سپاسگزاریم که تا پایان این مطلب با ما همراه بوده اید.

 

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =