لنز تله فوتو چیست؟ (و چه موقع و چرا به آن نیاز دارید!)

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو باعث می شود اجسام دورتر به دوربین نزدیکتر شوند. اما، فکر نکنید که فقط در صورت نیاز به گرفتن چیزی از راه دور، لنز تله را بیرون بیاورید. اگر این کار را می کردید، بزرگترین دلایل عکسبرداری با این لنز بلند را از دست می دادید.

در این مقاله، ما همه چیزهایی را که عکاسان تازه کار در مورد لنزهای تله باید بدانند را تحلیل می کنیم.

 

لنز تله فوتو چیست؟

فاصله کانونی یک لنز تله بیشتر از اندازه قطر تصویری است که می گیرد. به زبان ساده، هر لنزی می تواند دارای فاصله کانونی طولانی باشد.

لنزهای تله می توانند لنزهای بزرگنمایی ، مانند 70-300 میلی متر باشند. آنها همچنین می توانند یک لنز پرایم مانند 200 میلی متر باشند.

برای نزدیک کردن سوژه ها به دوربین ، لنزهای تله به تعداد زیادی شیشه در داخل احتیاج دارند. این اغلب آنها را بزرگ و سنگین می کند. همچنین آنها را گران می کند.

فاصله کانونی طولانی منجر به یک میدان دید باریک می شود. زاویه دید این لنزها بین 30 تا 1 درجه است. این زمانی مفید است که نتوانید به اندازه کافی به سوژه خود نزدیک شوید.

لنز تله فوتو

انواع مختلف لنزهای تله فوتو چیست؟

بر اساس فاصله کانونی، می توان لنزهای تله فوتو را به زیر گروه هایی تقسیم کرد.

لنزهای بین 85 میلی متر تا 135 میلی متر از نوع تله فوتو کوتاه محسوب می شوند. اینها می توانند یک شی را بهم نزدیک کرده و باعث ایجاد تفکیک در پس زمینه شوند اما در حد افراطی ترند. این فاصله کانونی برای عکاسی پرتره ، عکاسی از محصول و عکاسی از رویداد محبوب هستند. لنز بدون نیاز به فاصله گرفتن از عکاس از سوژه، جداسازی پس زمینه بیشتری را ارائه می دهد.

همچنین بخوانید: بهترین زاویه برای عکاسی از محصول

لنز 135 میلی متر تا 300 میلی متر را اغلب لنز تله فوتو متوسط ​​می نامند. این فاصله های کانونی از محبوب ترین ها هستند. آنها بدون برچسب قیمت بالا دسترسی قابل توجهی را ارائه می دهند.

به لنزهای بالای 300 میلی متر معمولاً لنزهای فوق تله نیز گفته می شود. این لنزها بیشترین میزان دسترسی را دارند. اگر از یک لنز تله فوتو روی سنسور برش استفاده می کنید، می تواند به فاصله کانونی تا 1000 میلی متر برسد. این همچنین بدان معنی است که آنها از 8 درجه تا 1 درجه دارای دید باریک هستند. آنها اغلب گران هستند و توسط افراد حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در درجه اول برای عکسبرداری ورزشی، حیات وحش یا آسمان شب هستند.

با توجه به اندازه آنها، برای استفاده از لنزهای فوق تله همیشه به یک سه پایه احتیاج دارید. ممکن است تثبیت کننده تصویر در آنها وجود داشته باشد. اما قادر نخواهید بود که آنها را به قدری ثابت نگه دارید که تصاویر شما شفاف بمانند. اکثر لنزهای تله بزرگ دارای سه پایه هستند تا از وزن لنز پشتیبانی کند.

برای مقایسه سریع، به این تصاویر زیر نگاه کنید. اولین بار در 165 میلی متر و دومی در 300 میلی متر شات شد.

لنز تله فوتو

عکاسی صنعتی

چه چیزی باید در مورد لنزهای تله فوتو و اندازه سنسور بدانید

لنز 300 میلی متری روی دوربین فول فریم لنز 300 میلی متری است. اما اندازه سنسور را در بدنه دوربین تغییر دهید و زاویه دید لنز را نیز تغییر دهید.

یک سنسور برش ، مانند یک سنسور APS-C یا Micro Four Thirds ، باعث می شود لنز تله باعث نزدیک شدن سوژه شود.

اپتیک در لنز ، تصویر را بر روی سنسور قرار می دهد. اگر آن سنسور کوچکتر باشد ، تصویر بریده می شود. برش تصویر باعث می شود که سوژه دور حتی نزدیکتر شود.

به همین دلیل است که عکاسانی که نیاز به گرفتن عکس های نزدیک از سوژه های خود دارند ، گاهی اوقات دوربین های سنسور برش را ترجیح می دهند. این حتی در دوربین های فول فریم معمولاً کیفیت تصویر بهتری ارائه می دهند.

به عنوان مثال ، برای عکاسی ماکرو یا حیات وحش ، ممکن است بخواهید از یک دوربین سنسور برش استفاده کنید. با استفاده از یکی از این موارد می توانید به فاصله کانونی بیشتری برسید.

با استفاده از Micro Four Third ، ضریب برش 2 برابر میشود- یعنی لنزهای 300 میلی متری مانند لنزهای 600 میلی متر عکس می گیرند.

این اجازه می دهد تا عکاسان با لنز کوچکتر بسیار نزدیک شوند. اما متأسفانه ، این می تواند به معنای وضوح تصویر پایین و کیفیت تصویر پایین نیز باشد.

نحوه برخورد با لرزش دوربین

تنظیمات دوربین که با زاویه دید گسترده کار می کنند ممکن است با لنز تله فوتو تاری حرکت ایجاد کنند. به این دلیل که لنزهای تله نسبت به لرزش دوربین حساسیت بیشتری دارند.

بزرگنمایی لنز حتی در جزئی ترین حرکات دوربین نیز می تواند اغراق آمیز باشد و در نتیجه تاری ایجاد کند. لنزهای تله سنگین تر نیز هستند، به این معنی که دستان شما نیز بیشتر لرزش دارند.

به عنوان یک “قاعده” کلی، مخرج سرعت شاتر باید هنگام فاصله گرفتن از عکس در فاصله کانونی یا بیشتر از آن باشد. با یک لنز 100 میلی متری، باید حداقل در 1/100 ثانیه عکس بگیرید. برای 200 میلی متر، حداقل 1/200 ثانیه.

لنزهای سنگین تر ممکن است به سرعت حتی سریع تری نیاز داشته باشند. برای عکاسی با لنز تله فوتو و سرعت شاتر پایین تر، به یک سه پایه احتیاج دارید. هرچند که این قانون 100٪ درست نیست. برخی از لنزهای تثبیت شده (یا لنزهای متصل به بدنه تثبیت شده) می توانند بدون لرزش کمی پایین تر شات کنند. این فناوری با استفاده از سنسورها و موتورهای ژیروسکوپی، ثبات هر حرکتی را در عناصر لنز برقرار می کند. به این ترتیب می تواند از تاری در لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر نیز جلوگیری کند. بسیاری از مدل های جدید دوربین دارای تثبیت کننده بدن هستند (IBIS).

لنز تله فوتو

در مورد دیافراگم لنز تله چه باید دانست

مانند هر لنز، تله فوتوها اگر از حداکثر دیافراگم زیاد برخوردار شوند گران ترند. اما در اینجا نمی توانید از خرید کالای گران قیمت خودداری کنید. با لنزهای تله ، شما معمولاً باید از سرعت شاتر سریع استفاده کنید ، بنابراین به دیافراگم گسترده ای نیاز خواهید داشت. همراه بودن با شاتر و ورود نور کافی ضروری است. همچنین، یک عدد f کمتر معمولاً به معنای کیفیت تصویر بهتر است.

لنزهای تله غالباً بزرگنمایی می کنند. گزینه های ارزان تر با دیافراگم متغیر کار می کنند. می توانید آن را مانند 70-300 میلی متر f / 4-5.6 بنویسید. دیافراگم گرانترها دارای دیافراگم ثابت هستند (معمولاً f / 2.8 یا f / 5.6) و بیشترین باز شدن آنها به فاصله کانونی بستگی دارد.

اگر می خواهید از لنزهای سریعتر استفاده کنید، می توانید یک لنز تله فوتو با تعداد f و قابلیت ماکرو بیشتر را انتخاب کنید. گزینه های اصلی اغلب با کیفیت تصویر بهتر و قابلیت ماکرو ارائه می شوند.

همچنین مطالعه کنید : آموزش دیافراگم در عکاسی

لنز تله فوتو

چگونه لنزهای تله فوتو بر پس زمینه تأثیر می گذارند

گاهی اوقات ، عکاسان یک لنز تله را انتخاب می کنند ، به دلیل آنچه می توانند در پس زمینه عکس انجام دهند. با یک لنز تله ، پس زمینه نسبت به زاویه باز بیشتر به سوژه نزدیک می شود. در حقیقت ، هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد ، فاصله های اغراق آمیز کمتر به نظر می رسد.

فشرده سازی لنز نتیجه ایستادن بیشتر از سوژه است تا اپتیک لنز واقعی. به دلیل فشرده سازی لنز ، یک لنز تله می تواند به شما کمک کند تا پس زمینه را با فضای خالی کمتری پر کنید. فشرده سازی لنز همچنین به تاری بیشتر پس زمینه کمک می کند. یک تصور غلط رایج این است که استفاده از لنز تله فوتو عمق کمتری ایجاد می کند یا تاری پس زمینه بیشتری ایجاد می کند.

لنز تله بر روی ریاضیات برای محاسبه عمق میدان تأثیر نمی گذارد. اما ، فشرده سازی پس زمینه آن پس زمینه تار را نزدیکتر می کند. به نظر می رسد تاری بیشتر وجود دارد.

لنزهای تله ای چگونه بر سوژه تأثیر می گذارند

تفاوت پس زمینه عکس با زاویه باز و یک عکس با تله قابل توجه است. اما سوژه نیز دارای تفاوتهای ظریفی است.

همانطور که فاصله بین سوژه و پس زمینه فشرده می شود ، به نظر می رسد فاصله های دیگر در عکس نیز کوتاه تر است. یک لنز با زاویه دید گسترده باعث می شود که چشم ، بینی و دهان در یک پرتره دورتر شوند. با لنز تله ، این ویژگی های صورت نزدیکتر به هم دیده می شوند. این به طور معمول یک پرتره بهتر ایجاد می کند.

این اثر برای سوژه های دیگر غیر از پرتره نیز یکسان است. به یاد داشته باشید که یک لنز تله باعث می شود که فاصله در تصویر کوتاهتر به نظر برسد. این نوعی تحریف به نام اعوجاج pincushion است که در مقابل اعوجاج بوکه  است. این اتفاق می تواند در لنزهای بزرگنمایی و لنزهای پرایم نیز رخ دهد.

به دلیل فاصله کانونی ، زاویه دید لنزهای تله نسبتاً باریک است. لنز قسمت کوچکتر از صحنه را از آنچه سنسور دوربین قادر به تشخیص آن است می بیند. بنابراین باید تصویر را کشیده تا کادر پر شود. این می تواند در دوربین ها با استفاده از سنسور بزرگتر و تمام فریم یک مشکل بزرگتر باشد. بیشتر به لبه های تصویر قابل مشاهده است.

برای جلوگیری از این اعوجاج ، باید در هنگام پردازش تصحیحات را انجام دهید. اگر می خواهید این حس را ایجاد کنید که اجسام موجود در عکس به یکدیگر نزدیکتر هستند ، از یک تله استفاده کنید. برای اغراق در فاصله در عکاسی خود ، از زاویه باز استفاده کنید.

نتیجه گیری

لنزهای تله به طور کلی برای شرایطی که نمی توانید به اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید بسیار مناسب هستند. اگر می خواهید عمق میدان کم داشته باشید یا از اعوجاج بوکه جلوگیری کنید ، این لنزها نیز برای شما عالی هستند. با انواع مختلف عکاسی آزمایش کنید و  خواهید دید که به چه لنزهایی نیاز دارید. ممکن است که شما اصلاً به لنز تله احتیاج نداشته باشید. اما اکنون می دانید که از لنزهای تله برای چه استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 4 =