قانون یک سوم در عکاسی

قانون یک سوم در عکاسی

منظور از قانون یک سوم عکاسی

قانون یک سوم در عکاسی یکی از اولین چیزهایی است که عکاسان مبتدی در کلاس های عکاسی باید به درستی آن را یاد بگیرند، زیرا می تواند به شما در ایجاد عکس های متعادل و جالب کمک کند.

من از همان ابتدا می گویم که قوانین باید شکسته شود و نادیده گرفتن این قانون به معنای عدم تعادل یا جالب نبودن تصاویر شما نیست. با این حال یک شخص عاقل یک بار به من گفت که اگر می خواهی قانونی را نقض کنی باید همیشه ابتدا این قانون را یاد بگیری تا اطمینان حاصل کنی که نقض آن از همه بیشتر موثر است!

همچنین بخاطر داشته باشید که این فقط یک تکنیک ترکیب است.

همچنان بخوانید: تنظیمات اولیه دوربین های عکاسی را بدانید!

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

 

قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

اصل اساسی حاکمیت قانون یک سوم در عکاسی این است که تصور کنید یک تصویر به یک سوم تقسیم می شود (هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی) به طوری که 9 قسمت داشته باشید. به شرح زیر است.

قوانین عکاسی

 

همچنان برای یادگیری بخوانید: اشتباهاتی عکاسی که باعث کاهش کیفیت تصاویر خواهد شد.

 

تکنیک قانون یک سوم در عکاسی با مثال

همانطور که در حال عکس گرفتن هستید، این کار را در ذهن خود از طریق منظره یاب یا در صفحه نمایش LCD انجام می دهید که برای عکس گرفتن از آن استفاده می‌کنید.

با در نظر گرفتن این شبکه، “قانون یک سوم” اکنون چهار قسمت مهم تصویر را مشخص می‌کند که باید هنگام قاب گرفتن تصویر خود، مکان های مورد علاقه را در آن قرار دهید.

نه تنها این بلکه چهار خط به شما می دهد که موقعیت مفیدی نیز برای عناصر موجود در عکس شما هستند.

عکاسی صنعتی

این نظریه این است که اگر نقاط مورد علاقه خود را در تقاطع ها یا در امتداد خطوط قرار دهید ، عکس شما متعادل تر می شود و بیننده تصویر را قادر می سازد تا با آن تعامل طبیعی تری داشته باشد.

مطالعات نشان داده است که هنگام مشاهده تصاویری که چشم افراد معمولاً بیشتر از مرکز عکس به یکی از نقاط تقاطع می رود. استفاده از قانون یک سوم در عکاسی با این روش طبیعی در مشاهده یک تصویر کار می کند تا اینکه بر خلاف آن کار کند.

 

علاوه بر تصویر بالا از زنبور عسل که چشم زنبورعامل به کانون توجه تبدیل می شود، در اینجا برخی از مثالها ذکر شده است:

قانون یک سوم در عکاسی

نمونه دیگری از قانون سوم

در این تصویر من عمدا سر سوژه خود را روی یکی از نقاط متقاطع قرار داده ام. به ویژه چشم های او که یک نقطه فوکوس طبیعی برای یک پرتره است. کراوات و گل او نیز مورد علاقه دوم است.

به روشی مشابه، یک روش خوب برای عکسهای منظره، قرار دادن افق ها در امتداد یکی از خطوط افقی است ، همانطور که در عکس زیر انجام داده ام (اجازه می دهم خطوط را تصور کنید).

در یادگیری نحوه استفاده از قانون یک سوم (و سپس شکستن آن) مهمترین سوالاتی که باید از خود بپرسید این است:

نکات جالب توجه در این عکس چیست؟
من عمداً آنها را کجا قرار داده ام؟
یک بار دیگر به یاد داشته باشید که شکستن این قانون می تواند منجر به چند عکس جالب شود. بنابراین هنگامی که یاد گرفتید با هدف شکستن آن هدف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی را کشف می کنید.

آخر اینکه – بعداً هنگام ویرایش عکس های خود، قانون یک سوم را به خاطر بسپارید. امروزه ابزارهای ویرایش پست تولید ابزارهای خوبی برای برش و بازآرایی تصاویر دارند تا در قوانین منطبق شوند. با برخی از عکسهای قدیمی خود آزمایش کنید تا ببینید چه تاثیری روی عکسهای شما می گذارد.

مطالب مرتبط: آموزش عکاسی برای محصولات اینستاگرامی

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =