8 دلیل برای اینکه چرا باید از فرمت RAW استفاده کنید.

فرمت RAW

پرونده raw چیست؟

جایی در عکاسی خود، این توصیه را شنیده اید: با فرمت RAW عکس بگیرید. شاید از خود بپرسید ، آیا عکس برداری RAW باعث بهتر شدن عکس های شما می شود؟ در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که عکاسی RAW چیست. ما همچنین به شما هشت دلیل می دهیم که چرا باید در آن شات کنید.

از فرمت RAW استفاده کنید

 

فرمت RAW یک اصطلاح عمومی است که به یک قالب فایل پردازش نشده فشرده نشده اشاره دارد. این فایلی است که توسط دوربین شما ایجاد شده و شامل بیشترین اطلاعاتی است که می تواند از یک صحنه جمع آوری کند. این اطلاعات شامل طیف نور ، دمای نور و تنوع رنگ است.

بیشتر دوربین های میان رده و بالا به شما امکان انتخاب عکس با فرمت raw یا JPEG را می دهند. شما در سیستم منوی دوربین خود به عکاسی raw روی می آورید. هر شرکت دارای یک قالب پرونده raw خاص است. دوربین های سونی فایل های ARW ایجاد می کنند. نیکون از قالب فایل NEF استفاده می کند. Canon یا پرونده های CR2 یا CR3 ایجاد می کند. DNG یک قالب تصویر خام جهانی است که توسط Adobe ایجاد شده است. این توسط بسیاری از دستگاه ها از جمله برخی از برنامه های گوشی های هوشمند مانند Lightroom mobile استفاده می شود.

فایلهای raw را با استفاده از نرم افزارهای پردازش مانند Lightroom یا Capture One باز کنید. از آنجا که پرونده ها ناتمام هستند، قبل از آماده شدن برای به اشتراک گذاشتن، باید پردازش شوند.

 

چرا باید عکس های raw بگیرید و از فرمت RAW استفاده کنید

1. جزئیات بیشتر را ضبط کنید

پرونده های با فرمت RAW بیشترین جزئیات را ضبط و ذخیره می کنند. خرید دوربینی با مگاپیکسل زیاد منطقی نیست که فقط دور انداخته شود.

با سونی A7R3 من، یک پرونده raw حدود 85 مگابایت است. بهترین پرونده JPEG که دوربین من می تواند تولید کند حدود 16 مگابایت است. اندازه پرونده JPEG تقریباً 1/5 اندازه پرونده raw است. پرونده ها یکسان نیستند. وقتی دوربین من فایل JPEG را فشرده کرد، اطلاعات زیادی از بین رفت. اگر نگران فضای ذخیره سازی هستید، در JPEG عکس بگیرید. اما بیشتر ما می خواهیم دوربین هایمان بهترین تصویر ممکن را بگیرند.

شکوفه های گیلاس با عمق میدان کم شات شده است.

دوربین خود را طوری تنظیم کردم که هم یک تصویر raw و هم یک JPEG تهیه کند. پرونده raw ما 85.5 مگابایت بود. پرونده JPEG ما 16.8 مگابایت بود.
پرونده های تصویر raw به دلیل تمام جزئیات جمع آوری شده از JPEG بزرگتر خواهند بود. این چیز خوبیه. شما باید تصمیم بگیرید که کدام جزئیات باقی بمانند و کدام مهم نیستند. ذخیره سازی ارزان است. برای نگه داشتن تصاویر raw ممکن است لازم باشد کارت های SD بزرگتر یا یک دیسک سخت خارجی خریداری کنید. اما با هر تصویر ، شما اطلاعات بیشتری را ذخیره می کنید.

 

2. تنظیمات بهتر روشنایی

به نظر می رسد هر نسل از دوربین های دیجیتال دامنه پویایی را افزایش می دهد. دامنه پویا توانایی گرفتن درجه بندی در نور از تاریکترین سایه ها تا درخشان ترین نقاط برجسته است.

JPEG ها کوچکتر هستند زیرا برخی از اطلاعات جمع آوری شده را بیرون می ریزند. دوربین شما ممکن است هزاران سطح روشنایی را در یک صحنه جمع کند. اما JPEG محدود است. تصویر با فرمت RAW اطلاعات بیشتری در سایه ها و هایلایت ها نسبت به JPEG دارد. می توانید هنگام پردازش عکس، از این اطلاعات برای بیرون آوردن جزئیات در سایه ها یا موارد برجسته استفاده کنید.

در هنگام تنظیم یک تصویر بیش از حد یا کم نور، انعطاف پذیری شما بسیار بیشتر است. در این تصویر، دوربین من برای خورشید اندازه گیری شده است. این باعث شده تا خط افق به صورت یک شبح درآید. به نظر می رسد که هیچ جزئیاتی در ساختمان ها وجود ندارد. از آنجا که فرمت RAW شات کردم، می توانم جزئیات زیادی را در ساختمان ها به نمایش بگذارم. من می توانم تصمیم بگیرم که چگونه نور حاصل از طلوع خورشید و خط افق را متعادل کنم.

همچنین بخوانید: فرمت WEBP چیست؟

فرمت RAW

عکاسی صنعتی و فرمت RAW

3. تنظیمات تراز سفید بهتر

توانایی تنظیم تعادل رنگ سفید یکی از دلایل اصلی عکاسی عکس های با فرمت RAW است. تعادل رنگ سفید دمای نور است. نور در مقیاس بین سرد با رنگ مایل به آبی می افتد تا با رنگ زرد گرم شود. ما می توانیم دوربین های خود را تنظیم کنیم تا دمای نور را در یک صحنه ثبت کنند. اما اگر ترکیبی از منابع نوری وجود داشته باشد یا نور تغییر کند، این می تواند مشکل باشد.

تنظیم دوربین در تعادل خودکار سفید و تنظیم درجه حرارت پس از پردازش بسیار ساده تر است. پرونده های با فرمت RAW به شما امکان می دهند دمای نور را تنظیم کنید. می توانید آنچه را که از صحنه به یاد می آورید مطابقت دهید یا خلق و خوی ایجاد کنید. JPEG از تراز سفیدی که دوربین شما انتخاب کرده استفاده می کند.

اطلاعات بیشتر: دمای رنگ در عکاسی

 

4. یک سبک شخصی ایجاد کنید

بیشتر عکاسی های حرفه ای به صورت خام گرفته می شوند. این قالب بیشترین انعطاف پذیری را در هنگام ویرایش عکس ها بعدا ایجاد می کند. عکاسان حرفه ای و عکاسان ورزشی ممکن است وقتی تصاویر را مستقیماً از دوربین خود به یک رسانه خبری می فرستند ، در JPEG عکس بگیرند. آنها وقت ندارند که تصاویر را پس از پردازش قرار دهند.

اما پردازش پس از آن در عکاسی دیجیتال مهم است. سبک و قیافه ای که هنگام پردازش تصاویر پس از خود دارید منحصر به فرد شماست. اجازه دادن به دوربین شما برای تصمیم گیری پس از پردازش ، به این معنی است که عکاسی شما در آخر شبیه دیگران خواهد بود.

استفاده از فرمت RAW در عکس

Raw به من اجازه می دهد تا جنبه های صحنه را روشن یا تاریک کنم. این یک نگاه شخصی به تصاویر من اضافه می کند.

5. کار با رنگ های بیشتر

پرونده های JPEG 256 سایه رنگ را ذخیره می کنند. به نظر می رسد این خیلی زیاد است تا زمانی که بدانید فایل های خام بیش از 65000 سایه رنگ را جمع می کنند. JPEG تمام رنگهای صحنه را می گیرد و آنها را به چند صد کاهش می دهد. این یکی از دلایل کوچک بودن JPEG نسبت به تصویر خام است. اما نمی توانید این رنگ ها را پس بگیرید. آنها برای همیشه از بین رفته اند.

با تصاویر JPEG، ممکن است باند را ببینید. باند جایی است که درجه بندی رنگ صاف نیست. رنگ ها به طور ناگهانی از یک سایه تیره به یک سایه روشن تبدیل می شوند. این به این معنی است که در بین سایه ها رنگ های از دست رفته وجود دارد.

مطالب مرتبط: تفاوت فرمت raw با jpeg: از کدام یک باید استفاده کنید؟

فرمت RAW

تصویر JPEG در آسمان. تغییر ناگهانی رنگ آسمان به جای تغییر تدریجی رنگ آبی وجود دارد.

6. ویرایش عکس غیر مخرب

عکس های با فرمت RAW قرار است پس از پردازش انجام شوند. برنامه هایی مانند Lightroom شما را از تغییر دائمی پرونده بازمی دارد. اما در سایر برنامه ها ، تغییرات ذخیره شده در یک پرونده JPEG دائمی می شوند. تا زمانی که JPEG را با نام دیگری ذخیره نکنید، تغییرات شما در پرونده پخته می شود. این شامل برداشت محصول است. اطلاعاتی که شما حذف کرده اید برای همیشه از بین رفته است. اگر عکس را تاریک کنید و آن را ذخیره کنید، بازیابی جزئیات در سایه غیرممکن است.

پرونده های raw هرگز توسط برنامه پس از پردازش به طور دائمی تغییر نمی کنند. پرونده اصلی همیشه وجود دارد. می توانید به پرونده اصلی برگردید و دوباره شروع کنید.

 

عکس با فرمت RAW

 

وقتی یک فایل raw را برش می دهم، اطلاعات همچنان در دسترس هستند. همیشه بعداً می توانم نظرم را عوض کنم.

7. گزینه های تغییر اندازه بیشتر

می توانید یک عکس را کوچکتر کنید. اما تغییر اندازه تصویر برای بزرگتر کردن آن بسیار دشوارتر است. عکس های فرمت RAW بزرگتر از JPEG هستند. هنگام صادر کردن پرونده، گزینه های زیادی دارید. می توانید آن را به اندازه کافی کوچک کنید تا در شبکه های اجتماعی پست کنید یا به اندازه ای بزرگ باشد که روی بیلبورد چاپ کنید. می توانید یک فایل raw را به صورت JPEG ،PNG یا TIFF ذخیره کنید. این پرونده ها می توانند به طور گسترده به اشتراک گذاشته شوند.

تبدیل فرمت RAW

 

پرونده اصلی Raw (سمت چپ) 85.5 مگابایت است. پرونده JPEG (در زیر) با قالب 226 KB. می توانم تصویری را کوچک تر تنظیم کنم ، اما نمی توانم تصویر کوچکتر را بزرگتر کنم.

8. چاپ تصاویر با کیفیت بهتر

چاپ خطاها یا مصنوعات موجود در تصویر شما را نشان می دهد که ممکن است در صفحه نمایش چندان مشخص نباشد. به عنوان مثال ، ممکن است نویز را در سایه ها یا باندینگ مشاهده کنید. فایل های raw به شما امکان می دهد تصاویر بزرگتر را ذخیره کنید. این گزینه برای چاپ بزرگتر به شما می دهد.

JPEG ها در یک فضای رنگی قفل شده اند. فضای رنگی نحوه ایجاد رنگها با ترکیب قرمز ، سبز و آبی است. محبوب ترین فضای رنگی برای صفحه نمایش ها sRGB است. اما CMYK فضای رنگی بزرگتری است و برای چاپ بهتر است. این موضوع برای این مقاله بسیار پیچیده است. اما اگر به صورت فرمت RAW عکس بگیرید، می توانید بین فضاهای رنگی جابجا شوید.

فضای رنگ مربوط به چگونگی ترکیب رنگ ها برای ایجاد رنگ هایی است که در تصاویر خود می بینیم.

 

نتیجه پایانی
هنگام تصمیم گیری در مورد raw و JPEG، باید بدانید که پرونده های raw معایبی دارد. اندازه پرونده ها زیاد است و در دوره ای از فعالیت عکاسی، فضای ذخیره سازی به یک مسئله تبدیل می شود. همچنین باید تصاویر را پس از پردازش و در قالبی که می توانید به اشتراک بگذارید ذخیره کنید.

صرف خرید یک دوربین گران قیمت و ساعتها یادگیری نحوه پردازش تصاویر پس از پردازش اطلاعات فقط برای دور ریختن اطلاعات مهم نیست. فرمت RAW تمام اطلاعات حسگر دوربین شما را ضبط می کند. اینکه شما از داده های تصویر استفاده می کنید به خود شما بستگی دارد، اما آن را دارید. و شما همیشه آن را خواهید داشت. اگر در آینده برنامه جدیدی برای پردازش پس از پردازش ایجاد شود که نویز تصاویر بالای ISO شما را پاک کند ، می توانید از آن در عکس های خام خود استفاده کنید. خرید تجهیزات گران قیمت منطقی نیست اگر عکس های شما همان عکس های دیگران باشد.

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 14 =