3 اشتباه در عکاسی که کیفیت تصویر را از بین می برد (و نحوه جلوگیری از آنها)

اشتباه در عکاسی

اشتباهات عکاسی و از بین بردن کیفیت تصویر

اشتباه در عکاسی امری است که افراد مبتدی باید با آنها آشنا شوند تا بتوانند برای جلوگیری از آن اقذام کنند، ما در این مقاله نکات مهمی را ذکر کرده ایم با ما همراه باشید.

همه ما می خواهیم عکس هایی با بالاترین کیفیت که ممکن است بگیریم، درست است؟ امیدوارم که شما فقط یک سر تکان دادن و درعین حال بسیار جدی به منظور تایید این جمله داده باشید.

عوامل متعددی در کیفیت نهایی تصاویر دیجیتالی شما نقش دارند. به نظر می رسد حتی عبارت “کیفیت تصویر” بهترین راه برای جمع بندی تمام قطعاتی است که باید جمع شوند تا عکس های خود را با کیفیت بالا در نظر بگیریم. وضوح، ترکیب، تعادل رنگ و کنتراست چند متغیر است که به همراه بسیاری از موارد دیگر که ما می توانیم و نمی توانیم آنها را کنترل کنیم، به ذهن متبادر می شود.

در این مقاله ، ما قصد داریم سه اشتباهی را که ممکن است با عکاسی خود مرتکب شوید را توضیح دهیم که می تواند کیفیت تصویر شما را قبل از اینکه دوربین شما را ترک کنند، تضعیف کند. خوشبختانه همه این اشتباهات به محض پی بردن به وجود آنها به راحتی برطرف می شوند. بیایید شروع کنیم.

استفاه از شات “کاملاً باز” برای همیشه

یکی از رایج ترین اشتباه در عکاسی استفاده مداوم از دیافراگم باز است؛ از نظر عدسی، ما در زمان فوق العاده ای زندگی می کنیم. سازندگان لنز تا جایی پیشرفت کرده اند که در حال حاضر شاهد اپتیک های بسیار خوب با وضوح زیبا هستیم که قادر به عکاسی با دیافراگم های نسبتاً عظیم هستند.

امروزه به دست آوردن یک لنز برجسته F/2.8 یا پهن تر بسیار متداول شده است.

اشتباه در عکاسی

لنزها دارای “دیافراگم بهینه” خاصی هستند که واضح ترین نتایج را برای آن لنز خاص ارائه می دهد.

در بیشتر موارد، وسیع ترین دیافراگم لنز شما ، در حالی که بهترین جمع آوری نور و بدون شک بهترین بوکه را فراهم می کند، معمولاً بدترین تنظیم نوری برای لنز شما است. وسیع ترین تنظیم دیافراگم لنز شما اغلب مشکلات کوچک تند و زننده را بیشتر آشکار می کند. انحرافات رنگی، نرم شدن لبه ها و رنگ آمیزی همه در هنگام عکاسی عریض تر آشکارتر می شوند.

راه حل:
لنز خود را متوقف کنید، حتی اگر فقط با یک یا دو توقف باشد. کمی نور را از دست خواهید داد، اما احتمالاً افزایش قابل ملاحظه ای در وضوح تصویر و کیفیت کلی خواهید دید. در حالی که درست است که همه لنزها به یک اندازه ایجاد نمی شوند (برخی حتی در بزرگترین دیافراگم ها عملکرد شگفت انگیزی را نشان می دهند)، احتمالاً فقط در صورت توقف پایین نتیجه بهتر خواهد شد.

عکاسی صنعتی

یک لنز F/1.4 خوب در F/2.8 عالی و احتمالاً در F/4 عالی تر خواهد بود. اگر نگران از دست دادن آن بوکه “خامه ای” هستید، ممکن است از دیدن میزان کمی تار شدن پس زمینه با چند توقف در قسمت وسیع دیافراگم خود شگفت زده شوید. بستگی به فاصله نسبی اشیاء در صحنه و همچنین دیافراگم دارد.

بنابراین، اگر از کمبود وضوح رنج می برید، سعی کنید آن لنز را متوقف کرده و نتایج خود را مشاهده کنید.

ضعف بدنی در گرفتن دوربین

صرف نظر از وسایل، شرایط یا سوژه موردنظر شما ، اگر دوربین شما ناخواسته در حال حرکت است، احتمالاً تصاویر شما هرگز از نظر فنی از نظر کیفیت مناسب نخواهد بود. لرزش دوربین وضوح را از بین می برد و می تواند یک تصویر قوی را غیر قابل استفاده کند.

برخی از ما به طور طبیعی می توانیم دوربین خود را ثابت تر از دیگران نگه داریم. تثبیت کننده تصویر در دوربین یا درون لنز می تواند کمک کننده باشد و البته یک سه پایه مطمئن همیشه یک همراه خوب برای عکاسی است.

همه این موارد را کنار بگذاریم، صرف آگاهی از مکانیک بدن شما می تواند تا حد زیادی کیفیت عکس های شما را بهبود بخشد. در عین حال ، گرفتن بد دوربین و موقعیت بدنی نامناسب می تواند برای شما مشکل ساز باشد.

راه حل:
هر زمان که به صورت دستی عکاسی می کنید ، مراقب نحوه دست گرفتن دوربین و موقعیت بازوها و پاهای خود باشید. یک پا را صاف نگه دارید و پاها را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید. اگر از دوربین DSLR یا دیگر دوربین های قابل تعویض لنز استفاده می کنید ، بدنه دوربین را با دست راست محکم بگیرید و سمت چپ را از لنز پشتیبانی کنید. همچنین فشار مخالف کمی اعمال کنید (با راست فشار دهید، با چپ بکشید). برای حداکثر ثبات ، بازوها را نزدیک بدن قرار دهید.

این کار به ثبات عکسبرداری شما کمک می کند. در همین راستا، به آرامی دکمه شاتر را بجای فشار دادن شدید به پایین فشار دهید، که می تواند منجر به تکان خوردن دوربین شود.

آرنج ها جمع شده اند ، چسبندگی محکمی دارند و از لنز پشتیبانی می کنند.

نکته مهم:
مراقب یک فرمول کوچک مفید به نام “قانون متقابل” باشید. این قانون به شما کمک می کند تا کمترین سرعت شاتر را بر اساس فاصله کانونی خود تخمین بزنید تا از لرزش متوسط دوربین جلوگیری کنید. قانون متقابل فوق العاده ساده است:

مطالب مرتبط >> قانون متقابل در عکاسی 

بنابراین ، اگر با یک لنز 50 میلی متری عکاسی می کنید، کمترین سرعت شاتر که باید استفاده کنید 1/50 ثانیه است. در شات 100 میلی متری چطور؟ کمترین سرعت شاتر شما باید 1/100 ثانیه باشد و غیره. این یک قانون آهنین نیست، اما یک قانون بسیار کاربردی است.

برای راه های بیشتر برای به دست آوردن تصاویر واضح تر.

بی توجهی به تنظیمات خود

هر چند ساده به نظر می رسد، عدم آگاهی از تنظیمات دوربین یکی از ناامیدکننده ترین عوامل جلوگیری کننده از قاتلان کیفیت تصویر است که ممکن است با آن روبرو شوید و جزو اشتباه در عکاسی است که معمولا افراد مبتدی به آنها بی توجه هستند. برای مثال؛ به طور مداوم تصاویر فوکوس نمی شوند؟ بررسی کنید که دیوپتر منظره یاب شما بر اساس بینایی شما تنظیم شده باشد. مخصوصاً اگر از لنزهای اصلاحی استفاده می کنید. آیا عکس های شما ناگهان در بزرگنمایی پیکسلی می شوند؟ اطمینان حاصل کنید که به طور تصادفی وضوح دوربین خود را تغییر نداده اید (بیشتر از آنچه فکر می کنید) به تعداد مگاپیکسل کمتر.

اینها فقط چند نکته است که باید مورد توجه قرار گیرد، اما موارد دیگری نیز وجود دارد. نکته اصلی این است که اگر شما به طور مداوم از آنچه وسایل خود انجام می دهید آگاه نیستید، نه تنها یک عکاس شلخته هستید، بلکه تقریباً خود و کار خود را بدون هیچ دلیلی محدود می کنید.

این به معنی بررسی مداوم تنظیمات عمیق دوربین شما مانند وضوح/فرمت تصویر و ویدئو ، سیستم عامل دوربین و تنظیمات لنز میکرو AF است.

به خودتان و عکس های خود لطف کنید و در مورد تنظیمات مناسب دوربین خود مطمئن شوید.

کلام آخر
همه ما می توانیم در انجام کارهایی که دوست داریم بهتر باشیم. هر یک از ما، صرفنظر از میزان تجربه یا موفقیت ، همیشه در عکاسی خود اشتباه خواهیم کرد. تنها راهی که می توانیم از وقوع اشتباهات در کیفیت تصویر به طور مداوم جلوگیری کنیم و کیفیت عکس های خود را ارتقا دهیم این است که با اصول و اشتباه در عکاسی آشنا شویم و سعی کنیم تمام نکات را رعایت کنیم. البته تمام اصول بعد مدتی تمرین و کار با دوربین در شرایط مختلف به مرور آسان خواهد شد به قدری که حتی بدون فکر کردن تمام جوانب را در نظر خواهید گرفت و بهترین تصاویر را ثبت خواهید کرد.

نکاتی را که در اینجا ذکر کرده ایم به کار گیرید تا بلافاصله کیفیت تصویر خود را مشاهده کنید.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سال ها تجربه و هکاری با اراد متخصص در زمینه عکاسی تبلیغاتی و صنعتی توانسته است سابقه ای درخشان از خود بر جای بگذارد، برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط: اشتباهات رایج در عکاسی با پس زمینه سفید و نحوه ی جلوگیری از آنها

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =