راهنمای اساسی فضای مثبت در عکاسی

فضای مثبت در عکاسی

آموزش کاربرد فضای مثبت در عکاسی را در این مقاله بخوانید!

ممکن است شما در مورد فضای منفی ، که به مناطق ظریف تری در اطراف سوژه اصلی در یک عکس اشاره دارد ، شنیده باشید. با این حال  فضای مثبت ، قسمت مورد علاقه یا نقطه کانونی تصویر است.

در این مقاله ، نگاهی خواهیم داشت به فضای مثبت در ترکیب بندی و نحوه استفاده از آن برای بهبود عکس های خود.

فضای مثبت در عکاسی چیست؟

فضای مثبت در عکاسی به سوژه یا مناطق مورد علاقه در عکس اشاره دارد. این جز مولفه اصلی تقریباً در هر عکس عالی است.

همانطور که گفته شد ، مانند همه عناصر ترکیب بندی در عکاسی ، فضای مثبت تحت تأثیر جنبه های دیگر یک ترکیب قرار دارد. شاید یکی از مهمترین این جنبه ها فضای منفی باشد – فضای مثبت اغلب توسط فضای منفی مجسم می شود و بالعکس. می بینید که هنگام عکاسی از یک سوژه واضح ، معمولاً سوژه ای “اشغال شده” یا مثبت وجود دارد که در تقابل با عناصر منفی است که کانون اصلی نیستند. بنابراین ، هنگام بحث درباره فضای مثبت ، دشوار است که به نقش فضای منفی نیز اشاره نکنید.

Canon 5D Mark IV
Canon 5D Mark IV | Canon EF 24-105mm f/4L IS USM | f/5.6 | 1/200s | ISO 100

در حالی که فضای مثبت در عکاسی ممکن است نمایش اصلی را تشکیل دهد ، فضای منفی به عنوان صحنه عمل می کند. و اگرچه به نظر می رسد کلمه منفی فقدان محتوا را نشان می دهد ، این اصطلاح فقط به مناطقی کاملاً خالی از سوژه اشاره ندارد. در حقیقت ، فضای منفی در مقایسه با سوژه اصلی فقط باید از نظر بصری ساکت تر ، کم جمعیت تر ، لطیف تر یا آرامتر باشد.

تاریخچه مختصری از فضای مثبت

فضای مثبت – و تعامل فضای مثبت و منفی – در طول تاریخ در هنر مورد استفاده قرار گرفته است. نقاشان ، مجسمه سازان ، معماران ، سفالگران. همه دارای پویایی مثبت و منفی متعادل هستند تا زمینه های استراحت بصری ، ریتم ، فوکوس ، فعالیت ، جو و غیره را فراهم کنند.

با اختراع عکاسی ، امکانات هنری فضای مثبت و منفی به تصویر عکاسی گسترش یافت. از آنا اتکینز ، هنری کارتیه برسون ، دوروته لانگ و رابرت فرانک گرفته تا دایان آربوس ، هیروشی سوگیموتو ، استیو مک کوری و دیدیه ماسارد ، عکاسان از فضای منفی برای پشتیبانی از نقاط اصلی (مثبت) استفاده کرده اند.

چرا فضای مثبت در عکاسی مهم است؟

فضای مثبت در عکاسی مهم است زیرا می تواند روایت یک تصویر را هدایت کند یا چشم بیننده را به خود جلب کند. بدون فضای مثبت ، فضای منفی اغلب بدون جهت به نظر می رسد. به نوبه خود ، یک عکس فاقد فضای منفی ممکن است شلوغ یا طاقت فرسا به نظر برسد.

فضای مثبت اوج گیری ، روایت و اوج بصری را ایجاد می کند. فضای منفی می تواند زمینه ، تأکید ، انزوا و فضای تنفس را فراهم کند و چشم بیننده را به سمت فضای مثبت هدایت کند و اجازه دهد نقطه کانونی شکوفا شود.

فضای مثبت در عکاسی ، شاخه گیاه ، قطعه مرکزی و مثبت را تشکیل می دهد که با فضای منفی زمینه نامتمرکز قاب گرفته شده است | Canon 5D Mark IV | Canon EF 50mm f/1.8 II with extension tubes | f/2.8 | 1/250s | ISO 100

کار با فضای مثبت: اصول اولیه

روش های زیادی برای نزدیک شدن به فضای مثبت در عکاسی وجود دارد. در اینجا همان چیزی است که من برای شروع توصیه می کنم:

ابتدا مناطق مثبت صحنه – عناصر ترکیبی را که بلافاصله برجسته می شوند ، شناسایی کنید.
بعد ، فضای منفی را ارزیابی کنید (برای این کار می توانید از منظره یاب یا LCD خود استفاده کنید). فضای منفی چه کاری انجام می دهد؟ آیا فضای مثبت را حفظ می کند؟ آیا زمینه اضافه می کند؟ عمق؟ جو؟ روایت؟ زیبایی؟
در آخر ، جنبه های فنی عکس خود و چگونگی تأثیر آنها بر فضای مثبت و منفی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، گسترش دهانه دیافراگم یک عمق میدان کم ایجاد می کند ، و یک عمق میدان کم اغلب فضای منفی بیشتری ایجاد می کند.
این ملاحظات اساسی به شما کمک می کند تا از فضای مثبت استفاده کنید.

Canon 5D Mark IV | Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM | f/11 | 1/250s | ISO 200

Canon 5D Mark IV | Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM | f/11 | 1/250s | ISO 200

نکات و تکنیک های پیشرفته برای کار با فضای مثبت

اگر می خواهید برای فضای مثبت در عکاسی ترکیبات خود را به سطح بعدی برسانید ، در اینجا چند نکته و ترفند برای کمک به استفاده از فضای مثبت آورده شده است:

نکته 1: از تکنیک های ترکیب بندی استفاده کنید

فضای مثبت در عکاسی یک قسمت اساسی از ترکیب عکس است ، اما به طور جداگانه وجود ندارد. این می تواند در کنار سایر تکنیک های ترکیبی مانند خطوط جلو ، عمق میدان ، کادربندی ، تقارن و چشم انداز برای ایجاد عکس های زیبا کار کند.

بنابراین دفعه بعدی که با دوربین به بیرون رفتید ، به فضای مثبت فکر کنید. و همچنین به این فکر کنید که چگونه می توانید از فضای مثبت همراه با اصول ترکیب استفاده کنید تا بیشترین تأثیر را داشته باشید.

همچنین مطالعه کنید : راهنما کادربندی در عکاسی

Canon 5D Mark II | Canon EF 24-105mm f/4L IS USM | f/10 | 1/200s | ISO 100

نکته 2: مراقب فضای منفی و مثبت باشید

کلید ایجاد تعادل مثبت / منفی موفق (یا عدم تعادل عمدی) اغلب در آگاهی نهفته است. هنگام ساختن عکس ، اطمینان حاصل کنید که فضای منفی اطراف فضای مثبت را به دقت بررسی کرده و از خود بپرسید که آیا این کار به همان صورتی که هست کار می کند – یا اینکه باید اصلاح شود.

(یک اسکن سریع بصری از طریق منظره یاب روی LCD است که می تواند باعث صرفه جویی در وقت شود!)

فضای مثبت در عکاسی

Canon 5D Mark IV | Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM | f/5.6 | 1/1600s | ISO 500

بعلاوه ، هنگام قاب کردن سوژه فضای مثبت در عکاسی ، اجرای یک چک لیست سریع می تواند مفید باشد. از خود بپرسید: فضای منفی چه کمکی می کند؟ فضای مثبت چه کمکی می کند؟ آیا فضای مثبت در عکاسی از مناطق منفی اطراف آن سود می برد؟

مکث کوتاه در نظر گرفتن پویایی مثبت / منفی در عکس می تواند شانس شما را برای گرفتن یک تصویر موفق افزایش دهد.

نکته 3: از تنظیمات دوربین خود استفاده کنید

فضای مثبت در عکاسی می تواند وابسته به فضای منفی باشد که به طور طبیعی اتفاق می افتد (یعنی آسمان ، سایه ها و غیره) یا فضای منفی که به عمد از طریق تنظیمات دوربین ایجاد می شود.

مطالب مرتبط : تنظیمات دوربین برای عکاسی تبلیغاتی

به عنوان مثال ، در یک محیط شلوغ شهری ، سرعت شاتر پایین می تواند جریان ترافیک را تار کرده و فضای منفی ایجاد کند (و این ، به نوبه خود ، بر سوژه های ثابت مانند ساختمان ها و مجسمه هایی که زمینه های مثبت مورد علاقه را تشکیل می دهند) تأکید می کند.

ICM (حرکت عمدی دوربین) می تواند گاهی اوقات مناطق منفی مبهم و انتزاعی ایجاد کند که نقاط کانونی مثبت را برجسته می کند. فوکوس انتخابی می تواند بر ناحیه های مثبت بصری تأکید کند یا آن را کاهش دهد و با تنظیم تنظیمات دیافراگم ، می توانید پس زمینه و / یا پیش زمینه پیرامون سوژه مثبت را تار کنید. بزرگنمایی یا کوچک نمایی در دوربین یا برداشتن محصول پس از تولید همچنین می تواند پویایی فضای مثبت در عکاسی و فضای منفی را دستکاری کند.

همچنین مطالعه کنید : راهنمای مبتدی برای عکاسی تبلیغاتی از محصول [آموزش + مثالها]

به عبارت دیگر:

اگر فضای مثبت یا منفی بیشتری می خواهید ، می توانید خودتان آن را ایجاد کنید! فقط تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید تا به تأثیری که دنبال می کنید برسید.

نکته 4: روایت خود را بشناسید

مانند همه ابزارهای ترکیب بندی ، فضای مثبت در عکاسی می تواند احساسات را برانگیزد و داستان ها را تعریف کند. با تعیین روایت خود از قبل ، می توانید از فضای مثبت و منفی برای ایجاد یک تصویر منسجم و تأثیرگذار استفاده کنید.

به عنوان مثال ، یک سوژه مثبت کوچکتر که در مقدار زیادی فضای منفی تنظیم شده باشد ، می تواند حس مقیاس ، انزوا ، سادگی ، بزرگواری و فاصله را ایجاد کند. فضای منفی به شکل ویکت تیره و جسورانه می تواند سوژه ای مثبت را برای تأثیرگذاری بیشتر قاب کند. تصویری با فضای مثبت عمدتا می تواند بی واسطه و انرژی ایجاد کند. فضای مثبت و منفی به طور مساوی توزیع شده می تواند تصور هماهنگی و تعادل را ایجاد کند.

همچنین مطالعه کنید : تعادل در عکاسی

نکته 5: آزمایش کنید!

هر فضای مثبت در عکاسی (و منفی) تحت تأثیر مقدار بی پایان متغیرهای ترکیبی قرار می گیرد. آزمایش با تکنیک ها ، موضوعات و شرایط خلاق ، پتانسیل خلاقیت هر سوژه مثبت را گسترش می دهد.

و گرچه اصطلاح “منفی” “عدم” را نشان می دهد ، اما فضای منفی ، همانطور که دیدیم ، به همان اندازه مشابه مثبت آن بسیار متنوع و مهم است.

بنابراین اگر آزمایش فضای مثبت از طریق دستکاری آگاهانه در فضای منفی می تواند یک عمل متعادل کننده باشد ، اما درک خوب هر دو شکل فضا باعث بهترین عکس ها در کل خواهد شد.

فضای مثبت در عکاسی

Canon 5D Mark IV | Canon EF 24-105mm f/4L IS USM | f/22 | 1/4s | ISO 100

راهنمای فضای مثبت در عکاسی : نتیجه گیری

فضای مثبت بخشی حیاتی از ترکیب عکاسی است. در حالی که بحث فضای منفی بیشتر متداول است ، فضای مثبت در عکاسی ، نیروی محرکه تعداد بیشماری عکس است.

کار آگاهانه با فضای مثبت ارتباط بیشتر با سوژه را ترغیب می کند ، و همچنین به شما در ایجاد ترکیبات قدرتمندتر کمک می کند.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =