راهنمای کادربندی در عکاسی

کادربندی در عکاسی

راهنما کادربندی در عکاسی

کادربندی در عکاسی را در این مقاله بیاموزید!

هر بار که دوربین را به سمت چشم خود بلند می کنیم، در حال ایجاد یک قاب هستیم، اما بهترین عکاسان می دانند که چگونه از فریم های درون آن فریم برای ایجاد تصاویر چشمگیر و قدرتمند استفاده کنند.

استفاده دقیق از کادربندی می‌تواند چشم بیننده را هدایت کند، حس تعادل را در یک تصویر ایجاد کند و عکس‌های شما را برجسته کند.

اگر به درستی استفاده شود، کادربندی می تواند عکسی را که در غیر این صورت یک عکس غیرقابل توجه بود را به چیزی بسیار جذاب تر تبدیل کند.

کادربندی در عکاسی روشی برای استفاده از عناصر صحنه شما برای ایجاد یک قاب در اطراف موضوع اصلی عکس شما است که توجه بیننده را به خود جلب می کند و به عکس حس هنری بیشتری می بخشد.

شما به دنبال یافتن عناصری در صحنه خود هستید که بتوان از آنها برای ساختن قابی استفاده کرد که نقطه اصلی مورد علاقه در عکس را احاطه کند؛ چه چهره یک فرد، یک ابر یا بخشی از یک ساختمان. این به عنوان زیرفریم نیز شناخته می شود.

در واقع، شما در حال ایجاد کادربندی در عکاسی برای یک عکس هستید؛ با استفاده از آنچه در کادر شما است برای ایجاد یک قاب دیگر.

شما می توانید به معنای واقعی کلمه از هر چیزی برای ساخت این قاب استفاده کنید: شاخه های درخت، در ماشین یا پنجره نمونه های خوبی هستند، اما می توانید به همین راحتی از عناصر خارج از فوکوس، مناطق سایه، افراد دیگر یا تیغه های چمن استفاده کنید.

کادربندی در عکاسی می‌تواند کمی تمرین داشته باشد، اول اینکه بدانید چه زمانی می‌تواند بدون احساس اجبار به یک تصویر اضافه کند، و دوم اینکه بتوانید متوجه شوید که عناصری در مقابل شما هستند که می‌توانید از آنها برای کمک به ساخت کادر خود استفاده کنید.

چرا از کادربندی استفاده کنید؟

 

 

قاب عکس

 

 

ما اغلب می شنویم که چگونه یک نقاشی یا عکس خوب چشم را هدایت می کند، و چیزی در مورد یک زیر فریم وجود دارد که احساس رضایت و تعادل را به عکس می دهد.

استفاده از عناصر ترکیب عکاسی برای ایجاد یک قاب در اطراف سوژه به هدایت بیننده به سمت مهم ترین قسمت تصویر کمک می کند. همچنین از رقابت عناصر دیگر برای جلب توجه بیننده جلوگیری می کند.

کادربندی در عکاسی معمولاً از نظر نحوه کار بسیار ساده است، جدا کردن آنچه مهم است و به بیننده اجازه می‌دهد تا بفهمد چشمش باید کجا بیفتد و کدام قسمت‌های دیگر تصویر صرفاً برای تعریف سوژه اصلی وجود دارد.

باید بیننده را به عکس بکشاند و نگاه او را هدایت کند و به عنوان کمکی برای درک آنچه ارائه می شود کار کند.

با این حال، کادربندی لزوماً نباید اجباری باشد. بیشتر اوقات، عناصری که برای ساخت کادر خود استفاده می کنید باید در خود عکس کار کنند و برای بیننده احساس طبیعی کنند.

به این ترتیب، کادربندی در عکاسی می تواند به ایجاد زمینه به عکس کمک کند، سوژه شما را در موقعیتی قرار دهد که بیننده را درک کند، یا شاید مجذوب عکس شود.

از سوی دیگر، کادربندی همیشه نیازی به توضیح ندارد. گاهی اوقات می تواند حس رمز و راز ایجاد کند و توجه بیننده شما را به خود جلب کند. در یک صحنه شلوغ، کادربندی می‌تواند به پنهان کردن عناصری کمک کند که در غیر این صورت حواس بیننده را پرت می‌کنند و عکس را بیش از حد مشغول می‌کنند. اگر متوجه شدید صحنه ای که می خواهید از آن عکس بگیرید کار نمی کند، سعی کنید قسمت های غیر ضروری را بردارید.

اگر نمی توانید چیزی را از کادربندی در عکاسی  خود برش دهید، ممکن است بتوانید راهی برای کادربندی سوژه خود پیدا کنید تا به جای آن، حواس پرتی به سادگی پنهان شود.

کادربندی اغلب در کنار مفهوم مینیمالیسم به خوبی کار می کند، تعداد عناصر موجود در یک عکس را کاهش می دهد و در نتیجه تاثیر آنچه به تصویر کشیده می شود را افزایش می دهد.

کادربندی همچنین می‌تواند حس عمق لذت بخشی را به عکس اضافه کند، یک پیش‌زمینه یا پس‌زمینه به یک صحنه اضافه کند، و به یک تصویر دو بعدی حسی سه‌بعدی بدهد. کادربندی در عکاسی این به بیننده کمک می‌کند تا احساس کند که تقریباً می‌تواند یک عکس را به صورت فیزیکی کاوش کند، نه اینکه فقط آن را روی صفحه یا صفحه ببیند.

قاب بندی اغلب زمانی مؤثر است که با برخی از اصول اولیه ترکیب بندی ، مانند قانون یک سوم یا نسبت طلایی همراه شود.

بیشتر اوقات، به جای فکر کردن به این قوانین، بهتر است تعداد زیادی عکس بگیرید، آزمایش کنید و شروع کنید به درک آنچه که در مورد یک عکس «احساس درستی دارد. پس از آن ممکن است متوجه شوید که از قاب بندی و برخی قوانین ترکیب عکاسی بدون اینکه متوجه شوید استفاده کرده اید.

ایده های کاربرردی برای کادربندی

ترفندهای مختلفی برای کادربندی در عکاسی  شما وجود دارد. اینجا تعدادی ایده برای نحوه شروع شما موجود است.

  1. از فضای منفی استفاده کنید

 

 

 

فضای منفی

ایجاد یک قاب برای یک سوژه اغلب به سادگی تلاش برای یافتن چیزی تمیز است که در مقابل آن قرار دهید.

اگر سوژه شما آزادانه در فضا بنشیند، یعنی در مقابل قسمتی از عکس که واضح و نامرتب است؛ تاثیر بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر هیچ انشعاب یا کابل برق از سر افراد بیرون نیامده باشد، یک پرتره چشمگیرتر است.

شما می توانید آن را به عنوان یافتن یا ایجاد یک منطقه از فضای منفی و نقطه گذاری آن فضا با مهمترین چیز توصیف کنید. این یک راه ساده و در عین حال موثر برای قاب عکس است.

همیشه نباید آسمان باشد برای کادربندی در عکاسی، این می تواند بخش های ساده ای از دیوار باشد، یا حتی از عمق میدان کم برای تبدیل پس زمینه به ناحیه ای تار و صاف استفاده کند.

  1. از مردم استفاده کنید

 

 

کادربندی در عکاسی
کادربندی در عکاسی

 

 

اگر در حال عکاسی از جمعی از افراد هستید، اغلب این فرصت وجود دارد که با عکاسی از بین بدن افراد و استفاده از آنها تقریباً مانند قفسه کتاب، موضوعی را انتخاب کنید.

مراسم عروسی زمان ایده آلی برای استفاده از این تکنیک است، به خصوص که چهره افراد ممکن است پر از احساسات باشد و لباس یا موقعیت افرادی که به عنوان قفسه کتاب از آنها استفاده می کنید می تواند زمینه موضوع شما را مشخص کند.

همچنین می‌توانید از عمق میدان کم استفاده کنید تا چشم بیننده را به سمت سوژه‌تان سوق دهید، سوژه‌تان را واضح نشان دهید و قفسه‌های کتابتان را زیبا و تار کنید.

  1. از عناصر طبیعی استفاده کنید

 

کادربندی در عکاسی
کادربندی در عکاسی

 

طبیعت می‌تواند فرصت‌های زیادی برای ایجاد کادربندی در عکاسی ارائه دهد و شروع آموزش چشم برای شناسایی آن‌ها مفید است.

موضوع هر چه که باشد، احتمالاً برای ایجاد قاب باید خودتان را حرکت دهید، خواه بالا رفتن از درخت، قدم زدن در ساحل ، یا بالا رفتن از کوه. از کاوش نترسید.

 

  1. از ویژگی های معماری استفاده کنید

همانطور که طبیعت به ما فرصت هایی برای ایجاد کادربندی در عکاسی می دهد، معماری نیز می تواند، خواه پنجره ها، نرده ها، بخش های خالی دیوار یا ستون ها باشد.

خلاق باشید: برای قرار دادن سوژه خود در داخل عناصر معماری، نقاط برتر نوآورانه را بیابید یا از دیوارهای تمیز و خطوط برجسته قوی بهره ببرید.

همانطور که برای پیدا کردن ویژگی‌های طبیعی برای ایجاد کادربندی در عکاسی باید حرکت کنید، همین امر در مورد معماری نیز صدق می‌کند.

خود را به چالش بکشید تا نقاط دیدنی غیرمعمولی را پیدا کنید تا از آنها عکس بگیرید و فواصل کانونی مختلف را آزمایش کنید.

  1. از Color استفاده کنید

 

کادربندی در عکاسی

 

 

کادربندی همیشه نباید شامل اشکال هندسی باشد. گاهی اوقات می توانید از رنگ های متضاد برای جداسازی سوژه خود استفاده کنید.

اگر بخشی از تصویر که فریم را ایجاد می کند یک رنگ باشد – شاید یک بلوک از برگ های سبز – بهتر کار می کند. شلوغ بودن قاب مهم نیست، به شرطی که رنگ کاملاً یکنواخت باشد.

اگر دو رنگ دارید که در دو طرف چرخه رنگ قرار دارند، این روش کادربندی می تواند به ویژه قابل توجه باشد .

   6. از بدن خود سوژه استفاده کنید

 

 

آموزش عکاسی

 

 

گاهی اوقات می‌توان برای کادربندی در عکاسی از بخشی از بدن سوژه‌تان به‌عنوان قاب استفاده کرد، خواه این باشد که آن‌ها را با دست‌های کشیده به سمت دوربین دراز کنند یا از قسمت‌هایی از بدن خود برای کادربندی صورت‌شان استفاده کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم کادربندی در عکاسی و ایده ای های کاربردی را برای شما شرح دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی تصمیم گرفته است نکات و تکنیک های مهم عکاسی را برای علاقه مندان توضیح و آموزش دهد. می توانید سوالات خود را در این زمینه برای ما کامنت بگذارید.

 

مطالب مرتبط: عکاسی مینیمالیستی چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =