12 واقعیت درباره نورپردازی عکاسی که باید بدانید

نورپردازی عکاسی

‌نکات نورپردازی عکاسی که باید بدانید

نورپردازی عکاسی یک صحنه یا سوژه می تواند مشکل باشد. پرتره ها، مناظر و صحنه های عکاسی ماکرو همه به یک تنظیم روشنایی کاربردی نیاز دارند. ما لیستی از 12 واقعیت مربوط به نورپردازی عکاسی را ایجاد کردیم تا به شما کمک کنیم در بهترین نور ممکن از عکاسی خود بیشترین بهره را ببرید.
بعضی اوقات متوجه می شوید که نور خیلی خشن است. در مواقع دیگر، ممکن است خیلی تاریک  باشد. شاید ندانید که نور چگونه بر سایه های پرتره هایی که می گیرید تأثیر می‌گذارد.
این یک منطقه دشوار برای تسلط است، اما با کمک ما، شما می‌توانید سوژه های خود را بهتر درک و روشن کنید.

 

نورپردازی

1. Front Lighting Minimalises Shadows

اگر به دنبال تصویری بدون سایه هستید، به دنبال نور جلو نیستید. نورپردازی جلو با فوکوس منبع نور به طور مستقیم بر روی سوژه، رو به رو ایجاد می شود. این می تواند یک فلش یا بارق باشد که در استودیوهای عکاسی یافت می شود.
سایه ها  همچنین بافت را به حداقل می‌رساند (به قسمت بعدی مراجعه کنید)، که تصاویر شاد و خسته کننده را از بین می برد.
از طرف منفی، نور جلو می‎تواند کاملاً مسطح به نظر برسد زیرا احساس سه بعدی در آن وجود ندارد. به همین دلیل سایه ها مهم هستند.

 

عکاسی

2. نور جلو بر بافت تأکید می‌کند

همانطور که در بالا بیان کردیم، نورپردازی عکاسی از سمت جلوی سوژه  باعث حذف بافت ها از یک سوژه می شود. این امر با حفظ منبع نور در همان محور لنز حاصل می شود. این سبک به سرکوب چین و چروک کمک می کند، مناسب برای افراد مسن تر.
اگر به دنبال بافت بیشتر در تصویر خود هستید، نورپردازی کناری را امتحان کنید. این بر آن دسته از بافت ها تأکید می کند، جایی که بیشتر با منبع نور در زوایای بیشتر افزایش می یابد.

همچنین بخوانید: بهترین زاویه برای عکاسی از محصول (که بیشترین استفاده را خواهید کرد)

 

تاکید نور

3. نورپردازی جانبی درام را اضافه می‌کند

نور جانبی درام را به صحنه اضافه می کند زیرا سایه های طولانی ایجاد می کند. این سایه ها به عمق و ابعاد صحنه کمک می‌کنند. نورپردازی جلویی فاقد این مسئله است، بنابراین از نور جانبی برای تصاویر دارای بار احساسی استفاده می‌شود.
این یک سبک نورپردازی محبوب برای عکاسان منظره است زیرا به آن جلوه ای سه بعدی می‌بخشد.

 

مشاهده برخی از نمونه کارهای عکاسی صنعتی در شرکت تبلیغاتی طرح گندم

 

4- نور پس زمینه شکل ها را تعریف می‌کند

هنگامی که یک عکس پرتره دارای نور پس زمینه است، منبع نور از پشت سوژه و به سمت دوربین شما می آید. همانطور که در مثال ما مشاهده می‌کنید، این به شما یک شبح می دهد.
این نوع نور پردازی جزئیات سوژه را کاهش می دهد، اما بر شکل آنها تأکید می کند.
علی رغم کمبود جزئیات، این سبک از نور با درام جای خالی را پر می کند. این می تواند ناشی از سایه های اضافه شده یا کمبود جزئیاتی باشد که احساس می‌کنید باید ببینید.

عکاسی با نور طبیعی

5. فاصله باعث کاهش نور می شود

این تکنیک نورپردازی عکاسی ممکن است به عنوان یک واقعیت عکاسی آشکار به نظر برسد، اما فقط وقتی آن را بشناسید کاربردی است. منبع نوری که از سوژه شما دورتر باشد نسبت به منبع نور نزدیکتر کم نور خواهد بود. نور هرچه بیشتر در دورتر پخش شود  نور کمتری به سوژه شما برخورد می کند.
در حقیقت، نور به محض دور شدن سرعت آن می‌افتد. با سرعت مربع فاصله. این بدان معناست که اگر منبع نور دو برابر دورتر شود، شما فقط یک چهارم نوری را که در ابتدا داشتید دریافت می‌کنید.
اگر نور خیلی کم است، آن را نزدیک کنید و بالعکس.

نورپردازی عکاسی

6. Fall Falloff به تعریف زمینه کمک می‌کند

یکی دیگر از تکنیک های نورپردازی عکاسی افت نور است زیرا افت نور کمک می کند تا کادر، نه فقط مدل شما، روشن شود. همانطور که از سوژه “می افتد” و به پس زمینه برخورد می کند، تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد.
این موضوع اهمیت پس زمینه را از بین می برد و به سوژه شما اجازه می دهد تمام آن اشعه های توجه را خیس کند. در اینجا، فاصله از منبع نور بسیار مهم است.
هرچه نور به سوژه نزدیکتر باشد، شدت نور روی سوژه نیز بیشتر است، با این وجود پس زمینه سایه های بیشتری پیدا می کند.
برعکس، اگر منبع نور را بیشتر از سوژه خود دور کنید، سوژه نور کمتری خواهد داشت، اما پس زمینه روشن تر خواهد شد. اگر می خواهید پس زمینه را پنهان کنید، نور را نزدیک کنید.

 

افت نور

7. نور خشن را برای نرم شدن گسترش دهید

برای روشن کردن یک سوژه، یک پرتوی باریک از نور، یک پرتره با کلید کم ایجاد می‌کند، جایی که سیاهی و سایه ها به قسمت های اصلی تصویر تبدیل می‌شوند. یک منبع نور گسترده سایه ها را کاهش می‌دهد، کنتراست را کاهش می دهد و بافت را سرکوب می‌کند.
این سوژه بیشتر از منبع باریک به سوژه شما ضربه می زند. این کمک می‌کند تا سایه ها پر شده و صحنه بیشتر روشن شود.

نورپردازی عکاسی

8- دیفیوز را پراکنده کنید

پخش کننده بهترین دوست شما در یک عکس پرتره است که در نورپردازی عکاسی می توانید استفاده کنید. از نور شدید برای ایجاد حالت خاص از طریق سایه ها و تنظیمات با کلید بالا استفاده می شود. وقتی می‌خواهید نور شما به طور مساوی پخش شود، از دیفیوزر استفاده کنید.
این منبع نور را وسیع تر کرده و آن را نرمتر نیز می‌کند. این تصاویر دلپذیرتر هستند و مدل از شما بخاطر نداشتن آفتاب در چشم آنها تشکر می‌کند.

دیفیوز در عکاسی

9. نور برگشتی بهتر است

یکی از تکنیک های مهم در نورپردازی عکاسی استفاده از نور برگشتی است زیرا نور مستقیم معمولاً بسیار شدید است. اگر یک منبع نور باریک را به سمت یک دیوار نشان دهید، یک لکه بسیار شدید پیدا خواهید کرد، با این وجود نور به سمت سوژه باز می‌گردد و به بیرون پخش می‌شود.
با استفاده از بازتابنده برای پرش نور، پخش می شود، نرمتر می شود و به طور مساوی پخش می‌شود.

نور برگشتی

10. سایه ها عمق ایجاد می کنند

عکاسان با استفاده از تکنیک های مختلف در زمینه نورپردازی عکاسی، دائما در تلاشند تا یک تصویر سه بعدی ایجاد کنند که از سطح صاف آنها بیرون بیاید. عمق و حجم اصلاحاتی هستند که برای دستیابی به این احساس سه بعدی استفاده می کنیم.
با نورپردازی از کنار، بالا یا پایین می توانید سایه های عمیق تر و طولانی تری ایجاد کنید. این مورد به طور گسترده ای در عکسهای Still-Life، محصولات و منظره استفاده می شود.

نورپردازی عکاسی

11. روشنایی Chiaroscuro بسیار جذاب است

روشنایی Chiaroscuro استفاده از تضادهای شدید بین تاریکی و نوراست. این تضادهای جسورانه روی کل ترکیب تأثیرگذار است.
همچنین این اصطلاح فنی است که توسط هنرمندان و عکاسان برای دستیابی به حس حجم در ایجاد حس سه بعدی به سوژه ها استفاده می شود. در ایتالیایی، به معنای واقعی کلمه به معنای روشن و تاریک است، جایی که دیگران آن را به معنی “الگو” می گیرند.

برای اینکه بتوانید در این شرایط تصاوی زیبا و جذابی ثبت کنید نیاز به دانش نورپردازی عکاسی دارید.

روشنایی Chiaroscuro

12. نور دارای رنگ است

ما بهترین و مهمترین ها را برای ماندگاری ذخیره کردیم. تمام نور دارای یک رنگ است. این که آیا منبع نور طبیعی است، به شکل خورشید است، یا از یک واحد فلش.
میزان برخورد نور با سوژه در کلوین اندازه گیری می شود، جایی که 10000 کلوین دارای نور شدید روز است و 3500 لامپ خانگی است. این در تصحیح رنگ تصاویر از طریق استفاده از تعادل رنگ سفید بسیار مهم است.

 

برای مطالعه: آموزش عکاسی از ظروف شیشه ای

عکاسی پرتره

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. در این مطلب 12 نکته مهم در عکاسی و نورپردازی بررسی شد. نکات مهمی که حرفه ایی ها رعایت می‌کنند تا عکس های بهتری بگیرند. ما در شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و فیلمبرداری و ساخت تیزر تبلیغاتی همراه برندها و کسب و کارهای موفق بوده‌ایم. در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه حتما با ما تماس بگیرید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 7 =