جلوگیری از تاری در عکاسی از سوژه های متحرک

جلوگیری از تاری در عکاسی

جلوگیری از تار شدن سوژه متحرک در عکاسی

برای جلوگیری از تاری در عکاسی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

یک سوالی که من زیاد می‌پرسم این است که چگونه سوژه‌تان را واضح و کاملاً فوکوس کنید، حتی زمانی که سوژه در حال حرکت است. این می‌تواند مشکل باشد، به خصوص اگر سوژه شما یک کودک باشد؛ حرکات معمولاً نامنظم تر هستند و بنابراین تشخیص آن سخت تر است (بدون ذکر این واقعیت که آنها هیچ دستورالعملی را نمی گیرند، با این حال، اگر چند نکته ساده را دنبال کنید، باید تعداد «نگهبان‌هایی» را که به دست می‌آورید افزایش دهید. بنابراین بدون هیچ مقدمه‌ای، در اینجا نکات من برای گرفتن عکس‌های واضح از سوژه‌های متحرک است.

اطمینان از سرعت شاتر بالا به اندازه کافی

برای جلوگیری از تاری در عکاسی اول از همه سرعت شاتر خود را بررسی کنید. با سوژه های متحرک به حداقل مطلق 125/1 نیاز دارید، اما بسته به سرعت حرکت، می‌خواهید حتی سریعتر از آن بروید، بنابراین این می تواند 500/1یا حتی 1000/1 باشد. همیشه مطمئن شوید که سرعت شاتر شما به اندازه کافی بالا است. اگر شک دارید، بالاتر بروید.

 

جلوگیری از تاری در عکاسی
جلوگیری از تاری در عکاسی

 

همچنان بخوانید: چاه زمانی از شاتر سریع استفاده می کنیم راهنمای تنظیمات شاتر

 

از دیافراگم کوچکتر استفاده کنید

مطمئناً بهتر است برای جلوگیری از تاری در عکاسی  از یک توقف F بالاتر (دیافراگم کوچکتر) استفاده کنید؛ زیرا فوکوس کردن روی سوژه بسیار آسان تر است. این عمق میدان وسیع تر به این معنی است که شما مجبور نیستید در مورد فوکوس آنقدر دقیق باشید؛ این فضای کمی برای تکان دادن به شما می دهد که برای ثبت حرکت ضروری است.

 از اینکه شما دارای دیافراگم کوچکتر و سرعت شاتر بالا هستید که هر دو نور کمتری را وارد دوربین می کنند، می‌تواند مشکل باشد. بنابراین احتمالاً باید ISO خود را بالاتر از حد معمول افزایش دهید. (به همین دلیل است که وقتی نور زیادی در اطراف وجود دارد، گرفتن هر عکس اکشن متحرک سریع آسان تر است!)

از Al Servo / Continuous استفاده کنید

جهت جلوگیری از تاری در عکاسی برای سوژه های متحرک، Al Servo / Continous بهترین حالت است، زیرا این حالت به طور مداوم در حین ردیابی سوژه شما فوکوس می کند. Al Servo با تلاش برای پیش‌بینی حرکت کار می‌کند و برای سوژه‌هایی که از یک خط پیروی می‌کنند.

به عنوان مثال یک پرنده در حال پرواز یا یک دونده در حین حرکت به جلو، کار می‌کند. با سوژه هایی که به طور نامنظم حرکت می کنند کمی سخت تر می شود، اما همچنان دائماً سعی می کند فوکوس را پیدا کند، بنابراین باید دریابید که شانس شما برای گرفتن سوژه واضح بسیار افزایش می یابد!

برای استفاده، حالت AF را انتخاب کنید، سپس Al Servo (یا AFC برای نیکون) را انتخاب کنید و شاتر را تا نیمه فشار دهید تا فوکوس خودکار شروع شود، و انگشت خود را نیمه فشار دهید تا زمانی که برای گرفتن عکس آماده شوید، زمانی که شاتر را به طور کامل فشار دهید.

 

عکاسی از سوژه متحرک
عکاسی از سوژه متحرک

 

 

فوکوس دکمه برگشت را امتحان کنید

برخی از مردم فوکوس دکمه برگشت را دوست دارند، برخی دیگر از آن متنفرند، اما ممکن است برای شما مفید باشد، به خصوص در هنگام عکاسی از سوژه های متحرک و برای جلوگیری از تاری در عکاسی در این گونه پروژه ها می توانید؛ Focus Button Back به سادگی دکمه دیگری را روی دوربین شما برای قفل کردن فوکوس اختصاص می دهد.

به جای اینکه شاتر را تا نیمه فشار دهید. به این ترتیب می توانید انگشت خود را روی دکمه فوکوس نگه دارید، در حالی که به سادگی از شاتر برای شلیک عکس استفاده می‌کنید. می توانید در این پست در مورد فوکوس دکمه برگشت اطلاعات بیشتری در مورد آن و نحوه تنظیم آن در دوربین خود بخوانید.

 

همچنان بخوانید: قوانین مهم در عکاسی صنعتی 

 

موضوع را با نمایاب دنبال کنید

برای جلوگیری از تاری در عکاسی که سوژه شما در سراسر قاب شما در حال حرکت است (برخلاف حرکت به سمت شما) باید هدف خود را نیز با منظره یاب دنبال کنید، سرعت سوژه در طول فریم باعث تاری حرکت می شود، و شما می توانید آن را به سادگی با “پن زدن” همراه با آن به حداقل برسانید.

مراقب حرکت خود باشید

اگر در حین تعقیب کودک خود که سریع حرکت می کند، دوربین را به طور نامنظم تاب می دهید، حرکت خود را به ترکیب اضافه می کنید که ترکیب خوبی نیست! سعی کنید در حین دنبال کردن سوژه، حرکات خود را صاف و روان نگه دارید (گفتن آسان تر از انجام دادن!). برای ثابت نگه داشتن بیشتر دوربین، آرنج خود را در کنار خود قفل کنید.

یکی از روش های جلوگیری از تاری در عکاسی کنترل حرکات خودتان است.

لنز کیت را ارتقا دهید

 

عکاسی صنعتی

 

 

کیفیت و نوع لنزی که استفاده می کنید نیز جلوگیری از تاری در عکاسی تفاوت ایجاد می کند. برخی از لنزها به سادگی سریعتر از دیگران فوکوس می کنند. F1.8 50 میلی‌متری، در حالی که من آن را دوست دارم و نسبت به قیمتش لنز فوق‌العاده‌ای است، فوکوس بسیار سریعی ندارد،

بنابراین برای سوژه‌های متحرک سریع ایده‌آل نیست. اگر تعداد زیادی عکاسی اکشن سریع می‌گیرید، ممکن است بخواهید لنز خود را ارتقا دهید. لطفاً توجه داشته باشید که به این معنی نیست که نمی‌توانید با یک لنز کیت یا یک لنز 50 میلی‌متری F1.8 عکسی واضح بگیرید، اما، کاملاً می‌توانید؛ فقط با یک لنز کمی بهتر، آن را راحت‌تر خواهید یافت. (همچنین می توانید نکات من برای استفاده از Canon 50mm F1.8 را در اینجا بخوانید!)

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما شما را با نکاتی برای جلوگیری از تاری در عکاسی آشنا کنیم و بگویم چگونه از سوژه های متحرک تصاویر شارپ بگیرید، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه ی عکاسی صنعتی و همکاری عکاسان ماهر و مجرب توانسته است سابقه ای درخشان از خود بر جای بگذارد برای اطلاع از شرایط عکاسی و تصویر برداری کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

همچنان بخوانید:

تکنیک های عکاسی از سوژه متحرک

عکاسیBurst Mode چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =