چه موقع از سرعت شاتر سریع استفاده کنیم

سرعت شاتر شخصیت و جو یک تصویر را حکم می کند. نقش مهمی در فریز یا تاری حرکت دارد.

سرعت شاتر سریع به شما اجازه می دهد تا زمان را متوقف کنید و لحظات جادویی را نشان می دهد که مغز ما قادر به حفظ آن نیست. برای آگاهی از نحوه استفاده از سرعت شاتر سریع به ادامه مطلب بروید!

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر اندازه گیری مدت زمان باز ماندن شاتر دوربین برای ورود نور است. میزان نوری که به سنسور دوربین می رسد را تعیین می کند. سرعت شاتر سریع به معنای قرار گرفتن در معرض نور کوتاه و بالعکس است.

این یکی از سه ستون مثلث نوردهی است ، دو پایه دیگر ISO و دیافراگم هستند.

چگونه ISO مناسب را برای عکاسی منظره انتخاب کنیم

سرعت شاتر سریع چیست؟

یک نقطه دقیق وجود ندارد که بتوانیم مقیاس را تقسیم کنیم تا سرعت شاتر سریع را از سرعت شاتر پایین متمایز کنیم.

سرعت شاتر سریع حرکت را فریز می کند و از تاری حرکت تصاویر جلوگیری می کند. این مقادیر به معنای زمانهای کوتاه هستند. به کسری از ثانیه فکر کنید

مقداری در حدود 1 / 250s یا پایین را می توان سریع در نظر گرفت. وقتی می گوییم 1/250 ، این به معنای صد و دو و پنجاهمین ثانیه است. به همین ترتیب ، سرعت شاتر 1 / 500s به معنای باز ماندن شاتر برای یک پنج صدم ثانیه است. 1 / 500s سریعتر از 1 / 250s است.

مخرج بزرگتر ، قرار گرفتن در معرض نور و سرعت شاتر بیشتر می شود. با این منطق ، هر عدد بالاتر از 250 در مخرج نیز سریعتر از 1 / 250s است.

با سرعت شاتر سریع ، دوربین شما حرکت را مسدود می کند. حرکت را ثبت می کند و آن را ثابت می کند. وقتی نور فقط برای مدت کوتاهی به سنسور تصویر برخورد می کند ، کل حرکات را نمی بیند ، فقط کسری از آنها را.

یک مزیت سرعت شاتر سریع این است که تصاویر شما نسبت به لرزش دوربین حساسیت کمتری دارند. می توانید در حالی که دوربین خود را در دست دارید ، عکاسی کنید. این با سرعت کم شاتر غیرممکن است. برای ثبات به سه پایه احتیاج دارید.

سریع ترین دوربین های موجود قادر به عکسبرداری با سرعت 1/8000 هستند. دوربین های سطح بالا عموماً حداکثر سرعت شاتر را دارند.

برعکس ، سرعت شاتر پایین به شما امکان می دهد حرکات کشیده را دنبال کنید ، مانند آتش بازی که آسمان را روشن می کند. اگر در حال عکسبرداری از سوژه هستید ، برای نور کم می توان یک شاتر آهسته را ضروری دانست.

همچنین مطالعه کنید : بازگشت به اصول: رمزگشایی سرعت و حرکت شاتر

چه زمانی لازم است از سرعت شاتر سریع استفاده کنید؟

برای عکاسی ورزشی ، عکاسی از حیات وحش ، عکاسی در خیابان یا هر نوع عکس اکشن ، سرعت شاتر سریع ضروری است. در این جایگاه ها ، شما معمولاً میتوانید سوژه های شما در اواسط عمل تمرکز زیادی داشته باشند.

سرعت شاتر سریع در نور شدید نیز لازم است. برای داشتن نور کافی به مدت زمان بسیار کوتاه به کرکره باز نیاز دارید. اگر سرعت شاتر کمتری را در نور شدید انتخاب کنید ، تصاویر بیش از حد در معرض دید قرار خواهید گرفت.

نحوه استفاده از سرعت شاتر سریع

نحوه تنظیم سرعت شاتر مناسب به آنچه از آن عکس می گیرید بستگی دارد. به زبان ساده ، حرکت سریعتر به شاتر سریعتر نیاز دارد.

هر دوربین در جایی که می توانید مقدار شاتر خود را تنظیم کنید کمی متفاوت است. از کتابچه راهنمای خود استفاده کنید تا بفهمید با چه شماره یا دکمه ای می توانید آن را کنترل کنید.

با استفاده از حالت اولویت شاتر

حالت اولویت شاتر معمولاً با صفحه S یا Tv روی صفحه شماره گیری می شود. وقتی بدانید که چقدر دوست دارید حرکت را فریز کنید ، ایده آل است ، اما به کنترل کامل تنظیمات دوربین خود نیازی ندارید. در این حالت می توانید مقدار شاتر را تنظیم کنید و دوربین بقیه تنظیمات را برای نوردهی صحیح تنظیم می کند.

حالت اولویت شاتر در شرایطی که برای تنظیم همه چیز وقت ندارید ، بهترین عملکرد را دارد.

با استفاده از حالت دستی

اگر یک استودیو راه اندازی کنید ، به احتمال زیاد وقت دارید که تنظیمات دوربین را با سرعت خود انجام دهید. در این حالت می توانید حالت دستی را انتخاب کنید. وقتی سرعت شاتر بیشتری را انتخاب می کنید ، تمام تنظیمات دوربین را بر عهده دارید تا نوردهی صحیحی داشته باشید. هیچ چیز اتوماتیک نیست. برای جبران زمان کوتاه شاتر ، از ISO بالاتر یا دیافراگم بازتر (یا هر دو) استفاده کنید.

هنگام استفاده از فلاش ، توجه داشته باشید که سرعت همگام سازی فلاش در رابطه با سرعت شاتر چیست. اگر سرعت شاتر از فلاش دوربین شما بیشتر است ، می توانید یک باند سیاه در تصویر مشاهده کنید. دلیل آن این است که شاتر در آن لحظه خاص تا حدی جلوی طرح فلاش را می گیرد.

استفاده از حالت Burst

حالت انفجار یا “حالت عکسبرداری مداوم” یکی دیگر از تنظیماتی است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی در حالت Burst Mode شاتر را فشار می دهید ، دوربین شما چندین عکس پشت سر هم می گیرد. برخی از دوربین ها به شرط فشار دادن شاتر عکس می گیرند. این کمک می کند تا در هر شرایطی لحظه سرنوشت ساز را بدست آورید.

نتیجه
سرعت شاتر نحوه ثبت حرکت در تصویر را تعیین می کند.

به طور خلاصه ، یک سرعت شاتر سریع حرکت را فریز می کند و یک شاتر کندتر باعث ایجاد تاری حرکت می شود. روش صحیح انجام این کار چیست؟ هیچ جوابی وجود ندارد شاید به همین دلیل است که گزینه های زیادی در هر دوربین وجود دارد.

تأثیرات سرعت شاتر مختلف را مشاهده کنید و دریابید که کدام یک متناسب با سبک شما در یک موقعیت خاص است.

هرگز نمی توان از آزمایش نوردهی با سرعت شاتر متفاوت خسته شد. این یک آبشار پر زرق و برق است  یا راه شیری بی انتها ، ترفندهایی برای درست کردن آنها وجود دارد.  سرعت را از سریعترین سرعت شاتر کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 13 =