• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جلوگیری از تاری در عکاسی از سوژه های متحرک

سرعت شاتر را کم کنید

برای تار کردن یک جسم متحرک ، می توانید از سرعت پایین شاتراستفاده کنید. چرا کسی سوژه تار می خواهد؟ این می تواند دلایل زیادی داشته باشد: نشان دادن حرکت ، افزودن رمز و راز یا پنهان کردن جزئیات. عکاسی یک هنر تصویری است و سرعت شاتر پایین یکی از روش هایی است که می توانیم برای نشان دادن یک صحنه به روشی منحصر به فرد انتخاب کنیم.

سرعت شاتر آهسته چیست؟

سرعت شاتر آهسته ، مانند سرعت سریع یا...، همه وابسته به حرکت هستند. برای کسانی که دوست دارند همه چیزرا ساده نگه دارند، سرعت شاتر 1/30 ثانیه و دیگر به طور کلی می تواند سرعت شاتر آهسته را در نظر بگیرد. به طور مثال ازیک دونده در پارک، سرعت شاتر 1/30 به احتمال زیاد منجر به تاری عکس میشود  درصحنه ای که دونده در حال حرکت است. برای حرکت با سرعت بسیارزیاد ممکن است سرعت 500\1 ثانیه گزینه خوبی نباشد.

تصویر متحرک با سرعت شاتر بسیار کم (1/8 ثانیه در اینجا) می تواند نتایج بسیار جالبی را به همراه داشته باشد. 1/8 ثانیه f / 11 ISO 100

Image

حرکت اشیا در مقابل حرکت در دوربین

تمایز مهمی بین انواع تاری شما در یک عکس با آنچه که در حال حرکت است، وجود دارد.اشیا یا دوربین. این حرکت اشیا است که رگه های تاری را ایجاد می کند. به یک صحنه شبانه با چراغ های عقب خودرو در حال حرکت فکر کنید، اگر دوربین را به سرعت شاتر آهسته تنظیم می کنید، همه چیز تار می شود. با سرعت بیشتر شاتر و حرکت بیشتر دوربین، تصویر تاریک تر خواهد بود.

 

حرکت دادن

اگر دوربین را حرکت دهید تا یک موضوع متحرک را دنبال کنید، آن را در همان محل در یک قاب نگه دارید، شما با سوژه خود حرکت می کنید. این یک تکنیک رایج در میان عکاسان ورزشی و عملی است که چندین عکس را در یک ردیف با موضوع در مورد موقعیت مشابه دریک قاب قرار می دهند. حرکت ادن دوربین با سرعت شاتر آهسته یک نگاه متمایز ایجاد می کند. اگر یک ماشین در خیابان حرکت می کند و شما آن را در صفحه نمایش میبینید، آن را در همان محل در قاب نگه دارید،  با استفاده از سرعت شاتر آهسته، ماشین بیشتر شفاف خواهد بود، اما پس زمینه تار خواهد شد. وضوح ماشین بستگی به این دارد که دقیقا شما بتوانید حرکت دوربین خود را با ماشین خود مطابقت دهید. تار شدن پس زمینه بستگی به سرعت شاتری که شما انتخاب کرده اید و مقدارسرعت دوربین، دارد. این سرعت شاتر آهسته همراه حرکت آن می تواند به عکس های جالبی به ارمغان بیاورد و می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. انتظار می رود اشتباهاتی در آن رخ دهد اما با کمی تمرین، مطمئنا موفق میشوید.

نکته کلیدی در استفاده از پنجره استفاده از سرعت شاتر آهسته (1/8 ثانیه در اینجا) و نگه داشتن دوربین در هنگام حرکت با سوژه است. 1/8 ثانیه f / 4 ISO 400

Image

اندازه سوژه عکاسی شما مهم است

 

اندازه تاری بستگی به حرکت سوژه و طول قرار گرفتن در معرض دوربین دارد، اما اندازه نسبی سوژه در قاب نیز مهم است. اگردر یک گلزارباد بیاید، احتمال تاری گلهایی که نزدیک به دوربین هستند، بیشتر از آنهایی است که دورتر هستند. تمام گل ها ممکن است همان مقدار حرکت کنند، اما آنهایی که نزدیک به دوربین هستند، بزرگتر ظاهر می شوند و بنابراین حرکت را بهتر نشان می دهند.

بهترین سرعت شاتر آهسته

نتایج بهینه از سرعت شاتر آهسته، موضوع سلیقه شخصی است. گرفتن یک عکس تاراز ماشین در حال حرکت در خیابان و یا از یک آبشار در جنگ اغلب به دست می آید با سرعت های شاتر مختلف سر و کار دارد.

 

موقعیت قرار گیری دوربین

تار کردن تصاویرتوسط دوربین با سرعت بیش از حد آهسته شاتر، یکی از رایج ترین اشتباهات عکاسی است. سرعت شاتر شما باید برای یک تصویر محرک پر سرعت به عوامل زیادی بستگی دارد. سرعت شاتر زیر 1/60 اغلب به عنوان سرعت آهسته نامیده می شود، و اغلب برای تار کردن تصاویر به کار میروند. لنزهای طولانی تر بزرگنمایی بیشتری را ارائه می دهند، اما هر گونه حرکت را بزرگ می کنند. آنها نیاز به سرعت شاتربیشتری برای عکاسی از سوژه های پر سرعت دارند. اگر یک لنز 200 میلیمتری داشته باشید، باید از سرعت شاتر 1/1/1 استفاده کنید. یک لنز 500 میلیمتر نیاز به سرعت 1/500 دارد، اما یک لنز 15 میلیمتر فقط به سرعت 1/11 نیاز دارد. بسیاری از دوربین ها یا لنزها یک سیستمی دارند دارند که ممکن است قادر به تشخیص سرعت شاتر مورد نیاز است ونیاز به تنظیم فردی ندارد. دوربین هایی با سنسورهای کوچکتر جنبش را بیشتر نشان میدهند.

با سرعت شاتر مختلف و سوژه های متحرک آزمایش کنید. این تصویر که در 15/1 ثانیه گرفته شده است ، با متحرک کردن دوربین با سوژه رقصنده در حال حرکت و چرخش ایجاد شده است. 1/15 ثانیه f / 16 ISO 200

Image

توصیه برای سرعت شاتر

توصیه کردن سرعت شاتر می تواند یک کسب و کار جالب و پر رمز و راز باشد، زیرا به حرکت سوژه، اندازه آن در قاب و جهت حرکت بستگی دارد. از اینها مهمتر، شما باید سبک مورد نظر خود را در تصویر خود در نظر بگیرید. به عنوان مثال، عکاسان حمل و نقل هوایی اغلب دوست دارند که در پروانه های هواپیما کمی تاری داشته باشند.تجربه بهترین راهنمای شما خواهد بود، بنابراین هر سرعت شاتر را امتحان تا ببینید که کدام یک ازآنها باب میل شما است.

مطالب مرتبط : 

سرعت شاتر سریع برای توقف سوژه

چه زمانی از فیلتر پلاریزه استفاده نکنیم؟


Link Mofid

لینک های مرتبط

  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه