عکاسی پرسپکتیو چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

عکاسی پرسپکتیو

عکاسی پرسپکتیو

عکاسی پرسپکتیو یا پرسپکتیو در عکاسی یک موضوع کاملاً گیج کننده است.

این درباره نحوه نمایش جهان سه بعدی در صفحه دو بعدی است. موارد زیادی بستگی به این دارد که هنگام ضبط یک صحنه در کجا قرار بگیرید.

این مقاله از تمام زوایای ممکن به پرسپکتیو می پردازد. هدف پرسپکتیو دقیقاً چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرسپکتیو در عکاسی، ادامه مطلب را بخوانید!

پرسپکتیو در عکاسی

عکاسی پرسپکتیو به دو حوزه نگاه می کند. تعاریف عبارتند از:

رابطه فضایی بین اشیاء درون یک تصویر، پرسپکتیو باعث می شود یک عکس دو بعدی مانند یک صحنه سه بعدی باشد. همچنین به همین دلیل است که بسیاری از تکنیک های هماهنگی کار می‌کنند. از خطوط اصلی و وزن متعادل گرفته تا عمق کم میدان.
در یک نکته اساسی، پرسپکتیو عمق می بخشد. کارهای زیادی وجود دارد که می توانیم انجام دهیم تا یک صحنه واقعی تر به نظر برسد.

به یاد داشته باشید، یک عکس سه بعدی نیست. این تنها نمایشی از یک جهان سه بعدی است.

درست همانطور که از حرکت تاری برای ایجاد تصویری از حرکت استفاده می کنیم، از پرسپکتیو برای ایجاد عمق استفاده می کنیم. به همین دلیل عکاسی پرسپکتیو بسیار مهم است.

مطالب مرتبط: جلوگیری از تاری در عکاسی از سوژه های متحرک

عکاسی تبلیغاتی

دیدگاه فیزیکی به پرسپکتیو در عکاسی

بیایید از دیدگاه فیزیکی به پرسپکتیو در عکاسی نگاه کنیم. مواردی وجود دارد که می‌توانید برای تغییر پرسپکتیو یک تصویر انجام دهید. با حرکت در دوربين‌، مي توانيد ديدگاه بهتري نسبت به سطح چشم معمول خود بدست آوريد.

عادت به عکاسی از هر صحنه از سطح چشم آسان است. شما متوجه چیزی می شوید که توجه شما را به خود جلب می کند و می خواهید لحظه ای زودگذر را ثبت کنید.

اما اگر می خواهید عکاسی شما تأثیر بگذارد، باید حرکت کنید!

چرا باید به چپ و راست حرکت کنید

زمانی که می خواهید مشغول عکاسی پرسپکتیو شوید؛ وقتی با صحنه ای روبرو می شوید ، به دنبال اولین ایده خود نباشید. یک قدم به چپ یا راست بردارید تا موقعیت بهتر را پیدا کنید.

حتی حرکت یک متری می تواند تأثیر بسزایی در تصویر شما داشته باشد. اگر مسافت کمی را حرکت دهید ، پس زمینه تغییر چندانی نمی کند. اما پیش زمینه این کار را می کند. هرچه پیش زمینه نزدیکتر باشد ، تأثیر بیشتر است.

ممکن است متوجه شوید که می توانید به طور طبیعی آن کوه را با درختان قاب کنید. این می تواند بهترین عکسی باشد که گرفته اید. حداقل‌، شما پرسپکتیو متفاوتی را امتحان کرده اید و تأثیر آن را مشاهده کرده اید.

این امر هنگام عکاسی از معماری از اهمیت بیشتری برخوردار است. شما قرار نیست یک عکس بگیرید و به خانه بروید.

اگر برای عکاسی از یک کار خاص به این سفر رفته اید‌، باید از زمان خود به خوبی استفاده کنید. در اطراف سازه قدم بزنید و از موقعیت های جانبی مختلف آن را عکاسی کنید. ممکن است متوجه شوید که این ایده با هر حرکت تغییر می کند.

چرا باید بالا و پایین حرکت کنید

در عکاسی پرسپکتیو تغیییر مکان یا موقعیت دوربین خود را تغییر دهید. به این ترتیب، می‌توانید پرسپکتیوهای جالب و جدیدی پیدا کنید.

تصور کنید در حال عکاسی از یک صحنه خیابانی هستید. شما تصمیم می گیرید که به زانو بروید. شما کاملاً متفاوت به جهان نگاه خواهید کرد.

همه ما خیابان را از یک چشم یکسان ، روز به روز مشاهده می کنیم. اما موقعیت عمودی خود را تغییر دهید و در یک مکان یا صحنه معمولی تصویری جالب خواهید داشت.

امتحان یک پرسپکتیو بالاتر دیدگاه متفاوتی از یک شی به شما می دهد. اگر از یک ساختمان در سطح خیابان عکاسی می کنید ، فقط قسمت کوچکی از آن را ضبط می کنید.

می توانید دوربین خود را به سمت بالا زاویه دهید (در پاراگراف بعدی در مورد این موضوع به طور عمیق بحث می کنیم). اما این باعث تحریف چشم انداز شما می شود.

چرا باید زاویه خود را حرکت دهید

تغییر زاویه به شما امکان می دهد جهان را از جنبه های مختلف ببینید و نشان دهید.

تمام جزئیات جالب ساختمان در بالای طبقه اول است. تا زمانی که مدام جلوی چشم خود را متوقف نکنید، اینها را نخواهید دید.

نگاه کردن به پایین نیز همینطور است. دلیلی وجود دارد که عکاسی هوایی بسیار محبوب است. به این دلیل است که این تصاویر چیزی جدید و هیجان انگیز را به ما ارائه می دهند.

ما تقریباً هرگز نمی توانیم جهان را از موقعیتی بلند ببینیم. نگاه کردن به یک زاویه به ما ظاهری تازه و چشم اندازی جدید می بخشد. لازم نیست آنها چشم انداز پرنده داشته باشند.

همچنین مطالعه کنید: بهترین زاویه برای عکاسی از محصول (که بیشترین استفاده را خواهید کرد)

متوجه خواهید شد که می توانید اندازه سوژه ها را دستکاری کنید. درک آنها را دشوار کنید. ذهن های قدرتمند را فریب دهد.

اعوجاج پرسپکتیو یک راه معمول برای گیج کردن مغز انسان است. وقتی از یک ساختمان بلند از نزدیک عکس می گیرید مشخص می شود.

قسمت بالای ساختمان از صفحه فیلم/سنسور بیشتر از قسمت پایین فاصله دارد.

این باعث می شود که سوژه در حال سقوط باشد.

عکاسی صنعتی

دیدگاه مفهومی به پرسپکتیو

از دیدگاه مفهومی به پرسپکتیو نگاه کنید. برای به دست آوردن پرسپکتیو یا دیدگاه متفاوت، همیشه مجبور نیستید خود را حرکت دهید. می توانید از ایده های مفهومی نیز استفاده کنید.

نگاه کردن به صحنه و تصور تصاویر نهایی یک راه عالی برای یافتن بهترین چشم انداز است. می توانید ذهن بیننده را فریب دهید تا به یک صحنه به شکل خاصی نگاه کند.

عکاسی پرسپکتیو

از فاصله برای ایجاد پرسپکتیوهای مختلف استفاده کنید

در این مورد، فاصله بیشتر یک ایده مفهومی است تا یک ایده فیزیکی. ما در مورد فاصله بین شما و سوژه ایکه باید در مورد آن فکر کنید صحبت نمی‌کنیم.

در عکاسی پرسپکتیو به فاصله بین پس زمینه و سوژه نیز نگاه کنید. نزدیکترین سوژه به شما بزرگترین ظاهر می شود.

مغز ما فاصله را به عنوان تفاوت بین زمینه و سوژه یا پیش زمینه نشان می دهد. وقتی می بینیم که شیئی نمای یک شی دیگر را مسدود می کند، شیء اول نسبت به مورد دوم به بیننده نزدیکتر است.

این در غیر این صورت به عنوان دیدگاه همپوشانی در عکاسی شناخته می شود. اگر این همپوشانی تکرار شود، بیننده احساس یک واقعیت سه بعدی را می کند.

سعی کنید از منظره ای، به عنوان مثال از منظره شهری، در زاویه ای از نقطه دید بالا عکاسی کنید. به این ترتیب، می توانید دیدگاه بیننده را دستکاری کنید.

با پر کردن قاب، بیننده هیچ نقطه مرجعی برای اندازه ندارد. این یک راه عالی برای گیج کردن و افزایش علاقه به یک صحنه است.

از قوانین ترکیب بندی برای نتایج جالب استفاده کنید

در عکاسی پرسپکتیو از ترکیب بندی در یک صحنه یا محیط برای ایجاد ایده عمق استفاده کنید. خطوط اصلی این کار را به خوبی انجام می دهند. وقتی به تصویری نگاه می‌کنیم، چشمان ما در اطراف یک صفحه دو بعدی تکان می‌خورند.

با این حال ، با مشاهده تصویری که صحنه آن چشم ما را به درون می کشد، احساس عمق می‌دهیم.

انسانها در مورد فاصله خطوط و هواپیماها در زاویه قضاوت می کنند. این “دیدگاه خطی” است و شما نیز می‌توانید آن را دستکاری کنید.

وقتی به خطوط موازی با فاصله زیاد نگاه می کنیم، این حس را به ما می دهند که در فاصله دور با هم ملاقات می کنند. این نقطه ملاقات نقطه ناپدید شدن است و ما حتی اگر نتوانیم آن را ببینیم احساس می کنیم. خطوط ریلی یک مثال عالی است.

خطوط موازی همگرا توهم ایجاد می کنند. این فاصله یا عمق را در صحنه عکاسی نشان می دهد.

عکاسی پرسپکتیو

برای افزودن تنوع با لنزهای مختلف آزمایش کنید

در عکاسی پرسپکتیو لنزها راهی عالی برای تغییر پرسپکتیو شما نسبت به یک صحنه هستند. لنزهای مختلف می توانند به شما کمک کنند تا توهمات مختلف چشم انداز را ثبت کنید.

یک لنز تله تمایل دارد سوژه و پس زمینه را به هم نزدیک کند. در حالی که لنزهای فوق عریض یا چشم ماهی آنها را دورتر نشان می دهد.

این لنزهای زاویه باز همچنین باعث می شوند اجسام اطراف کناره ها کوچکتر به نظر برسند. آنها همچنین سوژه های مرکز را بسیار بزرگتر از آنچه در واقعیت هستند ، می کنند.

این لنزها همچنین باعث می شوند تمام خطوط مستقیم خارج از محور لنز خمیده به نظر برسند. این می تواند درک شما از صحنه و عمق نمایندگی آن را تغییر دهد.

بسیاری از مردم تصور می کنند که تغییر فاصله کانونی شما پرسپکتیو را تغییر می دهد. ممکن است میزان نزدیک شدن شما به یک سوژه تغییر کند. اما پرسپکتیو شما تغییر نمی کند.

برای ایجاد وهم از پرسپکتیو اجباری استفاده کنید

روش دیگری که پرسپکتیو ما نسبت به یک صحنه تغییر می کند، ایده پرسپکتیو  اجباری است. این به اندازه نسبی اشیا و موضوعاتی که عکاسی می کنید اشاره دارد.

شامل فاصله است. اما فاصله بین دو سوژه مهم در پیش زمینه و پس زمینه.

مغز ما از این نظر باهوش است که ایده هایی درباره وسعت وسایل بزرگ جمع آوری کرده ایم. همه ما اندازه یک درخت ، یک خانه یا یک ماشین را می دانیم.

اما اگر فردی را به اندازه یک سازه (برج ایفل، برج کج) ببینیم، چطور؟ ما نمی توانیم منطقی تصور کنیم که شخص واقعاً بزرگ است.

سعی کنید اجسام را در فواصل مختلف قرار دهید. اما تصور کنید آنها در یک سطح قرار دارند. مطمئناً نتیجه عکاسی پرسپکتیو شما تصاویری خیره کننده  خواهد بود.

با وضوح، رنگ و کنتراست در اطراف بازی کنید

ما می‌توانیم با کمک کنار گذاشتن چیزها در صحنه خود، بر عمق تأثیر بگذاریم. کاهش کنتراست، پراکندگی نور یا اشباع شدن رنگ همه ابزارهای مفیدی در این زمینه هستند زیرا درک عمق ما را از بین می‌برند.

با فوکوس لنز بر روی “بی نهایت”، همه چیز را در صحنه در فوکوس قرار می دهید. اما اگر فقط کمی روی آن فوکوس کنید، تصور عمق بیشتر می‌شود.

چرا؟ خوب، چشمان ما جایی برای استراحت ندارد، بنابراین ایده این است که صحنه آنقدر عمیق است که هرگز فوکوس را پیدا نمی‌کند.

عکاسی پرسپکتیو

کلام آخر
دفعه بعد که قصد عکاسی از یک صحنه را دارید، عکاسی پرسپکتیو را در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند بهترین موقعیت و زاویه را برای گرفتن عکس از آن پیدا کنید. و به عکاسی شما تنوع می بخشد.

وقتی با سوژه ای یا صحنه ای روبرو می شوید، باید از آن به طرق مختلف عکس بگیرید. این به شما کمک می کند تا طیف وسیعی از تصاویر را انتخاب کنید تا مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =