راهنمای سریع مدیریت رنگ در عکاسی

مدیریت رنگ در عکاسی

مدیریت رنگ در عکاسی چه کاربردی دارد؟

خواه در حال چاپ عکس باشید و یا اینکه آنها را در اینترنت نگه دارید ، رنگهای دقیق مهم هستند. مدیریت رنگ به شما کمک می کند تا در هر شرایطی رنگ هایتان واقعی بمانند.در اینجا راهنمای سریع ما برای مدیریت رنگ در عکاسی آورده شده است.

مدیریت رنگ یک اصطلاح فنی است که به مجموعه پیچیده ای از مسائلی که هر روز عکاسان با آن روبرو هستند اختصاص داده می شود. نحوه ضبط دقیق رنگ ها در یک صحنه، نمایش همان رنگ ها در مانیتور کامپیوتر و سپس چاپ آن رنگ ها با موفقیت روی کاغذ.

در حالی که این یک چالش بسیار پیچیده است، پاسخ بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. عکاسی رنگی یک سیستم ارتباط بصری است که تلاش می‌کند تفاوت‌های بین سه فناوری کاملاً متفاوت را یکسان کند.

مدیریت رنگ چیست و چرا مهم است

مدیریت رنگ به روند کنترل رنگ ها اشاره دارد. شما رنگ ها را کنترل می کنید تا همه آنها در طیف وسیعی از دستگاه ها صحیح به نظر برسند.

اینها شامل دوربین ، لپ تاپ ، گوشی همراه ، تبلت و حتی چاپ فیزیکی است.

مدیریت رنگ در عکاسی
شما باید تصویر شما به طور دقیق در بین همه سیستم عامل هایی که ممکن است، شخصی کارهای شما را مشاهده کند نمایش داده شود.اشتباه در طول ویرایش آسان است. بعداً این موارد می توانند منجر به ناسازگاری ناامیدکننده شوند. داشتن یک روند خوب مدیریت رنگ ، رمز موفقیت است.

مدیریت رنگ در عکاسی

مدیریت رنگ در عکاسی

همه دستگاه ها کمی متفاوت کالیبره می شوند و همه چاپگرها برابر نیستند.

اما هدف نهایی مدیریت رنگ این است که اطمینان حاصل کنیم که رنگ ها تا حد ممکن شبیه به هم هستند. در تمام دستگاه های موجود در گردش کار مدیریت رنگ  ، تا زمانی که دستگاه قادر به تولید مثل رنگ شما باشد.

اصطلاحات مدیریت رنگ
RGB و CMYK

 

مدیریت رنگ در عکاسی

اولین قدم در مدیریت رنگ در عکاسی ، درک تفاوت بین رنگهای RGB و رنگهای CMYK است. این دو اصطلاح به فضاهای رنگی معروف هستند.

CMYK مخفف Cyan-Magenta-Yellow-Black است. این محدوده رنگی است که چاپگرها از آن استفاده می کنند. این جوهرها چاپهایی را که می بینید تولید می کنند.

CMYK کم کننده است. این شامل برداشتن رنگ از مخلوط به منظور ایجاد رنگ است.

اگر می خواهید عکس خود را چاپ کنید ، می توانید تصویر را از طریق پردازش بعد به CMYK تبدیل کنید.

همچنین مطالعه کنید : چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

مدیریت رنگ در عکاسی

مدیریت رنگ در عکاسی

RGB مخفف Red-Green-Blue است. RGB فضای رنگی است که توسط مرورگرها در سراسر وب استفاده می شود. بسیاری از مانیتورها و انواع نمایشگرهای دیگر از جمله گوشی های همراه و تبلت ها نیز از آن استفاده می کنند.

اگر عکس های خود را از طریق قالب دیجیتالی به نمایش می گذارید ، باید به RGB تبدیل شوید. خواه در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید یا از نمونه کارها رایانه لوحی استفاده کنید.

انواع مختلف RGB وجود دارد. متداول ترین آنها sRGB ، Adobe RGB و ProPhoto RGB هستند.

هر کدام برای برنامه های شخصی یا استفاده های خاص خود است.

فضای رنگی و دامنه رنگی

 

فضای رنگ محدوده رنگهای قابل نمایش است. فضای رنگی به شما می گوید که نمایشگر یا چاپگر می تواند چه چیزی را نشان دهد. این اغلب با طیف رنگی اشتباه گرفته می شود که کاملاً متفاوت است.

طیف رنگی طیفی است که دستگاه قادر به تولید آن است. برخلاف فضای رنگی ، طیف رنگی به شما می گوید که دستگاه از رنگ هایی که می تواند ایجاد کند چه رنگ هایی را می تواند تولید کند.

یک رنگ آبی روشن خاص ممکن است روی نمایشگر بسیار پر جنب و جوش باشد. اما ممکن است چاپگر شما قادر به چاپ آن نشاط خاص نباشد.

پروفایل های رنگی

همه دستگاه ها با یک زبان  صحبت نمی کنند. گوشی همراه شما متفاوت از نمایشگر رایانه رومیزی شما رنگها را به نمایش می گذارد.

در روش خواندن ، تفسیر و خروج هر دستگاه از رنگها ، همیشه یک تنوع یا یک سری تغییرات وجود دارد.

نمایه رنگ نحوه نمایش یک دستگاه خاص از رنگ را توصیف می کند. نمایه های رنگی رنگ ها را به گونه ای ترجمه می کند که با سایر دستگاه های جریان کار شما همسو باشد.

نمایه های ICC برای مارک ها و مدل های خاص دوربین ها ، چاپگرها ، نمایشگرها ، کاغذ و موارد دیگر موجود است.

مطالب مرتبط : چگونه نور و رنگ را برای بهبود عکاسی درک کنیم.

 

استاندارد خاکستری

هر درگیری زمانی قابل حل است که همه تفاوت ها به طور دقیق تصدیق شده و به وضوح تعریف شوند. در موردمدیریت رنگ در عکاسی ، استانداردهای تعریف شده ای در حال حاضر ایجاد شده است که فرآیندهای ضبط، نمایش و چاپ را به گونه ای تراز می کند که آنها به طور جداگانه تشخیص داده و با یک شرکت واحد “استاندارد خاکستری” وفاداری می کنند.

هنگامی که هر مرحله از فرآیند به صورت داخلی با این استاندارد جهانی تراز شد و هر سه فرآیند به هم مرتبط شدند، آن‌گاه ثبات رنگ واقعی حاصل می‌شود. واقعا به همین اسونیه.

تمام مسائل رنگی برای هر سه سهم فردی در تولید مثل رنگ حول همین رنگ خاکستری خنثی می چرخد. سادگی مطلق مفهوم تعادل رنگ بر رنگ بی طرفانه و “بی رنگ” خاکستری متمرکز شده است. علم رنگ بر این واقعیت استوار است که تمام تصاویر عکاسی به صورت سه کانال نور رنگی ثبت می شوند. قرمز، سبز و آبی.

هنگامی که این سه رنگ در مقادیر مساوی تولید می شوند (گرفته، نمایش داده می شوند و منتشر می شوند)، نتیجه ترکیب رنگ خاکستری خنثی (بدون رنگ آمیزی) است. خاکستری استاندارد جام مقدس برای همه رنگ ها است. در وسط چرخه رنگ، بین تمام رنگ های اصلی (RGB) و ثانویه (CMY) رنگ خاکستری خنثی قرار دارد.

هنگامی که این تعادل در یک عکس رنگی حفظ می شود، همه رنگ ها “متعادل” باقی می مانند، که هدف نهایی مدیریت رنگ است. در حالی که پیچیدگی فرآیند بسیار زیاد است، کنترل فقط شامل یک فرآیند سه مرحله‌ای است و خود سیستم بسیار زیبا و ساده است.

هنگامی که دوربین شما خاکستری خنثی را تشخیص داد، تمام رنگ های دیگر در طیف مرئی با دقت ثبت می شوند. هنگامی که نمایشگر رایانه شما نحوه نمایش همان خاکستری خنثی (و همچنین طیف گسترده ای از رنگ های اصلی و ثانویه) را آموزش می دهد، طیف کامل رنگ های طیفی را نمایش می دهد.

در حالی که بی‌شمار فناوری‌های چاپ، جوهرها و کاغذهای موجود امروزه خیره‌کننده هستند، همه دستگاه‌های چاپ را می‌توان آموزش داد تا نتایج کاملاً سازگار و دلپذیری تولید کنند – همه بر چاپ تکه‌ای از جوهرهای رنگی که بی‌رنگ به نظر می‌رسند متمرکز هستند.

 نور متعادل را ثبت کنید.

نور متعادل در مدیریت رنگ در عکاسی، همه چیز در مورد بی طرفی است. احترام به غیر رنگ هنگامی که دوربین خاکستری را تشخیص می دهد، به طور خودکار تمام رنگ های دیگر را در صحنه جهت می دهد. رنگ همیشه از خاکستری تبعیت می کند. مواردی مانند لاستیک های اتومبیل و سایه هایی که روی ساختمان های سفید ایجاد می شود نمونه هایی از رنگ خنثی قابل اعتماد هستند.

همه دوربین‌های دیجیتال مستعد دیدن دقیق رنگ‌ها در طول روز، معمولا بین ساعت‌های ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر هستند. تحت این نورپردازی، هر گونه اجسام با رنگ خنثی به درستی ثبت می شود.

نوری که هر صحنه را روشن می کند بر رنگ های گرفته شده توسط دوربین تأثیر می گذارد. اما نور همیشه در حال تغییر است. حتی نور طبیعی خورشید دمای (رنگ) را به طور مداوم تغییر می دهد.

هر بار که ابرها از بالای سر عبور می کنند، رنگ نور روز 5500 تا 6500 درجه کلوین کمی تغییر می کند. هنگامی که از منابع نور جایگزین استفاده می شود (مهتابی، فلورسنت، هالوژن و غیره)، رنگ ها می توانند به شدت تغییر کنند، از 2500 درجه کلوین تا 6500 درجه کلوین. این اندازه‌گیری‌ها به عنوان درجات کلوین (K) ثبت می‌شوند و اعداد بالاتر نور سفیدتری را ثبت می‌کنند.

چگونه ناسازگاری های رنگ را از بین ببریم

چند مرحله برای از بین بردن ناسازگاری رنگ  در مدیریت رنگ در عکاسی وجود دارد.

نحوه انتخاب قالب مناسب بسته به رنگ ها
برای انتخاب در دوربین دو فرمت وجود دارد: RAW یا JPEG. تصمیم گیری در مورد استفاده از رنگ شما تأثیر می گذارد.

اندازه پرونده های JPEG کمتر است. می توانید عکس های بیشتری را روی کارت بگیرید. نکته منفی این است که پردازش JPEG در دوربین انجام می شود. اطلاعاتی که بیش از حد در معرض آن قرار گرفته باشند یا در معرض کمبود نور قرار بگیرند (همچنین به عنوان “clipping” نیز شناخته می شود) قابل بازیابی نیست.

اندازه RAW ها بزرگتر است و کارت حافظه را به سرعت پر می کند. قبل از استفاده از این پرونده ها نیز باید در یک نرم افزار ویرایش پردازش شوند.

پرونده های RAW به شما امکان کنترل و انعطاف پذیری بیشتری روی عناصر عکس ، از جمله رنگ ها را می دهند. RAW ها تمام اطلاعات گرفته شده توسط سنسور دوربین را ضبط می کنند.

این مقاله را بخوانید : 8 دلیل برای اینکه چرا باید از فرمت RAW استفاده کنید.

2. قبل از ویرایش تصویر ، مشخصات رنگ را برطرف کنید

توجه کنید برای مدیریت رنگ در عکاسی به شکل صحیح، باید بدانید نتجه تصویر برداری در کجا یا به چه نوعی قرار است ارائه شود.اگر تصویر دیجیتال است ، از RGB استفاده کنید. اگر تصویر چاپ خواهد شد ، از CMYK استفاده کنید. نمایه رنگ حتی از فرمت فایل نیز مهمتر است.

مانیتور رایانه خود را کالیبره کنید. اگر مانیتور شما کالیبره نشده باشد ، هنگام خروج محصول نهایی (به ویژه به چاپگر) ، تصویر بسیار متفاوت خواهد بود.

چشمان شما رنگ های ارائه شده توسط مانیتور را تنظیم و قبول می کند. اطمینان از کالیبراسیون صحیح مانیتور (و غالباً) از موارد ضروری است. کالیبراسیون رنگ آسان است.

دو نوع کالیبراسیون رنگ وجود دارد: کالیبراسیون نرم افزار و کالیبراسیون سخت افزار. می توانید وارد تنظیمات رایانه خود شوید و از آنجا کالیبره کنید. یا می توانید نرم افزاری را بارگیری کنید که کالیبراسیون را برای شما انجام می دهد.

چگونه می توان پس از ویرایش، تصویر خود را از نظر رنگ بررسی کرد

وقتی ویرایش را تمام کردید ، پیشنهاد می کنم عکس را به طیف وسیعی از دستگاه ها وارد کنید و ببینید که رنگ ها در سراسر صفحه چگونه به نظر می رسند.

هر زمان که ویرایش را تمام می کنم ، همیشه عکس را از رایانه رومیزی خود به تلفن همراه ، لپ تاپ ، تبلت و تلویزیون وارد می کنم. این به من کمک می کند ببینم رنگ ها چگونه به نظر می رسند.

اگر آنها نسبتاً شبیه به هم باشند ، یا همان اندازه که دستگاه اجازه می دهد مشابه باشند ، من کار را درست انجام داده ام. اگر آنها متفاوت باشند ، من مشخصات رنگ را بررسی می کنم و دوباره کالیبره می کنم.

نتیجه
در اینجا شما یک راهنمای سریع برای مدیریت رنگ در عکاسی دارید. خواه یک مبتدی یا یک حرفه ای باشید ، این نکته را حتماً بخاطر بسپارید. هیچ کس نمی خواهد تصویری را چاپ کند تا فقط نسخه چاپی را داشته باشد.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =