مدل رنگ CMYK در صنعت چاپ

مدل رنگ CMYK

 مدل رنگ CMYK

چاپ رنگی CMYK  فرآیندی است که در آن از جوهرهای رنگی خاصی برای تولید رنگ های ظاهرشده بر روی کاغذ به کار می رود. مدل رنگ های CMYK  در صنعت چاپ اغلب از تناژ رنگی نسبتاً کمی برخوردار هستند. در این چرخه بعضی از ماشین های چاپ  این قدرت و قابلیت را دارند که در آن واحد از جوهرهای فرآیندی چهار رنگ و جوهرهای رنگی اضافی در چاپ بهره گیرند. در انجام عملیات چاپ با کیفیتی مثال زدنی مانند کتاب های بازاریابی، بروشورها و فهرست ها که در آن ها عکس هایی وجود دارد که باید به صورت رنگی به چاپ برسند، جلوه های گرافیکی دیگری که رنگ های نقطه ای و جوهرهای فلزی لازم است و پرداخت هایی چون لاک که موجب افزایش درخشندگی قطعه چاپ شده می شود از رنگ های CMYK  استفاده می کنند.

نحوه استفاده از چاپگرهای اداری یا خانگی

رنگ های CMYK

رنگ های CMYKاز ترکیب رنگ های سیاه، زرد، فیروزه ای و سرخابی به دست می آید. چاپگرها بیشتر رنگ ها را با توجه به میزان رنگ CMYK   ارائه می دهند. مدل رنگ CMYK در صنعت چاپ به صورت جزئی یا کامل روی پس زمینه روشن(سفید) رنگ ها را می پوشاند. جوهر باعث کاهش نور منعکس شده بر سطح می شود. به چنین مدلی در این فرآیند کسر کننده می گویند. چرا که نور قرمز، نور آبی و نور سبز به واسطه جوهرها از نور سفید کم و کسر می شوند. نتیجه این کسر شدن این گونه است که اگر نور سفید از برگ های قرمز کاسته شود فیروزه ای، اگر از برگ های آبی کاسته شود زرد و اگر از برگ های سبز کم شود به سرخابی تبدیل می شوند.

مقاله مرتبط:

چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

 

تفاوت ایجاد شده در بین فضای رنگی RGB   و CMYK   چیست و چرا اهمیت دارد؟

رنگ های اصلی نور که شامل آبی، قرمز و سبز است و در مانیتورها، اسکنرها، دوربین های دیجیتال و صفحات تلویزیون ها کاربرد دارد مورد اشاره RGB   است. CMYK به رنگ های اصلی رنگدانه که شامل زرد، سیاه، سرخابی و فیروزه ای است، اشاره می کند. این ها جوهرها و رنگ هایی هستند که در صنعت چاپ چهار رنگ مورد استفاده قرار می گیرند. صنعت چاپ چهار رنگ به چاپ تمام رنگی نیز معروف است. رنگ سفید حاصل ترکیب نور RGB  است و جاب این جا  است که از ترکیب جوهرهای CMYK  رنگ سیاه خلق می شود و این دو با هم در این زمینه در تضاد بوده و حالتی عکس دارند. با بیان این مطلب به این نتیجه می رسیم که برای یک دستگاه چاپ از نظر فیزیکی امری محال و غیر ممکن است که رنگ ها را مطابق تصاویر ارائه شده در مانیتور، مجدداً تولید کند.

RGB بهتر است یا CMYK؟

اکثر برنامه ها توانایی تبدیل فضای رنگی طرح ها و تصاویر را از RGB  به CMYK  دارند. اگر ابزار شما چنین اجازه ای به شما می دهد، به شما توصیه می کنیم که رنگ های خود را از  RGB به CMYK  تغییر دهید. انجام چنین فنی شما را بر روی نتیجه حاصل شده و کنترل آن ها مسلط و متمرکز می کند. این امکان وجود دارد که حین انجام عملیات تبدیل سازی RGB   به CMYK با تغییر رنگ مواجه شوید و ظاهر آن مطابق میل و سلیقه شما نباشد. در چنین موقعیتی پیشنهاد ما به شما این است که زمان کار در CMYK  تنظیمات لازم را انجام داده و اعمال کنید. توجه به این نکته در زمینه مدل رنگ CMYK  در صنعت چاپ حائز اهمیت است که باید حتما رنگ های رنگی CMYK   مشخص شوند که کمی روشن تر از آن چه مایل هستید به نظر برسند. نقاط جوهری در هنگام فشرده شدن پهن شده و رنگدانه های جوهری بیشتری بر روی کاغذ شما پخش می شوند. در این گونه شرایط اگر متن مدنظر شما تیره و یا سیاه است بهتر است از پس زمینه مراقبت کرده و رنگ آن را روشن نگه دارید تا متن و مطلب چاپ شده خوانا و واضح باشد.

همچنین بخوانید:

نحوه استفاده از رنگ های زنده در عکاسی 

 مدل رنگ CMYK

استفاده صحیح از رنگ ها در صنعت چاپ

یک شخص اگر خود را در قالب یک طراح فرض کند باید طرح ها را به گونه ای ایجاد کند که مخاطب خود را حیرت زده کند. او باید در این مسیر فاکتورهایی مانند اندازه فونت، مقدار عناصر و از هر چیزی مهم تر استفاده درست و اصولی از رنگ را در نظر گرفته و آن ها را رعایت کند. استفاده از بهترین حالت های رنگی مناسب در نوع خاصی از طراحی می تواند به فرد این اطمینان را بدهد که نتیجه کار او از ظاهری فوق العاده شفاف و تمیز برخوردار خواهد بود و این به طراحی کیفیت نیز شناخته می شود. اما اگر حالت رنگ های مورد استفاده در چاپ نادرست باشد ماحصل کار اشتباه، کسل کننده، کمرنگ و بی روح و به همان نسبت بد به چشم خواهد آمد. چنین طراحی و چاپ آن طرح،  به طراحی ارزان و ضعیف نیز مشهور است. استفاده از حالت های رنگی مناسب یک رضایت خاطر عمیق را با نتیجه نهایی به همراه خواهد آورد.

 مدل رنگ CMYK

دستگاه یا ماشین چاپ در گذشته

در دوران قدیم یا دوران تاریخی چاپ خانه، هر جوهر با هر رنگی که وجود داشته صفحه ای به خود اختصاص می داده است. در فرآیند چاپ در دوره قدیم جهت دستیابی به رنگ های مناسب و مورد تایید، ابتدا باید صفحه اول چاپ می شد، آن را در گوشه ای قرار می دادند تا خشک شود و دیگر صفحات، یکی پس از دیگری به زیر دستگاه یا ماشین چاپ می رفتند. .صنعت چاپ به همین منوال روزگار سپری می کرده و شاید گهگاهی جهشی هر چند کوتاه در زمینه پیشرفت خود رخ می داده است. ماشین های چاپ در دوره کنونی به ماشین های چاپ روزگاران قدیم شباهت دارند با این تفاوت که چاپگرهای افست این توانایی را دارند که از چاپ رنگی نقطه ای بهره ببرند.

 

مطالعه بیشتر:

راهنمای سریع مدیریت رنگ در عکاسی

سخن پایانی

اگر در تلاش برای چاپ یک RGB هستید این امر توجه شما را جلب خواهد کرد که رنگ های شما در سند چاپ از کیفیت لازم برخوردار نیستند. برای تشخیص تفاوت بین چاپ یک فایلRGB  و یک فایلCMYK  باید مشخص شود که عناصر سیاه موجود در طراحی خود را چگونه مشخص کرده اید. اگر انتخابگر رنگ را به تاریک ترین گوشه جدول رنگ ها ببرید قبل از وارد کردن ۱۰۰ درصد CMYK  برای هر رنگ، روی صفحه به رنگی کاملا تیره و مشابه به سیاه نشان داده می شود. اما به محض چاپ متوجه خواهید شد به خاکستری تیره شباهت دارد و کمی از سیاه خالص فاصله دارد.

امیدواریم از مطالعه مقاله مدل رنگ CMYK در صنعت چاپ لذت برده باشید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، به این لینک مراجعه نمایید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =