درک نور و رنگ برای بهبود کیفیت تصاویر 

نور و رنگ

درک نور و رنگ و کیفیت عکس

کاربرد نور و رنگ چیست؟

آفتاب صبحگاهی از پنجره آشپزخانه من تابید و گلدان را با گل سرخ در کنار پنجره نورانی کرد. نور متقاطع کم بافت گل رز را برجسته می کند، در حالی که گلدان شیشه ای بنفش الگویی از نور رنگی را از روی اپن می انداخت. من نور را مشاهده کردم و شات کردم.

 

از مشاهده تابش خورشید از طریق گلدان روی طاقچه پنجره تا تصویر تمام شده ، این ایده با دیدن نور ساده شروع شد.

یادگیری واقعاً نور، درک ویژگی های آن، دانستن نحوه کنترل و شکل دادن به آن – این ها مواردی است که شما را از یک عکاس معمولی به یک عکاس خلاق می رساند. این کار ساختن عکس است و نه گرفتن عکس فوری.

جورج ایستمن با توسعه فیلم رول، دوربین های ساده و پردازش های موجود در دسترس ، به عکاسی در بین مردم کمک کرد. مطمئناً درباره شرکتی که وی تاسیس کرده است شنیده اید. شرکت ایستمن کداک. ایستمن اهمیت دیدن نور را درک کرد.

او اینگونه بیان کرد:

“نور عکاسی می کند. تحسینش میکنم و دوستش دارم. اما مهمتر از همه ، نور را بشناسید. اگر ارزش آن را بدانید کلید عکاسی را خواهید دانست. ” – جورج ایستمن

 

تنظیم گلدان منجر به آزمایش لیوان، آب رنگی و اکتشاف بیشتر نور شد.

همچنین بخوانید : نورپردازی در عکاسی صنعتی

مهار نور

از عکس گلدان شیشه ای و گل سرخ، به سمت لیوان ها و گلدان های پر از آب رنگ آمیزی شده با مواد غذایی رفتم. من با زوایای مختلف دوربین، موقعیت قرارگیری سوژه ها و اشیا background مختلف زمینه آزمایش کردم. من نور را با “پرچم” های مقوایی و پرده های ونیزی که خورشید از طریق آنها جریان داشت شکل دادم تا جلوه های مختلفی داشته باشد.
زاویه کم نور همچنین روش هایی برای ایجاد سایه و پیش بینی رنگ را فراهم می کند.

در این حالت، منبع نور صرفاً آفتاب صبح زود بود. می‌توانستم جلوه های دیگری را ایجاد کنم اگر از چراغ های مصنوعی استفاده می کردم، مثلاً یک Speedlight غرق در پرتو، پرتویی از نور را در همان جایی که می خواستم پرتاب کند.

عکاسان استودیو با استفاده از دانش و انواع نورها و اصلاح کننده های نور، استاد دستکاری نور می شوند. مهارت های آنها از درک خصوصیات نور و نحوه مهار آن حاصل می شود.

عکاسان منظره ممکن است نتوانند نور خود را ایجاد کنند، اما آنها ویژگی های آن را نیز درک می کنند. آنها می دانند چه موقع، کجا و چگونه می توانند از نوری که برای ایجاد ظاهری که به دنبال آن هستند بیشترین بهره را ببرند.

فیزیک نور – خصوصیات نور

برای عکاسی نیازی به فیزیکدان شدن نیست، اما کمی درک از خصوصیات نور می تواند برای کار شما مفید باشد. بنابراین، کمی دانش علمی می تواند به هنر شما کمک کند. چپ مغز، راست مغز عکاسان خوب از هر دو طرف استفاده می کنند.

نور چیست؟

نور فوتون های انرژی است. هم خصوصیات موج و هم ذرات دارد.

طیف الکترومغناطیسی

چشم انسان فقط می تواند بخشی بسیار کوچک از آنچه طیف الکترومغناطیسی نامیده می شود را ببیند. برخی از عکاسان از عکاسی مادون قرمز استفاده می کنند تا کمی از انتهای قرمز طیف مرئی عبور کنند و منابع نور ماورا بنفش می توانند ما را کمی از انتهای بنفش دور کنند. دوربین های تخصصی همچنین می توانند اشعه ایکس را ثبت کنند.

چشمان انسان فقط قسمت کوچکی از طیف الکترومغناطیسی را می بینند ، آن بخشی که ما آن را نور مرئی می نامیم.

هنگام صحبت از نور، ما اغلب به خصوصیات آن اشاره می کنیم. اینها هستند:

مقدار: (همچنین شدت یا “روشنایی” نیز نامیده می شود)

کیفیت: عکاسان از اصطلاحات “سخت” یا “نرم” استفاده می کنند.
از نظر فنی، اینها به سایه ها برمی گردد، نه به خود نور. سختی یا نرمی سایه (مکانی که نور را مسدود می کند) به اندازه منبع نور نسبت به موضوع بستگی دارد. بنابراین خورشید، که در واقع عظیم است، می تواند سایه های سخت (نور سخت) ایجاد کند. این بدان دلیل است که به عنوان یک نقطه مشخص نور در آسمان، اندازه نسبی آن با موضوع کوچک است.

در یک روز ابری، ممکن است کل آسمان منبع نور باشد.

جهت: امواج نور در خطوط مستقیم حرکت می کنند. با این وجود می توان آنها را از طریق Reflection هدایت کرد.
انعکاس: برخورد نور با یک جسم می تواند از آن جسم بازگردد. در واقع، هر چیزی که می بینیم نتیجه ی تابش نور از آن جسم است. رنگ ظاهری یک شی به دلیل جذب شدن رنگها (طول موج) در مقابل منعکس کننده ها است. سیب قرمز به این رنگ است زیرا تمام رنگهای دیگر را در طیف جذب می کند و فقط طول موج های قرمز را منعکس می کند.
با اجسام بسیار بازتابنده ، زاویه برخورد نور با یک جسم همان زاویه ای است که منعکس می شود. زاویه بروز = زاویه انعکاس.
انکسار: نور می تواند از طریق برخی اشیا عبور کرده و شکسته یا هدایت شود. یک مداد را در یک نیمه لیوان آب قرار دهید، خواهید دید که چرا نور از هوا در مقابل آب و لیوان عبور می کند و به شکلی متفاوت شکسته می شود. لنزهای دوربین از طریق شکست نور را شکل می دهند. تصویری که بر روی سنسور دوربین پیش بینی می شود در واقع معکوس است. این همان چیزی است که وقتی عکاسان دوربین دید قبل از ساختن عکس خود، یک شنل به بالای سر خود می انداختند تا تصویر را روی شیشه زمین ببینند.

 

قطرات شبنم مانند لنزهای ریزی عمل می کنند که نور عبور کننده از آنها را شکست می دهد.

امواج نور می توانند از وسایل شفاف یا نیمه شفاف عبور کنید.

اشیا Translucent شفاف: در صورت عبور امواج نور از نور پراکنده می شود – یعنی شیشه پنجره.

اشیا Translucent نیمه شفاف: مقداری نور از جسم عبور می کند اما امواج پراکنده هستند و اجسام سمت دور به وضوح قابل مشاهده نیستند.

بازتاب یا پرش از روی یک شی: ما اشیا بسیار بازتابنده را “براق” می نامیم. آنها اغلب نکات برجسته Specular را تولید می کنند. اجسامی که از بسیاری جهات نور را می شکند و از آن پرش می کنند دارای کیفیت مات هستند و نور را پخش می کنند.

پراکنده باشید: امواج نور در جهات مختلف از بین می روند.

جذب شوید: همانطور که گفته شد، اشیا دارای رنگ هستند زیرا برخی از طول موج ها (رنگ ها) را جذب می کنند و برخی دیگر را منعکس می کنند. از آنجا که نور دارای انرژی است، هرچه شی انرژی بیشتری جذب کند گرمتر خواهد بود. این دلیل آن است که سیاه (که بیشتر انرژی نور را جذب می کند) سریعتر از سفید گرم می شود که بیشتر نور را منعکس می کند.

هنگام عبور نور، شکست خورده (خم شوید). اجسام چگالنده نور را بیشتر شکست می دهند (مداد در یک لیوان آب مثال هوا در مقابل آب در مقابل لیوان را نشان می دهد). الماس از “ضریب شکست” بسیار بالایی برخوردار است و بنابراین جرقه می زند.

سایه ها: سایه ها در جایی ایجاد می شوند که نور مسدود شده باشد. عکاسانی که به دنبال درک نور هستند می توانند با مطالعه سایه ها چیزهای زیادی بیاموزند زیرا سرنخی از سایر کیفیت های نور به دست می دهند.

نور و رنگ
این تصویر انتزاعی همه چیز درباره نور و سایه است

این تصویر انتزاعی همه چیز درباره نور و سایه است.

پراکندگی: به دلیل درجات مختلف شکست از طریق یک جسم، نور مرئی می تواند به رنگ اجزای آن جدا شود. (اینگونه منشورها کار می کنند و رنگین کمان ها شکل می گیرند)

 

رنگین کمان نمونه ای از نور مرئی سفید است که وقتی قطرات باران نور را شکسته و آن را پراکنده می کنند، به رنگ های تشکیل دهنده آن تقسیم می شود.

سرعت نور: نور با سرعت تقریبی 186000 مایل در ثانیه (300000 کیلومتر در ثانیه) سریعتر از صدا حرکت می کند. نور خورشید 8 دقیقه و 20 ثانیه طول می کشد تا به ما برسد. از نزدیکترین ستاره بعدی، آلفا قنطورس ، نور 4 سال طول می کشد تا به ما برسد. در شب ما نوری را از ستارگان می بینیم که صدها هزار سال طول کشیده تا به ما برسد. در حال حاضر، دورترین ستاره مشاهده شده توسط ستاره شناسان بیش از 9 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد.

عکاسی و نور

ما می دانیم که بدون نور هیچ عکاسی وجود ندارد. ما عکاسان با استفاده از مبانی فیزیک نور روش های بیشتری برای تعریف نور و نحوه استفاده از آن داریم.
عکس و رنگ
عکاسی عمومی در طیف نور مرئی کار می کند. ما برای توصیف رنگ نور از مقیاس دمای کلوین استفاده می کنیم. به عنوان مثال ، شعله یک شمع 1200K است، که به سمت انتهای قرمز-نارنجی مقیاس است و یک روز بدون ابر 10،000K است که در انتهای آبی است.

تراز سفیدی رنگ

مغز انسان در تصحیح رنگ ها در زیر نور مختلف تبحر دارد به طوری که ما معمولاً رنگ های “صحیح” را می بینیم. دوربین ها به کمک نیاز دارند. با استفاده از White Balance، می توانیم رنگی را که می خواهیم سفید یا خنثی باشد، نمایه کنیم و همه رنگ های دیگر صحنه از آن به عنوان مرجع استفاده می کنند و متناسب با آن تنظیم می شوند. بنابراین تصاویر گرفته شده در نور روز، با فلاش، یا زیر تنگستن یا چراغ های فلورسنت می توانند برای رنگ “صحیح” تنظیم شوند.

یک مزیت بزرگ در ذخیره تصاویر در قالب Raw این است که بعداً هنگام ویرایش می توانید این مشکل را اصلاح کنید. متأسفانه ، تصاویر .jpg تعادل رنگ سفید را هنگام ضبط قفل می کند.

همچنین بخوانید: تفاوت فرمت raw با jpeg : از کدام یک باید استفاده کنید؟

مدل رنگی
با نور ، ترکیب همه رنگها برابر سفید است. با جوهر ، ترکیب همه رنگها برابر سیاه است.

با نور، ترکیب همه رنگها برابر  سفید است. با جوهر ، ترکیب همه رنگها برابر سیاه است.

مدل های رنگی

RGB

دوربین شما می تواند دنیای رنگ را تفسیر کند و آن را روی یک مانیتور رنگی تولید کند، اما در واقع، فقط سه رنگ قرمز، سبز و آبی (RGB) را “می بیند”. همه رنگ های دیگر از این سه ایجاد شده است. برای دیدن پیکسل های مانیتور خود از ذره بین استفاده کنید و این تنها رنگهایی است که مشاهده خواهید کرد.

سنسور دوربین شما همچنین می تواند فقط این سه رنگ را ضبط کند.

اگر هر سه رنگ یا نور با شدت کامل با هم ترکیب شوند، نتیجه آن سفید خالص است. از آنجا که رنگها با افزودن یکی به دیگری ضبط می شوند، اصطلاح “افزودنی” استفاده می شود.

با استفاده از مدل RGB که دارای 255 مرحله از هر رنگ است، بیش از 16 میلیون رنگ قابل تعریف است. بنابراین، رنگ سفید 255، 255، 255 خواهد بود. و بنابراین مقدار RGB رنگ سیاه 0، 0، 0 است. قرمز خالص 255، 0، 0 خواهد بود. یک رنگ مخلوط مانند زرد خالص 255، 255، 0 است، و چیزی شبیه رنگ بنفش عمیق ممکن است 113، 58، 210 باشد.

قرمز خالص یک رنگ اصلی در مدل RGB (نور) با ارزش RGB 255،0،0 است اما در مدل CMYK (جوهر) مخلوطی از زرد و سرخابی است.

 

CMYK

مدل RGB در دوربین ها و مانیتورهایی که ما برای ایجاد رنگ نور را به سیاهی می افزاییم عملکرد خوبی دارد. با این حال، هنگام چاپ، ما با یک کاغذ سفید شروع می کنیم و از آن سفید برای ایجاد رنگ کم می کنیم.

به جای اینکه رنگ قرمز، سبز و آبی رنگ اصلی باشد، چاپگرها از رنگهای فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه (CMYK) برای ایجاد سایر رنگها استفاده می کنند. (“K” برای سیاه استفاده می شود زیرا آخرین حرف این کلمه است و توسط هیچ رنگ دیگری استفاده نمی شود، به عنوان مثال (B) Blue. برای صرفه جویی در هزینه های جوهر و تولید رنگ های تیره عمیق تر ، رنگهای غیر اشباع و تیره با افزودن جوهر سیاه به جای ترکیب رنگهای فیروزه ای، سرخابی و زرد تولید می شوند. بنابراین، در حالی که در مدل RGB، قرمز خالص به عنوان 255، 0، 0 تعریف می شود که همان رنگ دقیق در دنیای چاپ جوهر CMYK چیزی در حدود 0، 100، 100، 0 است.

برای اینکه بیشتر از این باعث درد سر شما نشود، من به پیچیدگی های فضای رنگی، پروفایل چاپگر، گستره و اینکه چگونه می توانیم مطمئن باشیم آنچه دیدیم دوربین همان چیزی است که دوربین ضبط می کند و در آخر روی چاپ ظاهر می شود، وارد نمی‌شوم. این یک موضوع کاملاً دیگر و کاملاً پیچیده است. در حال حاضر، بدانید که این دانش زیادی است و شاید نوعی افسون است.

در عوض، می‌توانید در مورد این عناوین بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط : چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

چگونه عکاسان نور را کنترل می کنند

ما به عنوان عکاس، به ویژه در کارهای عکس آتلیه ای، ابزارها و ابزارهایی برای کنترل نور داریم.

در اینجا کارهای اساسی است که می توانیم انجام دهیم:

انتقال: با استفاده از انواع مختلف نور می توانیم نور را به سوژه های خود منتقل کنیم. ما کمیت، جهت و رنگ منبع نور را کنترل می کنیم. با تغییر اندازه نسبی منبع نور به سوژه، می توانیم سختی و نرمی سایه ها را نیز کنترل کنیم.

بازتاب: همه اجسام نور را به درجات مختلف منعکس می کنند (به همین دلیل است که ما و دوربین می توانیم آنها را ببینیم). اینکه چراغ منعکس شده از اشیا بازی می کند یا اینکه چگونه ممکن است از اشیا دیگر (بازتابنده ها) برای پرتاب نور به یک صحنه استفاده کنیم، یکی از روش های شکل دادن و کنترل نور است.

نور و رنگ در کیفیت عکس

بسیاری از اصول نور مورد بحث در این مقاله در این عکس وجود دارد. آیا می توانید آنها را شناسایی کنید؟

انتشار: ما می توانیم با تابش آن از طریق مواد شفاف، نور ساطع شده از منبع را به درجات مختلف پراکنده کنیم. این نحوه کار نرم افزارها و سایر اصلاح کننده های نور است.

بلوک: همانطور که نور در یک خط مستقیم حرکت می کند، هرچیزی که بین منبع و سوژه قرار دارد نور را مسدود کرده و سایه ایجاد می کند. نحوه و مکان ایجاد سایه به همان اندازه که اجازه می دهیم نور تابیده شود مهم است. عکاسان از مواردی مانندFlags ، Gobos و Cookies برای ایجاد سایه و کنترل استفاده می کنند.

این تصویر همه چیز در مورد نور است. برگهای دارای نور پس زمینه شفاف هستند و بخشی از نور را که به آنها برخورد می کند، عبور می دهند، برخی از رنگ ها را فیلتر می کنند و قسمت های طلایی طیف را از آنها عبور می دهند.

وقتی طبیعت صحنه را روشن می کند.

مناظر: عکاسان منظره و کسانی که فقط از منابع نور طبیعی استفاده می کنند کنترل یکسانی بر نور ندارند، اما هنوز هم برای تبدیل شدن به عکاسان اصلی باید آن را درک کنند.

یادگیری نحوه کار نور، تأثیر مستقیم خورشید، نور منتشر، زمان روز، فصل، زاویه، عوامل پخش کننده مانند مه، دود، باران و سایر “جو” ها بر تصویر تأثیر می گذارد، همه بخش بزرگی از نور است. یک عکاس ماهر استودیو می تواند نور ایجاد کند. یک عکاس ماهر منظره می داند چه موقع و کجا باید باشد.

آسمان دودی بسیاری از رنگ های نور را فیلتر کرده و رنگ های گرم زرد و قرمز را عبور می دهد. کنار گندم که رو به دوربین است هیچ نوری دریافت نمی کند و بنابراین در برابر خورشید شکل گرفته است. یادگیری دیدن نور برای داشتن یک عکاس خوب نکته اساسی است.

مطمئناً ، می توانید مقداری ظروف شیشه ای بیرون بیاورید ، آن را با آب رنگی پر کنید، در آفتاب قرار دهید و تصاویر زیبایی ایجاد کنید. من شما را به این کار تشویق می کنم. جالب است و به احتمال زیاد تصاویر زیبایی خواهید ساخت. برای ساختن عکس های خوب نیازی به فیزیک و اصطلاحات ندارید. اما من شما را تشویق می کنم که یک گام جلوتر بردارید. از آن به عنوان تمرینی برای درک بیشتر خود و تبدیل شدن به یک ناظر آموزش دیده از نور استفاده کنید ، زیرا من واقعاً معتقدم جورج ایستمن این کار را درست انجام داده است.

نور را بشناس آنچه را که ارزش دارد را بدانید، در این صورت کلید عکاسی را خواهید دانست.

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + پنج =