دوربین مناسب عکاسی صنعتی

انتخاب دوربین عکاسی صنعتی

یکی از معروف‌ترین پردرآمدترین نوع عکاسی، عکاسی صنعتی می‌باشد، که در سرتاسر جهان طرفداران خاص خود را دارد.از عکاسی صنعتی چندین و چند سال است که به منظور تبلیغات محصولات صنعتی استفاده می‌شود. در زمان اپیدمی کرونا و بعد از آن اکثر کسب و کارها به سمت فروش آنلاین روی آوردن جایگاه عکاسی صنعتی بالاتر رفت و ارزش عکاسی صنعتی نسبت به قبل چندین برابر شد. یکی از نکات بسیار مهم در عکاسی صنعتی علاوه بر تکنیک‌های خاص این نوع عکاسی استفاده از دوربین مناسب می‌باشد.اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید وارد دنیای عکاسی صنعتی شوید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید چرا که ما در این مقاله تحت عنوان دوربین مناسب عکاسی صنعتی به معرفی چند دوربین مناسب این نوع عکاسی پرداخته ایم.

انتخاب دوربین برای عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی، یکی از پرطرفدارترین و جذاب ترین شاخه های عکسبرداری تبلیغاتی است. این حرفه، مانند هر حرفه دیگری به ابزار خاص و اختصاصی مانند دوربین مناسب عکاسی صنعتی نیاز دارد. یکی از ابزارهای مهم این شغل، دوربین حرفه ای است. نوع و کیفیت دوربین می تواند به میزان بسیار زیادی بر کیفیت عکس های ثبت شده تاثیر بگذارد و به همین دلیل، از اهمیت زیادی برخوردار است.

در حرفه عکسبرداری صنعتی، از طریق تهیه تصاویر تبلیغاتی حرفه ای و با کیفیت به تبلیغ یک محصول یا خدمات خاص پرداخته می شود. اهمیت دوربین مناسب، به اندازه اهمیت نورپردازی حرفه ای، خلاقیت و تجربه عکاس است.

در این مطلب از وب ‌‌سایت «مدرن طرح» به بیان نکاتی درباره انتخاب دوربین عکاسی صنعتی و ویژگی های یک دوربین مناسب پرداخته می شود. اگر تمایل دارید اطلاعاتی راجع به این موضوع داشته باشید، لطفا با ما همراه باشید.

 

دوربین مناسب عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی چیست؟

در این قسمت از مقاله و قبل از اینکه به بررسی

دوربین مناسب عکاسی تبلیغاتی صنعتی بپردازیم ابتدا نیاز است که شما بدانید عکاسی صنعتی چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عکاسی صنعتی حوزه وسیعی از عکاسی می‌باشد که معمولاً با هدف تجاری انجام می‌شود. معمولاً برای تبلیغ یک برند یا کالا و محصول از عکاسی صنعتی استفاده می‌شود. گرفتن عکس با کیفیت و جذاب می‌تواند توجه مشتریان را به برند، محصول و یا کالای یک شرکت جلب نماید.

به شکل کلی می‌توانیم بگوییم به سبکی از عکاسی که برای جلب توجه مخاطب از محصول و یا برند خاصی گرفته می‌شود، عکاسی صنعتی گفته می‌شود.معمولاً عکاسی صنعتی دارای انواع مختلفی می‌باشد که از مهمترین آنها می‌توان به:

عکاسی تبلیغاتی ،عکاسی هوایی ،عکاسی محصول، عکاسی غذا ،عکاسی ماشین، عکاسی نمای داخلی و معماری اشاره کرد.

اهمیت انتخاب دوربین مناسب عکاسی صنعتی

یکی از مهم ترین تجهیزات کاربردی و در حقیقت ابزار اصلی عکسبرداری تبلیغاتی و صنعتی، دوربین با کیفیت است. هر یک از ابزارهای عکاسی از قبیل دوربین، سه پایه، پروژکتور، تجهیزات نورپردازی و غیره نقش مهمی در تهیه عکس های صنعتی بر عهده دارند.

کیفیت یک عکس خوب و مناسب صنعتی، به میزان زیادی به نوع دوربین انتخابی بستگی دارد. پرتره نگاری با استفاده از هر دوربینی امکان پذیر است، ولی برای گرفتن تصاویر صنعتی و تبلیغاتی باید دوربین مناسب عکاسی صنعتی با ویژگی های خاص خریداری شود.

در عکاسی صنعتی، کیفیت و جزئیات سوژه یا محصول اهمیت زیادی دارد. گاهی باید برای اینکه بتوانیم عکس های ثبت شده را در ابعاد بزرگ از قبیل بیلبوردهای تبلیغاتی چاپ کنیم، باید قطعاً از دوربین با رزولوشن بالا استفاده کنیم.

انتخاب دوربین عکاسی صنعتی
انتخاب دوربین عکاسی صنعتی

دوربین های میان رده و یا ضعیف، قابلیت ثبت عکس های با رزولوشن بالا را ندارند. انتخاب قطع دوربین برای انجام عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دوربین های عکاسی شامل سه قطع و اندازه متفاوت مشتمل بر دوربین های اس ال آر یا SLR، دوربین های مدیوم فرمت و دوربین های لارج فرمت می باشند. از دوربین مناسب عکاسی صنعتی لارج فرمت به عنوان یک گزینه عالی و یک ابزار مناسب برای عکسبرداری صنعتی باکیفیت از محصولات استفاده می شود. این دوربین ها گران قیمت هستند. علیرغم کیفیت بالا، تعداد اندکی از عکاسان صنعتی از این دوربین ها استفاده می کنند.

فاکتورهای مهم در انتخاب دوربین برای عکسبرداری تبلیغاتی

انتخاب یک دوربین حرفه ای و مناسب می تواند نقش زیادی در موفقیت تصویربرداری تبلیغاتی داشته باشد. افراد حرفه ای به خوبی می دانند که هر دوربینی برای همه سَبک های عکاسی مناسب نیست. قطعاً انتخاب یک دوربین صنعتی کارآمد برای ثبت عکس های حرفه ای اهمیت زیادی دارد.

برای انتخاب یک دوربین مناسب عکاسی صنعتی باید به برخی فاکتورهای با اهمیت توجه شود. به عنوان برخی از مهم ترین معیارهای انتخاب دوربین حرفه ای می توان به مواردی از قبیل برخورداری از سنسور فول فریم و با کیفیت، برخورداری از سرعت شاتر بالا برای تهیه عکس های تبلیغاتی، قابلیت و امکان تنظیمات دستی برای تصویربرداری خلاق، قابلیت عکاسی با فرمت خام و دینامیک رنج بالا اشاره کرد.

👈 مطالب مرتبط: 2 دوربین خاص جهت عکاسی صنعتی

دوربین مناسب عکاسی صنعتی

در ادامه توضیحات بیشتری درباره ویژگی هایی که باید در زمان خرید یک دوربین مناسب حرفه ای مد نظر قرار گیرد، پرداخته می شود:

امکان استفاده از حالت دستی در دوربین

استفاده از حالت خودکار می تواند برای ثبت برخی از تصاویر مناسب باشد؛ ولی بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند برای ثبت عکس های باکیفیت و افزایش دقت، از حالت دستی دوربین در زمان تصویربرداری از محصول استفاده کنند. امکان تنظیم دستی دوربین مناسب عکاسی صنعتی امکان کنترل نور ورودی حین کار را به شما می‌دهد. علاوه بر این، بهتر است تنظیم بالانس نور سفید برای ثبت بهتر رنگ محصولات در اختیار عکاس قرار داشته باشد.

امکان استفاده از لنزهای مختلف در دوربین

انتخاب لنز مناسب در زمان عکاسی صنعتی اهمیت زیادی دارد. قابلیت تعویض لنز یا امکان استفاده از لنزهای مختلف، یکی دیگر از ویژگی ‌های لازم برای انتخاب یک دوربین باکیفیت است. معمولاً دوربین ‌های لنز ثابت، برای عکاسی تبلیغاتی مناسب نیستند و گاهی موجب محدود شدن عکاس می شوند. یک عکاس حرفه ای، به لنزهای متفاوتی نیاز دارد. مثلاً برای عکاسی از محصولات و سوژه‌ های کوچک‌ تر باید از لنز ماکرو استفاده شود.

مناسب بودن وضوح سنسور دوربین

مهمترین بخش یک دوربین مناسب عکاسی صنعتی دیجیتال، سنسور دوربین است. این وسیله، وظیفه ثبت عکس ها در قالب اطلاعات دیجیتال را بر عهده دارد. هر چه سایز و کیفیت سنسور دوربین عکاسی بالاتر باشد، کیفیت و رزولوشن تصاویر بالاتر خواهد بود.

محدوده یا رِنج کاری متغیر و پویا

رنج کاری متغیر، موجب نورپردازی بهتر در زمان انجام تصویربرداری صنعتی می شود. عکاس می تواند با کمک نورپردازی صحیح، جلوه و کیفیت و زیبایی عکس های خود را افزایش داده و کیفیت محصول یا سوژه خود را به خوبی به مخاطبین خود نشان دهد. یک دوربین عکاسی صنعتی باید از قابلیت تصویربرداری مناسب در شرایط با نورپردازی مختلف برخوردار باشد.

دامنه دینامیکی دوربین حرفه ای

منظور از دامنه دینامیکی، نسبت کنتراست تیره ‌ترین رنگ ‌های قابل ثبت توسط دوربین به روشن ‌ترین رنگ ها است. دامنه دینامیکی یک دوربین مناسب عکاسی صنعتی، مشخص می کند که دوربین شما می تواند چه محدوده ای از رنگ ها را ثبت کند. در صورت بالاتر بودن کیفیت حسگرهای مورد استفاده در دوربین، دامنه دینامیکی دوربین افزایش می یابد. واحد اندازه گیری رنج دینامیکی یا داینامیک رنج، گام است. برای مقایسه می توان گفت که چشم انسان قادر به مشاهده و دیدن 20 گام دامنه دینامیکی می باشد.

اگر می خواهید برای کسب و کار خود عکاسی صنعتی انجام دهید، می توانید با صرف هزینه منطقی و معقول اینکار را به «طرح گندم» بسپارید. کانون تبلیغاتی «طرح گندم» با دارا بودن کادری مجرب و حرفه ای با استفاده از به روزترین متدها و استفاده از تجهیزات مدرن، آماده انجام تمامی امورگرافیکی و طراحی کاتالوگ تا چاپ، عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مورد نظر شما با بهترین کیفیت است.

معرفی چند دوربین مناسب عکاسی صنعتی

بدون شک نه تنها در عکاسی صنعتی بلکه در هر گونه ی دیگری از عکاسی دوربین نقش بسزا و ویژه‌ای ایفا می‌کند این اهمیت در عکاسی صنعتی بیشتر از سایر گونه‌های عکاسی می‌باشد.پس شما باید قبل از فرا گرفتن تکنیک‌های عکاسی صنعتی با بهترین دوربین‌ها برای این نوع عکاسی آشنا شوید.بهترین دوربین ها برای عکاسی صنعتی عبارتند از:

1_دوربین سونی a7R IV بدون آینه

دوربین‌های سونی جز دوربین‌های محبوب در کل جهان به حساب می‌آیند که نوع بدون آینه این دوربین می‌ تواند بهترین گزینه برای عکاسی صنعتی باشد.گرفتن عکس صنعتی با این دوربین که دارای سنسور تصویر ۶۱ مگاپیکسلی فول فریم ۳۵ میلیمتری حرفه‌ای است، می‌تواند هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند. دوربین سونی a7R IV بدون آینه مجهز به تکنولوژی تشخیص چهره و چشم می‌باشد که این موضوع می‌تواند یک آپشن مناسب برای ردیابی خودکار سوژه باشد. همچنین این دوربین درای لرزشگیر 5 محوره می‌باشد که می‌تواند در عکاسی و یا حتی فیلمبرداری که سوژه در حال حرکت است به شما کمک کند.

2_دوربین Canon DSLR EOS 90D

این دوربین را نیز می توان جزء چند دوربین مناسب برای عکاسی صنعتی دانست، هرچند که بسیاری از عکاسان حرفه‌ای از این دوربین به عنوان دوربین مورد علاقه خود و برای عکاسی شخصی استفاده می‌کنند.دلیل این موضوع این است که توانایی این دوربین در زمینه گرفتن عکس و حتی فیلم بسیار عالی می‌باشد.دوربین Canon DSLR EOS 90D به سنسور 32.5 مگاپیکسلی CMOS  مجهز می باشد.که همین ویژگی باعث می‌شود قادر به ثبت تصاویر با کنترانس بالای رنگی و همچنین وضوح بسیار عالی باشد.

3_دوربین پاناسونیک LUMIX G85

پاناسونیک نیز به مانند سونی جزء برندهای مطرح در زمینه تولید دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری می‌باشد. که سابقه طولانی در این زمینه دارد. دوربین پاناسونیک مدل LUMIX G85 دارای یک طراحی مدرن و البته با وزن کم می‌باشد، که قابلیت ضبط تصاویر به صورت 4K را نیز دارا است. از مهمترین ویژگی‌های بارز این دوربین که باعث شده است از آن به عنوان بهترین دوربین عکاسی صنعتی یاد کنیم،ساختار مقاوم آن در برابر گرد و غبار و آب می‌باشد.همین ویژگی باعث می‌شود که شما بتوانید راحت‌تر از محصولاتی که در محیط گرد و غبار و یا آب هستند عکس بگیرید. این دوربین نیز قابلیت لرزشگیر 5 محوره را دارا می‌باشد و همین موضوع باعث می‌شود تا شما بدون نیاز به سه پایه تصاویر را بدون کمترین لرزش ثبت نمایید.

پس این مدل از دوربین پاناسونیک را نیز میتوان جزء چند دوربین مناسب عکاسی صنعتی دانست.

4 دوربین Canon EOS 6D Mark II

یکی دیگر از دوربین‌های مطرح در زمینه عکاسی صنعتی دوربین Canon EOS 6D Mark II میباشد. شما با این دوربین می‌توانید تصاویر را با بالاترین کیفیت و البته جزئیات دقیق ثبت کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این دوربین این است که این دوربین برای تبلیغات ورزشی که نیاز به قابلیت عکاسی پیوسته ۶.۵ فریم بر ثانیه را دارند نیز کاملاً مناسب است.

با توجه به وزن سبک این دوربین شما می‌توانید آن را در زاویه‌های مختلف چرخانده تا در نهایت بهترین زاویه را برای عکاسی پیدا کنید. این دوربین قابلیت ردیابی سوژه را به بهترین شکل ممکن دارد.این ویژگی ها باعث شده است که از این دوربین به عنوان دوربین مناسب عکاسی صنعتی یاد شود.

5_دوربین نیکون Z6II با فرمت FX

آخرین دوربینی که ما در این مقاله به عنوان دوربین مناسب عکاسی صنعتی به شما معرفی می‌کنیم دوربین نیکون Z6II با فرمت FX می باشد. باید توجه داشته باشید که این دوربین نسخه به روز شده دوربین  Nikon Z6 است. که دارای سنسور ۲۴.۵ مگاپیکسلی فول فریم BSI-CMOS می باشد. این ویژگی‌ها باعث شده است که عکس‌های ثبت شده با این دوربین عکس‌های جذاب و خیره کننده‌ای باشند. همچنین این دوربین قابلیت فیلمبرداری تا ۱۴ فریم در ثانیه را با وضوح4K را نیز دارا می باشد. از دیگر ویژگی‌های بارز این دوربین داشتن دو اسلات کارت است که این دوربین را به یک دوربین محبوب برای عکاسان حرفه‌ای نیز تبدیل کرده است. جالب است که بدانید جنس این دوربین از آلیاژ منیزیم می‌باشد که همین موضوع باعث شده است تا در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی مقاومت قابل توجهی داشته باشد. باتری این دوربین به شکلی است که قابلیت حداکثر ۴۵۰ شات را دارد.

👈 آیا می دانید چرا باید از طراحی کارت ویزیت حرفه ای استفاده کنیم؟

جمع بندی

ما در این مقاله تحت عنوان  دوربین مناسب عکاسی صنعتی به معرفی بهترین دوربین‌ها برای این نوع عکاسی پرداختیم. به عنوان جمع‌بندی این موضوع می‌توانیم بگوییم که بسته به هدف و نوع محصول شما می‌توانید یکی از انواع این دوربین‌ها را برای کار خود انتخاب کنید.توجه داشته باشید که وجه تمایز شما در عکاسی صنعتی کیفیت کار شما می‌باشد. امیدواریم که شما با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد بهترین دوربین‌ها برای عکاسی صنعتی به دست آورده باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =