دوربین مناسب عکاسی صنعتی

انتخاب دوربین عکاسی صنعتی

انتخاب دوربین برای عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی، یکی از پرطرفدارترین و جذاب ترین شاخه های عکسبرداری تبلیغاتی است. این حرفه، مانند هر حرفه دیگری به ابزار خاص و اختصاصی مانند دوربین مناسب عکاسی صنعتی نیاز دارد. یکی از ابزارهای مهم این شغل، دوربین حرفه ای است. نوع و کیفیت دوربین می تواند به میزان بسیار زیادی بر کیفیت عکس های ثبت شده تاثیر بگذارد و به همین دلیل، از اهمیت زیادی برخوردار است.

دوربین مناسب عکاسی صنعتی

در حرفه عکسبرداری صنعتی، از طریق تهیه تصاویر تبلیغاتی حرفه ای و با کیفیت به تبلیغ یک محصول یا خدمات خاص پرداخته می شود. اهمیت دوربین مناسب، به اندازه اهمیت نورپردازی حرفه ای، خلاقیت و تجربه عکاس است.

در این مطلب از وب ‌‌سایت «مدرن طرح» به بیان نکاتی درباره انتخاب دوربین عکاسی صنعتی و ویژگی های یک دوربین مناسب پرداخته می شود. اگر تمایل دارید اطلاعاتی راجع به این موضوع داشته باشید، لطفا با ما همراه باشید.

اهمیت انتخاب دوربین مناسب عکاسی صنعتی

یکی از مهم ترین تجهیزات کاربردی و در حقیقت ابزار اصلی عکسبرداری تبلیغاتی و صنعتی، دوربین با کیفیت است. هر یک از ابزارهای عکاسی از قبیل دوربین، سه پایه، پروژکتور، تجهیزات نورپردازی و غیره نقش مهمی در تهیه عکس های صنعتی بر عهده دارند.

کیفیت یک عکس خوب و مناسب صنعتی، به میزان زیادی به نوع دوربین انتخابی بستگی دارد. پرتره نگاری با استفاده از هر دوربینی امکان پذیر است، ولی برای گرفتن تصاویر صنعتی و تبلیغاتی باید دوربین مناسب عکاسی صنعتی با ویژگی های خاص خریداری شود.

در عکاسی صنعتی، کیفیت و جزئیات سوژه یا محصول اهمیت زیادی دارد. گاهی باید برای اینکه بتوانیم عکس های ثبت شده را در ابعاد بزرگ از قبیل بیلبوردهای تبلیغاتی چاپ کنیم، باید قطعاً از دوربین با رزولوشن بالا استفاده کنیم.

انتخاب دوربین عکاسی صنعتی
انتخاب دوربین عکاسی صنعتی

دوربین های میان رده و یا ضعیف، قابلیت ثبت عکس های با رزولوشن بالا را ندارند. انتخاب قطع دوربین برای انجام عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دوربین های عکاسی شامل سه قطع و اندازه متفاوت مشتمل بر دوربین های اس ال آر یا SLR، دوربین های مدیوم فرمت و دوربین های لارج فرمت می باشند. از دوربین مناسب عکاسی صنعتی لارج فرمت به عنوان یک گزینه عالی و یک ابزار مناسب برای عکسبرداری صنعتی باکیفیت از محصولات استفاده می شود. این دوربین ها گران قیمت هستند. علیرغم کیفیت بالا، تعداد اندکی از عکاسان صنعتی از این دوربین ها استفاده می کنند.

فاکتورهای مهم در انتخاب دوربین برای عکسبرداری تبلیغاتی

انتخاب یک دوربین حرفه ای و مناسب می تواند نقش زیادی در موفقیت تصویربرداری تبلیغاتی داشته باشد. افراد حرفه ای به خوبی می دانند که هر دوربینی برای همه سَبک های عکاسی مناسب نیست. قطعاً انتخاب یک دوربین صنعتی کارآمد برای ثبت عکس های حرفه ای اهمیت زیادی دارد.

برای انتخاب یک دوربین مناسب عکاسی صنعتی باید به برخی فاکتورهای با اهمیت توجه شود. به عنوان برخی از مهم ترین معیارهای انتخاب دوربین حرفه ای می توان به مواردی از قبیل برخورداری از سنسور فول فریم و با کیفیت، برخورداری از سرعت شاتر بالا برای تهیه عکس های تبلیغاتی، قابلیت و امکان تنظیمات دستی برای تصویربرداری خلاق، قابلیت عکاسی با فرمت خام و دینامیک رنج بالا اشاره کرد.

مطالب مرتبط: 2 دوربین خاص جهت عکاسی صنعتی

دوربین مناسب عکاسی صنعتی

در ادامه توضیحات بیشتری درباره ویژگی هایی که باید در زمان خرید یک دوربین مناسب حرفه ای مد نظر قرار گیرد، پرداخته می شود:

امکان استفاده از حالت دستی در دوربین

استفاده از حالت خودکار می تواند برای ثبت برخی از تصاویر مناسب باشد؛ ولی بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند برای ثبت عکس های باکیفیت و افزایش دقت، از حالت دستی دوربین در زمان تصویربرداری از محصول استفاده کنند. امکان تنظیم دستی دوربین مناسب عکاسی صنعتی امکان کنترل نور ورودی حین کار را به شما می‌دهد. علاوه بر این، بهتر است تنظیم بالانس نور سفید برای ثبت بهتر رنگ محصولات در اختیار عکاس قرار داشته باشد.

امکان استفاده از لنزهای مختلف در دوربین

انتخاب لنز مناسب در زمان عکاسی صنعتی اهمیت زیادی دارد. قابلیت تعویض لنز یا امکان استفاده از لنزهای مختلف، یکی دیگر از ویژگی ‌های لازم برای انتخاب یک دوربین باکیفیت است. معمولاً دوربین ‌های لنز ثابت، برای عکاسی تبلیغاتی مناسب نیستند و گاهی موجب محدود شدن عکاس می شوند. یک عکاس حرفه ای، به لنزهای متفاوتی نیاز دارد. مثلاً برای عکاسی از محصولات و سوژه‌ های کوچک‌ تر باید از لنز ماکرو استفاده شود.

مناسب بودن وضوح سنسور دوربین

مهمترین بخش یک دوربین مناسب عکاسی صنعتی دیجیتال، سنسور دوربین است. این وسیله، وظیفه ثبت عکس ها در قالب اطلاعات دیجیتال را بر عهده دارد. هر چه سایز و کیفیت سنسور دوربین عکاسی بالاتر باشد، کیفیت و رزولوشن تصاویر بالاتر خواهد بود.

محدوده یا رِنج کاری متغیر و پویا

رنج کاری متغیر، موجب نورپردازی بهتر در زمان انجام تصویربرداری صنعتی می شود. عکاس می تواند با کمک نورپردازی صحیح، جلوه و کیفیت و زیبایی عکس های خود را افزایش داده و کیفیت محصول یا سوژه خود را به خوبی به مخاطبین خود نشان دهد. یک دوربین عکاسی صنعتی باید از قابلیت تصویربرداری مناسب در شرایط با نورپردازی مختلف برخوردار باشد.

دامنه دینامیکی دوربین حرفه ای

منظور از دامنه دینامیکی، نسبت کنتراست تیره ‌ترین رنگ ‌های قابل ثبت توسط دوربین به روشن ‌ترین رنگ ها است. دامنه دینامیکی یک دوربین مناسب عکاسی صنعتی، مشخص می کند که دوربین شما می تواند چه محدوده ای از رنگ ها را ثبت کند. در صورت بالاتر بودن کیفیت حسگرهای مورد استفاده در دوربین، دامنه دینامیکی دوربین افزایش می یابد. واحد اندازه گیری رنج دینامیکی یا داینامیک رنج، گام است. برای مقایسه می توان گفت که چشم انسان قادر به مشاهده و دیدن 20 گام دامنه دینامیکی می باشد.

اگر می خواهید برای کسب و کار خود عکاسی صنعتی انجام دهید، می توانید با صرف هزینه منطقی و معقول اینکار را به «طرح گندم» بسپارید. کانون تبلیغاتی «طرح گندم» با دارا بودن کادری مجرب و حرفه ای با استفاده از به روزترین متدها و استفاده از تجهیزات مدرن، آماده انجام تمامی امورگرافیکی و طراحی کاتالوگ تا چاپ، عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مورد نظر شما با بهترین کیفیت است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *