عکاسی معماری چیست؟

هر آن چیزی که می بایست درباره عکاسی معماری بدانید

عکاسی معماری شاخه ای از عکاسی است که روی گرفتن عکس از بنا و سازه‌ها تمرکز دارد. در عین حال، شامل عکاسی از نمای داخلی و بیرونی، پل‌ها، بناها و بافت شهری نیز می‌شود. در هنگام مقایسه با سایر شاخه های عکاسی، این شاخه از عکاسی تحرک کمتری دارد و عکاس می بایست زمان قابل توجهی را صرف عکس گرفتن از زوایای مختلف یک صحنه یا محیط کند. در نتیجه، نیازی به فعال سازی حالت عکاسی سریع نخواهید داشت. ولی کماکان نیاز به فوکوس روی کیفیت عکس دارید.

به علاوه، شما می بایست برای استفاده از ابزارهای ویرایش عکس نیز آمادگی لازم را داشته باشید و به اندازه کافی روی آنها مسلط باشید تا بتوانید یک ساختمان را در قاب عکس قرار دهید و قوانین ترکیب‌بندی را نیز رعایت کنید. عکاسی معماری در دهه 80 میلادی در هنگامی که عکاس مشهور آلبرت لوی شروع به عکاسی از ساختمان های قدیمی کرد آغاز به کار کرد.

 

عکاسی معماری

{loadmoduleid 195}

انواع سبک‌های عکاسی معماری

عکاسی معماری با توجه به لوکیشن عکس به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

 

عکاسی معماری نمای بیرونی

عکاسی معماری نمای خارجی از محیط بیرونی بنا عکس برداری می‌کند. با توجه به اینکه محیط خارجی بنا دارای نور طبیعی زیادی است، عکس گرفتن از آن بسیار راحت است. شرایط آب و هوایی رایج روی این شاخه از عکاسی تاثیرگذار است و ممکن است باعث ایجاد شرایط عکاسی پویا شود.

عکاسی معماری نمای خارجی
عکاسی معماری داخلی

عکاسی معماری داخلی از درون ساختمان عکس برداری می کند. این شاخه از عکاسی اغلب به دلیل محدودی نور در داخل بنا چالش برانگیز است. در عین حال، روشنایی و نور تکمیلی برای گرفتن عکس از داخل بنا نیاز است.

 

 عکاسی معماری داخلی

عکاسی از بافت شهری

عکاسی از بافت شهری: این شاخه از عکاسی از بافت شهری شامل انبوه ساختمان ها و خطوط افق عکس برداری می‌کند. عکاسی از بافت شهری بناهایی را که ساختمان ها، پل ها و آسمان خراش ها در آن قرار دارند به نمایش می‌گذارد.

 

عکاسی معماری از بافت شهری

عکاسی از آسمان خراش ها

عکاسی از آسمان خراش ها: عمدتاً با تصویربرداری از آسمان خراش ها با برجسته کردن عظمت آنها سروکار دارد.

عکاسی از آسمان خراش ها

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی معماری کدامند

برای عکاسی معماری به تجهیزات عکاسی فراوان نیاز دارید. برخی از این تجهیزات عبارتند از:

دوربین

دوربین های متنوعی برای گرفتن عکس های معماری مثال زدنی استفاده می‌شوند. اگرچه، نوع دوربین شما به میزان تبحر شما در عکاسی بستگی دارد. به علاوه، عکاسی معماری به دوربین با لنز قابل تعویض با سنسورهای فول فریم بستگی دارد که باعث داشتن عکس های با کیفیت و کنترل قابل توجه روی چشم انداز می‌شود.

بهترین دوربین برای عکاسی معماری

سطح تجربه و تخصص نوع دوربین مزایا بهترین گزینه
عکاس تازه کار دوربین گوشی همراه 1-    مزایای گوناگونی دارد و می تواند روی سه پایه عکاسی سوار شود

2-    لنز دوربین قابل تعویض

3-    عالی برای تمرین زاویه

4-    ثبت جزئیات بنا

محصولات سامسونگ و اپل
عکاس معمولی دوربین های میکرو چهار سوم 1-    کنترل دستی روی دیافراگم و سرعت شاتر

2-    لنز دوربین قابل تعویض

3-    بدون آینه (میرورلس)

·        الیمپوس OM-D E-M5 Mark III

·        پاناسونیک Lumix G7

·        الیمپوس PEN-F

حرفه ای DSLR فول فریم بهترین دوربین برای عکاسی معماری کانن:

·        کانن 5D MK IV

·        کانن 6D MK II

·        کانن 1D X Mark II

نیکون:

·        نیکون D750

·        نیکون D810

·        نیکون D5

مقاله مرتبط:

اصول عکاسی صنعتی

تنظیمات دوربین

تا آنجا که به عکاسی معماری مربوط می شود، سوژه شما ثابت باقی می ماند. در نتیجه، دوربین با سرعت شاتر کمتر نیز کفایت می کند. اگرچه، شما ممکن است نیاز به تغییر بین حالت های اولویت دیافراگم (AV) یا حالت دستی دوربین تان داشته باشید. رایج ترین تنظیمات دوربین برای عکاسی معماری:

ایزو 100
دیافراگم F/8 تا F/14
سرعت شاتر شروع با 1/125 ام ثانیه

لنز

ترکیب درست دوربین و لنز روی کیفیت عکس و خروجی آن تاثیر گذار است. در حالی که لنز خودتان را از این رو در حالی که در حال انتخاب لنز خود هستید، مراقب باشید که هدف شما از عکاسی را برآورده کند. برخی از بهترین لنز ها عبارتند از:

 • لنز دوربین استاندارد

برای عکاسی معماری، شما ممکن است اغلب مجبور باشید عکس های با زاویه باز بگیرید تا بتوانید تمام قاب را پوشش دهید. برای این منظور، یک لنز زوم استاندارد کارایی بسیاری خواهد داشت، چرا که دارای عرض کانونی کوچکتری در قسمت انتهایی و یک عرض کانونی بزرگتر در قسمت بالایی است.

 • لنز های تخصصی دوربین

لنز های تخصصی ب شما کمک می کنند تا خلاقیت خود را در مورد چشم انداز و عمق نشان دهید. انواع مختلفی از لنز تخصصی وجود دارند که به که جلوه و حسی منحصر به فرد به عکس شما می دهد. بعضی از تاثیرات آنها در عکاسی معماری را در ادامه شرح داده ایم:

انواع لنز های تخصصی هدف از استفاده در عکاسی معماری
لنز های زاویه باز ·        بخش های بیشتری از نمای بیرونی را در قاب عکس ثبت می کند

·        ممکن است باعث ایجاد اعوجاج در لبه های تصویر شود که می توانید در نرم افزار ویرایش عکس آن را برطرف کنید

·        مناسب برای عکاسی از بنا

لنز Tilt-Shift ·        عمق میدان کم را تداعی می کند تا به شما در شبیه سازی حس مقیاس بیننده کمک کند

·        نوع مشهوری از لنز های عکاسی معماری

·        به شما اجازه می دهد تا زوایای مستقل را در دوربین تنظیم کنید

·        از اعوجاج چشم انداز که باعث می شود به نظر می رسد خطوط عمودی هنگام عکسبرداری از یک ساختمان بلند به هم نزدیک نشان داده شوند، جلوگیری می کند

·        برای ایجاد تاثیر کوچک سازی یا مینیاتورسازی استفاده می شود

لنز چشم ماهی عکس‌های گرفته شده از نمای داخلی را به روش‌های هیجان‌انگیزی از حالت طبیعی خارج می‌کند.

بهترین لنز ها برای عکاسی صنعتی شامل موارد زیر می باشند:

 • Rokinon 24mm f3.5 Tilt Shift ED AW UMC
Rokinon 24mm f3.5 Tilt Shift ED AW UMC

Rokinon 24mm f3.5 Tilt Shift ED AW UMC

 • Tamron 15-30mm f2.8 Di VC USD
Tamron 15-30mm f2.8 Di VC USD

Tamron 15-30mm f2.8 Di VC USD

 

 • Fujifilm 10-24mm f4
Fujifilm 10-24mm f4

Fujifilm 10-24mm f4

 • Sony 16-35mm f4 OSS
Sony 16-35mm f4 OSS

Sony 16-35mm f4 OSS

 • Panasonic 7-14mm f4
Panasonic 7-14mm f4
Panasonic 7-14mm f4

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی معماری

 • سه پایه عکاسی
سه پایه عکاسی
سه پایه عکاسی

یک سه پایه عکاسی دوربین شما رو ثابت نگه می دارد، بخصوص هنگامی که از لنز های تلفنی سنگین استفاده می کنید، عکاسی از سوژه با نور دهی بالا یا در لوکیشن با نور کم، منجر به داشتن تصویر فانتزی تر و واضح تر می شود.

 • فلاش
فلاش
فلاش

هنگام گرفتن عکاسی از نمای داخلی، می بایست نور کم را با فلاش متصل شده به دوربین جبران کنید. به علاوه، شما ممکن است تجهیزات دیگری مانند لامپ های سرعت، باز تابنده ها و چتر های عکس برداری نیز برای عکاسی از نمای داخلی بنا نیاز داشته باشید.

 • زاویه یاب

زاویه یاب به شما کمک می‌کند تا برای عکاسی از یک تصویر، به زاویه‌ای خیلی باز برسید. این ابزار زاویه باز تری را به عکس شما می بخشد.

 • کابل رها کننده یا سیستم راه انداز از راه دور
کابل رها کننده یا سیستم راه انداز از راه دور

کابل رها کننده یا سیستم راه انداز از راه دور

این ابزار از حرکت دوربین شما جلوگیری می کند. یک کابل رها کننده یک سیم متصل به دوربین است که به شما کمک می کند تا شاتر را بدون لمس کردن بفشارید. در مقام مقایسه، یک سیستم راه انداز از راه دور از امواج رادیویی یا مادون قرمز برای اجرای دستورات استفاده می کند. از این رو نسبت به اولی تطبیق پذیرتر و همه کاره تر است.

 • فیلتر پلاریزه
فیلتر پلاریزه
فیلتر پلاریزه

این فیلتر برای به حداکثر یا حداقل رساندن اثرات بازتاب دهنده ها روی عکس استفاده می شود. علاوه بر این، این فیلتر رنگ های یک تصویر را تشدید می کند.

 • بارق
بارق
بارق

این ابزار یک منبع ساده نور است که به حفظ تعادل نوری در عکس کمک می کند. به اضافه، به ششما اجازه می دهد تا نور نما را بیشتر کنید.

 • سطح حباب
سطح حباب

در حالی که از لنزهای با زاویه باز استفاده می‌کنید، تراز کردن دوربین در امتداد افق می تواند چالش برانگیز باشد. این موضوع به این دلیل است که در وسیع ترین فاصله کانونی خود با برخی اعوجاج ها مواجه می‌شود. در نتیجه، شما باید به استفاده از سطح حباب متوسل شوید.

 • نرم افزار ویرایش عکس

عکس با نور دهی مناسب شما از بنا، بدون ویرایش کردن هیچ گاه کامل نیست. در همین حال، نرم افزار به شما کمک می کند تا فرآیند ویرایش تصویر را برای بیشتر کردن کیفیت عکس انجام دهید.

چگونه عکاسی معماری عالی انجام دهیم؟

 • موقعیت عکس را با دقت انتخاب کرده و درباره آن تحقیق کنید

اگر چه انتخاب های بی شماری برای گرفتن عکس از بنا وجود دارد، شما می بایست از بنا هایی شروع به عکس برداری کنید که توجه شما را بیشتر جلب می کند. در این شرایط، گرفتن عکس از ساختمان های قدیمی روش خوبی برای شروع پروسه عکس برداری است. به علاوه، این ساختمان ها به دلیل سن بنا سوژه خوبی برای عکاسی هستند. به علاوه، روی بنا، قدمت، نحوه ساخت و کاربرد آن تحقیق کنید. در نبود ساختمان های تاریخی، شما می بایست به جزئیات بنا مثل سقف های زیبا، پله های زیبا، شکل پشت بام و ملات بکار رفته در طبقات، عناصر طراحی تکرار شونده و نماد ها توجه بیشتری کنید. با این روش، شما یاد خواهید گرفت تا جزئیات تمام بنا را مستند کنید. به علاوه، شما می بایست به نمای اطراف منظره نیز توجه کنید. این کار به شما کمک می کند تا معماری و بنا را در بافت و زمنیه قرار دهید.

چگونه عکاسی معماری عالی انجام دهیم؟
 • در شرایط آب و هوایی متفاوت عکس برداری کنید
عکاسی معماری
در شرایط آب و هوایی متفاوت عکس برداری کنید

نور مشخص می کند که یک عکس چگونه دیده شود. در عین حال، شما نیاز به مشاهده چنیدن باره سوژه در طول روز برای تعیین نوع تاثیر گذاری مورد نظرتان برای انتقال به بیننده خواهید داشت. به عنوان مثال، هنگامی که تنها در روز آفتابی عکس برداری می کنید، تغییرات ظاهر بنا در سایر شرایط آب و هوایی که خورشید در آن وجود ندارد را از دست می دهید. به علاوه، عناصر آب و هوایی مانند باران، ابر، و یا مه می تواند می تواند تصویر حاصل را به میزان زیادی تغییر دهد و حال و هوای متفاوتی را ایجاد کند.

 • از مناظر مختلف عکس برداری کنید
عکاسی معماری

عکس برداری از مناظر مختلف زیبایی عکس را بیشتر می کند. برای این کار، شما می‌توانید روی منظره زوم کنید و روی یکی از جزئیات عکس فوکوس نمایید. به علاوه، شما می‌توانید قاب تصویر خودتان را با با ساختمانی بزرگ قسمت ورود و خروج آن پنهان شده است پر نمایید.

 • خطوط و شکل ها را با هم ادغام کنید
خطوط و شکل ها را با هم ادغام کنید

 

علاوه بر این، به دنبال خطوط و شکل ها برای ایجاد خطوط پیشرو باشید و روی تقارن و شکل ها تمرکز کنید. عکس های دارای خطوط تاثیر بصری روی بیننده آن دارد. به عنوان مثال، شما می توانید خطوط مورب را به منظور ایجاد حس داشتن حرکت ادغام کنند. خطوط افقی آرامش را به تصویر می کشند، در حالی که خطوط عمودی می توانند نشان دهنده قدرت یا رشد هستند. به علاوه، خطوط منحنی در محیط طبیعی نمایان است. به علاوه، حس واقعی بودن را به بیننده عکس منتقل می‌کند. در نهایت، شکل ها می بایست به عکس شما شور ببخشند. به عنوان مثال، فوکوس بر روی ارتفاعات بلندتر اصالت تصویر را حفظ می کند در حالی که گرفتن آن از زاویه کم باعث می شود سوژه روی عکس تسلط داشته باشد و نگاه از پایین به بنا شکل آن را بزرگنمایی می‌کند.

مطالعه بیشتر:

بهترین لنزهای عکاسی صنعتی

مردم را در عکس جای دهید

عکاسی معماری

اگر شما می خواهید تا اندازه واقعی بنا را به بیننده نشان دهید، می بایست از سوژه برای مقیاس بندی عکس استفاده کنید. برای این منظور، مردم را در عکس های تان از بنا جای دهید. با این کار، تصاویر شما یک عنصر انسانی به خود می‌گیرد و برای بینندگان شما جذابیت دارد.

غلبه بر چالش های عکاسی معماری

تکیه بر نور موجود

در شرایطی که قصد گرفتن عکس از داخل بنا را دارید، نور موجود کم خواهد بود، در حالی که عکاسی بیرونی با نور پر شده است. بنا بر این، هنگامی که شما در خارج از ساختمان هستید و می‌خواهید از داخل ساختمان عکس برداری کنید، می‌تواند برای شما چالش بر انگیز باشد، چرا که نور بیرون ساختمان با نور داخل ساختمان متفاوت است. برای غلبه بر این شرایط، شما باید یک تصویر HDR بسازید که تصویر شما را متعادل کند و آن را به درستی در معرض دید بیننده قرار دهد.

مبارزه با اغراق

هنگامی که لنز شما خطوط مستقیم را به صورت خطوط منحنی در تصویر شما نمایش می‌دهد، عکس شما اغراق آمیز به نظر می رسد. اگرچه، شما می‌توانید این پدیده را با کلیک یک دکمه با کمک نرم افزارهای ویرایشی مانند فتوشاپ و لایت روم برطرف کنید.

چطور مردم را از تصویر حذف کنیم؟

گرفتن یک منظره بدون مانع از مکان های دیدنی معروف می تواند چالش برانگیز باشد زیرا آنها همیشه مملو از مردم هستند. اگرچه، شما می توانید مردم را از با کمک نرم افزار های ویرایش تصویر حذف کنید. برای این منظور، روی یک سری عکس کلیک کنید که تصویر واضحی از سوژه شما را به صورت تکه تکه تشکیل می دهد. در نهایت، می‌توانید افراد را از هر لایه حذف کنید و عکس ها را در فتوشاپ مرتب کنید تا لایه زیرین نمایان شود تا دید واضحی از سوژه خود داشته باشید.

زمان استفاده از فتوشاپ را بدست آورید

به عنوان یک عکاس صنعتی، شما می توانید مهارت های ویرایش عکس را برای هر چه بهتر کردن عکس های تان ارتقا دهید. اگر چه، بعضی از تصاویر ممکن است اصالت خودشان را حفظ کنند، و نیازی به ویرایش کردن نداشته باشند.

نتیجه گیری

عکاسی معماری یک شاخه خارق العاده از عکاسی صنعتی است که فرصت های تازه ای را برای کشف پتانسیل های شما به عنوان یک عکاس ارائه می‌دهد. علاوه بر این، خلاقیت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شما را در معرض ساختارهای متفاوت قرار می‌دهد. از این رو، مهارت های خود را رشد دهید و استعداد خود را برای ایجاد جایگاهی در این زمینه برای خود به کار بگیرید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =