فتومونتاژ چیست؟

معرفی فتومونتاژ

استفاده از عکاسی به طور تصاعدی بیش تر و بیش تر می شود، به خصوص به لطف سطح کیفیت خوبی که توسط دوربین های موبایل به دست آمده است. اگر بخواهیم این عکس ها را ویرایش یا شخصی سازی کنیم، طیف وسیعی از برنامه های ساده را داریم که به ما امکان می دهند روشنایی، رنگ و کنتراست را برای بهبود نتیجه تغییر دهیم. با این حال، اگر به دنبال ادغام تصاویر یا همپوشانی عکس ها هستیم، همه چیز می تواند پیچیده شود زیرا به دانش بیشتر یا ابزار کامل تری نیاز داریم. امروز شاهد توسعه برنامه های متعددی در این زمینه هستیم تا با استفاده از آن ها با مفهوم فتومونتاژ چیست آشنا شویم و بتوانیم نتایج عالی را کسب کنیم.

{loadmoduleid 197}

شرکت تبلیغاتی طرح گندم، به صورت تخصصی به طراحی و ساخت تبلیغات اینترنتی، رادیویی، تلویزیونی، چاپی و بازاریابی اینترنتی می پردازد که افراد متخصص و خلاق در این شرکت فعالیت می کنند و انواع خدمات را به مشتریان عرضه می کنند. می توانید بخشی از نمونه کارها را دسته بندی های مربوطه مانند طراحی کاتالوگ و عکاسی صنعتی و غیره مشاهده نمایید.

فتومنوتاژ چه کاربردی دارد؟

ما می‌توانیم فتومنوتاژ را به عنوان یک تکنیک دستکاری عکس تعریف کنیم. با استفاده از آن قادر خواهیم بود تصاویر ترکیبی را از قسمت های مختلف عکس جدا کنیم و به منظور ایجاد تصاویر جذاب تر و هنرمندانه تر و یا با جلوه های ویژه، عکس جدیدی را ایجاد کنیم. به راستی که فتومونتاژ چیست،  این یک روش بسیار فنی است که برای به دست آوردن نتایج خوب نیاز به مقدار مشخصی تجربه دارد. برخلاف کولاژ، وقتی می خواهیم فتومونتاژ بسازیم، به دنبال آن هستیم که تصویر نهایی آنقدر واقعی باشد که قسمت های مختلف آن به وضوح قابل تشخیص نباشد.

فتومنوتاژ

روش کار فتومونتاژ چیست؟

با این حال، با استفاده از نرم افزار فتومنوتاژ، ما قادر خواهیم بود کل فرآیند ساخت تصویر را ساده کنیم. محصولاتی مانند لوگو، انیمیشن، کارت پستال یا بنر محصولاتی هستند که با فتومونتاژ ساخته می شوند. پیش از این، این افکت با برش و چسباندن بخش هایی از عکس ها به دست می آمد. با ورود به عصر عکاسی دیجیتال و با کمک نرم افزارهای مناسب، امکان انجام آسان فتومونتاژ از طریق کامپیوتر نیز فراهم شده است.

نکاتی برای فتومونتاژ

به طور کلی، کسی که فتومنوتاژ کار می کند، فرض می کند که بیننده می داند که کار او یک فتومونتاژ است (اگر به نمونه های قبلی خود بازگردیم، انسان پرواز نمی کند و آتش در آب روشن نمی شود.) با این حال، فتومونتاژ در برخی مواقع، قصد فریب بیننده را دارد. هنگام انجام فتومونتاژ، لازم است یک سری نکات را رعایت کنید که به شما این امکان را می دهد تا به بهترین تصویر ممکن دست یابید:

  • اول از همه این است که پس‌زمینه عکس‌های مورد نظر را که می‌خواهید استفاده کنید، حذف کنید تا بتوانید عکسی مناسب ایجاد کنید.
  • برای طبیعی کردن هر چه بیش تر فتومونتاژ،  استفاده بهینه از دو عنصر روشنایی و کنتراست ضروری است.
  • باید حواستان به پرسپکتیو باشد تا همه عناصر و افرادی که در فتومونتاژ ظاهر می شوند، یکسان باشند.
  • تا جایی که ممکن است باید نویز عکس های استفاده شده را از بین ببریم، زیرا این راه رسیدن به یک فتومونتاژ با کیفیت است.
  • باید در تناسبات نیز بسیار دقت کرد و این نکته برای این است که از تناسب آن ها با واقعیت یا نسبت هایی که واقعاً بین اشیاء و اشخاص ظاهر می شود، پرهیز شود.

لازم به ذکر است که تحقق فتومونتاژ با توسعه فناوری اطلاعات ساده شد. امروزه چندین برنامه (نرم افزار) وجود دارد که به شما امکان می دهد تنها در چند مرحله عکس ها را به صورت دیجیتالی تغییر دهید.

 

نرم افزار های فتومونتاژ

در مرحله بعد، با برنامه های مختلفی که می توانیم روی رایانه ویندوزی خود نصب کنیم، خواهیم دید که  این برنامه ها کمک بزرگی به ما می کنند تا بتوانیم فتومونتاژهای خود را بسازیم.

 

inPixio Photo Studio Pro با تکنیک‌های هوش مصنوعی برای فتومونتاژ طبیعی

این یک برنامه ویرایش عکس است که شامل ابزارهایی برای فتومونتاژ و برش است. این نرم افزار از تکنیک های هوش مصنوعی پیشرفته استفاده می کند تا بتواند به راحتی اشیاء را در عکس های ما به روشی نسبتا واقعی، اضافه یا حذف کند.  بیش از صد استیکر و طرح بندی متن برای فتومنوتاژ  در این جا وجود دارد.  ما می توانیم با کپی و چسباندن یک عنصر از یک عکس به عکس دیگر، افراد را حذف کنیم تا اشیا را به عکس اضافه کنیم.  هم چنین شامل چندین ویژگی است که وظیفه تنظیم خودکار تصویر را بر عهده دارند تا عناصر بتوانند کاملاً با محیط اطراف خود ترکیب شوند و در نتیجه به نتایج بسیار واقعی برسید.

 

علاوه بر این، به ما این امکان را می دهد که اشیاء یا افراد بریده شده خود را با برش دادن آن ها از عکس های خود اضافه کنیم.

Adobe Photoshop، محبوب ترین برنامه با بیش ترین ابزار برای ایجاد فتومونتاژ

Adobe Photoshop بدون شک محبوب ترین نرم افزار گرافیک و طراحی گرافیکی در جهان است. این نرم افزار، ویژگی‌های پیشرفته‌ای دارد که فراتر از برش و برداشتن اشیا است، زیرا به شما امکان می‌دهد عکس‌ها را برای نتایج عالی ترکیب کنید. فتومنوتاژهای فتوشاپی با افزودن هر تصویر جدید به کلاژ به عنوان یک لایه جداگانه ایجاد می شود تا بتوانیم هر عکس را به صورت جداگانه مدیریت کنیم. به این ترتیب می‌توانیم اندازه، چرخش، موقعیت و ترتیب هر یک از لایه‌ها را تغییر دهیم تا مونتاژی مطابق میل خود داشته باشیم.

Wondershare Fotophire، فتومونتاژ برای بی تجربه ترین ها

این نرم افزار حرفه ای ویرایش عکس به ما این امکان را می دهد که حتی اگر تجربه زیادی در فرآیند ویرایش تصویر نداشته باشیم، مونتاژهای بسیار واقعی از عکس را ایجاد کنیم. ما بسیاری از ویژگی های آسان را در اختیار خواهیم داشت تا بتوانیم مجموعه های خود را به سرعت و به راحتی ایجاد کنیم. این برنامه به سه جعبه ابزار تقسیم می شود: ویرایشگر عکس، پاک کن عکس و برش عکس.

با کمک دومی می‌توانیم شیء را از روی عکس برش دهیم و پس‌زمینه را شفاف بگذاریم تا بعداً بتوانیم پس‌زمینه را تغییر دهیم یا با قرار دادن آن در یک تصویر دیگر، فتومنوتاژ کنیم. علاوه بر این، برنامه یک پس زمینه قالب دارد تا بتوانیم فتومونتاژ خود را بسازیم و یا می توانیم از پس زمینه خودمان نیز استفاده کنیم.

{loadmoduleid 195}

Xara Photo & Graphic Designer برای طراحی گرافیک حرفه ای

این نرم افزار مخصوص طراحی گرافیکی و عکاسی در رایانه شخصی ویندوزی است و دارای انواع ابزارهای جامع طراحی گرافیکی است، بنابراین فقط یک برنامه مونتاژ عکس نیست. دارای ویژگی های بسیار پویایی است که به لطف آن می توانیم بهینه سازی، تسهیل و سرعت بخشیدن به ساخت مجموعه های خود را انجام دهیم. برخی از مفیدترین ابزارهای آن عبارتند از پاک کردن پس‌زمینه، تغییر اندازه، فیلترها و موارد دیگر. به لطف آن ها، می‌توانیم عکس‌های خود را حذف، اضافه و ویرایش کنیم.

اهداف فتومونتاژ

مفهوم فتومنوتاژ از دو اصطلاح عکس (عکاسی) و مونتاژ شکل گرفته است. این مفهوم به ترکیبی اشاره دارد که از تصاویر مختلف ایجاد می شود. یک فتومونتاژ می تواند برای اهداف مختلفی ساخته شود. در بسیاری از موارد، از این تکنیک برای به دست آوردن تصویری استفاده می شود که به طور طبیعی نمی توان به دست آورد. از طریق یک فتومونتاژ می توان یک انسان را در حال پرواز یا آتش سوزی که در زیر آب رخ می دهد نشان داد.

 

فتومنوتاژ

نتیجه گیری

فتومونتاژ در واقع نوعی هنر کولاژ است. عمدتاً از عکس ها یا تکه های عکس تشکیل شده است تا ذهن بیننده را به سمت ارتباطات خاص هدایت کند. راه های زیادی برای ساخت فتومونتاژ وجود دارد. اغلب عکس‌ها، بریده‌های روزنامه و مجلات و سایر کاغذها به یک سطح چسبانده می‌شوند و به کار حس چسبندگی واقعی می‌دهند. هنرمندان می توانند عکس ها را در اتاق تاریک یا با دوربین ترکیب کنند که در هنر عکاسی مدرن، ایجاد تصاویر به صورت دیجیتالی بسیار رایج است. فتومونتاژ همانند یک سناریو کامل عمل می کند.

مطالب مرتبط: عکاسی پرتره با نور طبیعی

عکاسی سورئال و ادیت های عجیب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nine − 8 =