انحراف کروماتیک چیست؟

https://tarhegandom.com/photography-industrial/

معرفی انحراف کروماتیک

انحراف کروماتیک که به دلیل مشکل لنز به‌وجود می‌آید، کیفیت تصویر را به‌شدت پایین می‌آورد که به آن پراکندگی رنگ یا انحراف رنگی نیز می‌گویند. گرفتن عکس‌های با‌کیفیت به‌خصوص در سال‌های اخیر که کسب‌و‌کار‌های اینترنتی گسترش یافتند، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. عکس‌های با‌کیفیت، خواه یا ناخواه باعث جلب توجه افراد می‌شود، بنابراین لازم است راه‌هایی که مانع رسیدن به این هدف می‌شوند را شناسایی کرده و در جهت رفع آن ها اقدام کنیم.

در این مقاله ما یاد خواهیم گرفت که انحراف کروماتیک چیست؟ چطور می‌توانیم آن را رفع کنیم؟ و…. پس با ما همراه باشید.

{loadmoduleid 195}

زمانی‌که رنگ‌ها به‌وسیله لنز، خم و یا شکسته می‌شوند، باعث می‌شود در نقطه کانونی عدم تطابق رخ بدهد و رنگ‌ها نتوانند با‌هم ترکیب شوند، در این حالت می‌گویند انحراف رنگی یا انحراف کروماتیک رخ داده است. انحراف کروماتیک معمولا حاشیه‌های بنفش رنگ است که در نواحی با کنتراست بالا در عکس‌ها اتفاق می‌افتد.

علت ایجاد انحراف کروماتیک

شاید برایتان سؤال پیش بیاید که علت ایجاد انحراف چیست؟ این اتفاق وقتی می‌افتد که نور عبور شده از لنز شما، در زاویه‌های مختلف خم می‌شود. ممکن است بعضی از طول موج‌های نور، زمانی که از عدسی عبور می‌کنند، بیش‌تر از بقیه خم بشوند، که این کار باعث ظاهر شدن رنگ‌های بنفش، سبز، آبی و قرمز در قسمت‌های ناخواسته می‌شود.

 

پس متوجه شدید که انحراف کروماتیک یک مشکل رایج است که به‌وسیله لنز‌ها ایجاد می‌شود. همانطور که برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد، برای این کار نیز روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید به‌هنگام عکس‌برداری از آن استفاده کرده و این مشکل را به حداقل برسانید.

چنانچه تبدیل به یک مشکل جدی شد، می‌توانید با استفاده از برنامه‌هایی مانند Lightroom یا Photoshop آن را حذف کنید. 

جلوگیری از انحراف کروماتیک

همانطور که ذکر شد؛ برای کاهش یا جلوگیری از انحراف کروماتیک را‌ه‌کار‌هایی وجود دارد، که در ذیل به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم:

  • استفاده از لنز‌های باکیفیت

یکی از ابتدایی‌ترین راه برای به حداقل رساندن انحراف این است که یک لنز با‌کیفیت بالا بخرید. هر چقدر شیشه خوب باشد، انحراف کروماتیک کمتری به‌وجود خواهد آمد. چرا که با‌کیفیت‌ترین لنز‌ها ازجمله Canon 17-40mm، برای کم کردن جداسازی نور در زمان عبور از عنصر‌های شیشه‌ای ساخته شده‌اند.  لنزهای دارای عناصر کم پراکندگی، برای کاهش حاشیه‌های رنگی بسیار خوب هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

  • افزایش مقدار دیافراگم

یک روش دیگر برای به حداقل رساندن انحراف رنگی، توقف کردن است. منظور از این حرف این است که مثلا، اگر با لنز f/2.8 کار می‌کنید، نهایت به f/4 یا f/5.6 اکتفا کنید. چرا که اکثر حاشیه‌های رنگ ناپدید می‌شوند.

 انحراف کروماتیک

  • نزدیک نگه داشتن موضوع به مرکز

روش دیگر، در مرکز کادر قرار دادن سوژه است؛ چرا که یک نوع از انحراف جانبی فقط در قسمت‌های لبه فریم اتفاق می‌افتد. با قرار گرفتن سوژه در مرکز تصویر، این نوع از انحراف را می‌توانید کاهش دهید. زمانی‌که انحراف کروماتیک از کنترل خارج شد، از پس پردازش استفاده کنید.

  • اجتناب و دوری از صحنه‌های با کنتراست بالا

اولین چیزی که باید انجام دهید، اجتناب از موقعیت‌هایی است که باعث می‌شود حاشیه‌های زیاد رنگ به وجود بیاید. نکته‌ای که وجود دارد این است که بیشتر صحنه‌ها انحراف رنگی خیلی زیادی ایجاد نمی‌کنند. تنها چیزی که باید دقت کنید، کم کنتراست نگه داشتن سوژه است. 

انحراف کروماتیک طولی چیست؟

وقتی طول موج‌های گوناگون رنگ، پس از عبور از  عدسی در یک نقطه همگرا نباشند، انحراف کروماتیک طولی که به اسم حاشیه بوکه نیز شناخته می‌شود، رخ می‌دهد.

لنز‌هایی با مشکلات انحراف طولی، حاشیه‌های اطراف اشیاء را در سراسر تصویر نشان می‌دهند. ترکیبی از رنگ‌های آبی، قرمز، بنفش و یا هر کدام به شکل جدا می‌توانند در اطراف اجسام ظاهر شوند.  با متوقف کردن لنز، می‌توان انحراف کروماتیک طولی را به شکل چشمگیری کاهش داد.

لنزهای پرایم با دیافراگم سریع، بیش‌تر از لنز‌های کندتر مستعد انحراف هستند. همچنین Lightroom 4.1 دارای ابزاری به نام De-Fringe است که امکان انتخاب قطره چکان چشمی را از قسمت “Lens Corrections” به شما می‌دهد. شما می‌توانید رنگ حاشیه‌ای را انتخاب کنید که باید اصلاح شود. با ابزاری مثل این، می‌توان حاشیه‌های این‌چنینی را از بین برد یا به حداقل رساند.

انحراف در لنز

انحراف کروماتیک عرضی چیست؟

انحراف کروماتیک عرضی که به عنوان “انحراف رنگی جانبی” نیز شناخته می‌شود، زمانی که طول موج‌های گوناگون رنگ، در یک زاویه در موقعیت‌های گوناگون در امتداد صفحه کانونی متمرکز بشوند، رخ می‌دهد. برخلاف LoCA، Lateral Chromatic Aberration در مرکز نمایش داده نمی‌شود و تنها در قسمت‌هایی با کنتراست بالا، در گوشه‌های تصویر قابل مشاهده است.

متأسفانه اکثر لنز‌ها دارای انحرافات طولی و عرضی هستند. شما می‌توانید برای حداقل کردن این انحرافات، متوقف کردن لنز (برای LoCA) و رفع انحرافات جانبی در نرم افزار‌های پس از پردازش مانند Lightroom و Photoshop استفاده کنید.

جدیدأ اکثر تولیدکنندگان لنز از تکنیک‌هایی برای کاهش انحرافات  با استفاده از طرح‌های نوری آکروماتیک/آپوکروماتیک و عنصر‌های با پراکندگی فوق‌العاده کم استفاده می‌کنند. البته انحراف کروماتیک هنوز در بیش‌تر لنز‌های پرایم و زوم یک وجود دارد که باید یاد بگیریم چگونه با آن‌ها برخورد کنیم. جالب این‌جاست که بیش‌تر دوربین‌های DSLR مدرن برای کاهش و یا حتی حذف انحرافات کروماتیک لنز، از تکنیک‌های خاص پس‌پردازش درون دوربین استفاده می‌کنند. پکیج‌های نرم‌افزاری بسیاری نیز قادر به مقابله با انحرافات کروماتیک هستند. 

نتیجه‌گیری

شما با خواندن این مقاله متوجه شدید که انحراف کروماتیک چیست و روش‌های به حداقل رساندن آن چه می‌باشد.

با توجه به مطالبی که در مقاله ذکر شد شما می‌توانید با استفاده از لنز‌های با‌کیفیت بالا، افزایش مقدار دیافراگم یا با متوقف کردن لنز، انحراف کروماتیک یا همان انحراف رنگی  را به حداقل برسانید. اگر با این وجود تصویرتان پر از انحراف کروماتیک ناخوشایند بود، اصلا جای نگرانی ندارد؛ چرا که می‌توانید با  لایت روم آن را حذف کنید!

نکته قابل توجه این است که از عدسی استفاده کنید که حداقل انحراف  را ایجاد کند.

{loadmoduleid 197}

مطالب مرتبط: نمونه هایی از عکاسی صنعتی در مجموعه طرح گندم

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =