9 ترفند برای عکاسی ماکرو از طبیعت بی جان و زیبا

عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو چه کاربردی دارد؟

ممکن است قبلاً عکاسی ماکرو و عکاسی از سوژه های بی جان را تجربه کرده باشید. اما تابحال این دو را برای گرفتن یک عکس جالب با هم ترکیب کرده اید؟

  • عکاسی ماکرو مربوط به تکنیک ها و تجهیزاتی است که ما برای نزدیک تر شدن به سوژه تا حدی که از اشیای بی جان بزرگتر شود استفاده می کنیم.
  • گرفتن عکس از طبیعت بی جان بیشتر مربوط به سوژه می شود، اشیای بی جانی که می توانند توسط عکاس مرتب شوند، ترکیب شوند، روشن تر شوند و همچنین توسط عکاس کنترل شوند.

یک موردی که دو ژانر باهم در آن مشترکند سرعت کم و هدفمند بودن عکس عکاس می باشد. یک مزیت بارز عکاسی ماکرو از طبیعت بی جان این است که سرعت شما را کاهش می دهد، شما را به سوژه نزدیک تر نشان می دهد، و به شما کمک می کند تا عکسی بگیرید که دیگران تابحال نظیر آن را از سوژه مشابه شما ندیده باشند.  این موضوع شما را وادار می کند که هدفمند و خلاق شوید و این مهارت ها به خوبی به شما کمک می کنند.

این یک دلیل کوتاه برای  گرفتن عکس از طبیعت بی جان بود. حال بگذارید چگونگی خلق این قبیل آثار هنری را به شما آموزش دهیم.

{loadmoduleid 195}

منظور از گرفتن عکس از طبیعت بی جان چیست؟

در عکاسی ماکرو، جسم به سوژه خیلی نزدیک است. اما برای اینکه دقیقاً عکس “ماکرو” شود، نیاز به اضافه کردن رندر به سوژه در 1:1 اندازه واقعی به حسگر خواهید داشت.

این مورد را شبیه سازی کنید: سایز حسگر با قاب کامل 24 mm x 36mm است. در مقیاس آمریکایی، سایز آن 24.26 mm به قطر می باشد. در نتیجه اگر فوکوس شما به اندازه کافی برای پر کردن قاب عکس از بالا تا پایین یک ظلع نزدیک باشد (بریده نشده)، بهتر است در دوربین فول فریم روی مقیاس 1:1 تنظیم شود.  اگر بتوانید فوکوس را نزدیکتر کنید، به حالت ماکرو پلاس در خواهد آمد. (و اگر تجهیزات لازم را داشته باشید، معمولاً یک میکروفون که می تواند از مقیاس 20:1 فراتر برود برای ورود شما به دنیای عکاسی میکرو مورد نیاز خواهد بود که نتیجه جذابی با خودبه همراه خواهد داشت.)

اگر شما نمی توانید به مقیاس 1:1 برای فاصله فوکوس برسید، ممکن است بهتر باشد که از زاویه نزدیک عکس بگیرید، اما  آنها دیگر عکس های ماکرو نخواهند بود.

این موضوع برای شما اهمیت دارد؟ اینطور فکر نمی کنیم.  گرفتن عکس از طبیعت بی جان از نمای نزدیک خوب به نظر می رسد. ما بیشتر از علم به دنبال هنر هستیم. ایده در اینجا بررسی خلاقانه، جستجو، و عکاسی از جهان به روشی درون نگر است.

 

 

 

1-     از تجهیزات مناسب استفاده کنید

برای انجام عکس برداری ماکرو، می توانید از ماکرو لنز استفاده کنید. درست است؟ این یک راه برای انجام این کار است، اما در ادامه راه های دیگری را معرفی می کنیم:

  • فیلترهای دیوپتر/نمای نزدیک
  • لوله های اکستنشن
  • دم
  • لنزهای معکوس
  • عکاسی ماکرو از گوشی هوشمند

ما هنوز دم (bellows) را خریداری نکرده ایم، اما به طور شخصی از تمامی روش های دیگر استفاده کرده ایم و برخی اوقات چندین روش را با یکدیگر در هنگام گرفتن عکس ماکرو ترکیب کرده ایم.  احتمالاً به این دلیل که دوربین همواره همراه ماست، برخی از عکس های محبوب ماکرو من با تلفن همراه گرفته شده اند. برخی گله می کنند که تلفن همراه یا گوشی هوشمند در واقع یک دوربین “واقعی” محسوب نمی شود، اما شما نمی توانید با عکس ها بحث کنید. اغلب، تلفن همراه من عکس های ماکرو بهتری از عکس دوربین “واقعی” من می گیرد. من عکس ها را در این مقاله با اطلاعاتی درباره تجهیزات به کار گرفته شده برای ثبت آنها حاشیه نویسی کرده ام.

یک دستاورد خوب  گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان ، این است که برای شروع، نیازی به صرف هزینه زیادی برای امتحان کردن آن نیست. ببینید تلفن همراه تان چه کارهایی می تواند انجام دهد. اگر شما قبلاً در حال حاضر یک دوربین DSLR یا بدون آینه دارید، تکنیک لنز معکوس می تواند احتمالاً با هزینه ای کمتر از 25 دلار انجام شود. تهیه یک مجموعه خوب از لوله های اکستنشن در حال حاضر زیر 150دلار هزینه دارد. اگر شما به این نتیجه رسیدید که به عکاسی ماکرو علاقمندید، برای یک لنز ماکرو اختصاصی خرج کنید (جایی که آسمان محدودیت قیمت است).

2-     دوربین خود را ثابت نگه دارید

هنگامی که به اندازه کافی به سوژه نزدیک شدید و سایز بزرگ نمایی مطلوب تان بود، یک میلیمتر نیز دنیایی از تفاوت را ایجاد می کند. گاهی اوقات ممکن است تمام عمق میدانی که دارید همین باشد. کوچکترین حرکت دوربین و یا سوژه منجر به تار شدن عکس و یا خارج شدن آن از حالت فوکوس می شود.

مسائل بسیاری وجود دارند که می توانید با ادیت حرفه ای و یا اضافه کردن افزونه و پلاگین رفع شوند، اما عکس های از فوکوس خارج شده شامل حل آنها نمی شوند. در نتیجه، اگر شما عموماً از سه پایه عکاسی و دیگر ابزارهای ثابت نگه داشتن دوربین استفاده می کنید، عکاسی ماکرو از سوژه های بی جان به احتمال زیاد شما را وادار به تغییر می کند. گاهی اوقات بوسیله لنز تثبیت کننده تصویر یا IBIS (لرزشگیر تصویر داخلی) در دوربین شما ممکن است بتوانید با یک شات دستی از صحنه عکس فاصله بگیرید. حتی در این شرایط، سه پایه عکاسی همیشه بهترین گزینه در دسترس است.

مقاله مرتبط:

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

 

 

 

 عکاسی ماکرو از طبیعت

 

 

3-     ریل فوکوس را مد نظر داشته باشید

همانطور که در مورد آن بحث شد، یک میلیمتر می تواند در عکاسی ماکرو اندازه بسیار بزرگی باشد. برای ایجاد فوکوس خوب روی سوژه، می توانید از فوکوس خودکار استفاده کنید، اما آیا دوربین روی نقطه کوچک مورد نظر شما می تواند فوکوس کند؟ یک گزینه بهتر چرخاندن دوربین یا سوژه در مقادیر افزایشی است.

یک راه عالی برای انجام این کار، استفاده از ریل فوکوس است. ریل را روی سه پایه عکاسی قرار دهید، دوربین را روی ریل سوار کنید، و با دستگیره ها و چرخ دنده هایی که دوربین را به حرکت در می آورند می توانید تغییرات خیلی کوچکی را در فاصله بین دوربین و سوژه اعمال کنید. از فوکوس دستی استفاده کنید تا نقطه مورد نظرتان را تا جایی که می توانید واضح به دست بیاورید، سپس با دستگیره های تنظیم ریل آن را به دقت تنظیم کنید.

ما کمی بعد در مورد انباشته فوکوس صحبت خواهیم کرد، اما در حال حاضر کافی است این نکته را بگوییم که اگر تصمیم دارید  گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان را جدی بگیرید، دیر یا زود می‌ بایست ریل فوکوس را خریداری نمایید.

4-     از نور مصنوعی استفاده کنید

مانند هر نوع عکاسی، نورپردازی یک عامل کلیدی در گرفتن عکس خوب محسوب می شود. در گرفتن عکس ماکرو از سوژه های بی جان، با چالش های بخصوصی مواجه خواهید شد. یکی از بزرگترین چالش ها این است که اگر خیلی زیاد به سوژه عکستان نزدیک شوید، سایه شما روی سوژه می افتد. و چالش دیگر این است که برای به حداکثر رساندن عمق میدان، ممکن است لازم باشد تا دیافراگم های کوچک را متوقف کنید، که این کار روی کاهش نور که بعدتر نیاز به انجام آن خواهید داشت تاثیرگذار خواهد بود.

راه های زیادی برای این کار وجود دارد، در نتیجه من قصد ندارم تا بهترین راه را به شما توصیه کنم. یک روشی که اغلب این مشکل را رفع می کند و با هزینه کمی قابل انجام است این است که چراغ قوه های LED ارزان قیمت بخرید. بوسیله چراغ قوه های LED می توانید نور را به نزدیکی سوژه ببرید و از از اصلاح کننده های DIY مختلف، بازتابنده ها، پرچم ها و غیره استفاده کنید، در نتیجه شما می توانید نحوه تعامل نور با سوژه خود را کنترل کنید. یک مسئله دیگر می تواند دمای متفاوت کلوین این چراغ قوه های ارزان قیمت خریداری شده از فروشگاه باشد. اما اگر در حال عکاسی با فرمت RAW هستید (که عموماً همین طور است) معمولاً می توانید بعدها در هنگام ویرایش عکس با این موضوع کنار بیایید.

صدها روش دیگر برای نور دهی به سوژه های ماکرو وجود دارد و مانند تمامی عکاس ها، می بایست به دنبال این باشید که دیگر عکاسان چه کارهایی انجام می دهند. صرفاً از هر شرایط نوری محیطی که پیدا می کنید راضی نباشید. ببینید چه کارهایی می توانید انجام دهید تا نماهای مختلف را به کمک نور دهی بدست بیاورید. آزمون و خطا در عکاسی خلاقانه بسیار کلیدی است.

5-     پرسپکتیو را تنظیم کنید

ترفند دیگر در عکاسی از طبیعت بی جان، پیدا کردن زوایای منحصر به فرد است. تنها به این دلیل که شما از سوژه های با سایز کوچک عکاسی می کنید دلیل بر اینکه از نمای بالای سر استفاده کنید نمی شود. اگر شما قصد عکس گرفتن از حشرات هستید، شاید دوست داشته باشید که عکس تان از منظره چشم حشره گرفته شود. برای عکس برداری از گل ها، بهتر است از پایین به بالا عکس برداری کنید.

اگر شما به طور عادی عکس های دستی (گرفته شده در هنگام قرار گرفتن دوربین در دست عکاس) می گیرید، می بایست عادت خود را کنار بگذارید. ایده کلی گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان، نشان دادن اشیاء در حالتی است که اکثر مردم هرگز نمی بینند. بنابراین آنها را با هم ترکیب کنید و آن چشم انداز منحصر به فرد را پیدا کنید که به تصاویر شما هیجان می بخشد.

همچنین بخوانید:

چگونه می توان عکس های ماکرو بهتری ایجاد کرد

 

 

 

 عکاسی ماکرو

 

 

6-     به دستورالعمل های ترکیبی فکر کنید

تنها به این دلیل که از سوژه های کوچک عکس برداری می کنید به این معنی نیست که می توانید ترفندهای ترکیبی استاندارد را فراموش کنید. مواردی مانند قانون اشیاء، خطوط پیشرو، الگوها، بافت، تقارن، عدم تقارن، عمق میدان، خطوط، انحناها، قاب ها، کنتراست، رنگ، زاویه دید، عمق، فضای منفی، فضای پر شده، پیش زمینه، پس زمینه، تنش بصری، اشکال، و قانون شانس می تواند ترکیب شما را بهبود ببخشد.

مورد مهم دیگر، پس زمینه است. عمق میدان محدود ممکن است به نرم کردن پس زمینه و رقابت کمتر با سوژه اصلی کمک کند، اما این موضوع همیشگی نیست. در نظر بگیرید که چگونه می توانید دوربین یا سوژه را حرکت دهید تا پس زمینه دلپذیر تری داشته باشید. همچنین بهتر است مقداری پارچه یا کاغذ رنگی داشته باشید که برای پس زمینه از آن استفاده کنید. ما یک انعکاس دهنده (رفلکتور) کوچک در ابعاد 20 اینچی و با مقیاس 5 به 1 داریم که تا نصف اندازه اش جمع می شود و به خوبی در کیف دوربین جای می گیرد و می توان از آن برای انعکاس نور، منحرف کردن نور، و با ضلع های سفید، سیاه، طلایی و نقره ای آن به عنوان پس زمینه استفاده کرد. این ابزار برای عکس برداری ماکرو از طبیعت بی جان بسیار مفید است.

7-     از استودیو رومیزی استفاده کنید، اما طبیعت را فراموش نکنید

آنچه که از آن عکس می گیرید و جایی که در آن کار می کنید به میزان زیادی روی عکس برداری ماکرو از طبیعت بی جان تاثیرگذار است. به دلیل اینکه شما احتمالاً از سوژه های با سایز کوچک عکس برداری می کنید، یک میز می تواند نقش استودیو را برای شما ایفا کند. عکاسی در فضای بسته مزایای منحصر به خود را دارد: شما روی سوژه و مکان دوربین، نور دهی، پس زمینه، و محیط عکاسی کنترل کامل دارید. گاهی اوقات، عکس گرفتن از گلها در یک محیط طبیعی جالب خواهد بود، اگر میخواهید با ناامیدی تمرین کنید، عکاسی ماکرو را در بیرون از منزل و در هوای خنک امتحان کنید. شاید بتوانید چند گل شاخه بریده به داخل خانه بیاورید. بسته به نوع نور دهی و سبک عکاسی و همچنین انتخاب پس زمینه، شاید هیچ کس متوجه گرفته شدن عکس در فضای داخلی و سر بسته نمی شود. زیبایی ماکرو این است که به مجموعه فیلم شباهت دارد، اهمیتی ندارد که در خارج از قاب (فریم) چه می گذرد، دنیای شما همان نمای کوچک داخل دوربین تان است.

سوژه ماکرو شما ممکن است گاهی اوقات در فضای باز عکاسی شده باشد. شما می توانید کنترل کنید که میزان نور دهی داخل دوربین، پس زمینه انتخابی، موقعیت دوربین چطور و چقدر باشد، در صورتی که عناصر دیگری وجود دارند که کنترل آنها سخت تر است. برای عکس برداری از حشرات زنده، عکس برداری ماکرو بسیار مفید است. حشرات عموماً به مدت زیادی ثابت نمی مانند و هنگامی که عمق میدان شما حداقلی است، نگه داشتن فوکوس روی حشرات و داخل قاب نگه داشتن آنها چالش بر انگیز خواهد بود.

اگر شما می خواهید از حشرات عکس برداری کنید، فوکوس مداوم، سرعت شاتر بالاتر و تعداد عکس بیشتر را امتحان کنید. حقه دیگر این است که صبح زود و پس از یک شب سرد از خواب بیدار شوید. حشرات احتمالاً کماکان در حالت کسالت باشند، که باعث غیر فعال بودن آنها می شود و تا زمان گرم شدن مجدد فرصت عکس برداری از آنها خواهید داشت. من چند عکس ماکرو خیره کننده از سنجاقک ها را دیده ام که با شبنم صبحگاهی پوشیده شده بودند.

اگر قصد گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان را دارید، یک عنصر دیگر که بهتر است به دوربین تان اضافه کنید، استفاده از گیاه و گیره است، و دقیقاً به همین معناست: یک گیره برای یک گیاه. ویمبرلی (Wimberly) کلمه پلمپ (Plamp) را اختراع کرد و از خود آنها می توانید نسخه تجاری را خریداری نمایید، اما اگر خودتان دوست دارید تا آن را بسازید، تنها می توانید ابزاری مشابه با آن را درست کنید. ابزاری مانند گیزمو (Gizmo) که کاربردهای بسیاری دارد. به وسیله این دستگاه می توانید از حرکت گیاهان در اثر وزش باد جلوگیری کنید و همچنین می توانید اشیایی مانند باز تابنده ها و دیفیوزرها را ثابت نگه دارید. در هر زمان که عکس برداری ماکرو از طبیعت بی جان را انجام می دهید به خاطر داشته باشید که فیلم دیجیتالی ارزان قیمت است. اگر چندین بار طول می کشد تا یک عکس واضح بگیرید، باز هم ارزش این را دارد که این کار را بارها و بارها انجام دهید.

8-     در صورت لزوم انباشتن فوکوس را اعمال کنید

 

 عکاسی ماکرو

 

 

یکی از بزرگترین چالش های عکس برداری ماکرو گرفتن عمق میدان کافی (DOF) است. حتی در دیافراگم های کوچک مانند f/22، ممکن است بیشتر از یک میلیمتر فوکوس واضح نداشته باشید. اما ترفندی وجود دارد که انباشتن فوکوس نام دارد. شما می توانید عکس های متوالی را که هر کدام بر روی بخشی از سوژه فوکوس کرده اند بگیرید. سپس می توانید فایل ها را با ابزار انباشتن فوکوس با هم ترکیب کنید. فتوشاپ هم می تواند این کار را انجام دهد. حتی می توانید این کار را با نرم افزارهایی مثل Helicon Focus و  Zerene Stackerانجام دهید. ON1 Photo Raw نیز می تواند این کار را انجام دهد.

انباشتن فوکوس مهارت و صبوری شما را به چالش می کشد. برخی از آن نماهای نزدیک چشمگیر از حشرات که پر از جزئیات خیره کننده هستند ممکن است چندین ده تصویر را در یک تصویر انباشته کنند تا عمق میدان لازم را به دست آورند. یک تصویر انباشته با فوکوس عالی بگیرید تا بتوانید در عکس برداری ماکرو از طبیعت بی جان حرفه ای تر شده و یک گام به جلو بروید.

9-     به دور و بر خودتان نگاه بیندازید

آنچه که سوژه خوبی را برای عکس برداری ماکرو از طبیعت بی جان در اختیار ما قرار می دهد چیست؟ همان مواردی که حتی شاید باعث نشود که دو بار به آن نگاه بیندازید ناگهان در زمان عکس برداری ماکرو برای شما ارزشمند و مهم می شوند. شما می توانید کل یک روز را به عکاسی از اشیای داخل خانه از نماهای جدید بپردازید و از جزئیات پیچیده یک گل لذت ببرید و یا محو الگوها و بافت ضایعات پارچه شوید. برای به پایان رساندن متن، برای شما در عکس برداری ماکرو از طبیعت بی جان آرزوی موفقیت می کنم. و برای به وجد آوردن شما، برخی از عکس هایی که با تکنیک های ذکر شده گرفته شده اند را برایتان در این مقاله که گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان نام داشت قرار داده ایم.

امیدواریم از مطالعه مقاله 9 ترفند برای گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان و زیبا بهره کافی را برده باشید.

این مقاله از این منبع ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *