تکنیک کروماکی چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که در حال یک فیلم اکشن یا به قول خودمان بزن بزن باشید و بعد به خودتان بگویید که مگر می شود این صحنه را در واقعیت گرفت؟ مگر می شود توی این ارتفاع بلند بازی کرد؟ این جا است که باید در مورد موضوعی به نام  تکنیک کروماکی که یکی از انواع جلوه‌ های ویژه سینمایی می باشد‌، صحبت کنیم. به طور کلی برای بر روی هم قرار رفتن چندین تصویر و نگاره و همچنین برای بر روی هم قرار دادن چندین فیلم روی یک دیگر، از این تکنیک استفاده می شود. در این تکنیک از اشیا یا بازیگران، تصاویری جلوی پرده‌ کروماکی که معمولاً سبز رنگ یا آبی رنگ می باشد، گرفته می شود. سپس آن را با مناظر و نگاره هایی که مورد نظر تهیه کننده است، ادغام می کنند. با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما بگوییم که تکنیک کروماکی چیست؟

 

{loadmoduleid 197}

تکنیک کروماکی چیست؟
تکنیک کروماکی یا به عبارتی ترکیب کلید کروما، به نوعی از تکنیک های جلوه های بصری در سینما گفته می شود. در این تکنیک از صفحه ها یا پرده هایی به رنگ سبز یا آبی استفاده می کنند. با استفاده از این پرده ها، تصویری که با دوربین های فیلمبرداری گرفته شده است را ادیت و دستکاری می کنند.
تهیه کنندگان و ادیتور ها، با انتخاب کردن خودکار یک رنگ خاص، پس از ساخت فیلم، پس زمینه های فیلم را تغییر خواهند داد. پس ‌زمینه‌ ها و تصاویری که می توان جایگزین تصاویر قبلی کرد، می توانند تصاویر بازیگرانی باشند که در مکان جدید قرار دارند. همچنین ویدیو ها و فیلم های پس زمینه شما می توانند انیمیشن های تعاملی باشند.

تکنیک کروماکی چه نوع پروسه ای است؟

اساس کار تکنیک کلید کروما یا کروماکی چگونه است؟
به طور کلی اساس تکنیک کلید کروما، روشی به نام کنتراست رنگ می باشد. از طرفی مرحله کلیدی در این تکنیک، انتخاب کردن یک سطح مناسب، خاص و همچنین یک سطح یکنواخت با رنگی جامد می باشد. در اکثر مواقع در تکنیک کروماکی، از پس‌ زمینه سبز روشن تا آبی رنگ استفاده می کنند، البته رنگ سبز متداول تر است.
برای انجام این کار از نرم‌ افزار های جلوه‌ های بصری استفاده می شود. این نرم افزار می تواند رنگ کلید را به خوبی تشخیص بدهد و پس از آن تمام قسمت‌ ها و بخش های تصویر را پاک کنند و پس از آن پس زمینه دیگری را جایگزین پس زمینه اصلی می کنند. این تصاویر می توانند جداگانه گرفته شوند‌.

اساس کار تکنیک کلید کروما یا کروماکی بر چه مبنایی است؟

 

در تکنیک کروماکی بهتر است از پرده آبی استفاده شود یا پرده سبز رنگ؟
اگر می خواهید از این تکنیک استفاده کنید، باید رنگ کلید یا صفحه خودتان را به گونه ای انتخاب کنید که با رنگ های عکس شما متناسب باشند. به پس زمینه عکس های خودتان دقت کنید، اگر در صفحه شما رنگ آبی وجود دارد، بهتر است که از پرده های سبز رنگ استفاده کنید. به عنوان مثال گیاهان سبز رنگ تا حدودی در پرده های سبز ناپدید خواهند شد، درست مثل زمانی که شما شلوار لی آبی پوشیده اید و در جلوی پرده آبی رنگی قرار می گیرید. به طور کلی رنگ سبز دو برابر رنگ آبی بازتابنده می شود.

سبز یا آبی؟ مسئله این است‌‌.

مقاله مرتبط:

نحوه ساخت یک فیلم تبلیغاتی برای شرکت خود در 7 مرحله

7 مرحله اصلی در تکنیک کروماکی

اگر می خواهید برای اجرای جلوه های ویژه در فیلم های خود از این تکنیک استفاده کنید، حتما مراحل زیر را انجام بدهید.
مرحله اول: انتخاب رنگ مناسب
درست است که گفتیم رنگ سبز یکی از رایج ترین رنگ پرده در تکنیک کروماکی است، اما ممکن است در برخی از فیلم نامه ها انتخاب رنگ آبی بهترین گزینه باشد. از طرفی در بعضی از مواقع در زمان فیلم برداری به یک محیط کم نور برمی خورید یا شاید در محلی فیلم برداری می کنید که خود محل پس زمینه رنگ سبزی داشته باشد. در این جور مواقع هم انتخاب پرده کروماکی آبی رنگ انتخاب مناسبی می باشد.
مرحله دوم: تنظیم کردن صفحه نمایش خود
در این مرحله باید پرده آبی رنگ یا سبز رنگ خودتان را بر روی یک قاب یا دیوار مناسب آویزان کنید. این پرده باید کل پس زمینه تصاویر شما را پوشش بدهد. سعی کنید تا حد الامکان پرده را صاف کنید تا هیچ گونه چین و چروک یا پارگی در پرده دیده نشود. اگر پرده کروماکی شما به گونه ای است که می توان آن را جمع کرد، می توانید از یک اتو برای صاف کردن چروکی های پرده استفاده کنید. اما اگر دوست ندارید که پرده شما هیچ گونه چین و چروکی داشته باشد می توانید از پرده های مات استفاده کنید.
مرحله سوم: توجه به سطوح روشنایی اتاق
نورپردازی، یکی از مهم ترین بخش های تکنیک کروماکی است؛ چرا که یک نورپردازی بد، می تواند صحنه مورد نظر شما را خراب کند. پس حتما سعی کنید نورپردازی اتاق فیلم برداری را به گونه ای انجام بدهید که نور در پشت پرده و پس آن ثابت باشد. حتی نباید نور پشت زمینه و پس زمینه متفاوت باشند.

  • مرحله چهارم: قرار دادن دوربین در فاصله مناسب
    این مرحله بسیار مهم است؛ چرا که فاصله دوربین باید با عمق میدان در تصاویر و فیلم های پیش زمینه و یا پس زمینه مطابقت کامل داشته باشد. در غیر این صورت، تصویر شما ترکیبی و عجیب در می آید.
    مرحله پنجم: سعی کنید از نرم افزار های مناسب جلوه های بصری صفحه سبز استفاده کنید.
    مرحله ششم: کرومای تصویر خود را کلیدبزنید.
    مرحله هفتم: تصاویر و فیلم های جدید را جایگزین کنید.

مراحل اصلی که باید در تکنیک کروماکی انجام بدهید.

سخن پایانی

تکنیک کروماکی، یکی از روش های پر طرفدار در تهیه فیلم می باشد که یکی از اجزای مهم این تکنیک، پرده های کروماکی و نور پردازی آن می باشد. اگر قصد دارید از این تکنیک استفاده کنید سعی کنید به مراحلی که گفتیم توجه کنید.

کارشناسان مجموعه ما ۲۴ ساعته در حال پاسخ گویی به شما هستند.

تکنیک کروماکی، مهم ترین بخش فیلم برداری

امیدواریم از محتوای مقاله تکنیک کروماکی چیست؟ بهره کافی را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =