12 ترفند برای عکاسی از برف

عکاسی از برف

12 ترفند برای عکاسی از برف

عکاسی از برف چه اصولی دارد؟

اگر شما بخواهید از برف خیره کننده عکس برداری کنید، اینجا بهترین مکان برای آموزش شماست.

من کار برخی از عکاسانی که از برف عکس برداری می کنند را می پذیرم و از سالها پیش در حال عکاسی از برف هستم. در این مقاله می خوام تا بهترین ترفندهای عکاسی از برف را با شما در میان بگذارم. این ترفندها شامل موارد زیر هستند:

  • بهترین زمان برای گرفتن عکس از برف
  • چگونگی نگهداری از تجهیزات دوربین در سرما
  • چگونگی عکاسی از برف در حال بارش برای خلق اثری زیبا و ماندگار
  • ایده هایی برای گرفتن برف جادویی
  • و موراد دیگر اینجنینی

در نتیجه اگر شما آمادگی برای یادگیری عکاسی از برف را دارید، به توضیحات و ترفندهای زیر توجه بفرمایید:

1-   فوکوس روی کنتراست را فراموش نکنید

قابلیت فوکوس خودکار دوربین بوسیله شناسایی کنتراست کار می کند. در نتیجه هنگامی که همه چیز سفید است، فوکوس خودکار کار سختی را برای تنظیم فوکوس خواهد داشت و می تواند منجر به نا امیدی زیادی شود و حتی فرصت های از دست رفته را به همراه داشته باشد (تصور کنید منتظر بمانید در حالی که لنز شما در حالت جلو و عقب، جلو و عقب عکاسی می کند). خوشبختانه راه ساده ای برای این کار وجود دارد:

  • دوربین خود را روی حالت فوکوس خودکار تک نقطه ای قرار دهید (single-point AF mode). سپس موقعیت نقطه فوکوس اصلی را با توجه به منطقه دارای بیشترین میزان کنتراست برف در صحنه تنظیم کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است بخواهید روی یک شاخه از درخت، برخی از پوشش های گیاهی روی برف، و یا سقف یک خانه برفی عکس برداری کنید.
  • سپس، دکمه شاتر را تا نصفه فشار دهید. اگر شما بخش کنتراست داری را از منظره پیدا کردید، روی آن فوکوس کنید تا ققل شود، اما اگر کماکان کار نکرد، می بایست سوژه ای را با کنتراست بالاتر شناسایی کنید.
  • در نهایت، دکمه شاتر خود را در حین ترکیب مجدد عکس نگه دارید. و هنگامی که بهترین ترکیب را ایجاد کردید، دکمه را رها کنید تا بهترین عکس را از برف برایتان بگیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما قصد دارید تا عکسی را در منظره ای با کنتراست کم بگیرید، مانند یک خانه سفید در پس زمینه برفی، ممکن اس بخواهید فوکوس خودکاررا روشن کنید. لنز خود را به حالت غیر خودکار و دستی تغییر دهید، سپس با دقت حلقه فوکوس لنز خود را تا زمانی که به نهایت وضوح نرسیده اید بچرخانید. (برای گرفتن نتایج بهتر، از حالت نمای زنده دوربینتان برای دیدن پیش نمایش عکس روی LCD عقب دوربین و زوم برای چک فوکوس در بزرگنمایی زیاد استفاده کنید.)

مقاله مرتبط:

راهنمای جامع فوکوس

9 ترفند برای گرفتن عکس های ماکرو از طبیعت بی جان و زیبا 

 

عکاسی در برف

 

 

2-     دوربین تان را برای عکاسی از برف تنظیم کنید

در حالی که تنظیمات مخصوص عکاسی از برف به نور، شرایط، و نیات هنری بستگی دارد، توصیه های کوتاهی را در این زمینه به شما می کنیم.

نخست، دوربینتان را برای گرفتن عکس خام (RAW) تنظیم کنید. هنگامی که از حالت عکس RAW استفاده می کنید، اطلاعات بیشتری را در هنگام ویرایش عکس خواهید داشت. شما می توانید سایه ها و هایلایت های بریده شده (این دومی به لطف درخشندگی خورشید روی برف، در عکاسی از برف بسیار رایج است). اگر می خواهید درباره فرمت RAW بیشتر بدانید، مقاله تفاوت فرمت raw با jpeg را مطالعه نمایید تا بدانید از کدام یک باید استفاده کنید.

همچنین به شما توصیه می کنیم تا حالت اندازه گیری ارزیابی را در دوربینتان فعال کنید، که به اسم اندازه گیری ماتریسی نیز معروف است. این مساله کل صحنه را برای دستیابی به بهترین نوردهی در اغلب موقعیت ها تجزیه و تحلیل می کند (در واقع، این همان چیزی است که من برای تمامی عکس های این مقاله در نظر گرفته ام!). اگر شما در حال تلاش برای گرفتن نوردهی خوب هستید، شما همیشه می توانید جابجایی به اندازه گیری نقطه ای یا اندازه گیری جزئی داشته باشید. اما اندازه گیری ارزیابی برای شروع خوب است.

سوم اینکه، شما نیاز خواهید داشت تا در یک یا دو مرحله جبران نوردهی مثبت را امتحان و اندازه گیری کنید. با توجه به ظرافت های اندازه گیری آن، دوربین شما سعی خواهد کرد تا برف را به شکل طوسی به شما نشان دهد. جبران نوردهی با ارزیابی تعارض ایجاد می کند تا همه چیز روشن بماند.

  • نکته: اگر شما در حال عکس برداری در حالت دستی هستید، می توانید به سادگی سرعت شاتر را با یک یا دو توقف برای حصول نتیجه بهتر کاهش دهید.

{loadmoduleid 195}

3-     عکس برداری در حالت اولویت دیافراگم یا حالت دستی

حالت اولویت دیافراگم به شما اجازه می دهد تا دیافراگم و ISO را در حین استفاده از دوربین بصورت خودکار تنظیم کنید و سرعت شاتر را برای دستیابی به نوردهی بیشتر تغییر دهید. این کار برای شرایطی که نور مدام در حال تغییر است و یا هنگامی که از یک سوژه به سوژه دیگر در حال حرکت هستیم مفید است (مثلا، اگر شما در حال عکاسی از پرندگان هستید). همچنین در هوای سرد نجات دهنده است، زیرا معمولاً برای تنظیم دیافراگم فقط باید یک صفحه را بچرخانید (و انگشتان سرد و یخ زده برای انجام چنین کاری مناسب نیستند). به علاوه، با تغییر دیافراگم، شما می توانید عمق میدان را برای ایجاد زوایای مختلف هنری افزایش یا کاهش دهید. همچنین، شما می توانید در حالت دستی عکاسی کنید. شما نیاز به تغییر تمامی تنظیمات خواهید داشت، نه فقط تنظیم دیافراگم و ISO، در نتیجه حالت دستی برای شرایط حرکت سریع ایده آل نیست. اما اگر شما می خواهید روی تنظیمات دوربینتان تسلط داشته باشید، و نمی خواهید این کار را با انگشتان یخ زده انجام دهید، حالت دستی بهترین انتخاب برای شماست.

4-     از برف تا زمانی که هنوز تازه است عکس برداری کنید

در ادامه چند ایده برای عکاسی از برف را خدممتان ارائه کرده ایم:

اگر شما می خواهید عکس های جادویی بگیرید، سریعاً پس از بارش برف به سراغ آن بروید. دنیا درخشان و بکر خواهد شد. شما نمی بایست هیچ رد پا، برف زرد، گل یا خاک از خود بجا بگذارید. در عوض، می‌توانید روی ایجاد عکس‌های خیره‌کننده از سرزمین عجایب زمستانی خود تمرکز کنید. این گفته، اگر شما می خواهید برفی بدون ردپا و کثیفی روی آن داشته باشید، می بایست در گرفتن عکس از برف و دیگر موارد مشابه ازتکنیک گفته شده پیروی کنید. در غیر این صورت، ممکن است در حین عکاسی به طور تصادفی برف را لگد کنید، که توانایی شما برای گرفتن عکس های بکر آینده از آن را از بین می برد.

به این نکته توجه داشته باشید که برف بکر خیلی روی زمین نمی ماند. عکاسی از برف بکر و تازه ممکن است همچنین به معنای حرکت زودهنگام برای عکاسی باشد (قبل از اینکه بچه ها از خواب بیدار شوند!)، و یا چک کردن آب و هوا و بیرون رفتن به محض شروع بارش برف. البته، اگر برنامه ریزی شما خیلی منعطف نیست، مشکلی وجود ندارد. تنها کافی است دوربینتان را بردارید و به مکانی ببرید که مردم مزاحمتان نمی شوند، مانند جنگل و یا یک تکه زمین شخصی.

 

 

عکاسی از برف

 

 

5-     باتری های دوربین را گرم نگه دارید

شما نمی توانید از برف بدون داشتن باتری های نو عکس برداری کنید، و متاسفانه، در هوای سرد، باتری های شا دوام زیادی نمی آورند. در نتیجه حداقل دو باتری نو را همیشه در داخل جعبه آن به همراه داشته باشید. (بسته به عمر باتری دوربین، حتی پیشنهاد می شود 3 یا 4 باتری زاپاس را پیش خود داشته باشید. می توانید انواع ارزان آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.) هنگامی که باتری دوربین در حالت LOW و پایین قرار دارد، آن را با باتری جدید تعویض کنید. سپس باتری خالی را در درون پاکت قرار دهید، شما حتی ممکن است قادر باشید تا آن را گرم کرده و دوباره از آن استفاده کنید.

6-    دوربین تان را همیشه در کیف قرار دهید

هنگامی که می خواهید یک دوربین سرد را در یک محیط گرم استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟ تراکم روی لنز و احتمالاً حتی در قسمت داخلی دوربین نیز ایجاد می شود، که همانطور که حدس می زنید خوب نیست. خوشبختانه، این مشکل به راحتی قابل حل است. هنگامی که درگیر سرما هستید، یک کیف زیپی بزرگ همراه داشته باشید. من معمولاً یکی از این کیف ها را در کیف و یا پاکت ژاکت به همراه دارم. سپس، هنگامی که آماده داخل شد هستید، تنها زیپ کیف را باز کنید، دوربینتان را در کیف بگذارید و مطمئن شوید که به خوبی آن را مهر و موم کرده اید. هنگامی که در منزل هستید، دوربینتان را به آرامی در جای گرم قرار دهید. هنگامی که دوربین در دمای اتاق قرار دارد، می توانید آن را از کیف بیرون بیاورید و از آن به صورت عادی استفاده کنید. ( و اگر تصمیم دارید پس از مقداری استراحت در خانه، برای عکاسی به بیرون از منزل بروید می توانید با اطمینان خاطر کیف خود را بردارید و دوباره در سرما به عکاسی بپردازید.) به این نکته توجه داشته باشید که شما به یک کیف برای حمل دوربین قبل از انتقال به هر مکان گرمی شامل مغازه، آسانسور گرم و ماشین گرم نیاز خواهید داشت.

7-    منتظر هوای خوب برای عکاسی نباشید

مناظر برفی در هوای ابری و آفتابی زیبا به نظر می رسند، در نتیجه خودتان را محدود به عکس برداری در نور خاصی نکنید. به سادگی می توانید کار در شرایط نوری مختلف را فرا بگیرید و آن را به کار ببندید. هنگامی که آسمان ابری است، عناصری مانند درخت ها، چمن و یا یخ را پیدا کنید که روی برف انعکاس دارند و روی زیبایی عکس شما تاثیرگذارند. هنگامی که هوا آفتابی است، به دنبال سایه های ایجاد شده توسط آفتاب درخشان بگردید (و اگر شما در صبح زود و یا عصر عکاسی می کنید، هر کاری می توانید برای گرفتن عکس در نور گرم روی برف سرد انجام دهید). همچنین، اگر برف در حال باریدن باشد، مطمئن شوید که می توانید از دوربینتان محافظت کنید، بخصوص وقتی که برف نم دار و سنگین است. به این نکته توجه داشته باشید که نیاز است بارانی و یا چتر با خود به همراه داشته باشید. در حالی که من شخصاً دوربینم را در هوای خیلی سرد از کیف بیرون نمی آورم، برخی از افراد این کار را انجام می دهند و عکس های حاصله می تواند خیره کننده باشد.

همچنین بخوانید:

نحوه جلوگیری و کاهش نویز در عکس های خود (راهنمای 2021)

 

 

عکاسی از برف

 

8-     سریع عمل کنید

برف سریع عمل می کند. و می تواند در یک لحظه متوف شود. و هنگامی که خورشید بیرون می آید، برف ذوب می شود، در نتیجه آن درختان زیبا در کمترین زمان ممکن از حالت خیره کننده به ضعیف تبدیل می شوند. به دقت تغییرات آب و هوا را دنبال کنید. به دفعات به پنجره نگاه بیاندازید. خود را آماده عکاسی نگه داریدT و اگر شما با ایده گرفتن عکس از برف موافقید، یا اگر از پنجره به بیرون نگاه می اندازید و فرصت های خوبی را برای گرفتن عکس های زیبا از برف مشاهده می کنید، درنگ نکنید. تا جایی که می توانید از برف عکس بگیرید.

9-     صبور باشید

این ترفند نکته ای در راستای نکته پیشین است، چرا که در حالی که همیشه آماده بودن برای عکاسی دارای اهمیت می باشد، همیشه صبور بودن هم مهم است، مخصوصاً وقتی که شما با تغییرات آب و هوایی سریع سرو کار دارید. همانطور که می بینید، بسته به نور، برف می تواند درخشان، اثیری، سه بعدی، مسطح و به خیلی شکل های دیگر به نظر برسد. برخی اوقات، پیدا کردن منظره درست یعنی صبر برای تغییر نور به حالت دلخواه. در نتیجه اگر برف آنطور که مدنظر دارید به نظر نمی آید، نور را چک کنید. آیا خورشید پشت ابر می ماند؟ آیا خورشید در حالت غروب و یا طلوع قرار دارد؟ سپس برای رسیدن وضعیت مورد نظرتان صبر کنید.

10- با چشم انداز بازی کنید

همانند تمامی شکل های عکاسی، ترکیب یک جزء ضروری از عکس برداری از برف است، در نتیجه شما می بایست خیلی به عناصری که در قاب عکستان جای می گیرند توجه داشته باشید و همچنین به چشم اندازتان دقت ویژه ای را مبذول نمایید. همچنین ممکن است یک عرشه یا تپه ای پیدا کنید که بتوانید از آن برای عکس برداری به سمت پایین استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید نشان دهید که چگونه برف زمین را می پوشاند، اشیا را سنگین می کند و به همه چیز می چسبد و برای هر عکسی که می گیرید، به دنبال فرصت هایی برای ایجاد عکس های بهتر از آن باشید. قسمت بهتر سوژه را پیدا کنید، زوایای مختلف را مدنظر قرار دهید، به اندازه کافی به آن نزدیک شوید، و یا از آن دور شوید، حتی اگر نیاز است لنز را تغییر دهید. پس از تمامی این موارد، چه کسی می داند که چه عکس های زیبایی در انتظارتان است؟ اگر تنها شما بتوانید آنها را شکار کنید.

11- از یک شاتر سریع برای عکاسی از برف در حال باریدن استفاده کنید

اگر برف در حال باریدن است و شما می خواهید تکه ها را در حالی که به سمت زمین حرکت می کنند ثبت کنید، نیاز به یک شاتر سریع دارید. آزمون و خطا کنید. بهترین تنظیم برای عکاسی بسته به سرعت بارش برف دارد، اما به شما توصیه می کنیم تا از حدود s100/1 یا بیشتر از آن شروع کنید، و سپس به دقت عکس های گرفته شده را روی LCD برای دیدن نتایج مشاهده کنید. البته، برف معمولاً وقتی دنیا تاریک و دلگیر است می بارد، در نتیجه شما ممکن است برای رسیدن به سرعت شاتر s100/1 دچار سختی شوید، بخصوص اگر برف سنگین باشد و یا زمان عکاسی تایم عصر باشد. به این نکته توجه داشته باشید که می بایست ISO را تقویت کنید و یا دیافراگم را بازتر کنید تا بتوانید به سرعت شاتر مطلوبتان برسید. در عوض، شما می توانید برف تار را در سرعت شاتر 1/30s در آغوش بگیرید و یا تکه های برف به رگه های سفید طولانی تبدیل می شوند که با وقتی از آنها عکس برداری کنید، ظاهر هنری فوق العاده ای به شما می دهد.

 

 

عکاسی از برف

 

 

12- عکاسی بوکه را فراموش نکنید

یک روز زمستانی آفتابی زمان مناسبی برای ایجاد بوکه با توجه به تمامی برف و یخ های درخشان می باشد. همانطور که مشاهده می کنید، خراش های نور، (مانند نور درخشان روی برف) در هنگامی که خارج از فوکوس رندر می شود، می تواند بوکه خارق العاده ای را ایجاد کند. مانند تصویر زیر:

نخست اینکه، به دنبال سوژهای بگردید که بخش درخشان و یا آفتابی در پس زمینه اش دارد. این عناصر پس زمینه ای می تواند می تواند نوری باشد که از ذوب شدن برف منعکس می شود، نوری که از شاخه های درخت منعکس می شود و یا نوری که از یخ ساطع می گردد. دوربینتان را روی دیافراگم باز تنظیم کنید (به عنوان مثال، f/2.8   یا  f/4)، و مطمئن شوید که فاصله مناسبی بین سوژه و پس زمینه درخشان وجود دارد. با وجود دیافراگم باز، سوژه شما در حالت فوکوس خواهد بود، اما نه برای تمامی عناصر درخشان پس زمینه. و هنگامی که دکمه شاتر را می فشارید، شما یک پس زمینه بوکه دوست داشتنی خواهید داشت.

همچنان بخوانید: عکاسی از طبیعت

ترجمه شده ازاین منبع

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − سه =