طراحی جعبه رستوران و فست فود

رنگ

طراحی جعبه مواد غذایی به 5 روش

طراحی جعبه رستوران و فست فود با چه اصولی انجام می شود؟

چه آب و چه دلستر، مواد غذایی به عنوان یک کالای مصرفی سریع (FMCG) طبقه بندی می شود، چرا که پس از خرید به سرعت مصرف می شود و مدتی بعد دوباره ذخیره می شود. پس غذا در رده FMCG است که در آن مصرف کنندگان به یک برند وفادار هستند زیرا آن را به طور منظم خریداری می کنند.

بنابراین، شما به عنوان کارآفرین مواد غذایی، چگونه مشتری خود را تحت تأثیر قرار می دهید و آنها را وادار می کنید تا محصول شما را به جای خرید کالای مورد علاقه خود، بارها و بارها بخرند؟ با استفاده از طراحی جعبه مواد غذایی شما.

در یک فروشگاه یا سوپرمارکت، این جعبه غذای شماست که اولین قدم را در تغییر روند تصمیم گیری مصرف کننده برمی دارد، اما ایجاد یک طراحی جعبه غذا چشم نواز بیشتر از استفاده از رنگ های جلب توجه است، به خصوص زمانی که خارج از خانه خود محصول می فروشید.

طراحی جعبه رستوران و فست فود موضوعی است که باید با برند  شما همگام شود و در عین حال منحصر به فرد بودن غذای شما را نیز نشان دهد.

شروع طراحی جعبه رستوران و فست فود

شما نوع شیر، ماکارونی، و بستنی مورد علاقه خود را دارید، و وقتی آن را میل می کنید، تعداد زیادی برند مورد علاقه خود را دارید، بدون اینکه پرسید چرا این ها را انتخاب کرده ام. اما برای امتحان یک نوع جدید شیر، پاستا یا بستنی چه چیزی لازم است؟ طعم ها. بسته بندی مواد غذایی باید نشان دهد که چرا محصول با کالای مورد علاقه فعلی که در دست مصرف کننده است متفاوت است.

هنگام طراحی بسته بندی مواد غذایی، سؤالات اساسی وجود دارد که باید از خود بپرسید، چه شما طراح آن باشید یا نباشید.

 • مصرف کنندگان چگونه غذای را مصرف می کنند؟
 • مصرف کنندگان چگونه از بسته بندی آن استفاده خواهند کرد؟
 • آنها ابتدا از کجا با این بسته بندی تماس خواهند داشت؟
 • آیا نمونه غذا باید روی بسته بندی باشد؟
 • مصرف کننده با برداشتن بسته بندی یاد چه چیزی می افتد؟
 • بسته بندی شما از نظر فیزیکی چه احساسی را منتقل خواهد کرد؟

این سوالات خیلی به شما کمک نمی کنند که چگونه باید بسته بندی خود را طراحی کنید، اما بهترین راه برای شروع  فکر کردن به کاری است که بسته بندی مواد غذایی شما باید انجام دهد.

ادامه مطلب

طراحی جعبه یک نوع فعالیت بازاریابی است

طراحی جعبه رستوران

طراحی بسته بندی شما همیشه یکی از این دو کار را انجام می دهد:

 • گفتن این موضوع به مصرف کننده که «به همین دلیل است که شما باید این محصول را بخرید
 • گفتن این مطلب به مشتری که خرید این محصول تصمیم درستی بوده است.

طراحی بسته بندی یک رسانه بازاریابی است که مدت هاست فراموش شده است.

چه جعبه مواد غذایی باشد یا یک جعبه تحویل قطعه کامپیوتری، طراحی بسته‌بندی ارزش‌ برند شما را به مصرف‌کنندگان منتقل می کند. این موضوع را هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ ها و تصاویری که استفاده می کنید و مواد و شکل طراحی بسته بندی مواد غذایی خود را در نظر داشته باشید.

مقاله مرتبط:

15 نکته طراحی و چاپ جعبه بسته بندی برای اولین تجربه شما

طراحی جعبه رستوران و فست فود

وقتی نوبت به نشستن و طراحی بسته بندی مواد غذایی می رسد، چیزهای زیادی برای یادآوری وجود دارد. در اینجا مواردی بیان می شود که هنگام طراحی بسته بندی که به طور خاص با مواد غذایی در تماس است باید در نظر بگیرید.

امنیت مواد غذایی

طراحی جعبه رستوران و فست فود

دور نگه داشتن از محیط بیرونی و استریل نگه داشتن غذای تا حد امکان، نکته اصلی طراحی جعبه مواد غذایی است.

استانداردهای ایمنی مواد غذایی برای محصولات فروخته شده در فروشگاه سختگیرانه است. حتماً به قوانین محل فروش محصول خود پایبند باشید.

جنس جعبه مواد غذایی

مقوا چه راه راه باشد و چه مقوایی، مقوا راه حل استانداردی برای بسته بندی کالاهای خشک است. نگهداری مایعات و چاشنی ها در ظروف شیشه ای، بطری های پلاستیکی یا موارد مشابه بی خطر هستند.

جنس جعبه مواد غذایی

این بدان معناست که برچسب محصولی که روی بسته بندی می چسبانید، بوم خالی طرح شما است.

جزئیات چاپ

جنس جعبه شما نحوه چاپ بسته بندی شما را محدود می کند، یعنی اگر تصمیم به چاپ جعبه دارید. لیبل ها گزینه مناسب برای شیشه های مربا هستند و تقریباً به هر شکلی قابل چاپ هستند. لیبل های دلستر می‌توانند دارای روکش‌های اضافی مانند نوشته های برجسته یا ساده باشند.

طراحی جعبه رستوران

بسته های نان را می توان مانند هر نوع جعبه بسته بندی استاندارد بر پایه خمیر، چاپ کرد و در بیشتر موارد تماس با مواد غذایی بی خطر است.

کیسه های کاغذی را نیز می توان سفارشی کرد، اما معمولاً به یک نوع رنگ چاپ محدود می شوند.

پایداری و مقاومت

پایداری بسته بندی شما نقشی حیاتی در تأثیرگذاری بر انتخاب مشتری شما دارد. 74 درصد از آمریکایی ها می گویند که مایلند برای جعبه بسته بندی ماندگار هزینه بیشتری بپردازند. بنابراین، جعبه مواد غذایی شما باید بخشی از چرخه پایدار باشد. البته این بدان معنا نیست که باید از مواد خاصی ساخته شود.

بدون هیچ گونه تردیدی، محصولاتی را انتخاب کنید که از پلاستیک های یکبار مصرف بر پایه مواد معدنی ساخته نشده اند. مواد بر پایه فیبر، مانند خمیر کاغذ، معمولاً یک گزینه مطمئن هستند.

بسته بندی زیست تخریب پذیر گزینه بهتری است که تضمین می کند پس از تجزیه جعبه هیچ اثری از آن باقی نمی ماند.

امنیت

دلیلی وجود دارد که تخم‌مرغ‌ها به جای کارتن شیر در کارتن‌هایی که مخصوص آن‌ها طراحی شده است، به دست مصرف کننده می رسند.

دست نخورده نگه داشتن غذای در زمانی که از فروشگاه به خانه می رود هدف دیگری در بسته بندی شماست و موادی که برای ساخت جعبه بسته بندی انتخاب می کنید مهم است. برنج، آجیل و غلات به محافظت زیادی نیاز ندارند، اما تخم مرغ، چیپس و کیک نیاز به محافظت بیشتر دارند.

شکل جعبه و نگهداری آن

جعبه بسته بندی قهوه شکلی بسیار متفاوت از بطری شیشه ای روغن دارد. این تعیین می کند که چگونه محصول شما می تواند در یخچال یا انباری نگهداری شود و بنابراین تأثیر زیادی بر راحتی محصول شما دارد. اگر محصولات غذایی شما به سرعت در حال افزایش هستند، راحتی استفاده از اهمیت بالایی برخوردار است. بسته بندی محصول شما باید در یک یخچال استاندارد یا قفسه انباری قرار گیرد.

مطالعه بیشتر:

رنگ در چاپ جعبه ها و کاتالوگ ها

تصاویر ایمنی مواد غذایی

اکنون به طراحی بصری جعبه بسته بندی می پردازیم.

بسته به قوانین و مقررات محلی شما، ممکن است لازم باشد با استفاده از لوگوی زیر مشخص کنید که بسته بندی شما برای تماس با مواد غذایی مناسب است یا خیر.

تصاویر ایمنی مواد غذایی

تصاویر ایمنی مواد غذایی

به طور مشابه، اگر غذای شما با هر دستورالعمل پزشکی یا فرهنگی مطابقت دارد، ضروری است که آن را در طرح بسته بندی خود درج کنید. در نظر بگیرید که آیا محصول شما این است یا خیر:

 • حلال
 • کوشر
 • وگان یا ویژه گیاهخواران
 • ارگانیک
 • مناسب افراد دیابتی
 • دارای نمک یا بدون نمک، دارای لاکتوز یا بدون لاکتوز، دارای چربی یا بدون چربی

اینها چیزهایی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند، اما می توانند به مصرف کننده ای که قصد خرید محصول رقیب شما را دارد، کمک کند. باز هم، معمولاً می توان با یک لوگوی استاندارد ارتباط برقرار کرد.

اطلاعات تغذیه ای و محتویات کالا

قوانین و مقررات برخی بازارها معمولاً تصریح می کنند که برای فروش یک محصول غذایی، فهرستی از مواد تشکیل دهنده و یا اطلاعات تغذیه ای باید وجود داشته باشد. در اکثر انواع بسته بندی مواد غذایی، این اطلاعات تغذیه ای در پشت جعبه بسته بندی یا خارج از دید قرار می گیرد. با این حال، اگر محصول بسته بندی شما چیزی بیش از یک برچسب نیست، شما به پشت جعبه برای قرار دادن اطلاعات دسترسی نخواهید داشت.

طراحی گرافیکی و بصری

حالا بالاخره به فرآیند خلاقانه واقعی طراحی گرافیکی و بصری جعبه بسته بندی رسیدیم. اینجاست که برندسازی، ارزش های پیشنهادی و نقاط فروش منحصر به فرد می تواند به شما کمک کند. آیا برند شما دارای مینیمالیسم است؟ آیا پالت پاستلی یا آبرنگی دارد؟ آیا شما برندی هستید که از فونت های بزرگ و واضح در لوگو و متن جعبه بسته بندی استفاده می کنید؟

طراحی گرافیکی و بصری

به یاد داشته باشید که از عناصر ذکر شده در بالا برای برآوردن هر گونه الزامات قانونی و متمایز کردن برند خود از رقبا استفاده کنید.

رنگ

طراحی جعبه رستوران

الگو

الگو

مینیمالیسم

طراحی جعبه رستوران

روستیک

روستیک

گل دار

طراحی جعبه رستوران

نمونه های طراحی بسته بندی مواد غذایی

شما تا به اینجا همه چیزهایی که در مورد طراحی بسته بندی مواد غذایی باید بدانید را خواندید. اکنون وقت آن است که به نمونه‌هایی از شرکت‌هایی که برای الهام گرفتن از بسته‌بندی مواد غذایی پیش از شما انجام داده اند نگاه کنید.

Vassae

این برند روغن زیتون یونانی با کیفیت، ظرافت و مجلل است که از منبع زیتون های مورد استفاده در تولید آن سرچشمه می گیرد.

طراحی جعبه رستوران

این موارد ارزش‌هایی بودند که برند از طراح بسته‌بندی مایک کارولوس درخواست کرد تا در طی تغییر نام تجاری و راه‌اندازی مجدد محصول تکرار کند.

طراحی جعبه رستوران

طراحی کلی مبتنی بر استفاده از رنگ برای ارائه آن احساس لوکس بودن و با کیفیت بودن است. بافت ها نیز مکمل استفاده از رنگ هستند، با چاپ سیاه و سفید UV روی بطری که خوشه های طلایی درخت زیتون را مشخص می کند. طراحی بطری ها با علامت گذاری لوگو در چوب پنبه تکمیل شده است.

Vassae2

طراحی جعبه نقوش را بازتاب می دهد. جعبه بطری باید روی قفسه ها بنشیند و توجه را جلب کند، از نقش برجسته و شفاف استفاده می کند تا مصرف کننده را تشویق کند تا جعبه را لمس و احساس کند.

Movida

ماده اصلی محصولات مویدا مورینگا است، یک «غذای فوق العاده» با طیف گسترده ای از مزایای سلامتی. این موضوعی است که بر طراحی بسته بندی تمام محصولات این برند رایج است، که همه آنها بر اساس مزایای سلامتی مورینگا هستند.

طراحی جعبه رستوران

محصولات اصلی این برند سوپ ها و میکس های اسموتی بر اساس مواد اصلی هستند. ما این طرح بسته بندی مواد غذایی را دوست داریم زیرا طراحی آن تفاوت زیادی بین محصولات ندارد، به جز صفحه رنگی در پایین کیسه.

انسان‌ها تفاوت‌های رنگی را سریع‌تر از متن پردازش می‌کنند، بنابراین می‌توانیم به سرعت تفاوت بین این دو محصول را ببینیم. این برند بعداً دامنه محصولات خود را در قالب های پروتئینی گسترش داد. این رنگ ‘swipe’ روی بسته بندی نوار پروتئینی تکرار شد.

Movida1

ما این طرح را به دلیل تطبیق پذیری آن دوست داریم. چه روی یک کیسه ایستاده یا بسته بندی نواری، نام تجاری و پیام رسانی ثابت است و به کاربر کمک می کند تا در محدوده محصول پیمایش کند و سریعتر تصمیم گیری آگاهانه بگیرد.

Breakfast en Bread

همه‌گیری کووید به این معنی بود که بسیاری از غذاخوری‌ها در لندن تعطیل شدند و مردم محلی از خوردن صبحانه ضروری خود جلوگیری کردند. بنیانگذاران Breakfast en Bread این را می‌دانستند و بسته غذایی را راه‌اندازی کردند که همان غذای باکیفیت را درب منزل تحویل می‌داد و فقط در 20 دقیقه آماده می‌شد.

Breakfast en Bread

غذاخوری محلی لوگوی موجود خود را انتخاب کرد و با چند تغییر رنگ، آن را به نقطه کانونی بسته بندی و جعبه پستی خود تبدیل کرد.

Breakfast en Bread1

به‌جای FMCG، غذای Breakfast en Bread و بسته‌بندی آن به‌عنوان یک «جعبه بسته بندی لوکس» با «غذا ی خوب»، کمی متفاوت از غذاهای خریداری‌شده در فروشگاه است. غذا و بسته بندی بخشی از یک تجربه جعبه گشایی هستند، همانطور که فرآیند تهیه غذا توسط خودتان است. جعبه های مارک دار و بسته بندی کوچک به این تجربه می افزایند.

Morozoff

تیم آژانس برند Stan مسئول تولید جعبه بسته بندی برای Morozoff، نسخه ای از الهام گرفته شده از مواد غذایی روسی در هنگام ورود به بازار ایالات متحده بود. خود غذا مجموعه ای از خورش ها و کوفته ها است که می توان آن ها را منجمد کرد و با جوشاندن آن ها را پخت. قابلمه ای که غذا در آن پخته می شود موضوع اصلی این طرح جعبه بسته بندی است و به عنوان طراحی جعبه رستوران

طراحی جعبه رستوران

برند Morozoff می‌داند که غذای آن‌ها نوعی از غذایی است که در وعده‌های غذایی خانواده خورده می‌شود. این نوع غذایی است که دست ساز است و هسته اصلی یک گردهمایی خانوادگی است.

شکل گلدان و استفاده از الگوهای اسلاوی سنتی به ایجاد احساس “خانواده” کمک می کند. استفاده از رنگ‌های مشکی و طلایی رنگی از کلاس و ظرافت به محصول می‌بخشد.

طراحی جعبه رستوران

عملکرد لایه برداری و مهر و موم روی کیسه به این معنی است که عمر مفید محصول افزایش یافته و نیازی به استفاده در یک وعده نیست.

Mushroom Crisps

Pixenite بر روی مفهوم طراحی بسته بندی مواد غذایی برای قارچ Crisps، یک میان وعده سالم جدید که وارد بازار هند شد، کار کرد. بسته بندی کیسه فویل شده استانداردی است که برای اکثر چیپس ها استفاده می شود، اما طراحی بصری و ارتباط آن این محصول را به یاد ماندنی می کند.

مفهوم قارچ خشک به عنوان یک میان وعده عجیب و غریب است. طراحی برند و بنابراین بسته بندی این احساس را به خوبی منعکس می کند.

بنفش تیره و قرمز روشن در جلب توجه مشتریان کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهند، در حالی که فونت و تایپوگرافی کمیک‌ مانند به وضوح ویژگی‌های منحصربه‌فرد محصول را بیان می‌کنند و این کار را به روشی سریع و خلاقانه انجام می‌دهند.

نام شرکت در بالا و وسط قرار دارد، در حالی که پشت بسته بندی حاوی مواد تشکیل دهنده، اطلاعات تغذیه ای و سایر اطلاعات مورد نیاز درج شده است.

نتیجه گیری درباره طراحی جعبه رستوران و فست فود

طراحی جعبه رستوران بی شباهت به هیچ نوع طراحی بسته بندی نیست. با توجه به استانداردهای ایمنی مواد غذایی، احتمالاً اطلاعات بیشتری مورد نیاز است و مواد مورد استفاده بسیار متفاوت خواهند بود.

اما در نهایت، اهداف یکی هستند: جلب توجه، اطلاع رسانی، آموزش و متقاعد کردن مشتری برای خرید. برندهای تثبیت شده و سرمایه گذاری های جدید به طور یکسان باید از بسته بندی خود برای انتقال ارزش های خود استفاده کنند.

هنگامی که محصولات به طور موثر انجام شوند، سریعتر از قفسه ها خارج می شوند و فروش آن شروع به رشد می کند.

این مقاله از منبع خارجی با این لینک الهام گرفته شده است.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =