• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
رنگ در چاپ

رنگ در چاپ جعبه ها و کاتالوگ ها

به دست آوردن رنگهای مطلوب و مورد تایید مشتری و یا مطابق طرح اصلی در کار چاپی، همیشه یکی از چالش های اساسی در صنعت چاپ بوده است. این مساله به خاطر عوامل فراوانی که در آن موثر هستند، از پیچیدگی خاصی برخوردار است. اما دانشی در این زمینه شکل گرفته که به مدیریت رنگ موسوم است ، در ادامه با ما همراه باشید با مقاله رنگ در چاپ.

 

خوب می دانید که یک کار چهار رنگ در چاپ از رنگهای CMYK ساخته می شود به عبارت دیگر از سه رنگ CMY اما چون مشکی ایجاد شده در CMY مشکی جان دار یا پرقدرت یا به عبارت روشن تر پررنگ و گیرا نیست، رنگ مشکی نیز به مجموعه اضافه شده است. نور مرئی بخشی از امواج الکترومغناطیس است که چشم ما قادر به درک و تشخیص آن است و رنگ، طیف هایی از همین نور مرئی هستند. انسان قادر به تشخیص رنگهای مختلفی است که به آن فضای رنگی قابل تشخیص به وسیله چشم انسان یا گاموت رنگ (Gamut) می گویند.

 

 

رنگهای قابل تشخیص به وسیله انسان آن چیزهایی را شامل می شود که در طبیعت می بینید، همچون درخت، ابر، آسمان، سنگ، آب و ... به این نکته دقت کنید که بسیاری از رنگهای موجود در طبیعت که ما می بینیم قابل شبیه سازی توسط انسان نیستند.

 

رنگهای قابل تشخیص به وسیله انسان آن چیزهایی را شامل می شود که در طبیعت می بینید، همچون درخت، ابر، آسمان، سنگ، آب و ... به این نکته دقت کنید که بسیاری از رنگهای موجود در طبیعت که ما می بینیم قابل شبیه سازی توسط انسان نیستند.

 

به عبارت دیگر با هیچ یک از روش های ساخت رنگ نمی توانند به رنگ خاصی از سنگ یا گلی خاصی دست یافت. این روش ها شامل نقاشی، طراحی بر روی کامپیوتر و ... است. بنابراین بخشی از رنگ های موجود در طبیعت را نمی توان بازسازی کرد، حداقل تا حال حاضر این کار میسر نشده است . اما در مورد رنگ های دیگر موجود در طبیعت به این نکته دقت کنید که فضای رنگی نسبتا بزرگی را می توان بر روی صفحه های نمایشگر با سیستم RGB شبیه سازی نمود. این فضای رنگی برای چشم انسان و رنگ های طبیعت بزرگتر از فضای رنگی RGB است. در چاپ به شکل CMYK فضای رنگی قابل شبیه سازی بسیار کوچک می شود. ما هنگام چاپ گستره بزرگی از رنگ های طبیعت را از دست می دهیم. برای بالا بردن فضای رنگی قابل شبیه سازی در چاپ به استفاده از رنگهای Pantone روی می آوریم.

مطالب مرتبط : چاپ چهار رنگ CMYK

 

 

 pantone در هر جای جهان دقیقا مشابه آن است. در طیف رنگهای پنتون طلایی، نقره ای، فسفری و ... وجود دارد. بسیاری از رنگهای پنتون را نیز نمی توان با چهار رنگ CMYK به دست آورد و تنها در برخی موارد رنگی نزدیک به پنتون را می شود با CMYK ایجاد نمود. اکنون به این نکته توجه نمایید. می دانید که رنگ سبز بسته به میزان تیرگی یا روشنی اش را می توان با ترکیبات مختلف دو رنگ سایان C و زرد Y با درصدهای مختلف ساخت. رنگ ایجاد شده را نیز می توانید بر روی مانیتور مشاهده کنید (البته با کمی اختلاف نسبت به رنگ چاپ شده). یعنی کافی است در نرم افزار مورد استفاده خود منوی رنگ را ظاهر کرده و درصد مورد نظر را وارد نمایید. به همین ترتیب رنگ های دیگری را که با ترکیبات مختلف CMYK می شود، ایجاد کرد، می توانید قبل از چاپ بر روی مانیتور ملاحظه کرده و از حال و هوای آن آگاه شوید. اکنون در نظر بگیرید که در یک کار چاپی می خواهیم از رنگهای پنتون استفاده کنید. (معمولا از رنگ های پنتون به شکل تنپلات استفاده میشود) اما آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که از رنگهای پنتون به شکل ترکیبی استفاده کنید؟ در این صورت تشخیص رنگ ترکیب شده از دو رنگ پنتون چگونه است؟ به قسمت قبل برمی گردیم، گفتیم که با تغییر درصدهای CMYK می توانید رنگ ساخته شده را ببینید. اما در مورد پنتون چگونه میشود قبل از چاپ از رنگ ترکیبی ایجاد شده مطلع شد؟ نکته ای که کشف آن می تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد.

راه حل، استفاده از امکان Duetone تا ترکیب چهار رنگ Quidtone در Photoshop است.

 

 

 

برای این منظور به نرم افزار Photoshop می رویم و یک صفحه جدید ایجاد می نماییم، اکنون رنگ صفحه را با استفاده از ابزارfile tool مشکی می کنیم سپس به منوی Image رفته و Duetone را انتخاب می نماییم و به دنبال انتخاب منوی رنگ Pantone برای مثال رنگ Pantone 117C را گزینش می نماییم. اکنون از منوی Duetone نوع Tritone را انتخاب کرده و سپس رنگ Pantone را گزینش می کنیم. در این حالت ترکیب دو رنگ پنتون را بر روی صفحه مانیتور مشاهده خواهید نمود. به همین ترتیب می توانید رنگ سوم را مثلا Pantone 012C انتخاب نمایید. در این حالت می توانید ترکیب سه رنگ پنتون را روی صفحه مانیتور تا حدودی شبیه سازی کنید و قبل از آن که کار خود را به چاپ بسپارید از ترکیب ایجاد شده از دو یا سه یا چهار رنگ پنتون اطلاع پیدا کنید. از دیدگاه چاپی سه گروه کلی "رنگ" بر اساس نوع بازآفرینی و ساخت طبقه بندی می شوند:

1. رنگ های تقلبی یا Fake

2 . رنگ های موضعی یا Spot 

3. رنگ های پردازش شده یا Process

رنگ های تقلبی یا Fake :  شاید این نام برای این دسته از رنگها کمی انتزاعی باشد اما این نوع رنگها به رنگ هایی گفته میشود که از چاپ یک لایه رنگ بر روی سطح چاپ شونده ای مثل کاغذ که خودش دارای رنگ هست به وجود می آید. برای مثال وقتی شما یک لایه رنگ آبی را بر روی کاغذی که خودش رنگ زرد داشته باشد چاپ کنید از ترکیب این دولایه رنگ یک رنگ ساختگی به وجود می آید و رنگی که شما می بینید رنگ این خواهد بود. در اینجا کاغذ مورد استفاده شما می تواند هر رنگی باشد و رنگی هم که چاپ می کنید نیز هر رنگی می تواند باشد منتها توجه داشته باشید لزوما این رنگ با زدن یک لایه مرکب و نه بیشتر به وجود می آید. در مورد رنگ های تقلبی عموما ما با یک طرح ساده از لحاظ رنگ طرف هستیم. در واقع در این مدل طراحی ما واقعا قصد نداریم رنگی را با دقت بالا بسازیم بلکه می خواهیم از امکانات موجود برای رنگی به نظر رسیدن طرح یا در نهایت به کار بردن نوعی خلاقیت استفاده کنیم. البته از لحاظ تاریخی این روش مدت ها به عنوان تنها روش خلق رنگها توسط چاپ کاربرد داشته و محدودیت هایی که تا زمان قابل چاپ نبودن رنگها به صورت سایه روشن یا تنهای رنگ و یا ترکیب آنها به این صورت وجود داشت مانع از این می شد که طراح از ابتدا چنین طراحی های پیچیده ای را تولید کند.رنگ های موضعی یا spot هر رنگی که از ترکیب کردن دو یا چند نوع مرکب دیگر به دست بیاید رنگ موضعی شناخته می شود. در اینجا صحبت از مخلوط کردن چند نوع رنگ می باشد طوری که یک نوع مرکب با رنگ خاص تولید شود.

 

همچنین مطالعه کنید : انتخاب رزولوشن طراحی جهت چاپ افست

 

رنگهای موضعی یا spot به دو روش به دست می آیند:

- با مخلوط کردن چند رنگ به صورت دستی و آزمون و خطار - با استفاده از یک سیستم مشخص ترکیب رنگ. برای مثال روش ترکیب رنگ پنتون که یک نام تجاری است و اشاره به سیستمی دارد که در آن رنگها کدگذاری و بعد به صورت نمونه رنگ در کاتالوگهای مخصوص چاپ می شوند. در واقع شما رنگ هایی را می بینید که مثلا شرکت پنتون می سازد و با دفترچه ای که دارد شما را برای استفاده از آنها چه به صورت یک رنگ خاص یا به صورت ترکیبی از رنگ های خاص تولید شده راهنمایی می کند.

 

 

اما در مورد رنگ های موضعی باید بگوییم که در این حالت طرح ما از لحاظ به کار بردن رنگ می تواند چند رنگ باشد اما باز هم این چند رنگ بودن نشان دهنده پیچیده بودن آن نیست. رنگها در این حالت یا یکدست و flat یعنی بدون سایه روشن هستند یا اگر هم سایه روشنی در آنها ایجاد شده در یک محدوده خاص و معین است. پس مرزبندی ساختار رنگ در این حال مهم است طوری که به ما امکان میدهد رنگ یک محدوده خاصی از طرح را تفکیک کنیم و به صورت یک لوح چاپ مستقل (پلیت و کلیشه...) در بیاوریم و بعد با رنگی که به صورت دستی یا با استفاده از مرکب های از پیش آمده شده به آن رنگ خاص تولید شده چاپ کنیم. اما از لحاظ ساختاری این روش به نوعی نسبت به حالت تقلبی دارای جنبه حرفه ای تری است و در واقع با توجه به قابلیت ایجاد سایه روشن می تواند تا حدودی ما را به ایجاد طرح زیباتر با استفاده از رنگ و جلوهای بصری دیگر ترغیب کند.

  • رنگ های پروسس Process رنگ هایی هستند که آنها را با ترکیب مشخصی از چهار رنگ چاپی یعنی سایان، ماژنتا، زرد و سیاه به عنوان رنگ مکمل به دست می آوریم . گروهی آن را به نام رنگهای پردازشی می شناسند. اصولا نوع طراحی نشان دهنده این است که از چه روشی باید برای بازسازی و طراحی رنگ استفاده کنیم. در واقع نوع رنگ به کار رفته و ارتباط رنگها از لحاظ خصوصیات و نوع ترکیب آنها نشان دهنده روش ساخت آن می باشد و این روش ها بر پایه تنوع ترکیب رنگ در طرح طراحی شده تعریف می شود. اما تکنیک پروسس Process روشی است که در آن محدودیت خاصی از لحاظ ساختار رنگ نداریم. این روش دو مبنای اساسی دارد:
  • الف: تفکیک رنگ
  • ب: ترام

 

در آینده نکات ارزشمند دیگری در مورد رنگ ها در چاپ به شما خواهیم گفت ، شما عزیزان میتوانید  انواع طرح ها را در صفحه سفارش آنلاین جعبه مقوایی مشاهده نمایید.

 

 

 

 


  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه