کنتراست چیست؟

کنتراست

کنتراست چیست؟

کنتراست در واقع یک اصل طراحی مهم است که باید بخشی از هر پروژه باشد. کنتراست به سازماندهی طرح شما و ایجاد یک سلسله مراتب کمک می‌کند، که به سادگی نشان می‌دهد کدام بخش از طراحی شما مهم‌تر است. همچنین به بینندگان سیگنال می‌دهد که روی آن‌ها تمرکز کنند. اما بیشتر از تأکید بر نقطه کانونی طراحی، استفاده خوب از این مقوله به جذابیت بصری می‌افزاید. چیدمانی که در آن همه چیز در اندازه، شکل یا رنگ یکسان باشد، بسیار خسته کننده به نظر می‌رسد، اما کنتراست همه چیز را ترکیب می‌کند.
با این حال مانند بسیاری از مفاهیم طراحی، کنتراست باید به‌طور متعادل اعمال شود. کنتراست بیش از حد می‌تواند به همان اندازه بد باشد که انگار اصلاً وجود ندارد و ممکن است منجر به طراحی گیج کننده از نظر بصری شود. اگر تمام عناصر طراحی شما متضاد باشند، هیچ چیز برجسته نخواهد شد. گفتنی است که موضوع کنتراست در هر شاخه از عکاسی صنعتی و سایرهای مدل عکاسی مهم بوده و به صورت مستقیم موثر بوده، بنابراین مطالعه چندین بار نکات مقالات مختلف معرفی کنتراست و تکنیک های آن خالی از لطف نیست.

معرفی کنتراست

این امر زمانی رخ می‌دهد که دو یا چند عنصر بصری در یک ترکیب متفاوت باشند. در طراحی، ما ازاین گزینه برای ایجاد تأثیر، برجسته کردن اهمیت، ایجاد گرافیک هیجان انگیز و ایجاد علاقه بصری و پویایی استفاده می‌کنیم. کنتراست چیزی بیش از موارد متضاد، مانند سیاه و سفید یا بزرگ و کوچک است.

استفاده از کنتراست در طراحی

پس راز طراحی با کنتراست به گونه ای که پروژه شما را بهبود بخشد چیست؟ متأسفانه، هیچ فرمول جادویی وجود ندارد. این فرایند اغلب به‌طور ناخودآگاه شروع می‌شود و می‌توانید با بکارگیری مهارت‌های طراحی خود، بهترین طرح را ایجاد کنید. اگر فکر می‌کنید که این مهارت، اسرارآمیز به نظر می‌رسد که طراحان آن را تنها برای خود نگه می‌دارند، سخت در اشتباه هستید.

اگر باز هم برایتان سؤال پیش می‌آید که کنتراست چیست؟ باید بگویم، این امر یک ابزار طراحی است که هر کسی می‌تواند از آن برای سازماندهی و اضافه کردن علاقه بصری به پروژه‌های طراحی خود استفاده کند، بنابراین برای یادگیری نحوه انجام آن، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.کنتراست

 

انواع کنتراست در عکاسی

با عکاسی، می‌توانید تنظیمات کنتراست متفاوتی انجام دهید که نه تنها بر حال و هوای عکس، بلکه بر تن‌ها، بافت‌ها، وضوح و رنگ‌ها نیز تأثیر می‌گذارد. شاید کنتراست اولین چیزی نباشد که هنگام عکس گرفتن به آن فکر می کنید، اما شکی نیست که تنظیم تضادها تاثیر زیادی بر تصویر نهایی دارد. در اینجا انواع مختلفی از متضادها وجود دارد که می توانید برای بهبود یا تغییر تصویر خود از آنها استفاده کنید:

  • تضادتونال: کنتراست تونال به تفاوت در روشنایی بین عناصر تصویر اشاره دارد. می توانید از کنتراست تونال در تصاویر رنگی و سیاه و سفید به طور یکسان استفاده کنید. مگر اینکه به طور خاص سعی در ایجاد یک تصویر با کنتراست بالا یا پایین داشته باشید، هدف شما عکسی است که شامل رنگ هایی از سفید روشن تا سیاه تیره و همه چیز بین آن ها برای یک تصویر با کنتراست متوسط ​​باشد.
  • تضاد بالا: عکس‌های با تضد بالا دارای رنگ‌های سفید روشن و سیاه‌های تیره بدون رنگ‌های متوسط ​​هستند. می‌توانید عکس هایی با تضاد بالا به صورت سیاه و سفید یا رنگی ایجاد کنید. عکس‌های با کنتراست بالا برای برجسته کردن سوژه یا عنصر شما در یک عکس، مانند عکاسی سیلوئت یا هنگام عکاسی از رنگ‌های روشن در برابر یک آسمان تاریک، عالی هستند.
  • تضاد کم:
  • عکس های با کنتراست پایین کنتراست تونال بسیار کمی دارند، بنابراین به جای رنگ های سفید و مشکی، رنگ های خاکستری زیادی خواهید دید. در عکس‌های رنگی با تضاد کم، رنگ‌هایی را خواهید دید که از نظر تن به هم نزدیک‌تر هستند، مانند زرد و نارنجی، آبی و سبز، یا قرمز و بنفش. به جای جزئیاتی که عکس‌های پاپ و کم کنتراست، حسی رویایی و بدون سایه یا هایلایت زیاد دارند.
  • تضاد رنگ: تضاد رنگ از انواع دیگر کنتراست (تونال، کنتراست بالا و کم) برای ایجاد تصویری با درجات مختلف رنگ های متضاد استفاده می کند. هر رنگ در چرخه رنگ دارای یک ارزش توناژی است که بر اساس آن رنگ سفید روشن‌ترین و سیاه تیره‌ترین رنگ است. در مقیاس تونال، رنگ زرد کاملاً روشن در نظر گرفته می شود، در حالی که آبی سرمه ای مقدار تیره تری دارد. رنگ‌هایی با مقادیر مختلف تن که در کنار یکدیگر ظاهر می‌شوند تضاد بیشتری ایجاد می‌کنند، در حالی که رنگ‌هایی که از نظر ارزش تنی نزدیک‌تر هستند کنتراست کمتری ایجاد می‌کنند. کنتراست رنگ به ویژه در ژانرهایی مانند عکاسی مادون قرمز ، که بر معکوس کردن رنگ ها برای جلوه دراماتیک متکی است، مهم است

 

تحریک بینایی 

زمینه برای کنتراست یکپارچه است. ممکن است فکر کنیم شیء بصری انتخاب شده در یک ترکیب، چیزی در مورد خودش می‌گوید، اما اغلب عناصر بصری اطراف آن هستند که به آن معنا می‌دهند. کنتراست روابط جالبی بین عناصر بصری ایجاد می‌کند. می‌تواند عناصر را دور کند، آن‌ها را به هم متصل کند یا آن‌ها را تکمیل کند. بدون تضاد، عناصر بصری می‌توانند بی‌معنی باشند. کنتراست حواس بینایی ما را تحریک می‌کند. چشم‌های ما کنتراست را دوست دارند؛ زیرا توجه ما را جلب می‌کند و هضم و درک آنچه را که می‌بینیم آسان‌تر می‌کند، به همین دلیل است که می‌تواند روشی قوی برای برقراری ارتباط بصری بدون حضور تیپ باشد.

کنتراست در دمای رنگ‌ها

همه رنگ‌ها را می‌توان بر اساس دمایشان به گروه‌هایی تقسیم کرد: گرم، سرد یا خنثی. رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد، رنگ‌های گرم و آبی و سبز، رنگ‌های سرد در نظر گرفته می‌شوند. سیاه، سفید و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند (رنگ‌های بژ و قهوه‌ای نیز بسته به نحوه استفاده می‌توانند در این دسته قرار گیرند). مخلوط کردن دمای رنگ در یک طرح، به خصوص گرم و سرد، می‌تواند تضاد چشم‌گیری ایجاد کند.

کنتراست به وسیله بافت

بافت‌ها می‌توانند برای ایجاد تضاد با یکدیگر بازی کنند به خصوص زمانی که ویژگی‌های آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است: خشن در مقابل صاف، سخت در مقابل نرم و برجسته در مقابل صاف. مگر این‌که از جلوه چاپی خاص یا تکنیک‌های فیزیکی دیگری استفاده کنید.
هر بافتی که اعمال می‌کنید صرفاً بصری خواهد بود و بین قابلیت‌های ارائه شده توسط برنامه‌های طراحی مختلف و بافت‌ها و منابع رایگانی که می‌توانید به صورت آنلاین پیدا کنید، امکانات فراوانی وجود دارد.

کنتراست با وزن قابل مشاهده

کنتراست تصویر

مانند ترازو، وزن بصری راه دیگری برای اشاره به یک قطعه از طراحی شما است و می‌گویید: “این قسمت مهم است!” وزن بصری به نحوه برجسته شدن یک عنصر در مقایسه با بقیه طراحی اشاره دارد، به عبارت دیگر، کنتراست بالایی دارد. بخشی از طراحی شما که بیشترین وزن بصری را دارد (به احتمال زیاد نقطه کانونی) لزوماً نباید بزرگترین چیز در صفحه باشد. همچنین می‌توانید با رنگ، بافت، شکل یا هر ویژگی دیگری که آن را متمایز می‌کند و چشم‌ها را به خود جلب می‌کند، عنصری جذاب را در طرح خود ایجاد کنید که به اصطلاح وزن بصری بیشتری داشته باشد.

کنتراست با فضای سفید

در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که یک طرح را با اطلاعات بیشتری پر کنید، اما فضای سفید (معمولاً خالی یا منفی) نقش مهمی در جداسازی و سازماندهی عناصر طراحی برای یک چیدمان متعادل دارد. هنگام کار با یک چیدمان شلوغ یا پیچیده، اگر در اطراف عناصر مهم، مقداری فضای خالی اضافی را در نظر بگیرید (در واقع نباید سفید باشد)، توجه را به عناصر اصلی و جذاب جلب می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند که تضاد مؤثرتری با بقیه طرح داشته باشند.

تضاد با چیزهای غیرمنتظره

تکنیک‌های ترکیب‌بندی بالا تا حدی مؤثر هستند، زیرا غیرمنتظره هستند. آن‌ها مستقیم نیستند، یا در مرکز نیستند. این عنصر شگفت‌انگیز می‌تواند راهی عالی برای ایجاد کنتراست در طراحی باشد. اضافه کردن چیزهای غیرمنتظره، به عنوان مثال: رنگ روشن در یک طرح خنثی، یکسانی یا یکنواختی را از بین می‌برد و بینندگان را علاقه‌مند نگه می‌دارد.

کنتراست با ویژگی‌های پیچیده و ساده

طرح‌ها می‌توانند سبک‌های ساده و پیچیده یا ویژگی‌های فردی را ترکیب کنند تا تضاد را افزایش دهند. این مثال دیگری از استفاده از متضادها برای تقویت یکدیگر است. این ایده در مجموعه‌ای از برچسب‌های زیر به خوبی استفاده می‌شود. در نقطه ای از طرح که الگوهای گل آراسته تایپوگرافی تمیز و ساده را نشان می‌دهند، این واقعیت که تایپوگرافی و محیط اطراف آن بسیار متفاوت هستند، نتیجه کلی را چشمگیرتر و جذاب‌تر می‌کند.

چند نمونه از کاربرد کنتراست در عکاسی:

  • تضاد در رنگ های استفاده شده در طراحی

کنتراست

  • تضاد در بافت عکس

بافت تصویر

  •  نمونه‌ای از تضاد زیبای عکس در فضای سیاه و سفید

سفید و سیاه

  • استفاده از شکل های ساده و پیچیده در کنار یکدیگر در این طراحی به جهت بهبود تضاد آن

پالت رنگ

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به توضیح اینکه کنتراست چیست؟ پرداختیم و سپس سعی کردیم دربارهٔ این مقوله، اطلاعات کافی در اختیار کاربران عزیز قرار دهیم. همچنین از تأثیرات کنتراست به شکل‌های مختلف در طراحی، توضیحاتی را ارائه دادیم که امیدواریم مفید واقع شود.

حالا که با اهمیت کنتراست در عکاسی آشنا شده اید و این موضوع در عکاسی ایده آل برای طراحی کاتالوگ نیز بی تاثیر نیست.

حتما به بخش طراحی کاتالوگ طرح گندم سر بزنید.

مطالب مرتبط: راهنمای جامع فوکوس در عکاسی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =