شاتر دوربین چگونه کار می‌کند؟

شاتر دوربین

همه ما با صدای شاتر دوربین آشنا هستیم. اما آیا می‌دانید وقتی این اتفاق می افتد در دستگاه شما چه اتفاقی می افتد؟ در این مقاله، نحوه کار کردن یک شاتر را توضیح خواهیم داد، و اینکه چرا این صدای کلیک متمایز را می شنوید.

شاتر دوربین چیست؟

ابتدا اجازه دهید تعریف کنیم که کرکره چیست و چه کاری انجام می دهد. می توانید آن را به عنوان دروازه ای تصور کنید که باز می شود تا نور به سنسور یا فیلم وارد شود و برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بسته می شود.

در واقع، کرکره یک منع مکانیکی پیچیده است. این فقط یک دروازه ساده نیست که باز و بسته می شود. انواع مختلفی از کرکره وجود دارد که بسته به دوربین متفاوت کار می کنند. بیایید نگاهی به کرکره هایی بیندازیم که در دوربین های DSLR، بدون آینه، فیلم و فیلم متحرک پیدا می کنید.

شاتر دوربین چگونه کار می‌کند؟

شاتر DSLR
قبل از شروع، بیایید DSLR را تعریف کنیم تا بفهمیم چطور شاتر کار می کند. اختصار مخفف Digital Single Lens Reflex است. این بدان معنی است که دوربین شما دارای یک دستگاه نوری متشکل از آینه و منشور است. با این کار می توانید دقیقاً آنچه را که از طریق لنز می گذرد ببینید.

اپتیک DSLR با قرار دادن یک آینه در پشت لنز، که به منشور داخل منظره یاب شما می رسد، کار می کند. می توانید آن را به عنوان یک پریسکوپ کوچک تصور کنید که برای رسیدن به چشم شما نور را باز می گرداند.

حالا، آینه چه ارتباطی با کرکره دارد؟ خوب، از آنجا که آینه مستقیماً پشت لنز است، از برخورد نور با کرکره جلوگیری می کند. اما DSLR به گونه ای طراحی شده است که با فشار دادن دکمه شاتر، آینه بالا می رود تا شاتر بتواند باز شود و در معرض نور قرار گیرد.

هنگامی که دکمه شاتر را فشار می دهید، هنگام بالا رفتن آینه صدا می شنوید. از آنجا که دیگر هیچ نور پشت لنز را منعکس نمی کند و آن را به منظره یاب هدایت نمی کند، یک صفحه سیاه دریافت می کنید.

در حالی که آینه بالا است، یک پرده شاتر پایین می رود و حسگر پشت آن را نشان می دهد. پس از اتمام نوردهی، پرده دوم پایین می آید و سنسور را می پوشاند. مدت زمان پایین آمدن پرده اول و پایین آمدن پرده دوم به سرعت شاتر بستگی دارد. هرچه سرعت شاتر کمتر باشد، مدت زمان بیشتری شاتر باز است.

شاتر دوربین

شاتر دوربین

کرکره بدون آینه

دوربین های بدون آینه چنین نامیده می شوند زیرا آینه ای که DSLR دارند ندارد. دوربین های بدون آینه داده های تصویر را از حسگر به یک صفحه نمایش الکترونیکی کوچک در منظره یاب منتقل می کنند تا به شما امکان دیدن آنچه را عکاسی می کنید را داشته باشید.

از بسیاری جهات، مکانیسم شاتر دوربین بدون آینه مشابه DSLR کار می کند. همچنین یک پرده شاتر دارد که هنگام عکس گرفتن بالا و پایین می رود. اما تفاوت این بار در نحوه حرکت و ضبط تصویر هنگام فشار دادن دکمه شاتر است.

از آنجا که یک دوربین بدون آینه، آینه ندارد، حسگر کاملاً در پشت لنز قرار گرفته است. اما وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید، یک درب شاتر بالا می رود تا سنسور را مسدود کند و سپس پایین می آید تا نوردهی شود. هنگامی که نوردهی انجام شد ، درب دیگری از بالای قاب پایین می رود.

 

یک دوربین DSLR سونی

شاتر با فرمت متوسط

همه ما در مورد دوربین های سنسور برش و دوربین های فول فریم شنیده ایم. حسگرهای برش معمولاً در دوربین های ارزان قیمت  یافت می شوند. سنسورهای فول فریم سنسورهایی هستند که بیشتر عکاسان حرفه ای از آنها استفاده می کنند.

اما دوربین های با فرمت متوسط ​​چطور؟ فرمت متوسط ​​نام خود را از دوربین های با فرمت 120 میلی متر در طول روزهای فیلم گرفته است. از آنجا که دوربین های با فرمت متوسط ​​سنسور و وضوح بیشتری دارند، بسیار گران هستند. تنها درصد کمی از عکاسان حرفه ای روزانه از آنها استفاده می کنند.

درست مانند دوربین های فول فریم، دوربین های با فرمت متوسط ​​نیز دارای نسخه های DSLR و بدون آینه هستند. این بدان معنی است که مکانیسم شاتر آنها نیز متفاوت است. اما گزینه های سطح متوسط ​​با فرمت متوسط ​​اغلب از یک کرکره ویژه به نام کرکره برگ leaf  برخوردار هستند.

همچنین مشاهده کنید: 25 تصویر شگفت انگیز در عکاسی با سرعت شاتر بالا

برخلاف سایر مکانیسم های شاتر، یک شاتر برگ در داخل لنز است و در بدنه دوربین قرار ندارد. همچنین مانند دیافراگم به نظر می رسد و کار می کند، به جای بالا و پایین به داخل یا خارج حرکت می کند.

مزیت کرکره برگ این است که سریعتر از هر مکانیسم دیگری است که از پرده کرکره استفاده می کند. می توانید از آن برای فلش همگام سازی بالا که می تواند 1 / 1000th از ثانیه یا بیشتر باشد، در مقایسه با 1/200 یا 250th ثانیه برای mirrorless و DLSR استفاده کنید.

دوربین های کامپکت و گوشی های هوشمند

تا به حال فکر کرده اید که کلیک از دوربین کامپکت یا گوشی هوشمند شما از کجا ناشی می شود؟ حقیقت این است که صدا به صورت الکترونیکی تولید می شود.

دوربین های کوچک و تلفن های هوشمند پرده های شاتر ندارند که به هیچ وجه بالا و پایین نمی شوند. در عوض، آنها نور را از لنز مستقیم به سمت سنسور می گیرند. این عمدتا به همین دلیل است که آنها کوچکتر هستند و می توانند بیشتر از دوربین های عادی عکس بگیرند.

بنابراین اگر گوشی هوشمند شما بدون شاتر کار می کند، پس چرا وجود دوربین های عادی همچنان ضروری است؟ همه اینها به کیفیت عکس ها برمی گردد. دوربین های بدون کرکره تمایل به تولید تصاویر نویز دار دارند. از طرف دیگر دوربین های دارای کرکره مکانیکی تصاویر تمیزتری دارند. آنها كنترل بهتری از برخورد نور با سنسور دارند.

مطالب مرتبط: 10 نکته سریع و خارق العاده برای عکاسی با موبایل

فعالیت شاتر هنگام عکسبرداری

همانطور که قبلاً ذکر شد، مدت زمان باز ماندن شاتر متناسب با سرعت شاتر تعیین شده روی دوربین شما است.

به عنوان یک آزمایش، می توانید سرعت شاتر خود را به 3 ثانیه تنظیم کنید و شاتر را فشار دهید. زمان بین اولین کلیک (هنگام باز شدن شاتر و آینه) تا کلیک دوم (هنگامی که پنجره و آینه بسته می شود) ، همان زمان است.

اما از آنجایی که کرکره ها مکانیکی هستند ، فقط هنگام عکسبرداری می توانند خیلی سریع پیش بروند. سعی کنید شاتر را فشار دهید و ده ثانیه آن را نگه دارید و خواهید دید که دوربین شما با چه سرعت و کندی عکس می گیرد.

سرعت عکسبرداری دوربین شما با استفاده از FPS یا فریم در ثانیه محاسبه می شود. اکثر دوربین های مصرفی حتی در صورت استفاده از سرعت شاتر 1 / 8000th ثانیه یا بیشتر می توانند حدود 5 تا 8 فریم در ثانیه را بگیرند. در حالی که برخی از مدل های حرفه ای (به خصوص گزینه های بدون آینه) می توانند تقریباً تا 24 فریم در ثانیه عکس بگیرند.

اکنون که می دانید اکثر دوربین ها فقط می توانند چند فریم در ثانیه فیلم برداری کنند، خواهید فهمید که چرا در هنگام فیلمبرداری از شاتر هرگز استفاده نمی شود. در غیر این صورت، در نهایت با حرکت تند و سریع حرکت خواهید کرد زیرا شاتر برای گرفتن حرکت طبیعی سریع نیست.

هنگامی که با استفاده از بدون آینه یا DSLR خود فیلم ضبط می کنید ، شاتر شما بالا می رود و تا پایان عکسبرداری هرگز پایین نمی آید. سپس در حالت ویدئو، سنسور با اسکن الکترونیکی نور از لنز به یک شاتر “مجازی” تبدیل می شود.

گرفتن اطلاعات ویدئو به سنسور دوربین شما بستگی دارد. دو نوع اصلی سنسور در دوربین ها وجود دارد. اولین مورد CMOS است که در اکثر دوربین های سطح پایین و حتی حرفه ای یافت می شود. این فیلم با اسکن صحنه از چپ به راست و بالا به پایین فیلم می گیرد.

یک سنسور CMOS تمام صحنه را در میلی ثانیه اسکن می کند (که سریع است!). اما معمولاً از کرکره متحرک رنج می برد. به عبارت دیگر، حرکت سریع را تحریف می کند زیرا نمی تواند یک صحنه را به یک باره ضبط کند. اگر DSLR یا بدون آینه دارید، سریع دوربین خود را از چپ به راست متحرک کنید و متوجه خواهید شد که “اثر Jell-o” ناشی از شاتر غلتکی است.

نوع دوم سنسورها CCD نامیده می شود و بیشتر در دوربین های فیلمبرداری یا سینما رده بالا و حرفه ای یافت می شود. برای جلوگیری از هرگونه تحریف در حرکت، از چیزی که کرکره جهانی نامیده می شود استفاده می کند. این به این معنی است که صحنه را به یک باره ضبط می کند بنابراین در هیچ حرکتی در کادر خود هیچ تأخیری مشاهده نخواهید کرد.

 

تعداد شاتر خود را بررسی کنید

 

عکاسی صنعتی

 

 

شاتر دوربین شما مکانیکی است، به این معنی که فقط قبل از توقف کار می تواند تعداد زیادی کلیک را انجام دهد. امید به شاتر دوربین شما را می‌توانید در صفحه مشخصات دوربین یا به صورت آنلاین پیدا کنید.

یک دوربین مصرف کننده متوسط ​​دارای رتبه بندی حدود 100000 عملگر شاتر است. در همین حال، گزینه های حرفه ای دارای 200000 یا بیشتر عمل هستند. ممکن است صدای کافی نداشته باشد. اما به طور کلی، بیشتر علاقه مندان فقط به 25000 عمل در سال می رسند. یعنی دوربین آنها می تواند تا 4 سال دوام بیاورد.

در همین حال، غیر معمول نیست که عکاسان حرفه ای سالانه به 50،000 یا حتی 100،000 عمل برسانند. به همین دلیل است که اغلب می‌بینید آنها دائماً دوربین خود را عوض می کنند.

با بارگذاری یک JPEG یا تصویر خام اخیر از دوربین، می توانید تعداد شاتر خود را بصورت آنلاین بررسی کنید. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات یک کرکره می تواند قبل یا حتی پس از رسیدن به تعداد مورد انتظار عمل شاتر، خراب شود. مانند مسافت پیموده شده اتومبیل شما، امید به زندگی شاتر تخمین سازنده است.

کلام پایانی

همیشه ایده خوبی است که درباره نحوه کار دوربین خود بیاموزید. به عنوان مثال، با علم به مکانیک شاتر به شما امکان می دهد قابلیت ها و محدودیت های آن را ببینید. و بیایید صادق باشیم: دانستن اینکه در داخل دستگاه شما چه می گذرد با شنیدن آن کلیک احساس خوبی می شود. ما در آژانس تبلیغاتی طرح گندم با سالها فعالیت در زمینه عکاسی صنعتی در کنار شما هستیم تا عکسهایی با کیفیت و حرفه ایی‌تر از گذشته بگیرید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال نمایید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =