نقطه گریز در ترکیب بندی عکس

نقطه گریز

تعریف کلی از نقطه گریز

نقطه های گریز مفاهیمی مهم در تمام هنرهای زیبا مانند نقاشی، عکاسی و… هستند. فهم نقطه گریز در ترکیب بندی عکس هم برای ترسیم طرح های پرسپکتیو و هم برای گرفتن عکس های حرفه ای که حس عمق در تصاویر را تداعی می‌کنند، ضروری است. اگرچه نقطه گریز و نمایش پرسپکتیو ممکن است پیچیده به نظر برسند، اما درک نحوه عملکرد آن ها نسبتاً ساده است و می تواند به شما کمک کند تا در سطح بالاتری عکاسی انجام دهید. با ما همراه باشید تا بیشتر در ارتباط با این تکنیک فوق العاده به شما توضیح دهیم.

نقطه گریز در ترکیب بندی عکس یک نقطه منفرد در خط افق یک تصویر است که در آن خطوط موازی همگرا می شوند و توهم عمق را ایجاد می‌کنند. نقاط گریز مفهومی جدایی ناپذیر در تکنیک های پرسپکتیو خطی است که توسط نقاشان و هنرمندان تأثیرگذار در دوران رنسانس رایج شد. هنرمندان قبلاً تحت قوانین ممنوعه ای کار می کردند که نحوه قرار دادن نقطه گریز را با توجه به سطح چشم و دیدگاه بیننده تعریف می کرد. با پیشرفت هنر و عکاسی، هنرمندان آزادی بیشتری را برای آزمایش نحوه استفاده از نقطه گریز در تصاویر خود پیدا کرده اند.

 

سه نوع دیدگاه در نقطه گریز

پرسپکتیو یک تکنیک فوق العاده مهم است که توسط هنرمندان تجسمی برای انعکاس عمق فضای سه بعدی در یک بازتولید هنری دو بعدی استفاده می شود. این سوال که چگونه می توان بر روی یک سطح صاف عمق ایجاد کرد، مسئله ای است که چندین سال است که فکر هنرمندان را مشغول کرده است. برای اینکه بفهمید چگونه می توان از نقطه گریز در ترکیب بندی عکس های خود استفاده کنید، ابتدا مهم است که یک درس مختصر پرسپکتیو را مرور کنید تا اصول اولیه انواع مختلف پرسپکتیو و نحوه کار با آن ها را یاد بگیرید:

  1. پرسپکتیو تک نقطه ای: پرسپکتیو تک نقطه ای ساده ترین شکل پرسپکتیو خطی است و می تواند به راحتی در طراحی پرسپکتیو خطی توسط هنرمندانی که حتی ابتدایی ترین مهارت های طراحی را دارند، استفاده شود. به بیان ساده، در یک طراحی پرسپکتیو تک نقطه ای، خطوط افقی و عمودی موازی به نظر می رسند و در یک نقطه گریز واحد به سمت مرکز همگرا می شوند.
  2. پرسپکتیو دو نقطه ای: در پرسپکتیو دو نقطه ای، یک تصویر به دو طرف تقسیم می شود که هر دو سمت چپ و راست، نقطه گریز مربوط به خود را دارند. خطوط مستقیم به سمت هر نقطه گریز در ترکیب بندی عکس در سمتی که از آن سرچشمه می گیرند خم می شوند.
  3. پرسپکتیو سه نقطه ای: در طراحی یا عکس پرسپکتیو سه نقطه ای، خطوط مستقیم در سه نقطه گریز متفاوت معمولاً توسط هنرمند، در لبه های هر سطح دو بعدی که تصویر  روی آن ایجاد شده است، قرار می گیرند.

 

مقالات مرتبط: تکنیک های عکسبرداری شارپ و با کیفیت

 

پنج نکته برای استفاده از نقاط محو در عکاسی

هنگامی که درک اولیه ای از پرسپکتیو در نقطه گریز در ترکیب بندی عکس به دست آوردید، وقت آن است که با نحوه استفاده از نقطه گریز در عکاسی خود آشنا شوید و از آن استفاده کنید. نقطه گریز نیاز به خطوط موازی دارد. هر زمانی که کادر شما مجموعه ای از خطوط موازی داشته باشد، فرصت خوبی است تا با ترکیب بندی بازی کنید و به این فکر کنید که چگونه این خطوط مستقیم چشم را به سمت قسمت های مختلف تصویر شما می کشاند. در این جا یک راهنمای گام به گام برای استفاده از نقطه گریز در طول عکاسی واقعی برای شما آورده ایم:

1. تنظیمات اولیه را انجام دهید و اندازه ها را در نظر بگیرید

قبل از اینکه دوربین خود را بردارید، لحظاتی را به بررسی محیطی که در آن در حال عکاسی هستید اختصاص دهید. آیا به منظره شهری با خطوط زاویه دار به همراه آسمان خراش هایی که به سمت آسمان کشیده شده اند، نگاه می کنید؟ آیا به مجموعه ای از خطوط راه آهن نگاه می کنید که به نظر می رسد با نزدیک شدن به افق به سمت هم خم می شوند؟ این‌ها نمونه‌های واضحی از نقطه گریز هستند که در خط دید شما ظاهر می‌شوند، اما صرف نظر از اینکه در کجا عکس می‌گیرید، احتمالاً یک نقطه گریز وجود خواهد داشت که اگر برای جستجوی آن وقت بگذارید، می‌توانید از آن به خوبی استفاده کنید.

2. نقطه کانونی را در نظر بگیرید

هنگامی که یک نقطه (یا نقاط) گریز را در صفحه تصویر خود شناسایی کردید، از خود بپرسید که می خواهید نقطه کانونی تصویر شما چه چیزی باشد. آیا بخشی از کادر وجود دارد که بخواهید چشم بیننده خود را به سمت آن جلب کنید؟ اگر طلوع خورشید چشمگیری در افق وجود دارد، ممکن است بخواهید نقطه‌ گریز خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که با خورشید همخوانی داشته باشد.

نقطه گریز

3. با عمق میدان بازی کنید

با تنظیم عمق میدان، می‌توانید انتخاب کنید که نقطه گریز شما در فوکوس باشد یا خارج از فوکوس قرار بگیرد. قرار دادن نقطه گریز خارج از فوکوس در تصویر می‌تواند در عکاسی شما بسیار موثر باشد. مانند طراحی پرسپکتیو، انجام این کار به تصویر شما عمق بیشتری می دهد.

 4. تون را در نظر بگیرید

تون تصویری که می خواهید ثبت کنید چیست؟ آیا یک تصویر دراماتیک پر از رنگ های تند و نورپردازی غم انگیز است؟ آیا یک تصویر نشاط آور برای القای بیشتر امید است که می خواهید از آن عکس برداری کنید؟ این ها سوالاتی هستند که باید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه نقطه گریز شما در کادر کلی تصویر شما کجا باشد، در نظر بگیرید.

5. نقطه را در اطراف کادر خود حرکت دهید.

هنگامی که این مراحل را طی کردید و چند عکس گرفتید که از آن ها راضی هستید، زمانی را به بازی با گزینه های دیگر در قرار دادن نقاط گریز  اختصاص دهید. حتما زمانی که نقاط گریز مختلف را آزمایش کنید و چیز های جدید را پیدا کنید، متعجب خواهید شد!  همیشه مهم است که برای کاوش بیشتر برای یافتن نقاط بهتر عکاسی، وقت بگذارید.

نقطه گریز

نتیجه گیری

استفاده از نقاط گریز در ترکیب بندی عکس، چشم انداز عکس های شما را تغییر می دهد. می تواند معنای آن ها را تغییر دهد و درام به تصاویرتان اضافه کند. این تکنیک ابزار ساده ای در ترکیب بندی عکاسی نیست، اما می توانید با زمان و تمرین به آن مسلط شوید. شما می توانید با جستجوی خطوط موازی قابل توجه در طبیعت و معماری، از این تکنیک استفاده کنید. شما به خوبی می توانید در تنظیمات دوربین خود، متوجه نقاط گریز شوید.

ما در طرح گندم در زمینه تبلیغات و برندسازی فعالیت می‌نماییم. از زمینه های فعالیت ما عکاسی صنعتی و ساخت تیزرهای تبلیغاتی است. می‌توانید نمونه کارهایی زیادی را در این صفحات مشاهده نمایید.

مطالعه بیشتر: ژف نمایی یا پرسپکتیو در عکاسی چیست؟

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *