رینگ لایت چیست؟

رینگ لایت

اگر شما یک فیلمبردار یا یک عکاس هستید، یا حتی علاقمند به حوزه عکاسی هستید، باید بیشتر در مورد آنچه در نورپردازی یک عکس انجام می شود یاد بگیرید. می‌دانید که چندین سال به طول می انجامد تا تبدیل به یک عکاس ماهر شوید، اما احتمالا بخواهید از همان ابتدای عکاسی، تصاویر باکیفیت و فیلم‌هایی با نور عالی داشته باشید. رینگ لایت باعث افزایش کیفیت نور در تصاویر شما می شود و این مقاله به بررسی علل لزوم استفاده از آن می پردازد. بنابراین در این جا می خواهیم به سوالاتی مانند رینگ لایت به چه چیزی اطلاق می شود؟ و چرا خیلی از عکاسان و فیلمبرداران از آن استفاده می کنند، پاسخ بدهیم.

تعریف رینگ لایت

این وسیله پرکاربرد، اوایل در کار های پزشکی مورد استفاده قرار می گرفت، اکنون برای کمک به بسیاری از روش های ابتکاری عکاسی و فیلمبرداری به کار می رود.  در واقع رینگ لایت یک نور دایره شکل می باشد که در حاشیه  لنز دوربین جای دارد یا به قدری بزرگ است که بتوان با کمک آن عکسبرداری حرفه ای انجام داد. این وسیله پرکاربرد، نور را با کمی سایه به وجود می آورد، به این دلیل که منشاء نور آن بسیار نزدیک به محور نوری لنز می باشد. به طور معمول این نوری که ایجاد می کند، زرق و برق یا زیبایی خاصی در عکس ها به وجود می آورد.

رینگ لایت

هدف از به کار بردن رینگ لایت در عکاسی و فیلمبرداری

مهم ترین هدف رینگ لایت ها، پرتاب نور یکنواخت به سوژه مورد عکس برداری است. این کار در عکس برداری از چهره، سایه ها و لکه ها را کم می کند و در عین حال باعث روشنی چشم ها می شود. با توجه به این موضوع،  رینگ لایت ها را اغلب در پرتره ها، عکس های تجملاتی یا حتی فیلم هایی که فقط از یک سوژه می گیرند، به کار می گیرند.

استفاده های رایج رینگ لایت ها

  • در پرتره ها چین و چروک ها و لک های صورت را کاهش می دهد.
  • در فیلم های یوتیوب سایه را کاهش می دهد، چهره را به گونه ای یکنواخت روشن می کند.
  • در آرایش کردن، با رینگ لایت ها به وضوح می توانید آرایش کنید.

 کاربرد های رینگ لایت ها

مهم ترین کاربرد رینگ لایت، کاهش سایه و پخش یکنواخت نور روی سوژه است. به دلیل توزیع یکنواخت نور، برای عکس های نزدیک، چه عکس برداری و چه فیلمبرداری، وسیله ای عالی و کاربردی است.

1. تأکید و توجه بر جزئیات

این رینگ ها، روی جزئیات فوکوس می کنند و به راحتی سایه ها را با طرح دایره ای که دارد، مخفی می کنند. ملایمت نور رینگ لایت ها، چین و چروک  و لکه ها را کاهش می دهد و آن را برای عکس برداری از مدل و آموزش آرایش عالی می کند.

2. فیلمبرداری را واضح و با کیفیت می کند.

همانطور که در بالا گفته شد، گرفتن چنین نور متعادلی، هاله ای در حاشیه سوژه ایجاد می کند و سوژه را درخشان می کند که ظاهری حرفه ای و سینمایی به عکس می دهد. یوتیوبرها معمولاً رینگ لایت ها را به دلیل این که  وسایلی مقرون به صرفه  هستند و می‌توانند ویژگی‌های چهره‌شان را در کل ویدیو بهبود بخشند، به کار می برند.

رینگ لایت چیست؟

3. عکاسی ماکرو

برای کارهای ماکرو و عکاسی از نزدیک،  از این چراغ ها استفاده کنید تا از یک لنز برای گرفتن نور متمرکز در اشیاء نزدیک استفاده شود.

4. جلوه های رنگی

می توان به جای لامپ‌های سفید داخل این چراغ ها، از لامپ‌های رنگی گوناگون استفاده کرد تا تصاویری خاص شکل بگیرد. ترکیب کردن رنگ های گوناگون،  به ویژه برای فیلمبرداری بسیار موثر است.

5. برای گرفتن سلفی‌های تلفن هوشمند

اگر می‌خواهید بهترین ویژگی‌های صورت خود را در عکس های سلفی نشان دهید، سعی کنید هنگام گرفتن سلفی های زیبا از یک رینگ لایت استفاده کنید. جلوه نور این چراغ ها به شما کمک می کند تا یک تنظیم نور نسبتا ساده ایجاد کنید.

رینگ لایت ها چگونه کار می کنند؟

همانطور که گفته شد؛ این چراغ ها باعث ایجاد نور ملایم و مستقیمی روی سوژه می شوند و سایه ها را به حداقل می رسانند. هنگامی که با استفاده از رینگ لایت عکس می گیرید، لنز دوربین را در مرکز حلقه قرار دهید. این عمل تضمین می کند که سوژه شما به طور یکنواخت از جهت دوربین روشن می شود. سایر منابع نور ممکن است نور درخشانی را در برخی از قسمت‌های سوژه ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر را در سایه‌های خشن قرار می‌دهند. در مقابل، یک نور حلقه ای که به درستی روی پایه نور خود نصب شده است، یکنواختی را برای نحوه روشن شدن سطوح فراهم می کند.

لامپ های حلقه ای نور سفید، نسبتا روشنی تولید می کنند. (این برای لامپ های فلورسنت ذاتی است، نه به طور خاص چراغ های حلقه). بسیاری از چراغ‌های حلقه‌ای LED، یا از طریق یک دیمر داخلی یا یک برنامه گوشی هوشمند، قابل تنظیم هستند. چراغ های حلقه ای کم نور، تطبیق پذیری بیشتر و کنترل بیشتر دمای رنگ را ارائه می دهند و معمولاً بهترین گزینه برای عکاسی و فیلم برداری حرفه ای هستند.

رینگ لایت

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم، رینگ لایت ها نه تنها در انواع عکسبرداری ها و فیلمبرداری ها همه کاره هستند، بلکه فرصت هایی را برای تصاویر پویا و درجه یک فراهم می کنند. این مزایا شامل چراغ‌های گیره‌ای می‌شود، همان نور کوچکی که در چشم‌ها منعکس می‌شود. اگر با گوشی هوشمند خود سلفی گرفته اید اما از نتایج ناراضی هستید، ممکن است به تجهیزات عکاسی جدید نیاز داشته باشید. یک چراغ حلقه می تواند به شما کمک کند عکس ها و فیلم هایی بگیرید که بکر هستند و روشن به نظر می رسند.

مطالب مرتبط: نکات مهم و تکنیک های عکاسی ماکرو

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 4 =