4 روش ساده برای گرفتن عکس شارپ

گرفتن عکس شارپ

چهار روش برای گرفتن عکس شارپ تر

برای گرفتن عکس شارپ باید از چه تکنیک هایی استفاده کنیم؟

اگر بخواهم از شما بپرسم بهترین روش برای عکاسی شارپ تر چیست، ممکن است ذهن شما فوراً به چیزی مانند “دریافت لنز بهتر” بپردازد. در حالی که کیفیت شیشه لنز شما قطعاً نقش بسزایی در وضوح کلی تصویر دارد، اما تضمین مطلق نیست.

هنگام بحث در مورد وضوح تصویر یا فقدان آن، عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارد. من حتی چیزهایی را گفته ام مانند: “اگر فقط این لنز یا آن لنز را داشتم، می توانستم عکس های بهتری بگیرم.” اما آیا دلایل دیگری را در نظر گرفته اید که به نظر می رسد با رعایت آنها تصاویر شارپ تری به دست شما رسد؟

اگر بخواهیم واقعیت را بپذیریم، همه ما نمی توانیم از بالاترین لنزهای خطی که فکر می‌کنیم بیشترین وضوح را در عکس های ما ارائه می دهند، استفاده کنیم. اما کارهای بسیار دیگری نیز وجود دارد که می توان انجام داد تا مطمئن شوید که حتی در ارائه بهترین تصاویر ممکن مانعی در برابر لنزهای کیت خود ندارید. در اینجا چند نکته ساده که می توانید در حال حاضر استفاده کنید تا مطمئن شوید از هر لنزی که در دست دارید… یا بهتر بگوییم با هر دوربینی که در دست دارید حداکثر استفاده را ببرید تا گرفتن عکس شارپ آسان شود.

سه پایه برای گرفتن عکس شارپ

همان تمرین قدیمی که من همیشه از شما خواسته ام آن را انجام دهید، از سه پایه استفاده کنید. به سادگی نمی توان از این واقعیت فرار کرد که هرچه دوربین شما ثابت تر باشد، تصاویر شما واضح تر خواهد بود.

گرفتن عکس شارپ

حقیقت این است که بهانه های عدم استفاده از سه پایه باریک تر و لاغرتر می شود. سه پایه های محیطی، به راحتی در دسترس هستند. اینها گزینه های کوچک و سبک هستند که بدون این که شما را به سمت پایین بکشند در کیف دوربین شما جا می شوند. البته اگرچه همیشه کاربردی نیست، اما سه پایه (حتی مونوپاد) بهترین گزینه ای است که می توانید برای ثابت نگه داشتن دوربین هنگام عکس گرفتن داشته باشید. اما وقتی سه پایه امکان پذیر نیست، هنوز راه هایی برای ثابت نگه داشتن دوربین برای عکاسی وجود دارد. مثل این ها…

چگونه دوربین خود را ثابت نگه داریم

برای گرفتن عکس شارپ؛ روش مشخصی برای قرار دادن دستان خود برای تک تک دوربین هایی که ممکن است با آن روبرو شوید وجود ندارد. اما برخی اصول اساسی وجود دارد که می توانید به آنها کمک کنید تا هنگام عکاسی دستی دوربین خود را از نظر فیزیکی ثابت نگه دارید.

مهمترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که هرچه دوربین شما از مرکز ثقل شما دورتر شود ، لرزش احتمالی دوربین بیشتر ذاتی خواهد شد. این بدان معناست که در صورت امکان باید دستان خود را نزدیک بدن نگه داشته و از قرار دادن فاصله بین خود و دوربین خودداری کنید.

عکاسی صنعتی

دست دراز کردن دوربین را ناپایدار می کند.

عکاسی تبلیغاتی

بازوها و آرنج ها در هم جمع شده اند، این حالت بسیار پایدارتر است.

علاوه بر این، نحوه نگه داشتن دوربین در دستان شما برای گرفتن عکس شارپ مهم است. در حالی که دست چپ شما در زیر لنز نزدیک بدنه دوربین قرار دارد، یک دست راحت و محکم با دست شاتر خود نگه دارید، در حالی که هنوز می توانید فوکوس لنز یا حلقه زوم را تنظیم کنید. دست چپ شما باید در مقابل دست کرکره شما کمی به عقب فشار بیاورد.

دوربین و لنز را محکم بگیرید اما انعطاف پذیر باشید. توجه کنید که دست چپ زیر عدسی است.

این امر باعث می شود که کنترل کامل کل تنظیمات کاهش یابد و لرزش را کاهش دهید. باز هم، پیکربندی های مختلف یک دست را آزمایش کنید تا راحت ترین باشید. فقط به یاد داشته باشید که آرنج ها را در نزدیک بدن خود نگه دارید، در حالی که دست چپ شما لنز را محکم در زیر دوربین قرار داده است. دست راست شما باید دوربین را به همان اندازه محکم با فشار مخالف جلو به دست چپ شما بگیرد.

اگر می خواهید خودتان را آزمایش کنید، قبل از هر ضربه یک نفس عمیق بکشید و قبل از کلیک بر روی شاتر، نیمه راه را بیرون دهید. این تفاوتهای کوچک ممکن است تا حدودی  شما را عصبی  کند، اما می توانند به شما در گرفتن عکس شارپ و  واضح تر در مواقع مخالف شما کمک کنند.

اهمیت سرعت شاتر

درست مانند ایده جلوگیری از لرزش دوربین، هرچه سرعت شاتر سریعتر باشد می توانید از وضوح بیشتر تصاویر خود استفاده کنید. حرکت همیشه دشمن شماست. مگر اینکه عمداً بخواهید حرکت را به عکس خود منتقل کنید، دستگیری آن در قاب شما مفیدتر خواهد بود. یکی از مفیدترین روش هایی که می توانید برای کاهش لرزش دوربین و تار شدن سوژه هنگام عکاسی دستی پیدا کنید، چیزی به نام قانون متقابل است. که در واقع، بیشتر یک راهنماست تا یک قاعده.

قانون متقابل به سادگی محاسبه ای است که بر اساس لنزهای فاصله کانونی مورد استفاده قرار می گیرد. فقط فاصله کانونی را بر حسب میلی متر بردارید و آن را کسر کنید. اگر از لنزهای 50 میلی متری عکاسی می کنید حداکثر سرعت شاتر شما نباید از 1/50 ثانیه کندتر باشد. اگر از لنزهای 24 میلی متری عکاسی می کنید ، سرعت شاتر باید حداقل 1/24 ثانیه باشد. یک لنز 300 میلی متری به 1/300 و غیره نیاز دارد. اگر سرعت دقیق شاتر در دسترس نیست ، فقط به نزدیکترین سرعت (یا سریعتر) بپیچید.

 

همچنین مطالعه کنید: نحوه عکاسی از سوژه متحرک حرکت در عکاسی

چه موقع از سرعت شاتر سریع استفاده کنیم.

 

در اینجا چند مثال از وضوح بهبود یافته بر اساس افزایش سرعت شاتر مطابق قانون متقابل آورده شده است که می توانید برای گرفتن عکس شاپ با سرعت شاتر بالا از آنها استفاده کنید:

در 1/40 ثانیه با لنز 85 میلی متری عکاسی کنید – توجه داشته باشید که کاملاً واضح نیست. معمولاً وقتی یک نوع تصویر دوگانه مانند این می بینید – به دلیل کم بودن سرعت شاتر است.

حالا وقتی شاتر را به 1/100 ثانیه افزایش می دهید، متوجه کاهش تاری حرکت شوید.

گرفتن عکس شارپ

در 1/100 ثانیه با لنز 85 میلی متری عکس بگیرید.

این یک راه آسان و سریع برای جلوگیری از محو شدن وضوح تصاویر در اثر لرزش دوربین است. اگرچه کامل نیست، قانون متقابل به بهترین دوست شما در این زمینه تبدیل می شود.

به هر حال یک نقطه شیرین چیست؟

صرف نظر از لنزی که به طور اتفاقی از آن برای گرفتن عکس شارپ استفاده می کنید، این لنز دارای چیزی است که اغلب از آن به عنوان یک نقطه شیرین یاد می شود. این محدوده دیافراگم لنز شما است که واضح ترین تصاویر را تولید می کند. این محدوده حتی بین لنزهای همان مارک و مدل متفاوت است، بنابراین آزمایش شخصی برای تعیین نقطه شیرین لنز خاص شما ضروری است. بخوانید: چگونه نقطه شیرین لنز خود را تشخیص دهیم

مطالب مرتبط :  نقطه شیرین لنز در عکاسی

از بزرگترین دیافراگم (کوچکترین عدد f مانند f/4) شروع کنید و در هر دیافراگم تا حداقل دیافراگم (بزرگترین عدد f مانند f/22 یا f/32) لنز خود عکس بگیرید. برای عادی سازی نوردهی ، سرعت شاتر و ISO را تنظیم کنید. سپس هر تصویر را در سراسر قاب، به ویژه در گوشه ها، بررسی کنید تا ببینید کدام دیافراگم ها بهترین وضوح را به شما می دهند. این یک روند تا حدی خسته کننده است، اما من به شما اطمینان می دهم که بیشتر از آنچه تصور می کنید سود خواهد داد.

در صورت شک، همیشه سوژه عکس خود را به سمت وسط قاب قرار دهید. مرکز شیشه لنز عملا همیشه شارپ ترین منطقه است. بنابراین، صرف نظر از دیافراگمی که اتفاق می افتد، مهمترین جنبه عکس شما از بیشترین وضوح فیزیکی ممکن بهره می برد.

جمع بندی
در صورت امکان برای گرفتن عکس شارپ از سه پایه استفاده کنید. سه پایه واقعا بهترین دوست شماست.
تکنیک های خوب نگه داشتن دوربین را تمرین کنید. این آرنج ها را با دست چپ محکم نگه دارید (در عین حال هنوز قابل حرکت است) و لنز را از زیر بچسبانید. از دست راست خود برای محکم گرفتن بدن دوربین در مقابل دست چپ خود استفاده کنید.
از سریعترین سرعت شاتر مجاز برای جلوه تصویر خود استفاده کنید. اگر می خواهید حداکثر سرعت شاتر را سریع تعیین کنید، از قانون متقابل (یکی بیش از فاصله کانونی لنز) استفاده کنید.
نقطه شیرین لنزهای خود را بیاموزید. دیافراگم وضوح مطلوب را برای هر کدام مشخص کنید. اگر شرایط اجازه استفاده از آن تنظیمات خاص را نمی دهد، سوژه خود را تا آنجا که ممکن است نزدیک مرکز قاب قرار دهید.
نکات بیشتری دارید که به شما در دستیابی به تصاویر واضح کمک می کند؟ لطفاً در جیمیل به ما اطلاع دهید ممنون.

در این مطلب تلاش کردیم شما را با نکاتی مهم برای گرفتن عکس شارپ آشنا کنیم امیدواریم که مطالب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با به کارگیری عکاسان مجرب و ماهر تواسته است در زمینه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی سابقه ای درخشان از همکاری با برند های کوچک و بزرگ از خود بر جای بگذارد. جهت اطلاع از شرایط همکای کافی است با مشاوران مجموعه در ارتباط باشید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 18 =