نکات مهم در مورد عکاسی هوایی چیست؟

نکات مهم در مورد عکاسی هوایی که می بایست بدانید

در عکاسی هوایی از چه تکنیک هایی باید استفاده کرد؟

عکاسی خوب یعنی نشان دادن مناظری که دیگران نمی بینند یا نمی توانند ببینند. این منظره می تواند جای دیدنی باشد که بیننده ندیده است، قسمت هایی که چشم انسان به طور عادی قادر به دیدن آن نیست (مثل سیارات دیگر) و زوایای مختلف یک سوژه که شاید به آن توجه نکرده باشید. حتی از مناظر آشنا و تکراری می توان سوژه های عکاسی جذاب پیدا کرد. تنها کافیست از آنها از زاویه جدیدی عکس بگیرید.

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی یکی از روش های محبوب برای گرفتن عکس از منظره و چشم انداز است. استفاده از هواپیما های کوچک و پهباد روش خوبی برای گرفتن عکس های هوایی است.

عکاسی از هواپیما

در ادامه، چند ترفند برای گرفتن عکس های جذاب تر عکاسی صنعتی از هواپیما و پهباد را خدمت شما بیان می کنیم.

مقاله مرتبط:

8 اشتباه رایج در عکاسی landscape+نحوه رفع آنها

هواپیما

در حالی که هواپیما های غول پیکر برای جابجایی حجم عظیم مسافران خارق العاده هستند، بدرد عکاسی هوایی نمی خورند. گرفتن عکس های هوایی از پنجره هواپیما های تجاری، نتیجه جالبی به دنبال ندارد، چرا که بال هواپیما، نور خورشید و کوه های بلند مانع گرفتن عکس بکر می شوند. بعلاوه مه آلود بودن یا خراشیده بودن پنجره ها کیفیت تصویر شما را از بین می برد. هواپیما های کوچک تک موتوره، وسیله ای عالی برای گرفتن عکس های هوایی هستند.

وضوح تصاویر

وضوح تصاویر هوایی

گرفتن عکس هوایی واضح بدلیل تکان های شدید و متعدد هواپیما بسیار دشوار است. در اینجا چهار روش بهبود شفافیت و وضوح عکس هوایی را به شما معرفی می کنیم:

  • از سرعت شاتر بالا استفاده کنید. بالا تر از 1000/1 در ثانیه.
  • لنز یا نگهدارنده های خود را در هواپیما محکم نکنید. دوربین و بازوانتان را روی پنجره آزاد بگذارید. اگر هواپیما را لمس می کنید، تکان های هواپیما را مستقیماً به دوربین تان منتقل می کنید.
  • روی بی نهایت تمرکز کنید. سعی کنید بیشتر از فوکوس دستی و تنظیم آن روی بی نهایت برای عکاسی هوایی استفاده کنید. هر چیزی را که از هوا مشاهده می کنید، در صورت تنظیم دوربین روی حالت بی نهایت، بطور خودکار فوکوس خواهد شد. در نتیجه خودتان را درگیر تنظیمات فوکوس خودکار نکنید.
  • عکس های با زاویه عریض (Wide) بگیرید. عمق میدان در فواصل تا 1000 متر مشکل ساز نیست. در نتیجه از بالا بردن سرعت شاتر به وسیله بالا بردن سرعت f-stop استفاده کنید.

انتخاب لنز

 انتخاب لنز 

 انتخاب لنز

در پرواز های با سرعت بالاتر از 100 متر بر ثانیه و در ارتفاع کم، مناظر به سرعت عبور می کنند. اگر شما به اندازه کافی سریع نیستید، منظره را از دست خواهید داد. این کار به خاطر استفاده از لنز زوم برای عکاسی هوایی است.

مطالعه بیشتر:

11 ترفند ساده برای عکاسی شارپ

ارتباطات

 معمولاً، در هواپیما های کوچک، شما مستیقیماً با خلبان در ارتباط هستید و می توانید از او برای گرفتن عکس های بهتر کمک بگیرید.

ارتباطات

شما می توانید از خلبان بخواهید تا سرعت هواپیما را کم کند، چرخش های هواپیما را به آرامی انجام دهد و یا حتی هواپیما را بچرخاند. اگر پروازی را برای عکاسی هوایی به صورت چارتر اجاره کرده اید، با خیال راحت هر آنچه را که می خواهید از خلبان بخواهید. به شما پیشنهاد می کنیم که با خلبان تان صحبت کنید تا بداند چه نوع عکس هایی را می خواهید بگیرید و او چگونه می تواند در این زمینه به شما کمک کند. حتی ممکن است بتوانید از از راه دور پنجره ها و در ها را به صورت موقت از هواپیما بردارید تا بهتر بتوانید عکاسی کنید.

فراموش نکنید که خلبان آخرین و بهترین مرجع قانونی برای حفظ امنیت شما و هواپیما است و اگر به شما اجازه انجام کاری را نداد، برای انجام آن اصرار نکنید.

valley

ترکیب

روش های عکاسی هوایی به اندازه روش های عکاسی روی سطح زمین است. بنابراین هر صحبتی در مورد ترکیب بندی این خطر را دارد که ما را به سمت خطا و اشتباه در عکاسی سوق دهد. اگرچه، قوانین کلی عکاسی از منظره کماکان در عکاسی هوایی به قوت خود باقیست. عمق، پیش زمینه، و روش های اتصال خطوط عکس ها به هم را به خاطر داشته باشید.

ترکیب

ترکیب

عکس های هوایی گرفته شده می توانند به خوبی مناظر را نشان دهند، اما بهتر از آنها عکس های گسترده یا wide هستند. ما معمولاً دوست داریم عناصری را در قاب تصویر قرار دهیم که چشم را از بین آنها هدایت می کند. یک رودخانه، یک دره کوه، یا یک نقطه برجسته مانند یک دریاچه یا تکه ای از زمین های رنگارنگ. میزان ارتفاع پرواز روی تنظیمات دوربین شما تاثیر گذار است. در هنگام گرفتن عکس های هوایی از کوه  و محیط آن ترجیح براین است که ارتفاع هواپیما از سطح قله کوه کمی پایین تر باشد. این منظره می تواند حس عظمت را به بیننده منتقل کند. از خلبان بخواهید تا با حفظ ایمنی پرواز، ارتفاع هواپیما را در مواقع لزوم کم و زیاد کند.

 

پهباد

به پرواز در آوردن یک پهباد یا هواپیمای کنترل از راه دور، تجربه آسانی نیست. اکثر مشتریان پهپاده ای درجه یک شما را به یک فاصله کانونی خاص محدود می کنند. بدون امکان زوم و یا تغییر لنز، اکثر پهباد ها از زوایای تقریباً یکسانی عکس برداری می کنند. برای تغییر منظره، می بایست پهباد را حرکت دهید. پهباد ها دارای محدوده کم، امکاتن ارتفاع گرفتن، و قوانین و مقررات محدود کننده هستند.

river

برخی از لوکیشن ها، مانند پارک ملی ایالات متحده آمریکا (و بسیاری از دیگر کشورها) برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین ممنوع است. محدودیت فعالیت پهباد ها به این معنی است که می بایست تا جای ممکن به سوژه نزدیک شوید که نیازی به عکاسی هوایی نباشد. البته، مزایای استفاده از پهباد کم نیست. یکی از این مزایای هزینه بسیار پایین تر اجاره پهباد به نسبت یک هواپیمای کوچک است. حتی شما می توانید بدون مشکل خاصی یک پهباد برای کسب و کار خود خریداری نمایید.

انعطاف پذیری یکی دیگر از مزایای استفاده از پهباد ها برای عکاسی هوایی است. شما بدون نیاز به انتظار برای آمدن خلبان و گرفتن وقت پرواز در هر زمانی که خواستید می توانید اقدام به عکاسی هوایی کنید. بزرگ ترین دستاورد استفاده از پهباد برای عکاسی هوایی این است که عکس های شما می تواند از ارتفاع بسیار کم تا ارتفاع بالا را شامل شود. همچنین تنظیم ترکیب نیز با خود شماست.

عکاسی هوایی از پارک ملی ایالات متحده آمریکا
عکاسی هوایی از پارک ملی ایالات متحده آمریکا

ترکیب

بهتر است ارتفاع پهباد تان را کم نگه دارید. ترکیبی از ارتفاع و زاویه لنز عریض در شرایط داشتن ارتفاع زیاد باعث می شود همه چیز کمتر چشمگیر باشد و همچنین کوچک‌تر به نظر برسد. ارتفاع 20 تا 30 متری از سطح زمین می تواند بهترین ارتفاع برای عکاسی هوایی با پهباد باشد. به خاطر داشته باشید که عکاسی مستقیم از هواپیما تقریبا غیرممکن است. اما با یک پهپاد، به آسانی با تغییر زاویه دوربین شما امکان پذیر است. بازی با الگو ها و خطوط به کمک پهباد ها امکان پذیر است. در نتیجه از مزایای عکاسی از هوا به خوبی بهره ببرید. با استفاده از تغییرات طبیعی در منظره، تصاویر خود را به بخش های مختلف تقسیم کنید. به عنوان مثال، درختان از بالا یک الگوی انفجار ستاره ایجاد می کنند، نه صرفاً یک تصویر معمولی برای دیدن یک جنگل از نمای تکراری.

ترکیب پهباد

انعطاف پذیری ارائه شده توسط پهپادها فوق العاده است. از گرفتن عکس هوایی با پهباد از مکان هایی که هواپیما هرگز نمی تواند در آن مناطق پرواز کند، نترسید و از آن لذت ببرید.

هشدار پهباد

از قوانین استفاده از پهباد ها پیروی کنید. به پرواز درآوردن پهباد ها در مناطق خطرناک مانند محوطه فرودگاه و مناطق حساس مانند پادگان ها و کلانتری ها خودداری کنید. از قانون به پرواز در آوردن پهباد ها آگاه باشید و مناطق سبز و مجاز برای پرواز پهباد ها را بشناسید. در انتها، به حقوق دیگران احترام بگذارید. در حریم های خصوصی بدون داشتن مجوز پهباد به حرکت در نیاوردید و آگاه باشید که چگونه پهباد شما روی دیگران تاثیر می گذارد.

نمونه عکاسی هوایی
نمونه عکاسی هوایی

نتیجه گیری

عکاسی هوایی دریچه ای جدید برای مشاهدات شماست. چه از روی صندلی مسافر یک هواپیما یا از روی صفحه نمایش گوشی خود با استفاده از پهپاد عکاسی کنید، فرصت های فراوانی برای ایجاد تصاویر جدید و هیجان انگیز وجود دارد. امیدواریم از مطالعه این مقاله در زمینه عکاسی هوایی لذت برده باشید.

مقاله ای که مطالعه نمودید از این منبع گردآوری و ترجمه شده است.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =