لنز ۵۰ میلی متری و کاربردهایش

کاربرد لنز ۵۰ میلی متری

تعداد کثیری از تولیدکنندگان پیشرو در حوزه دوربین، با انواع گوناگونی از لنزهای ۵۰ میلی متری سر و کار دارند. اما لنزهای برجسته در این زمینه لنز ۵۰ میلی متری F1.8 است. این لنز قطعاً به ارتقا و افزایش کیفیت در تصویر ثبت شده در مقایسه با لنزهای زوم استاندارد و لنزهای کیت کمک شایانی می کند. دو کمپانی و برند معتبر کانن و نیکون تولیدکننده لنزهای ۵۰ میلی متری بوده و محصولات تولیدشده توسط آن ها نیز از قیمت مناسبی برخوردار است.

مطالعه بیشتر: کاربرد لنزهای دوربین عکاسی

لنز جادویی ۵۰ میلی متری
لنز جادویی ۵۰ میلی متری

{loadmoduleid 195}

لنز ۵۰ میلی متری و اهمیت آن در ثبت یک تصویر فرا هنری و جذاب

لنزهای ۵۰ میلی متری در افزایش کیفیت عکس تأثیر بسزایی دارند. بوکه خوب یکی از فاکتورهای برجسته ای است که در هنگام خرید دوربین باید مورد قرار گیرد. بوکه به معنای مات یا تار کردن عکس ها و تصاویر بوده و کیفیت تاری پس زمینه عکس را به چالش می کشد. با کمک گرفتن از لنزهای ۵۰ میلی متری در عکاسی قادر به ثبت تصاویری با بک‌گراند بسیار زیبا و تار خواهید بود. این تار بودن و عدم شفافیت منجر به خلق جلوه ای خلاقانه و فوق هنری می شود. افکت در لنزهای ۵۰ میلی متری در لحظه عکاسی در دوربین دریافت و اِعمال می شود و دیگر نیازی به گذاشتن وقت و انرژی در زمینه فتوشاپ نیست. لنز ۵۰ میلی متری به عکاس کمک می کند تا کمی از خود خلاقیت به خرج دهد و خود به یادگیری عکاسی حین انجام آن بپردازد. بهره مندی لنزهای ۵۰ میلی متری از فاصله کانونی ثابت و عدم چرخیدن حلقه زوم باعث شده است که عکاس نتواند یک نمای متفاوت را ایجاد کند و این ها دست به دست هم داده اند تا عکاس در راستا تحقق اهداف هنری خود به تلاش و تکاپو درآید و خودش در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

سرعت بالا در عملکرد لنزهای ۵۰ میلی متری
سرعت بالا در عملکرد لنزهای ۵۰ میلی متری

مقالات مرتبط: بهترین لنزهای عکاسی صنعتی

 

روند ایجاد یک تصویر خلاقانه با کمک لنزهای ۵۰ میلی متری

فاصله کانونی در لنزهای ۵۰ میلی متری ثابت بوده و حلقه زوم چرخانده نمی شود. این ویژگی ها باعث می شود عکاس در پی آن باشد تا عکس و صحنه ای خاص و منحصر به فرد را به تصویر بکشد. اولین گام در این مسیر استفاده از پا است. عکاس باید از پاهای خود استفاده کند و در جهات مختلف و در اطراف سوژه عکاسی حرکت کند. او باید تلاش کند تا عکس را مطابق میل خود کادربندی کرده و قاب آن را مشخص کند. این لنز همه کاره است و قابلیت انجام انواع کارهای عکاسی را بدون تعویض و تغییر لنز دارد. یک لنز پرایم مثل لنز ۵۰ میلی متری موجب می شود عکاس در مورد نحوه ترکیب عکس هایش هدفمندتر و اساسی تر بیندیشد. این محدودیت در چرخش لنز و ثبات در فاصله کانونی باعث می شود یک فرد در جایگاه یک عکاس به طور دائم درگیر هنر خود باشد و با ارائه ایده های نو و پیاده کردن آن ها در حرفه خود پیشرفت کند.

افزایش مهارت عکاسی با لنزهای ۵۰ میلی متری

افزایش مهارت عکاسی با لنزهای ۵۰ میلی متری

مزایای لنزهای ۵۰ میلی متری

وجود لنزهای ۵۰ میلی متری در دوربین های دیجیتال فول فریم یک میدان دید بی نظیر را در جلو چشمان و دیدگان عکاس ظاهر می سازند. چنین میدان دیدی به هنرمند اجازه می دهد هر آنچه را که می بیند مورد لطف خود و لنز دوربین خود قرار داده و آن را ثبت کند. لنزهای ۵۰ میلی متری و ویژگی فاصله کانونی ثابت در آن ها عکاس را وادار به خرج و صرف خلاقیت در زمینه ترکیب و استفاده از ترکیب‌بندی می کند. لنزهای ۵۰ میلی متری به قدری در تولید عکس های با کیفیت توانمند هستند که به جرئت می توان گفت در میدان رقابت با لنزهای حرفه ای گران قیمت قرار گرفته اند. اگر یک لنز ۵۰ میلی متری با یک لنز زوم استاندارد معمولی در مقام قیاس قرار گیرد لنزهای ۵۰ میلی متری تصاویر واضحتر با کنتراست بالاتر ارائه خواهند داد. لنزهای ۵۰ میلی متری سبک، کوچک و دارای حملی بسیار آسان هستند. این خصوصیات در یک لنز، شرایطی برای عکاس فراهم می کند تا تنظیمات فشرده ای داشته باشد، به ویژه اگر از یک دوربین کوچک استفاده کند.  این لنز منحصر به فرد برای استفاده در سفر، خیابان، جاده و غیره بسیار مطلوب و مقبول است.

اهمیت لنزهای ۵۰ میلی متری در هنر عکاسی

اهمیت لنزهای ۵۰ میلی متری در هنر عکاسی

مطالعه بیشتر: عکاسی ماکرو با لنز معکوس

 

دیافراگم در لنز ۵۰ میلی متری

دیافراگم یکی از مؤلفه هایی است که بر روشنایی یا تاریکی عکس تأثیر مستقیم می گذارد و در واقع تشخیص دهنده و تعیین کننده مقدار و میزان بازی دهانه لنز دوربین است. در لنز ۵۰ میلی متری دیافراگم از سرعت بالایی برخوردار است. مبتدی ترین لنزهای ۵۰ میلی متری معمولاً از دیافراگمی بسیار گشاده برخوردار هستند و این لنزها F1.8 نام دارند. این لنزهای پرکاربرد برای عکاسی در فضاهای تاریک و نور کم فوق العاده بوده و حجم زیادی از نور را به سمت سنسور دوربین ارسال می کنند. سرعت بالا و دیافراگم باز در لنزهای ۵۰ میلی متری به وجود آورنده عمق میدان در عکاسی است. این می تواند برای عکاس شرایطی فراهم و  فرصتی ایجاد کند تا پس زمینه و بک‌گراند را نادیده گرفته و یا  آن را به طور کامل محو کند و تمام تمرکز خود را بر روی سوژه عکاسی خود منعطف کند. لنزهای ۵۰ میلی متری نقاط برجسته خارج از فوکوس فوق العاده جذابی را ارائه داده و به عنوان بوکه معرفی و شناخته می شوند.

 

لنزی همه کاره و مناسب برای عکاسی در مسافرت

لنزی همه کاره و مناسب برای عکاسی در مسافرت

سخن پایانی

اگر قصد خرید یک لنز جهانی با پرسپکتیو متوسط (حجم و میزان فشردگی اشیاء در تصویر) متوسط برای گرفتن عکس های معمولی را دارید به شما پیشنهاد می شود لنز ۵۰ میلی متری انتخاب و خریداری نمایید. قابل ذکر است که لنزها قابل تعویض بوده و این قابلیت در دوربین ها وجود دارد که با لنزهای مختلف و متفاوت (استاندارد، زاویه باز، ماکرو و غیره) جفت شوند. اما نباید از این نکته غافل شد که لنزها با همه مارک ها و انواع دوربین سازگار نبوده و همخوانی ندارند. در این مسیر انتخاب بهترین لنز و جفت شدن و هماهنگی آن با دوربینتان مهم‌تر از انتخاب لنز مورد علاقه شما است. به طور کل بهتر است همیشه در کنار دوربین خود تعداد ۳ لنز داشته باشید. لنز ۵۰ میلی متری که به دلیل کارایی بالا و عملکرد مفید لزوماً به عنوان اولین لنز باید خریداری شود. لنز بعدی که به عنوان لنز یدکی در نظر گرفته می شود باید یک لنز فوق عریض باشد و در نهایت خرید یک لنز ماکرو نیز توصیه می شود.

مقااله ای که مطالعه نمودید از مناابع خارجی مانند این لینک برگردانده و منتشر شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شانزده =