هیستوگرام در عکاسی چیست؟

 نوردهی مناسب تصاویر با درک نمایش گرافیکی هیستوگرام در عکاسی

هیستوگرام در عکاسی چه کاربردی دارد؟

تمامی نرم افزارهای مخصوص ویرایش عکس و تصاویر و همچنین دوربین های دیجیتالی و بعضی از دوربین های کامپکت مجهز به گزینه ای به نام هیستوگرام هستند. مقادیر تونال یک تصویر به صورت گرافیکی در هیستوگرام به نمایش در می آید.

بخش های مختلف هیستوگرام در عکاسی نشان دهنده چیست؟

در این ابزار، مقادیر روشنایی عکس، از تن سیاه با کمترین میزان روشنایی تا سفید با بیشترین میزان روشنایی به تصویر در آمده است. در یک هیستوگرام هر چه به سمت چپ برویم رنگ های نمایش داده شده تیره تر می شوند و رنگ های روشن تر در سمت راست قرار دارند. طیف های متوسط که نه خیلی روشن یا خیلی تیره باشند در قسمت وسط هیستوگرام جای می گیرند. محور عمودی تعبیه شده میزان هر رنگ را نشان می دهد. اگرچه هیستوگرام به نوردهی بستگی دارد اما انحنای تن و دیگر تنظیمات نیز بر آن تاثیر گذار است.

قسمت های مختلف هیستوگرم
قسمت های مختلف هیستوگرم

نحوه استفاده از هیستوگرام در عکاسی

اغلب در دوربین های DSLRs، پس از ثبت تصویر، هیستوگرام نمایان می شود. برای بررسی میزان درخشندگی یک عکس و میزان نوردهی می توان به هیستوگرام نگاه کرد. آنچه که باید در راستای استفاده از هیستوگرام دوربین مدنظر قرار گیرد آن است که صفحه ال سی دی دوربین ها ممکن است تصاویر را به درستی نشان ندهند و از دقت کمتری برای نمایش میزان روشنایی و رنگ ها برخوردار است. بنابراین بهتر است تنظیمات دوربین مطابق هیستوگرام باشد. در ادامه 4 نکته مهم در رابطه با استفاده از هیستوگرام ذکر شده است:

1.     درک اصول اساسی هیستوگرام

هیستوگرام ابزاری برای نمایش طیف رنگی بوده که نقاط برجسته را در قسمت راست و سایه ها را در جهت چپ به تصویر می کشد. در یک هیستوگرام سیاه و سفید، سیاهی خالص در چپ و سفیدی خالص در راست قرار دارد در حالیکه در هیستوگرام رنگی، رنگ های روشنی مانند زرد در جهت راست و رنگ های تیره ای مثل سبز و آبی در سمت چپ نمایان می شود.

اصول اساسی هیستوگرام
اصول اساسی هیستوگرام

مقاله مرتبط:

شناخته شده‌ترین سبک‌های عکاسی

2.     شناخت شکل ایده آل یک هیستوگرام

منحنی زنگوله ای مفهومی است که در هیستوگرام کاربرد دارد و شکل ایده آل یک هیستوگرام به همین صورت می باشد. این حالت گنبدی نمایانگر نوردهی مناسب در یک عکس می باشد. بدین معنی که پیکسل های بیشتری با رنگ های با تن متوسط در تصویر وجود دارد در حالیکه تعداد پیکسل های با تن های برجسته یا نواحی سایه کمتر است.

3.     آگاهی از اینکه چه زمانی هیستوگرام، تصویری بیش از حد کم نور یا پر نور را نشان می دهد

حتی زمانیکه هیستوگرام به شکل یک منحنی گنبدی نیز نباشد، ممکن است مقدار نوردهی تصویر مناسب باشد. بنابراین همیشه نقاط با بالا ترین میزان در قسمت چپ و راست هیستوگرام را باید بررسی کرد. برش از دیگر شاخصه هایی است که در رابطه با هیستوگرام باید مورد توجه قرار گیرد. این حالت زمانی رخ می دهد که پیک بالایی از پیکسل ها در محور عمودی هیستوگرام در هر دو جهت مشاهده شود. این امر نشان دهنده این است که برخی مناطق تصویر، بیش از حد روشن یا تاریک بوده بنابراین حسگر دوربین قادر به ثبت جزئیات نمی باشد.

4.     آشنایی با نحوه استفاده از هیستوگرام در ویرایش عکس ها

با یادگیری خواندن هیستوگرام می توان از آن در هنگام ویرایش عکس بهره جست. در شرایطی که نور شدید خورشید برای عکاسی وجود دارد یا شرایط مشابهی که نوردهی را تحت تأثیر قرار می دهد، بهتر است از فرمت RAW به جای فرمت jpeg  برای ثبت تصاویر استفاده کرد. فرمت RAW به حفظ تمامی جزئیات ثبت شده توسط حسگر دوربین کمک می کند. با به کار بردن این فرمت کنترل کاملی برای تنظیم نوردهی و ویرایش فراهم می شود.

استفاده از هیستوگرام در ویرایش تصاویر
استفاده از هیستوگرام در ویرایش تصاویر

چه زمانی باید از هیستوگرام استفاده کرد؟

بهترین زمان استفاده از هیستوگرام در حین عکسبرداری می باشد بدین ترتیب می توان زمانی که هنوز صحنه در دسترس است در صورت لزوم نوردهی را دوباره تنظیم کرد. اگرچه در هنگام بررسی در ال سی دی دوربین باید توجه داشت که میزان نور ال سی دی با نور واقعی تصویر یکسان نیست پس نباید به آن متکی بود. در هنگام ویرایش تصاویر نیز با هیستوگرام، تنظیمات ثانویه بر روی مقادیر رنگ ها و نورپردازی ها انجام می گیرد.

نمونه هایی از هیستوگرام در عکاسی

صحنه high key

برای صحنه هایی که مقادیر رنگ روشن زیاد بوده و مقدار تن های میانه یا سیاه بسیار کم است، باید در هنگام عکسبرداری، هیستوگرام در سمت راست قرار گیرد اما از لبه آن بالا تر نرود. اگر در یک صحنه high key مقدار تن های میانی رنگ زیاد باشد، منجر به خاکستری دیده شدن رنگ های سفید می شود.

هیستوگرام صحنه high key
هیستوگرام صحنه high key

مطالعه بیشتر:

عکاسی متوالی چیست؟

صحنه low key

این صحنه ها تاریک بوده و بیشتر شامل تصاویر ثبت شده در شب می باشد. بدین ترتیب هیستوگرام در چپ جای می گیرد.

مقایسه هیستوگرام برای تصویر high key  و low key
مقایسه هیستوگرام برای تصویر high key  و low key

صحنه با کنتراست بالا

در چنین صحنه ای رنگ های بسیار تیره و بسیار روشن وجود دارد که تفاوت آنها قابل توجه بوده و تن رنگی میانه در بین آنها دیده نمی شود. در چنین حالتی هیستوگرام، داده ای در مرکز نشان نداده و تمامی داده ها در سمت چپ و راست متمرکز می شوند.صحنه با کنتراست بالا

صحنه با کنتراست پایین

در یک تصویر با کنتراست پایین، تن رنگ های میانی زیادی به چشم می خورد و همچنین تن های روشن نیز وجود دارد. شکل هیستوگرام برای چنین تصویری همانند یک زنگوله خواهد بود.

اهمیت هیستوگرام در عکاسی چیست؟

هیستوگرام در راستای ثبت تصویر بهتر ویژگی های زیر را شامل می شود:

  • هیستوگرام یک نمایش دقیق از میزان روشنایی تصویر ثبت شده ارائه می دهد.
  • تشخیص اینکه یک عکس بیش از حد روشن یا بیش از حد تاریک است توسط بررسی هیستوگرام ممکن می گردد.
  • درک هیستوگرام در ثبت تصاویر متعادل تر اثر گذار می باشد.
اهمیت درک هیستوگرام  
اهمیت درک هیستوگرام  

استفاده از هیستوگرام در نرم افزار فتوشاپ

از این ابزار در نرم افزاری مانند فتوشاپ نیز برای ویرایش بهتر عکس ها و تصاویر می توان بهره گرفت. بدین منظور از قسمت منوی Image، سپس قسمت Adjustment، و در نهایت قسمت Levels می توانید به هیستوگرام خود دسترسی پیدا کنید که در زیر کادر مربوط به هیستوگرام مقیاسی از 0 تا 255 را نمایش می دهد.

مقاله ای که مطالعه نمودید از منابع اصلی مانند این منبع ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =