11 ترفند ساده برای عکاسی شارپ

عکاسی شارپ

اگر شغل شما ایجاب می کند که عکس های شارپ را به تعداد بالا بگیرید و به یادگیری ترفند در این زمینه نیازمندید، اینجا بهترین مکان برای شماست. چرا که علیرغم اینکه گرفتن عکس های شارپ، شفاف، و واضح دشوار به نظر می رسد، کار بسیار ساده و دلپسبی است اگر با فنون درست عکاسی آشنا باشید. و این همان چیزی است که ما در این مقاله قصد داریم تا با شما به اشتراک بگذاریم. در مقاله پیش رو، 11 تکنیک و راز گرفتن عکس شارپ را با شما در میان خواهیم گذاشت. در نتیجه، چه شما یک عکاس آماتور باشید که تلاش دارد تا عکس هایش تار نشود و یا عکاس حرفه ای هستید که به دنبال وضوح بیشتر عکس هایتان هستید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا یاد بگیرید که چگونه عکس های شارپ بگیریم؟.

{loadmoduleid 195}

11 تکنیک برای عکاسی شارپ

1. دوربین عکاسی را به شکل درست در دستتان بگیرید

دلیل اصلی تار شدن عکس های گرفته شده شما چیست؟ لرزش دوربین.

هنگامی که دکمه گرفتن عکس را می فشارید، اگر حتی اگر دوربینتان بطور نامحسوسی حرکت و یا لرزش داشته باشد ممکن است عکس هایتان تار شوند. این موضوع بیشتر وقتی اتفاق می افتد که با لنز دوربین تله فوتو (telephoto) و با زوم بالا و یا در نور کم عکاسی می کنید.

به همین دلیل است که اگربه دنبال گرفتن عکس های شارپ هستید، می بایست یاد بگیرید تا چطور دوربن عکاسی را در دستانتان نگه دارید. دوربین را در یک دستتان بگیرید و دست دیگر را زیر لنز قرار دهید. دوربین را نزدیک بدنتان قرار دهید، بازوهای خود را به بدنتان بچسبانید و اگر برایتان مقدور بود، خود را به یک درخت، دیوار و یا جسم سخت دیگری تکیه دهید.

همچنین مطمئن شوید که دکمه شاتر(گرفتن عکس) را به آرامی فشار دهید و به آن ضربه نزنید و آن را به محکمی نفشارید.

تکنیک درست در دست گرفتن دوربین عکاسی باعث شفافیت و شارپ شدن بیشتر عکس هایتان می شود، اما بدون استباه و کامل نیست. اگر شما عکس هایتان را در نور کم بگیرید، ممکن است برای گرفتن عکس های شارپ با تکنیک درست در دست گرفتن دوربین دچار مشکل شوید که در عنوان بعدی مقاله درباره آن صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

 عکاسی شارپ

 

2. از سه پایه عکاسی استفاده کنید

اگر گرفتن عکس های شارپ هدف شماست، استفاده از سه پایه عکاسی بهترین کمکی است که می توانید به خودتان بکنید.

سه پایه عکاسی که می خرید می بایست محکم و مقاوم باشد، خرید مدل های پلاستیکی و ارزان برای شما سود چندانی نخواهد داشت (و ممکن است حتی باعث افزایش تاری عکس شود).

اگر شما عکس های با نوردهی زیاد در طول شب می گیرید، خرید سه پایه عکاسی برای شما ضروریست. همچنین به شما توصیه می کنیم تا برای گرفتن عکس های landscape  و یا منظره ای و استفاده طولانی مدت از لنز دوربین از سه پایه عکاسی کمک بگیرید.

قبل از خرید و استفاده از سه پایه عکاسی، از خودتان بپرسید که آیا به همراه داشتن آن برای شما سودی دارد یا خیر؟ اگر سه پایه عکاسی شما سنگین است و می بایست برای مسیر طولانی آن را با خود حمل کنید، بهتر است که آن را با خود حمل نکنید. (نکته حرفه ای: اگر شما به عکاسی در طول سفر علاقه مندید، سه پایه عکاسی با کیفیت خریداری کنید. این سه پایه ها محکم و جمع و جور هستند.

3. دوربین با سرعت شات سریع خریداری کنید

مقصر دیگر عکس های تار، شاتر های با سرعت خیلی پایین هستند.

سرعت شاتر به مدت زمان قرار گرفتن دوربین در معرض نور بستگی دارد. و اگر سرعت شاتر خیلی پایین باشد، عناصر عکس به راحتی جا به جا می شوند. ( و دوربین شما نیز ممکن است حرکت کند.)

اگر شما از سه پایه عکاسی استفاده می کنید و سوژه عکاسی شما ثابت است،  (به عنوان مثال: منظره بیابان)  عموماً نیازی به نگرانی درباره استفاده از دوربین با شاتر سرعت بالا نخواهید داشت. اما اگر دوربین خود را به شکل درست در دستانتان می گیرید و یا می خواهید در یک چشم بر هم زدن عکس بگیرید، خرید دوربین با شاتر با سرعت بالا برای شما ضروریست.

از کجا متوجه شویم که از دوربین مناسبی برای گرفتن عکس های واضح استفاده می کنیم؟ اگر سوژه عکاسی شما ثابت باشد، قاعده متقابل برای جلوگیری از لرزش دست هنگام عکاسی و قرار گرفتن درست دستها روی دوربین کمک بگیرید.

سرعت شاتر شما می بایست سریع تر از فاصله کانونی لنز باشد. در نتیجه لنز دوربین شما می بایست 1\5 و یا بالاتر باشد. اگر لنز دوربین شما mm50 باشد، عکس هایتان را با سرعت شاتر 1\5 به بالا بگیرید. اگر لنز دوربین شما mm10 است، سرعت شاتر را 1\100 به بالا در نظر بگیرید. اگر لنز شما 100mm است، سرعت شاتر را روی 1/100s به بالا قرار دهید.

این قانون بی نقص نیست و به شما توصیه می کنیم سرعت ساتر دوربینتان را محافظه کارانه انتخاب کنید. (خرید دوربین با سرعت شاتر خیلی بالا حقیقتاً مضر است.) به طور کلی، شما می بایست جانب احتیاط را در هنگام استفاده از لنز دوربین، گرفتن عکس با زوم بالا و همچنین گرفتن عکس بدون داشتن تکیه گاه مناسب رعایت کنید.  (مثلاً هنگامی که روی صندلی نشسته اید.)

به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید سرعت شاتر خود را در حالت ایزوله قرار دهید. اگر شما سرعت شاتر دوربین عکاسی را افزایش دهید، عکس های شما حتی اگر ISO و یا عرض دیافراگم دوربین را برای متعادل کردن نوردهی افزایش دهید، تار تر خواهند شد.

4. دوربین با دیافراگم باریک را انتخاب کنید

برای عکاسی شارپ دیافراگم روی عمق میدان (پنجره فوکوس) در عکس های شما تاثیر گذار است. و دلیل دیگری برای تار شدن عکس، فوکوس نادرست و یا عمق خیلی کم میدان است. اکنون با باریک تر کردن دیافراگم دوربین، شاهد افزایش پنجره فوکوس در عکس هایتان خواهید شد. دیافراگم f\16 ممکن است منجر به گرفتن عکس های شارپ شود. (بسته به عوامل مختلفی شامل فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی). اگر دیافراگم روی f\2.8 تنظیم شود، منجر به ایجاد پنجره کوچک شارپ خواهد شد.

اگر عکس شما تار است، دلیل آن عمق میدان خیلی کم عکس است. تنها کافیست تا دیافراگم دوربینتان را روی f\8،  و یا حتی f\16 قرار دهید تا شاهد افزایش محسوس وضوح تصاویر باشید. از نظر فنی، اگر عکس های شما به دلیل تنظیم نکردن فوکوس تار می شوند، شما می بایست روی تکنیک فوکوس کار کنید. ( که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.) اما با باریک کردن دیافراگم، (بسته به عمق میدان) شما می توانید در هنگام عکاسی آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

توجه داشته باشید که باریک کردن دیافراگم باعث تار تر شدن عکس هایتان خواهد شد. در نتیجه، شما می بایست به تنظیم دیافراگم  دوربین خود نیم نگاهی داشته باشید. شما می توانید با کم کردن سرعت شاتر دوربی و یا افزایش ISO ، مشکل تار شدن عکس در نتیجه باریک کردن دیافراگم را برطرف کنید. این کار باعث وقع تغییرات واضحی خواهد شد که در این مقاله به آن می پردازیم.

5. ISO دوربین را تا حد ممکن پایین نگه دارید.

همانطور که پیشتر گفته شد، افزایش ISO برای نوردهی بیشترمفید است. ISO بالا باعث افزایش نوردهی تصویر و واضح تر شدن عکس می شود.

اگرچه، عکس های با ISO بالا باعث ایجاد نویز در تصویر می شوند. نویز اساساً لکه های کوچکی از نور و رنگ در عکس های شماست و به طور جدی روی شارپ بودن و وضوح عکس شما تاثیر می گذارد.

در نتیجه، از ISO چه استفاده ای برای عکاسی می توانیم ببریم؟

این موضوع به دوربین شما و بستگی دارد و بالا بودن نویز ISO روی آن تاثیر مثبت و به سزایی دارد. این روزها، شما می توانید اغلب با ISO 800 تا 1600 عکاسی کنید، به خصوص در وقتی که دوربین فول فریم داشته باشید. و اگر شما در شرایطی هستید که نیاز به شاتر با سرعت بالاتر دارید، ( به عنوان مثال: عکاسی در سالن های ورزشی سرپوشیده) بهتر است که ISO ر ارتقا دهید تا اینکه تمام تصاویر خود را در نور عکس برداری کنید.

اما در هنگامی که مقدور بود، ISO را روی مقدار پایه تنظیم کنید تا عکس های شارپ تر و واضح تری داشته باشید. (به این نکته توجه داشته باشید که شما می توانید نویز عکس را در مرجله پس از پردازش تصویر کاهش دهید. اما این معمولاً با اندکی کاهش کیفیت تصویر همراه است، پس مراقب باشید.)

6. لرزشگیر تصویر خود را روشن کنید

بسیاری از دوربین ها و لنزها دارای لزرشگیر عکس هستند که باعث گرفتن لرزش دوربین می شوند. در نتیجه اگر دوربین شما دارای این امکان باشد، حتماً از آن برای عکاسی شارپ  استفاده کنید. گرفتن لرزش عکس امر خیلی فوق العاده ای نیست اما به شما این امکان را می دهد تا با سرعت شاتر خیلی کم عکاسی کنید. بخصوص در هنگامی که از بهترین تجهیزات لرزشگیر عکس استفاده کنید. در شرایط وجود نور کم، می توانید حتی بدون استفاده از سه پایه عکاسی کنید.

به خاطر داشته باشید که لرزشگیر عکسبه حرکت دوربین کمک می کند اما روی حرکت سوژه عکاسی تاثیر گذار نیست. در نتیجه اگر در حال عکاسی در نور کم هستید، باعث افزایش شارپ شدن عکس شما نمی شود. ( از طریق لنزهای کمی که باعث افزایش شارپ شدن عکس در هنگام سوژه حرکت در نور کم می شوند. جهت کسب  اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به راهنمای لنز رجوع کنید)

همچنین اگر شما دوربین خود را روی یک سه پایه عکاسی قرار دهید و سرعت شاتر را کمتر از 1/80s قرار دهید، می توانید لرزشگیر عکس را خاموش کنید. سه پایه عکاسی شما باعث شارپ شدن عکس های گرفته شده خواهد شد و روشن کردن لرزشگیر عکس روی مکان سفت و مقاوم می تواند باعث افزایش تاری تصویر شود.

7. تکنیک های فوکوس عکس را بهبود ببخشید

 

 عکاسی شارپ

 

اگر اغلب بخش نادرستی از عکس شارپ می شود، شما مشکل فوکوس تصویر دارید.

در ابتدا، به شما پیشنهاد می کنیم تا تنظیمات فوکوس عکس را چک کنید. درهنگام عکاسی از سوژه های ثابت، مطمئن شوید که دوربن شما روی  AF-S تنظیم شده باشد. (AF تک شات در دوربین های Canon). و درهنگام عکاسی از سوژه های متحرک، دوربین خود را روی  AF-C قرار دهید (AI-Servo در دوربین های Canon).

همچنین، نقاط فوکوس را تنظیم و مششخص کنید. بهترین انتخاب برای شما بستگی به سناروی عکاسی شما دارد. اما تنظیمات تک نقطه ای عموماً روی همه عناصر موثر است، در حالی که گروهی ازنقاط AF و یا تعدادی ردیابی فوکوس خودکاربرای سوژه هایی عکاسی متحرک موثر تر است.

در هنگام فوکوس روی سوژه های عکاسی متحرک، مطمئن شوید که به منظره یاب، و نه LCD نگاه می کنید. و دوربین خود را همراه با سوژه ها حرکت دهید (و به حرکت کردن حتیی پس از فشردن دکمه شات ادامه دهید).

هنگامی که روی سوژه های عکاسی ثابت فوکوس می کنید، بهتر است از تکنیک تمرکز و ترکیب دوباره استفاده کنید. به این صورت که فوکوس را روی ناحیه مورد علاقه خود تنظیم کنید و سپس روی دکمه شات یک نیم ضربه بزنید (به آرامی ضربه بزنید) تا فوکوس قفل شود. سپس تا زمانی که به نتیجه دلخواه نرسیده اید، و ترکیب دوباره را انجام دهید. تنها در هنگامی که مطمئن هستید دکمه شات را زده و عکس خود را بگیرید.

نکته مهم: اگر شما در حال عکاسی در یک مکان تاریک هستید و یا لنز دوربین شما تنظیم نیست، تنها کافی است دوربین را روی فوکوس دستی تنظیم کنید. سپس به دقت نقاط فوکوس را با استفاده از حلقه روی مخزن لنز تنظیم کنید. به طور حتم، این یک روش زمان بر است ولی در نهایت شما را خشنود خواهد کرد.

8. مطمئن شوید که لنز های دوربین شما شارپ هستند.

بهترین انتخاب برای عکاسی شارپ.

این تکنیک ویژه DSLR   ها و دوربین های بدون آینه هستند. بهترین لنز ها را خریداری کنید، چرا که می تواند به میزان زیادی روی شارپ شدن و وضوح عکس های شم موثر باشد. کیت های بزرگنمایی (مانند شیشه های 18-55mm که اغلب به همراه دوربین های مبتدی ارائه می شوند.) سعی کنید دوربین های با لنز حرفه ای را که توسط بسیاری از تولید کنندگان لنز تولید می شوند برای دوربین خود خریداری کنید. اگر شما بودجه زیادی ندارید اما می خواهید لنز های خود را ارتقا دهید، سعی کنید لنزهای با فاصله کانونی ثابت (به نام اولین ها) را انتخاب کنید. این لنزها به ظاهر ارزان هستند، ولی کیفیت عکس قابل توجهی را ارائه می دهند. همچنین، شما می توانید به دنبال لنزهای دارای زوم حرفه ای در بازار بگردید. پس از خریداری DSLR، من به شخصه هر روز برای خریداری لنز مورد علاقه ام در بازار می گشتم. لنزی که در عین حال زوم telephoto  و عریض را در کنار هم داشته باشد. در نهایت من لنز Canon EF 28-135mm را انتخاب کردم. حقیقتاً لنز خوبی بود ( و ارزان قیمت)، اما وضوح خوبی نداشت. چند ماه بعد، من یک لنز Canon EF 24-105mm f/4L خریداری کردم (L بیانگر سری حرفه ای دوربین های Canon می باشد. در حالی که لنز اولی راضی کننده بود، من تصمیم گرفتم تا آن را ارتقا دهم (و لنز جدید تقریباً به طور دائم به دوربین من وصل بود.)

در هر صورت، قبل از اینکه شما برای خرید شیشه لنز جدید خرج کنید، از خود بپرسید که آیا لنز من واقعاً نرم است؟ مطمئناً شما نمی خواهید هزاران دلار را خرح خرید لنز جدید کنید، ولی می توانید لنزهای خوبی را با قیمت مناسب در بازار خریداری کنید. به خصوص وقتی که تنها می خواهید عکس های خود را روی شبکه های اجتماعی قرار دهید.

9. دید چشمی خود را بسنجید

ممکن است باعث تعجب شما شود، ولی محدوده دید کم می تواند باعث کاهش وضوح عکس شود. همچنین ممکن است نتوانید لنز مورد علاقه خود را خریداری کنید و به طور تصادفی روی نقطه اشتباهی فوکوس کنید و یا ممکن است لنز شما دچار مشکل فوکوس شود.

در نتیجه، دید چشم خود را چک کنید. من اخیراً چشم خودم را پس از گذشت سالها چکاپ کردم و متعجب شدم وقتی فهمیدم که آنها به طور قابل توجهی ضعیف تر شده بودند. گرفتن عینک جدید باعث بهبود کیفیت زندگی و وضوح دید من و همچنین تایر مثبت روی عکس های گرفته شده توسط من شد.

اگر دوربین شما دیوپتر دارد، آن را تنظیم کنید. دیوپتر چرخ کوچکی است که در کنار منظره یاب دوربین شما قرار گرفته است و به شما کمک می کند تا وضوح تصویر منظره یاب را تغییر دهید. دیوپتر برای افرادی که دید کم و چشمان ضعیف تری دارند مناسب است و باعث جبران دید بد و بدی دید شود (شما نیازی به زدن عینک به هنگام عکاسی نخواهید داشت).

 

 

 عکاسی شارپ

 

10. تجهزیات عکاسی خود را تمیز کنید

در طول زمان عکاسی شارپ، لنزهای شما کثیفی، گرد و غبار، لکه، اثر انگشت و موارد مختلف دیگر را به خود می گیرد که تمامی این موارد می تواند منجر به کاهش وضوح عکس شود.

در نتیجه خرید یک کیت پاک کننده دوربین  (می توانید از فروشگاه های لوازم دیجیتال آنلاین آن را خریداری کنید) و صرف زمان یک ساعت برای پاک کردن آن برای شما ضروریست. شما نیاز دارید تا با دقت دوربین را تمیز کنیدريال چرا که بد پاک کردن دوربین می تواند باعث خراش یا لکه روی اجزای لنز دوربین شما شود. همچنین، اگر شما DSLR  یا دوربین بدون شیشه داشته باشید، گرد و غبار می تواند به درون سنسور نفوذ کرده باعث ایجاد لکه های ناخواسته شود. به شما پیشنهاد می کنیم تا پاک کردن لنز دوربین خود را به افراد حرفه ای بسپارید. اگر متوجه وجود نقاط ناخوشایند در عکس های خود شده اید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که این کار را انجام دهید.

11. از نقطه شیرین دیافراگم لنز خود استفاده کنید

در هنگام عکاسی شارپ؛ همانگونه که دیافراگم لنز خود را تنظیم می کنید،عکس مکن است بسته به تنظیمات لنز نرم تر و واضح تر شود. دیافرگم عریض مانند  f/2.8، می بایست نرم تر باشد و محدوده “نقطه شیرین” عموماً در حدود f/8 است (دیافراگم را خیلی باریک کنید و شاهد نرم تز شدن در نتیجه انکسار باشید. در نتیجه به شما توصیه می کنیم تا آن را قبل از f/13 متوقف کنید).

البته، تنظیمات لازم بستگی به نوع لنز دارد و شما می بایست هر کدام از این تنظیمات را به دقت انجام دهید، یک سی عکس با تنظیمات دیافراگم مختلف بگیرید، سپس pixel-peep را روی کامپیوتر خود برای شناسایی فایل های شارپ و واضح نصب کنید.

در هر صورت، اگر شما یک لنز زوم دار دارید، ممکن است بخواهید تا شارپ بودن و وضوح آن را از طریق تنظیم محدوده فاصله کانونی ارزیابی کنید. بسیاری از زوم ها نرم تر می شوند تا به حد اعلای خود برسند و با شاسایی فاصله کانونی بهینه، عکس های شارپ تر و واضح تری را برای شما به ارمغان خواهند داشت.

{loadmoduleid 198}

سخن پایانی

حالا که به انتهای مقاله تکنیک های عکاسی شارپ رسیده ایم ، شما می دانید که گرفتن عکس های شارپ سخت نیست و تنها با افزایش دانش و یادگیری تکنیک های ساده ای امکان پذیر است. در نتیجه با انجام تکنیک های ذکر شده در این مقاله، عکس های شما به طور تضینی با کیفیت تر خواهند شد.

همچنان بخوانید: آموزش عکاسی صنعتی در منزل

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =