9 اشتباه رایج در طراحی لوگو

9 اشتباه رایج در طراحی لوگو کدامند؟

اشتباه رایج در طراحی لوگو را بشناسید.

لوگو به نماد و نشانه ای می گویندکه از متن و تصویر تشکیل شده است و معمولا یک کسب و کار را معرفی می کند. وظیفه یک لوگوی خوب نشان دادن کاری است که یک شرکت، دفتر و یا کارخانه به انجام آن فعالیت دارد. در اصل هدف و نیت از طراحی لوگو این است که با ایجاد یک علامت تجاری بصری همه چیز را در مورد یک شرکت تجاری در یک نگاه برای مخاطب واضح و آشکار سازد. به طور کلی لوگو به عبارتی یک نشان واره و یا برچسب است.

چرا شما به طراحی لوگو نیاز دارید؟

لوگو را می توان یک نشانه گرافیکی دانست که به شکل نوشتار، سمبل، علامت و یا ترکیبی از هر سه توسط افراد طراحی می شود. این نماد توسط شرکت ها، کارخانجات و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و هدف از آن این است که مخاطب در یک نگاه کلی با کسب و کارشان آشنا شود. ضمنا طراحی لوگویی جذاب می تواند در اذهان عمومی بماند؛ به گونه ای که افراد با آن لوگو تشخیص می دهند که محصول برای چه شرکتی می باشد.

{loadmoduleid 197}

مقاله مرتبط: 10 نکته برای طراحی لوگو جذاب

لوگو و طراحی آن در صورتی مهم و لازم است که کسب و کار و تجارت فرد دارای رقیب باشد و حالت رقابتی داشته باشد. برآورد شده است که حدود ۹۹.۹ درصد از مشاغل و کارهای تجاری از حالتی رقابتی برخوردارند. اقدام به شناخت موقعیت، وضعیت و ظاهر رقبای خود در میدان تجارت، گامی نخست برای کسب موقعیتی عالی می باشد.

یک لوگوی خوب مسئولیت های مهمی به عهده دارد که این مسئولیت ها عبارتند از:

  • مرزبندی کسب و کار افراد
  • به اشتراک گذاشتن صنعت و حرفه افراد
  • معرفی و به اشتراک گذاری خدمات ارائه شده توسط شرکت یا افراد فعال در یک حوزه کاری
  • به اشتراک گذاشتن و تعریف جمعیت شناسی هدف و ارزش های برند مورد نظر
  • قرار دادن اخبار و اطلاعات لازم و مهم

استفاده از رنگ ها در طراحی لوگو بسیار تاثیرگذار است، مثلا از رنگ سبز در طراحی لوگوهایی که نماد صلح و یا طبیعت و محیطی را دارند استفاده می کنند. انتخاب رنگی نامناسب، رایج ترین اشتباه در طراحی لوگو به شمار می رود، به همین دلیل پیشنهاد می دهیم تا لوگوی خود را به دست فردی متبحر بسپارید.

فونت نیز یکی دیگر از مولفه هایی است که در طراحی لوگو مورد توجه قرار می گیرد. بعضی از فونت ها مدرنیته یا لوکس بودن شرکت تجاری و فعالیت های آن را نشان می دهد. به این دقت کنید که wild hearts   به چه شکل و از چه طریقی تصاویر قلب را در یک کتاب می گنجاند و از این طریق چگونه خود را به مخاطبان خود معرفی می کند و نشان می دهد که تجارت و تخصص آن ها در زمینه رمان های عاشقانه است.

اشتباه در طراحی لوگو

تفاوت لوگو با برندینگ

کشف و درک تفاوت یا تفاوت های بین لوگو و برند باعث به وجود آمدن گیجی و سردرگمی در ذهن افراد می شود. کمی پیچیده به نظر می رسد؛ اما این پیچیدگی فقط در ظاهر قضیه است و در اصل فهمیدن تفاوت بین آن دو خیلی ساده و راحت می باشد.

برند شما در اصل مجموعه ای از برداشت هایی است که مردم درباره شرکت شما دارند. اگر خلاصه تر بخواهیم بگوییم باید گفت برند، تصویر بزرگی است که  شرکت شما از خود بر روی ذهن مشتری باقی می گذارد. این تصویر و تصور ممکن است حاصل هر چیزی نظیر آگهی های بازرگانی -تجاری، تبلیغات، خدمات مشتری و حتی لوگوی شرکت تجاری شما باشد.

لوگوی شما زیر مجموعه و بخشی از برند شما است. لوگوها تاثیر بصری داشته و با یک تصویر خود را به مشتری یادآوری می کند. لوگو از این قابلیت برخوردار است که یک ارتباط قوی با یک شرکت تجاری و حرفه مدنظر برقرار کند و این ارتباط باعث می شود برند شما در ذهن مشتری ماندگار شود.

در این قسمت از مطالب می توان به برندهایی نظیر اپل، مک دونالد، نایک و غیره اشاره کرد که شاید بارها در اماکن مختلف توجه شما را به خود جلب کرده اند.

عناصر لوگو

  • تایپو گرافی:

اشتباه رایج در طراحی لوگو

 

وقتی از فرم حرف به میان می آید یک لوگو حاوی نوعی عنصر تایپوگرافی است که می تواند از یک حرف تک به سبک مونوگرام تا یک مخفف یا یک عنوان کامل کسب و کار تجاری تغییر کند.

 

 

  • متن نوشته

لوگو با توجه به زمینه ای که در آن استفاده می شود شناخته می شود. در این قسمت مهم است که به زمان و مکان استفاده از لوگو توجه شود. غالباً لوگوها به صورت آنلاین، در پشت ویترین فروشگاه ها، روی کارت ویزیت و غیره نگاه ها را به سمت خود می کشانند. اما ممکن است یک لوگو کاربرد و استفاده خاصی داشته باشد، پس باید در نظر داشت تا اشتباه در طراحی لوگو در چنین شرایطی مشکل ساز نشود.

  • عناصر استاتیک یا پویا

یکی از عناصر مهم و قابل توجه در طراحی لوگو، ایجاد یک لوگوی پویا و ایستا است. لوگوی پویا با توجه به زمینه آن قابل تغییر است، اما لوگو ایستا در هر شرایطی یکسان و ثابت خواهد بود.

  • رنگ

فراتر و مهم تر از فرم، رنگ های لوگو هستند. یک لوگو ممکن است سیاه، سفید، سیاه و سفید و یا پالتی از رنگ ها باشد.

  • تصویرسازی

 

اشتباه رایج در طراحی لوگو

 

 

گاهی ممکن است تایپوگرافی با نمادها همراه شود. این می تواند معرف یا متشکل از عناصر و تصاویر هندسی انتزاعی باشد. در برخی موارد لوگو از عناصر تزئینی مانند خطوط، علائم نگارشی بصری مثل ستاره های ریز و خطوط نقطه دار تشکیل می شود و حتما نباید یک تصویر منسجم، مستقل و خاص ایجاد شود.

مطالعه بیشتر:

 نمادشناسی در طراحی لوگو

کلام پایانی

آرم ها یا لوگوها همان چیزی هستند که در ذهن افراد باقی می مانند و با هر بار دیدن آن ها، نام برند در ذهن تداعی می شود. آرم شرکت های معتبر به شکلی طراحی می شوند که اثرگذار بوده و هرگز از ذهن مشتری و مخاطب پاک نمی شود و حتی با تاثیرگذاری مثبت بر اذهان مردم، آن ها را به سمت محصولات، تولیدات و فعالیت های شرکت ها جذب می نماید.

 

امیدواریم از مطالعه مقاله 9 اشتباه رایج در طراحی لوگو بهره کافی را برده باشید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =