گیمبال چیست؟

گیمبال چیست و چه کاربردی دارد؟

عکاسان و فیلم برداران با تجربه و حرفه ای، برای گرفتن فیلم یا عکس از یک سوژه متحرک آن را با کمک گیمبال در حافظه دوربین خود ثبت و ذخیره می کنند. در نظر داشته باشید که این نوع محصول می تواند از یک جسم ثابت نیز در جهت های متفاوت عکس یا فیلمبرداری کند. البته این ابزار بیش تر برای فیلمبرداری ها کارساز است و کیفیت یک فیلم را دو چندان می کند. از طرفی این ابزار در حین عکاسی یا فیلمبرداری سعی می کند دست عکاس را نلرزاند تا کیفیت استاندارد یک عکس یا فیلم پایین نیاید بدین منظور اولین ابزاری که یک عکاس در موقعیت شغلی خود خریداری می کند، گیمبال است.

دقت کنید که کمپانی این محصول آن را تنها برای دوربین های عکاسی طراحی و تولید نکرده‌ اند بلکه برای گوشی های هوشمند نیز می توان از این محصول استفاده کرد. همچنین با کمک این نوع ابزار می توان از ارتفاع بالا، یک سوژه را تعقیب کرده و لحظات زیبایی را با آن ثبت و ذخیره کرد.

در آخر اینکه این محصول جایگزین خوبی به جای کوادکوپتر بوده و آن را می توان در سراسر فروشگاه ها و سایت های معتبر با بهترین برند و مدل، خریداری کرد.

تعریف اجمالی از گیمبال
تعریف اجمالی از گیمبال

 

انواع گیمبال

هر محصولی در موقعیت شغلی عکاسی و آتلیه، از انواع مدل و برند هایی تشکیل می شود که گیمبال نیز جزو این نوع ابزار ها است. در ادامه این بحث به معرفی چند نوع مختلف از این ابزار می پردازیم :

  •  مدل سه محوری

همانطور که از اسم این مدل  مشخص است، دوربین یا گوشی هوشمند را در سه جهت به چرخش در می‌آورد یعنی از یک سوژه می تواند تنها در جهت های افقی، چرخشی و عمودی فیلم یا عکس بگیرد. البته در نظر داشته باشید که این مدل از محصول، در سراسر فروشگاه های ایران جزو پر فروش ترین محصولات شناخته می شود و خیلی از عکاسان با تجربه برای روند بهتر کار خود، این مدل از گیمبال را خریداری می کنند.

از طرفی در سینما های کشور، فیلمبرداران یک سریال نیز از این مدل برای فیلم ساختن استفاده می کنند.

یک نمونه از گیمبال مدل سه محوری

یک نمونه از گیمبال مدل سه محوری
  • مدل دو محوری

گیمبال دو محوری را عکاسان برای گرفتن فیلم یا یک عکس از ارتفاع بالا با کمک کوادکوپتر، انتخاب می کنند زیرا این نوع مدل از محصول، تنها در دو جهت می تواند به چرخش در بیاید یعنی در جهت افقی و عمودی به راحتی قادر است از یک سوژه عکس یا فیلم بگیرد. البته در نظر داشته باشید که وزن این نوع گیمبال سبک است و به راحتی می توان آن را به هر مکان، حمل کرد. در آخر اینکه این نوع محصول نیز مشتریان و طرفداران زیادی به خود دارد.

یک نمونه از گیمبال مدل دو محوری

یک نمونه از گیمبال مدل دو محوری
  •  مدل براشلس

این مدل از گیمبال، در حین عکاسی یا فیلمبرداری سرعت بالایی را به خود اختصاص داده است که این عامل کیفیت یک عکس یا فیلم را بالا می برد. البته در نظر داشته باشید که گیمبال مدل براشلس، قیمت بالایی نیز دارد که برای هر فردی مناسب نیست و بایستی عکاسان با تجربه و با حرفه آن را خریداری کنند در غیر این صورت کار با آن برای افراد تازه کار سخت است.

از طرفی این مدل از محصول در مقایسه با مدل های دیگر گیمبال، در رتبه اول جدول قرار دارد زیرا وضوح یک عکس یا فیلم با کمک این مدل، نسبت به وضوح و شفافیت یک عکس با مدل های دیگر گیمبال خیلی فرق دارد.

همچنین بخوانید: تجهیزات مورد نیاز عکاسی صنعتی

 

یک نمونه از گیمبال با مدل براشلس

یک نمونه از گیمبال با مدل براشلس
  • گیمبال مدل سروو

همانطور که می دانید مدل سروو نسبت به مدل های براشلس و چند محوری، قیمت پایینی دارد و وزن آن نسبتاً سبک است. توجه داشته باشید که این مدل را اغلب افرادی که به شغل عکاسی حساس هستند، انتخاب می کنند زیرا قدرت مانور این مدل از گیمبال بالا بوده و روی روتور ها استفاده می شود. البته قدرت لرزش این محصول بالا بوده و طرفداران زیادی ندارد. بدین منظور توصیه می شود مدل براشلس را جایگزین این نوع کنید زیرا سرعت عملکرد و وضوح یک عکس یا فیلم در براشلس بالاتر از سروو است.

یک نمونه از استابیلایزر با مدل سروو

یک نمونه از گیمبال با مدل سروو

در حالت کلی در قسمت فوق مقاله، تعدادی از مدل و انواع این ابزار  را برای شما مخاطبان مطرح کردیم ولی توصیه می شود قبل از خرید این نوع محصول، یک بار مقاله مورد نظر را مطالعه فرمایید تا با کاربرد و کارایی هر یک از مدل های گیمبال آشنا شوید.

از طرفی توصیه می شود گیمبال مدل سه محوری و براشلس را برای کار عکاسی و فیلمبرداری خود انتخاب کنید زیرا از لحاظ فنی و کارایی در رتبه اول جدول قرار دارند.

تعریفی از انواع و مدل های گیمبال

تعریفی از انواع و مدل های گیمبال

 

مطالعه بیشتر: سوالات متداول دوربین عکاسی

 

طرز کار گیمبال

در ابتدای بحث ضروری است که بدانید، نام دیگر گیمبال، استابیلایزر است که اغلب عکاسان آن را به این نام می شناسند. همانطور که می دانید کار کردن با گیمبال کار عکاسی یا فیمبرداری را راحت و آسان می کند پس در ادامه چند نکات مهم در نحوه کار با این نوع ابزار را مطرح می کنیم:

  • اول از همه در نظر داشته باشید که، دوربین مورد نظر روی گیمبال را به چپ حرکت ندهید زیرا این نوع محصول بلافاصله در مقابل حرکت دوربین مقاومت می کند و این عامل باعث می شود که عکس و فیلم مورد نظر با کیفیت بالا در اختیار مشتریان قرار نگیرد.
  • همچنین دقت کنید که یک مدل از استابیلایزر را مورد استفاده قرار دهید زیرا این چند مدلی بر روی فیلمبرداری تأثیر می گذارد و وضوح یک عکس را پایین می آورد.
  • از طرفی توصیه می شود حرکات تیلت، رولینگ و پنینگ را در حین کار با این نوع محصول استفاده کنید.
  • عکاسان زیادی در حین عکاسی با این نوع محصول یک محور را برای حرکت دادن سوژه به طرف بالا و پایین در نظر می گیرند که این کار کیفیت عکس یا فیلم را بالا می برد.
با نحوه کار گیمبال آشنا شوید

با نحوه کار استابیلایزر آشنا شوید

تنظیمات استابیلایزر

در ابتدای کار خود با گیمبال بایستی تنظیمات آن را بشناسید و بررسی کنید تا در حین کار با مشکل مواجه نشوید. برای تنظیم کردن تنظیمات یک گیمبال بایستی قبل از شروع کار، دوربین مورد نظر را آماده کنید و روی پایه قرار دهید تا دوربین یا گوشی هوشمند راه ‌اندازی شود. سپس در مرحله دوم کالیبراسیون دوربین یا گوشی هوشمند را روی پایه تنظیم کنید تا وزن آن روی تمام جهت پایه پخش شود و در آخر اینکه گیمبال را فعال کنید تا عملکرد خود را به نمایش بگذارد.

لازم به ذکر است که برای فعال کردن یا روشن کردن عملیات یک گیمبال، دستورالعمل هایی که روی دفترچه راهنما وجود دارد، را به صورت مرحله ایی طی کنید و توجه داشته باشید که تنظیمات آن را به هم نریزید در غیر این صورت گیمبال مورد نظر عمل نخواهد کرد.

آشنایی با تنظیمات و راه ‌اندازی یک گیمبال

جمع بندی

اغلب افراد عادی و عکاس، با ابزار گیمبال آشنایی دارند و می دانند که برای عکاسی یا فیلمبرداری از یک سوژه متحرک و ثابت، این نوع محصول بسیار مهم و با ارزش است. اگر عکاسی از لرزش دست رنج می برد توصیه می شود حتماً یک گیمبال در حین کار، داشته باشد تا کیفیت یک عکس یا فیلم از سوژه را پایین نیاورد. از طرفی گیمبال مدل ها و برند های زیادی دارد که خریدار می تواند در سایت های معتبر یا فروشگاه های شهر خود، گیمبال مورد نظر خود را انتخاب کند و با کمک این نوع ابزار، عکاسی صنعتی یا عکاسی حرفه ایی را داشته باشد و مشتریان و طرفداران زیادی را به خود جذب کند.

تعریفی مختصر و مفید از استابیلایزر

تعریفی مختصر و مفید از گیمبال

در آخر اینکه این ابزار در چند جهت چرخش یا حرکت می کنند و این عامل باعث بالا بردن وضوح و کیفیت یک عکس و فیلم می شود.

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =