نکات تخصصی عکاسی مینیمالیستی

عکاسی مینیمالیستی

نکات تخصصی عکاسی مینیمالیستی

شاید برای شما هم سوال  پیش باشد که عکاسی مینیمالیستی چیست ؟ و چگونه می توان عکس های خیره کننده گرفت؟ مجموعه طرح گندم در این مقاله قصد دارد؛ نکات کلیدی و کاربردی مهمی را درباره ی عکاسی مینی مالیستی برای شما عزیزان شرح دهد با ما همراه باشید. عکاسی به سبک مینی مالیستی یا بهتر است بگویم، عکاسی با تکنیک مینی مالیسم یک سبک محبوب هنری است که طرفداران خاص و بسیاری دارد. این روزها نمایش زیبایی در کمال سادگی هنری است که مردم آن را وارد زندگی و هنرهای نمایشی خود مانند هنر عکاسی کرده اند. پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه مقاله به صفحه عکاسی هوایی طرح گندم مراجعه کنید.

عکاسان مبتدی و یا کسانی که به تازگی در این حرفه شروع به کار کردند، اغلب به سراغ عکاسی مینی­ مالیستی می روند و به این تکنیک علاقه نشان می دهند. باید بدانید که این تکنیک به تنهایی یک سبک نیست و می توان از این آن در سبک های مختلف عکاسی مثل: عکاسی منظره، پرتره، معماری حتی در عکاسی خیابانی و …  نیز استفاده کرد.

مختصر راجع به سبک مینمال

احتمالا بارها کلمه مینیمال را در کنار واژه ای دیگر شنیده اید؛ مثلا: طراحی مینیمال، دکوراسیون مینیمال، زندگی مینیمال، نقاشی مینیمال… حتی مینمال نویسی، همانطور که میبینید این روزها مردم گرایش بیشتری به سادگی دارند و ترجیح می دهند از پیچیدگی ها دوری کنند.

در واقع minimal یک کلمه لاتین است که در زبان فارسی به معنی حداقل معنا می­شود، به طور کلی مینیمال یک مفهوم انتزاعی در هنر است. که با توجه به کاربرد این کلمه می­توان گفت؛ سبک مینیمال یعنی استفاده حداقل ترین ها به شیوه ای زیبا و چشم گیر، که به این سبک به طور مفهومی سادگی نیز معنا می شود.

در عکاسی مینیمالیستی سبک عکاسی مینیمالیستی اشکال، رنگ ها، بافت ها و همچنین خطوط با یکدیگر ترکیب می­شوند و این ترکیب می­تواند هر بیننده ای را شگفت زده کند. با روی کار آمدن سبک مینیمال و محبوبیت عمومی آن، دیگر سادگی به معنای خستگی و کمی به معنای ناخوشایند؛ تعبیر نمی­شود بلکه می­توان گفت این سبک شیوه زندگی خیلی ها را متحول کرده است.

مختصر راجع به عکاسی مینیمالیستی

کاربردهای عکاسی مینیمالیستی

عکاسی مینیمالیستی که به نام عکاسی مینی مالیسم نیز شناخته می­شود، به شما کمک می­کند تا بتوانید حتی با امکانات کم  هم در یک فضای تقریبا خالی با ترکیب رنگها، خطوط و اشکال  پست و عکس های جذاب تهیه کنید.

بنابراین اگر در شبکه های اجتماعی فعالیت دارید و تلاش می­کنید تا هرچه سریع تر صفحه ی شما رونق بگیرد و دیده شوید، استفاده از این تکنیک یکی از راه های ساده و سریع برای جلب توجه کردن در شبکه های اجتماعی است. در عکس ها مینیمال معمولا تمرکز بر روی سوژه بوده؛ بنابراین شما می توانید با کمی خلاقیت محصول خود را به زیبا ترین و ساده ترین شکل به دنبال کننده های خود نشان دهید.

3 نکته مهم در عکاسی مینی مالیستی

  1. اگر سوژه شما کوچک است؛ بهتر است فضای باز و خالی اطراف را خیلی نشان ندهید و سعی کنید روی سوژه اصلی فوکوس و زوم کنید. البته هنوز عکاسانی هستند که عکس ها را با توجه به سوژه اما با نمایش فضا های خالی زیادی میگیرند؛ مانند تصویر یک درخت با زمین پوشیده شده از برف، اما برخی دیگر عناصر غیر مینی­ مالیستی دیگری را در عکس  با فضای سوژه ترکیب می کند.به همین علت شما با توجه به نیاز خود این نکته را در نظر بگیرید و بهره ببرید؛ زیرا هر دو روش می تواند سوژه را زیبا نشان دهد این کاملا به شما بستگی دارد.
  2. اهمیت فضای منفی در عکاسی را یاد بگیرید، یکی از پر اهمیت ترین نکات و ویژگی برجسته در عکاسی مینیمالیستی ، اضافه کردن فضای منفی به عکس است. این مفهوم که سال ها است به هنر­هایی مانند: معماری، طراحی، مجسمه سازی و … اضافه شده است؛ میتواند حاشیه ای خلاقانه و زیبا برای عکس به وجود بیاورد.

اما فضای منفی چیست؟ فضای منفی به زبان ساده استفاده از فضا های ساده (دریا، آسمان، چمنزار، دیوار و… ) که باعث می شود تمرکز بیننده به سمت سوژه اصلی جذب شود می­گویند. معمولا فضا های منفی باعث برانگیخته شدن احساسات مخاطب می شود؛ بنابراین شما می توانید به راحتی عکسی ساده و زیبا بگیرید. اگر بخواهید عکس فضای منفی بگیرید؛ می توانید با لنز دوربین زاویه باز (wide lens)  یا با هر لنز و دوربینی با حفظ فاصله بیشتر تصویر را ثبت کنید.

  1. نکته سوم این است که شما نباید هیچ گونه بهم ریختگی در تصویر داشته باشید؛ همانطور که در بالا اشاره کردیم اولین اصل در تکنیک عکاسی مینیمالیستی سادگی و ترکیب خطوط و رنگها است. بنابراین واضح است که در تصویر باید همه چیز چیدمان و نظم به خصوصی داشته باشد. چرا که این نظم نیز باعث تمرکز مخاطب روی سوژه اصلی می شود در نتیجه هر چه شلوغی اطراف سوژه را کمتر کنید عکس شما به این سبک نزدیک تر خواهید بود.

تا زمانی که سه نکته مهم و ذکر شده را به هنگام عکاسی رعایت کنید تلاش شما برای ثبت عکس با تکنیک مینی مالیستی با موفقیت همراه است و شما می توانید با استفاده از خلاقیت خود تصاویر کم نظیری را ثبت کنید.

 عکاسی مینیمالیستی

چند ترفند ساده برای عکاسی مینی

اگر در ثبت تصاویر به سبک عکاسی مینیمالیستی مصمم هستید می توانید یک قدم فرا تر بروید. با ما هم گام باشید.

  • مکان پس زمینه توجه کنید؛ و آن را با دقت بیشتر انتخاب کنید زیرا این فضای منفی است که می تواند خلاقیت شما را به تمام و کمال به نمایش بگذارد. بنابراین سعی کنید به مکان هایی بروید که فضای آن پتانسیل گرفتن عکس های مینی­مالیستی را داشته باشد؛ مثل: عکاسی از پرواز مرغ دریایی بر فراز آب­ها، در واقع پرنده سوژه اصلی و دریا همان فضای منفی تلقی می شود. کمی فکر کنید حتما فضا ها یا مکان های زیادی برای رفتن در اطرافتان وجود دارد.
  • اگر قصد ندارید تصویر فضای منفی را خودتان بگیرید کافیست از یک پس زمینه سفید یا دیگر پس زمینه هایی با رنگ های خنثی و پاستیلی استفاده کنید. این پس زمینه ها را می­توانید با یک جستجو ساده در اینترنت دانلود کنید.
  • دوربین متناسب استفاده کنید. شما می توانید با هر دستگاهی عکس برداری کنید؛ اما اگر بخواهید عکس هایی با کیفیت بیشتر بگیرید، نیاز به دوربینی با لنز حرفه ای دارید. البته این روزها موبایل ها مجهز به دوربین هایی هستند که تصاویر با کیفتی ثبت میکنند؛ بنابراین می توانید با خیال راحت از آنها به جای دوربین حرفه ای استفاده کنید.
  • زاویه عکس را تغییر دهید؛ شما می­توانید با یک تغییر کوچک در زاویه عکس خود تصویری متفاوت بگیرید. در برخی از سبک های عکاسی این امر ساده است مثل عکاسی پرتره زیرا می توانید از سوژه بخواهید به نحوه دیگری بایستد اما در برخی از سبک ها مثل عکاسی خیابانی تغییر زاویه موضوع راحتی نخواهد بود بنابراین باید بتوانید در موقعیتی قرار بگیرد که کنترل صحنه را در دست داشته باشید.

 

عکاسی مینیمالیستی

 

 

کلام آخر

بسیاری از عکاس های سبک مینی مالیستی؛  برای زیبایی بیشتر و حرفه تر دیده شدن عکس هایشان از رنگ و نور و جلوه های خاص بر روی تصاویر استفاده می­کنند؛ شما نیز می توانید بعد از یادگیری نکات بالا به سراغ این مرحله بروید و جلوه ی عکساتان را بیشتر کنید تا تاثیر گذاری ویژه ای را روی مخاطبانتان داشته باشد.

حالا با توجه به مطالبی که خواندید متوجه می­شوید که چرا اغلب در تبلیغات از سبک عکاسی مینیمالیستی استفاده می شود این امر تصادفی نیست. این سبک میتواند احساسات ببینده را به چالش بکشد که نمی­توان برای تبلیغات از آن چشم پوشاند.

امیدواریم که کمال استفاده را از این مقاله برده باشید، حال که برای عکاسی مصمم هستید؛ بهتر است مقالات مرتبط با عکاسی را نیز مطالعه کنید تا مطالب بیشتری دستگیرتان شود.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هشت =