عکاسی فاین آرت چیست؟

عکاسی فاین آرت

عکاسی فاین آرت چیست؟

به طور کلی عکاسی فاین آرت یکی از پرطرفدارترین زمینه های عکاسی بوده و به توصیف دقیق محیط اطراف می پردازد. این سبک از عکاسی، عکس هنری یا هنرهای زیبا هم نامیده شده و دارای معیار ذهنی مشخصی می باشد. همچنین در این سبک از روش جان بخشیدن به تصویر استفاده کرده و هنرمند در ذهن خود، تصویر عینی منظره را ثبت می کند. از تکنیک فاین آرت برای عکاسی محیطی در تیم عکاسی شرکت تبلیغاتی طرح گندم به میزان زیادی استفاده می شود و همین دلیلی برای پرطرفدار شدن عکاسی صنعتی طرح گندم شده است.

چگونه عکس های فاین آرت و هنری بگیریم:

  1. بررسی آب و هوا: بررسی آب و هوا، یکی از مهم ترین کارهایی است که باید هنگام عکاسی فاین آرت انجام شود تا تصویر جذابی ایجاد کنید. به عنوان مثال بررسی زوایای نور به شما کمک می کند تا از صحنه های کسل کننده دوری کرده و مناسب ترین نوع نور را برای تصویربرداری انتخاب کنید. به عبارتی دیگر پیش بینی آب و هوا منطقه مورد نظر قبل از عکاسی به شما کمک می کند که بهتر زمان عکاسی را متناسب با نور محل انتخاب کنید.
  2. بهره گیری از خلاقیت هنری: خلاق بودن در عکاسی فاین آرت یکی از بهترین روش هایی است که دیدگاه بی نظیری برای شما ایجاد می کند. به عنوان مثال می توانید از مناظری که مشاهده کرده اید، با بیشترین احساس تصویربرداری کرده و یک عکس منحصر به فرد ثبت کنید. همچنین برخی از عکاسان در این امر از روش های صحنه سازی و ایجاد تصویر نیز استفاده می کنند.
  3. انتخاب یک سوژه هیجان انگیز: برای عکاسی فاین آرت بهتر است سوژه ای انتخاب کنید که به خوبی توجه مخاطب را به خود جلب کند چرا که برقراری ارتباط با سوژه موجب افزایش جذابیت تصویر ثبت شده نیز می شود. به عنوان مثال می توانید از سوژه هایی مانند درب های روستایی، گل ها و گیاهان جذاب، قطرات باران، الگوهای چالش برانگیز و… استفاده کنید که تاثیر بیشتری بر بیننده بگذارد.
  4. استفاده از رنگ ها و حالت های گوناگون: به طور کلی عکاسی فاین آرت اغلب نشان دهنده موضوعات و حالات تعدد بوده و تصاویر منحصر به فردی را به تصویر می کشد. با استفاده از تکنیک های نقاشی و بهره گیری از رنگ بندی های متنوع می توانید احساسات موجود در تصویر را به خوبی افزایش دهید. همچنین از عنصر رنگ اغلب به منظور برانگیختن احساسات مخاطب استفاده می شود که روش مناسبی جهت جان بخشیدن به تصاویر نیز می باشد. به عنوان مثال استفاده از رنگ هایی مثل آبی و نارنجی، موجب ایجاد تن های سرد و گرم در عکاسی فاین ارت شده و هم آرامش بخش بوده و هم انرژی مثبت به تصویر انتقال می دهند.
  5. استفاده از تاری حرکتی هنگام عکاسی: استفاده از تاری حرکتی هنگام تصویر برداری و آزمایش کردن عکاسی یکی از بهترین روش ها برای ثبت تصاویر منحصر به فرد می باشد. به عنوان مثال برای این امر می توانید از سوژه های متحرک عکس برداری کنید یا هنگام عکاسی فاین آرت، همزمان به فشردن دکمه دوربین را به آرامی حرکت دهید. بنابراین روش های مختلفی برای این نوع عکس برداری وجود دارند که موجب ایجاد تاری حرکتی در تصویر می شوند.

عکاسی فاین آرت

هدف عکاسی فاین‌ آرت

عکس های فاین آرت در حقیقت با هدف ایجاد اثر هنری جذاب ثبت شده و موجب تقویت خلاقیت هنرمند نیز می شود. به منظور ایجاد یک اثر هنری و عکس مستند در عکاسی فاین آرت باید از اصول مشخصی پیروی کنید. ثبت یک عکس فاین آرت در حقیقت به معنای ثبت تصویری است که جنبه واقعی سوژه موجود در عکس را به خوبی به تصویر کشیده و مخاطب را به نوعی چالش هیجان انگیز دعوت کنید. به عبارتی دیگر عکس های فاین آرت، نوعی دیدگاه شخصی، پیام خاص و مفهوم استعاری را با مخاطب به اشتراک گذاشته و نوعی تصویر جدید خلق می کنند. از طرفی عکاسی فاین آرت تنها مربوط به عکس مستند نبوده و فراتر از مستند سازی عمل می کند. هدف از عکاسی های مستند در حقیقت ثبت یک تصویر، صحنه و سوژه ای است که به همان شکل به مخاطب نشان داده می شوند تا شبیه مشاهدات شاهدان یا محققان تصویر باشند. از طرفی یک عکس فاین آرت باید تقریبا فراتر از نمایش یک صحنه بوده و احساسات عمیق عکاس را به صورت عینی بیان کند. بنابراین هدف اصلی عکس های فاین آرت، عدم وجود عکاس و نظرات شخصی وی داخل عکس است چرا که شخص عکاس باید به صورت کامل داخل عکس غایب باشد.

در عکس پرتره فاین آرت، تصویر تنها با هدف نمایش ساخته شده و ملزم به داشتن خلاقیت بالایی در به نمایش کشیدن تصویر می باشد. همچنین این سبک عکاسی در عکاسی فاین آرت، کاملا برعکس عکاسی خبری بوده و به روایت مستقیم سوژه می پردازد. در عکاسی های پرتره فاین آرت، اصول مشخص وجود دارند که توانایی ژست دادن به سوژه و ایجاد حالت های هنری خاص یکی از مهم ترین آنها می باشد. بنابراین به منظور ایجاد اهداف خاص و جذابیت در تصویر، باید از مهارت ها و خلاقیت های منحصر به فردی برای تنظیم حالت سوژه مورد نظر استفاده کنید. از طرفی معیار اصلی عکاسی فاین آرت در حالت پرتره، تنها ثبت دیجیتالی سوژه نیست؛ بلکه از این روش تنها برای ثبت عکس های ژورنالی استفاده می شود. در این سبک عکاسی باید سوژه مورد نظر با جزئیات کامل داخل تصویر ثبت شده و تمرکز اصلی عکس روی آن باشد. به عبارتی دیگر در این روش، عکاس از دوربین به منظور ثبت یک اثر هنری مرتبط با دیدگاه و خلاقیت خود استفاده می کند.

کلام آخر

در نتیجه عکاسی فاین آرت یک روش عالی جهت نمایش دادن ایده ها و دیدگاه های شخصی عکاس است که با بهره گیری از شیوه های هدفمند انجام می شود. این امر در حقیقت فرصتی برای تست خلاقیت فردی و برانگیختن مخاطب است که به شما کمک می کند تا مهارت های عکاسی خود را به خوبی به تصویر بکشید. از طرفی یک عکس فاین آرت باید کاملا واضح بوده و احساسات یک هنرمند را به صورت آشکار بیان سازد.

عکاسی فاین‌ آرت

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 19 =