• 29 50 72 88 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 رمزگشایی سرعت و حرکت شاتر

بازگشت به اصول: رمزگشایی سرعت و حرکت شاتر

یکی از مواردی که من در مورد عکاسی دوست دارم سادگی آن است. اکنون ، من می دانم که این ممکن است بیانیه ای مناقشه برانگیز در دنیای به ظاهر بی پایان عکاسی دیجیتال امروز باشد. صدها دوربین وجود دارد ، به احتمال زیاد هزاران لنز و تقریباً ترکیبات بی حد و حصر در این دو وجود دارد. نه تنها این ، بلکه روش های بسیاری وجود دارد که می توانیم از دوربین های خود استفاده کنیم. مناظر ، پرتره ، تبلیغاتی ، صنعتی ،  عکاسی خیابانی ، معماری ، انتزاعی ، حیات وحش ، طبیعت ... این لیست ادامه دارد. با این وجود ، با وجود همه جنبه های فنی و خلاقانه ، اصول عکاسی حتی امروز نیز به طرز نگران کننده ای ساده باقی مانده است.

 

Image

سرعت شاتر یا زمان شاتر؟


سالها از آن زمان می گذرد ، اما هنوز هم به یاد دارم که اولین باری که فهمیدم سرعت شاتر کاملاً با سرعت و سرعت باز و بسته شدن شاتر دوربین من ارتباطی ندارد ، چقدر گیج و منگ بودم.

تا آن زمان ، به طور شهودی تصور می کردم که بعضی از دوربین ها به راحتی با کرکره های سریعتر از بقیه ساخته شده اند. 

به هر حال ، سرانجام فهمیدم که سرعت شاتر به مدت زمان باز بودن شاتر اشاره دارد و نه به سرعت باز یا بسته شدن مکانیکی آن. به نظر می رسد بسیاری از مفاهیم مربوط به سرعت شاتر در ذهن من کلیک می کنند.

همچنین بخوانید : سه کاربرد برای ISO بالا که ممکن است ندانید

Image

یکی از بزرگترین اخلاقیاتی که این افشاگری ناگهانی ایجاد کرد ، رابطه مستقیم بین زمان باز بودن کرکره و نحوه آشکار شدن حرکت سوژه در تصاویر من بود. در حقیقت ، انیشتین وقتی اظهار داشت که همه چیز در واقع نسبی است ، درست بود.

بنابراین ، به نوعی ، سرعت شاتر آهسته یا سریع وجود ندارد. زمان شاتر بیشتر یا کوتاهتر نسبت به حرکت ذاتی دوربین و سوژه شما وجود دارد.

سرعت شاتر و اثرات حرکت


فقط برای یک لحظه ، بیایید وانمود کنیم که شما سریعترین دونده جهان هستید - مطلقا هیچ انسانی نمی تواند شما را در یک مسابقه شکست دهد. عالیه.

اما اکنون می خواهم شما خود را در حال دویدن در کنار یوزپلنگ به تصویر بکشید.

ناگهان ، سرعت شما خیلی سریع به نظر نمی رسد ، اما اجازه دهید در اینجا متوقف نشویم. بگذارید بگوییم یوزپلنگ تصمیم می گیرد سریعترین هواپیمای جت جهان را مسابقه دهد و جت هر بار برنده می شود. سپس آن جت سریع خشمگین را در مقابل سرعت نور قرار دهید و خوب ، ایده شما به دست می آید.

نکته این است که سرعت شاتر دوربین شما دقیقاً به همان شکل با حرکت در ارتباط است.

Image

سرعت شاتر (یا فکر می کنید زمان شاتر) 1 ثانیه ای وقتی دوربین شما به صورت ایمن روی سه پایه سوار شده باشد ، مشکلی ندارد. دوربین را از روی سه پایه بردارید و با همان سرعت شاتر به صورت دستی عکاسی کنید و عدم ایجاد لرزش دوربین در تصویر دشوار می شود.

همین امر برای حرکت سوژه نیز صادق است. بسته به سرعت شاتر انتخاب شده می توانیم حرکت را تار یا مسدود کنیم.

Image

حرکت سوژه قابل درک به دلیل رابطه بین میزان باز بودن شاتر و سرعت خود سوژه است.

مثالهای عملی
بیایید سرعت شاتر را به طور تصادفی انتخاب کنیم. خواهیم گفت 1/60 ثانیه است. اگر در حال عکاسی از یک جسم ساکن هستید که کاملاً حرکتی نسبت به دوربین شما ندارد ، مانند این پنکه سقفی خاموش ، همه چیز آرام و ساکت به نظر می رسد.

Image

در حال حاضر ، ما فقط می خواهیم وانمود کنیم که شما عاشق عکسبرداری از طرفداران سقف هستید. بنابراین شما تصمیم می گیرید که با فن اکنون روشن ، تصویر دیگری بگیرید و وضعیت تغییر می کند.

تیغه های فن در حال حرکت در فضا بسیار سریعتر از 1/60 ثانیه سرعت شاتر هستند که می تواند باعث تاری تیغه ها شود.

در 1/60 ثانیه ، تیغه ها تار شده اند

Image
این جایی است که انیشتین برای نجات ما درگیر می شود. تمام کاری که ما برای کنترل حرکت پره ها باید انجام دهیم این است که سرعت شاتر خود را بیشتر از سرعت تیغه های فن سقفی کنیم. بیایید شماره گیری کنیم

همچنین مطالعه کنید : آموزش عکاسی تبلیغاتی در خانه

… و 1/500 ثانیه حرکت تیغه ها را کاملاً مسدود می کند. توقف دیگر سریعتر (1 / 1000مین) و حرکت متوقف می شود.

Image

چگونه سرعت شاتر با ISO و دیافراگم ارتباط دارد؟


بنابراین چگونه سرعت شاتر دقیقاً در کل مثلث Exposure بازی می کند؟ 

تمام قطعات مثلث: ISO ، دیافراگم و سرعت شاتر. همه آنها میزان و مدت نوری را که به دوربین شما وارد می شود تعیین می کنند. هر یک از این فاکتورها مکمل یکدیگر هستند زیرا شما می توانید با تنظیم متغیرها نسبت به یکدیگر به نتایج مشابهی در معرض قرار بگیرید. در مورد ما ، از آنجا که ما با سرعت شاتر سر و کار داریم ، برای جبران انتخاب سرعت شاتر نیاز به تنظیم دیافراگم و / یا ISO خواهیم داشت.

… و 1/500 ثانیه حرکت تیغه ها را کاملاً مسدود می کند. توقف دیگر سریعتر (1 / 1000مین) و حرکت متوقف می شود.

Image

مقالات آموزشی ما در اینجا  در مورد هر یک از این موضوعات نوشته شده است ، بنابراین من مختصر خواهم گفت.

به زبان ساده ، برای هر توقف کامل در سرعت شاتر ، میزان نوری که وارد دوربین می شود را دو برابر کنید یا نصف کنید. این بدان معنی است که سرعت شاتر 1 / 250th ثانیه دو برابر سریعتر است و به نصف مقدار نور 1/125 ثانیه می رسد.

متناوباً ، سرعت شاتر 1 / 60th ثانیه تقریباً دو برابر آهسته 1 / 125th است و بنابراین دو برابر میزان نور را برای شما امکان پذیر می کند. بنابراین ، 1 / ​​250th ثانیه یک توقف سریعتر از 1 / 125th ثانیه است با 1 / 60th ثانیه یک توقف کندتر است.

هنوز هم ممکن است بگویید ، "اما این چه ارتباطی با دیافراگم و ISO دارد؟" 

این اتصال هنگامی وارد عمل می شود که شما متوجه شوید ISO و دیافراگم نیز با توقف اندازه گیری می شوند ، البته به روشهای کمی متفاوت ، اما با این حال در توقف. این بدان معنی است که ما می توانیم سرعت شاتر را مستقیماً با ISO و دیافراگم خود با تفکر در حد توقف ها مرتبط کنیم.

Image

بگذارید بگوییم ما در حال شات یک سوژه متحرک در 1/60 ثانیه با سرعت F / 5.6 و ISO 100 هستیم. تصویر به درستی نوردهی می شود ، اما سوژه تار است. در می یابیم که سرعت شاتر 1 / 250th ثانیه (دو توقف سریعتر) حرکت را مسدود می کند ، اما همچنین صحنه ما را با دو توقف در معرض نور قرار می دهد زیرا ما به طور موثر میزان نور را به میزان 4 کاهش داده ایم.

برای حفظ قرار گرفتن در معرض نور ، باید به نوعی میزان نور کاهش یافته را از سرعت شاتر سریعتر با افزایش ISO با دو توقف جبران کنیم یا از یک دیافراگم دو برابر بیشتر از F / 5.6 دیافراگم بگیریم. بنابراین برای حفظ همان نوردهی ، تنظیمات نوردهی جدید ما 1 / 250th ثانیه در F / 2.8 و ISO 100 یا 1 / 250th ثانیه در F / 5.6 و ISO 400 خواهد بود.

برخی از ملاحظات در مورد سرعت شاتر


در اینجا چند نکته مفید آورده شده است که باید هنگام سرعت شاتر به خاطر بسپارید. برخی از اینها به سادگی شیوه های روزمره خوبی هستند و برخی دیگر ممکن است برای شما جدید باشد.

هرچه فاصله کانونی لنز شما بیشتر باشد (بزرگنمایی بیشتر) ، حرکت سوژه و لرزش دوربین آشکارتر می شود. بنابراین اگر قصد دارید از سرعت شاتر بیشتری استفاده کنید با اطمینان از داشتن سه پایه محکم و حتی یک شاتر از راه دور برای دوربین خود ، بر این اساس برنامه ریزی کنید.
در بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که نمی توانید تنها با استفاده از تنظیمات دوربین میزان نوردهی خود را یکسان کنید و همچنان به سطح حرکتی که می خواهید برای عکسهای نهایی خود برسید. این جایی است که یک فیلتر چگالی خنثی با کیفیت خوب واقعاً ارزش طلا را دارد. من توصیه می کنم حداقل یک عکس را در کیف خود داشته باشید ، مهم نیست که از چه نوع عکاسی عکس می گیرید.
هنگام عکسبرداری با نوردهی طولانی از آسمان شب ، از "قانون 600" استفاده کنید تا بیشترین زمان شاتر ممکن را قبل از شروع ستاره به دلیل خط کانونی لنزهای شما ، تخمین بزنید. قانون 600 بیان می کند که 600 با فاصله کانونی شما حداکثر سرعت شاتر تقریبی را به شما می دهد که می توانید سایر عوامل قرار گرفتن در معرض آن را پایه گذاری کنید.
با اجرای آنچه به عنوان "قانون متقابل" شناخته می شود ، هنگام عکاسی دستی لرزش دوربین را کاهش دهید. به بیان ساده ، این دستورالعمل بیان می کند که نباید از سرعت شاتر کمتر از 1 فاصله کانونی استفاده کنید. این بدان معناست که با یک سنسور فول فریم و یک لنز 85 میلی متری ، هرگز نباید با سرعت کمتری از 1/85 ثانیه عکس بگیرید. اگر از دوربین سنسور برش استفاده می کنید ، فرمول 1 برابر است (فاصله کانونی x فاکتور برش سنسور). با جستجوی سریع وب می توانید فاکتورهای برش را برای تقریباً همه حسگرهای دوربین دیجیتال پیدا کنید.
هنگام قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ، از قفل آینه استفاده کنید (اگر دوربین شما این ویژگی را دارد). در دوربین های DSLR / SLR ، مکانیزم آینه در هنگام قرار گرفتن در معرض از بین می رود. این امر می تواند باعث لرزش دوربین شود ، به خصوص هنگام استفاده از دوربین سبک و تنظیم لنز. قفل آینه ، آینه را از حالت قبل از قرار گرفتن در معرض خارج می کند تا دوربین تا حد ممکن ثابت بماند.
در هنگام نوردهی بسیار طولانی منظره یاب خود را بپوشانید. دقیقاً مانند قفل آینه ، دوربین های DLSR / SLR از منظره یاب نوری استفاده می کنند که به این معنی است که نور می تواند در معرض دید طولانی از طریق منظره یاب رخنه کند. اگر در معرض نوردهی بیش از حد طولانی (به مدت یک دقیقه یا بیشتر) قرار بگیرید ، بهتر است که منظره یاب را با استفاده از نوار ، پارچه لنز یا پوشش منظره یاب اختصاصی که به برخی از بندهای دوربین متصل می شود ، بپوشانید قرار گرفتن در معرض خود را خراب کنید. به همین دلیل برخی از دوربین های قدیمی فیلم DSLR دارای پوشش منظره یاب داخلی هستند.آدرس : تهران - میدان آرژانتین - خیابان 21 وزرا - پلاک 9 - واحد 3
شماره تماس : 52 71 71 88 - 021 و 29 50 72 88 - 021
تماس مستقیم با کارشناس فروش : 80 46 323 0912
پست الکترونیک : info@tarhegandom.com
لینک های مفید : استودیو عکاسی صنعتی
© تمامی حقوق مطالب برای شرکت تبلیغاتی طرح گندم محفوظ می باشد
طراحی و توسعه توسط واحد وب طرح گندم