سرعت شاتر سریع برای توقف سوژه

سرعت شاتر سریع

سرعت شاتر دوربین سرعت اکثر دوربین ها از 1/4000 تا 30 ثانیه است و بعضی از مدل ها فراتر از این تنظیمات هستند. از نظر نوردهی، سرعت شاتر یک روش عالی برای کنترل میزان نور ورودی به دوربین است، زیرا هر دوربین تعداد زیادی از آنها را برای انتخاب دارد.فراتر از استفاده از سرعت شاتر برای کنترل نوردهی، می توانیم از آنها برای تأثیر در نمای اجسام متحرک در قاب نیز استفاده کنیم. بسته به سرعت شاتر انتخاب شده و حرکت سوژه، می‌توان اجسام متحرک را به صورت فریز یا تار درآورد. سرعت شاتر سریع چیست؟

سرعت شاتر سریع آن است که به اندازه کافی سریع باشد که حرکت یک جسم در حال حرکت را مسدود کند. به طور کلی، سرعت شاتر 1 / 30s و طولانی تر را می توان آهسته در نظر گرفت. سرعت 1 / 250s و کوتاه تر را می توان سریع در نظر گرفت. برای عملکرد سریع انسان، مانند دویدن یا رقص، 1/500 باید عمل را مسدود کند. با حرکت گاه به گاه انسان، مانند راه رفتن یا صحبت کردن، 1/60 احتمالاً در توقف حرکت کار خوب است.

 

سرعت شاتر سریع

 

 

این نمونه ها قوانین کلی هستند و موارد استثنایی زیادی نیز وجود دارد. دونده متوسط شما که از پارک محلی عبور می‌کند احتمالاً با سرعت شاتر 1 / 500s فریز خواهد شد، اما یک ورزشکار حرفه ای ممکن است به 1/1000 یا 1/2000 نیاز داشته باشد. برای یک حلزون با حرکت در داخل باغ ، سرعت شاتر 1 / 30s ممکن است کار کاملا خوبی انجام دهد. مفهوم سرعت شاتر سریع همه مربوط به حرکت سوژه است، اما سرعت 1/250 و سریعتر یک قانون خوب است. سرعت شاتر 1 / 500s یا بیشتر برای جلوگیری از عملکرد سریع انسان توصیه می شود.

1/500 ثانیه با f/2.8 ISO 200 و 85 میلی متر سرعت شاتر درست و غلط وقتی صحبت از سرعت شاتر درست و غلط می شود، همه چیز به نتیجه مطلوب عکاس بستگی دارد. از عکاس دیگر نپرسید که باید از چه سرعت شاتری استفاده کنید مگر اینکه بخواهید عکس شما دقیقاً شبیه عکس او شود! بعضی اوقات می خواهیم سوژه ما فریز شود تا بتوانیم همه جزئیات را از بند بند تا موهای دمیده شده در باد  را به وضوح ببینیم.  همچنین بخوانید: آموزش عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بهترین سرعت شاتر سریع برای سوژه هایی که حرکت می کنند، به نظر می رسد بهترین سرعت شاتر سریع و بهترین سرعت شاتر آهسته وجود دارد. بهترین سرعت شاتر سریع کمترین سرعت است که به وضوح حرکت سوژه را متوقف می کند. اگر می خواهید عملکرد سوژه را مسدود کنید، از سرعت شاتر سریعتر، احتمالاً 1 / 250s یا بالاتر استفاده می‌کنید اگر سوژه حرکتی را نشان می دهد یا در 1 / 250s تار به نظر می رسد، به سرعت شاتر بعدی 1/500 بروید.

این آزمایش را تا رسیدن به سرعت شاتر مطلوب ادامه دهید که به وضوح حرکت سوژه شما را مسدود کند. سرعت شاتر بیش از حد سریع قطعاً حرکت سوژه را متوقف می کند، اما نور کمتری را به ما می دهد، بدین معنی که با تغییر دیافراگم یا تنظیمات ISO باید این کمبود نور را جبران کنید. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد نور به مقله آموزشی نورپردازی در عکاسی مراجعه کنید. بیایید یک دونده را مثال بزنیم که می تواند در 1 / 500s فریز شود. در این مورد، بگذارید بگوییم که 1 / 500s کاملاً خوب عمل می کند و دونده را فریز می کند. برای بقیه  موارد فرض کنید که دیافراگم f / 4 و ISO 100 داریم. فرض کنید اکنون سرعت شاتر خود را به 1 / 8000s تغییر دهیم تا آخرین بیت از حرکت های احتمالی متوقف شود. چه تاثیری دارد؟

 

مطالب مرتبط:

چه موقع از سرعت شاتر استفاده کنیم؟

 

 

 

سرعت شاتر سریع

 

 

رفتن از 1 / 500s به 1 / 8000s در واقع 4 توقف نوری کمتر است. به عبارت دیگر، تصویر ما 4 ثانیه تاریک تر شده است و ما باید این مقدار را با تغییر دیافراگم یا ISO یا ترکیبی از این دو جبران کنیم. ما می‌توانیم دیافراگم را با 4 توقف باز کنیم (f / 4 تا f / 2.8 تا f / 2.0 تا f / 1.4 تا f / 1.0)، اما لنزهای f / 1.0 بسیار کمی در دسترس هستند، بنابراین این یک گزینه دور یا بعید است. با بالا بردن ISO 100 تا 200 تا 400 تا 800 تا 1600) می‌توانیم تصویر خود را روشن تر كنیم، كه این تغییر 4 توقف را جبران می كند. مسئله اینجاست که نویز سنسورها در ISO 1600 بیشتر از ISO 100 است و در نتیجه جزئیات تصویر ما با تمیز و صاف نخواهد بود. این ارقام گام ها را با سرعت شاتر 1 / 500s فریز می کنند. 1/500s F/4.0 , iso 200 به سوژه در حال اجرا خود که در 1/500 ثانیه فریز شده بود برگردیم:

با رفتن به 1 / 8000s برای فریز کردن با عملکرد بیشتر، 4 توقف نور را از دست داده ایم. اگر به یاد بیاورید، ما گفتیم که 1 / 500s کاملاً خوب کار می کرد تا سوژه را فریز کند، بنابراین سریعتر رفتن هیچ فایده قابل تشخیصی نخواهد داشت. از دست دادن 4 توقف نور تأثیر منفی روی تنظیمات دیگر ما می گذارد. تغییر دیافراگم برای جبران کردن ممکن است گزینه مناسبی باشد و تغییر ISO منجر به ایجاد تصویر پر نویز می شود. سرعت شاتر 1 / 500s در این حالت بهترین سرعت شاتر سریع است زیرا حرکت دونده را به اندازه کافی متوقف می کند و اجازه می دهد تا دیافراگم و ISO با تنظیمات بهینه تنظیم شوند.

مشاهده 25 تصویر شگفت انگیز در عکاسی با سرعت شاتر بالا

اطلاعات بیشتر و مشاهده نمونه کارها در صفحه عکاسی صنعتی طرح گندم

 

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =