عکاسی ماکرو با لنز معکوس

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

تکنیک‌های عکاسی ماکرو با لنز معکوس

تکنیک های عکاسی ماکرو با لنز معکوس را بیاموزید!

در مقاله های قبلی من دو روش آسان برای نزدیک شدن به سوژه را بررسی کردم. با استفاده از لنزهای نزدیک و لوله های گسترشی، می‌توانید در اینجا به آنها برسید:

شماره 1 نزدیک شدن با لنزهای کلوزآپ

لوله های فرمت:

در این درس قصد دارم نگاهی به تکنیکی بیندازم که می‌توانید برای نزدیکتر شدن از آن استفاده کنید یعنی عکاسی ماکرو با لنز معکوس پس با استودیو طرح گندم همراه باشید.

اگر قبلاً لنز 50 میلیمتری پرایم یا کیت استاندارد (حدود 18-55 میلی متر محدوده فاصله کانونی) دارید، لنز معکوس عکاسی ماکرو نیز کم هزینه ترین راه برای نزدیک شدن است.

تکنیک لنز معکوس شامل چرخش لنز به گونه ای است که عنصر عقب به سمت خارج قرار گیرد و عنصر جلو رو به بدنه دوربین قرار دارد. برای اتصال لنز معکوس به بدنه دوربین یا لنز دیگری می‌توانید آداپتورهای ویژه خریداری کنید.

عکاسی ماکرو

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

اگر قبلاً این عمل را مشاهده نکرده اید، انجام آن کاری عجیب به نظر می‌رسد. اما کار می‌کند نمودار بالا دلیل آن را نشان می‌دهد. در استفاده معمول، یک لنز 50 میلی متری نور را از فاصله بسیار دور متمرکز می‌کند تا تصویر بسیار کوچکتر باشد و توسط حسگر دیجیتال یا فیلم ضبط شود.

لنز را معکوس کنید و عکس آن اتفاق می افتد. لنز 50 میلی متری آنچه را می بیند بزرگ می‌کند و تقریباً در اندازه واقعی تولید می‌کند.

به دو روش می توانید از روش لنز معکوس استفاده کنید:

1. ماکرو معکوس تک لنز

رینگ معکوس

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

برای اتصال لنز معکوس به دوربین خود از یک حلقه معکوس (تصویر بالا) استفاده کنید. این آداپتورها را می‌توانید ارزان از آمازون یا eBay  و یا سایت‌های فروشگاه ایرانی خریداری کنید. یک طرف مانند فیلتر به انتهای لنز شما پیچ می‌شود، طرف دیگر به پایه لنز دوربین شما متصل می‌شود.

 

عکس بالا نحوه عملکرد آن را نشان می دهد.

اگر لنزی با حلقه دیافراگم manual داشته باشید این روش به خوبی کار می کند. با نزدیک شدن به سوژه عمق میدان کاهش می یابد و در بزرگ‌نمایی‌های به دست آمده از وارونه سازی لنز 50 میلی متری، برای افزایش ناحیه وضوح باید متوقف شوید.

اگر لنز معکوس شما دارای حلقه دیافراگم دستی نیست، نمی توانید متوقف شوید و مجبورید در حداکثر دیافراگم لنز خود کار کنید. با این حال، اجازه ندهید که این روش شما را متوقف کند. از لنز 50 میلی متری معکوس در دیافراگم بیشتر استفاده کنید، برای گرفتن عکس های زیبا.

2. لنز دوقلو در عکاسی ماکرو معکوس

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

برای اتصال لنز معکوس خود به لنز دیگری از یک حلقه اتصال استفاده کنید (در بالا نشان داده شده است). لنز معکوس مانند یک فیلتر کلوزآپ قدرتمند عمل می کند (من فیلترهای کلوزآپ را با عمق بیشتری در اینجا پوشانده ام).

لنز 50 میلیمتری معکوس دارای مقاومت +20 دیوپتر است. لنز معکوس 24 میلی متری دارای قدرت دیوپتر +41.6 است. با توجه به قدرتمندترین لنز کلوزآپ که از قدرت دیوپتر +10 می دانم، می توانید قدرت این تکنیک را ببینید.

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

عکس بالا نحوه استفاده من از این روش را نشان می‌دهد. من یک لنز 50 میلی متری معکوس به لنز پرایم 85 میلی متری خود وصل می‌کنم. در این تنظیمات، لنز 85 میلی متری لنز اولیه و لنز معکوس لنز ثانویه نامیده می‌شوند.

این را می توانید با هر لنز به عنوان لنز اصلی امتحان کنید. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، به بزرگنمایی بیشتری دست خواهید یافت. نکته مهم این است که اندازه نخ فیلتر با یکدیگر مطابقت داشته یا نزدیک به هم باشد، بنابراین شما یک حلقه اتصال خریداری می کنید که آنها را به هم متصل می‌کند. شما در صورت نیاز از یک حلقه اتصال به همراه حلقه پله استفاده می‌کنید.

مزیت ماکرو معکوس لنز دوقلو این است که می‌توانید لنز معکوس را در وسیع ترین دیافراگم باز بگذارید. در عوض برای افزایش عمق میدان، لنز اصلی را متوقف می کنید.

بسته به عدسی که لنز معکوس را به آن متصل می کنید، می توانید تا 3 برابر در اندازه واقعی تولید کنید. این تقریباً سه برابر بیشتر لنزهای ماکرو است.

مراقبت از لنز معکوس

تکنیک لنز معکوس عنصر عقب لنز معکوس شما را به روی عناصر باز می‌گذارد. همیشه باید از لنزهای معکوس مراقبت کنید تا از خاراندن عنصر در معرض خراش جلوگیری شود.

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

اگر یک لوله گسترش دارید، می توانید آن را به لنز معکوس وصل کنید (عکس بالا را ببینید). این به محافظت از عنصر عقب کمک می کند و همچنین به عنوان کاپوت لنز عمل می‌کند.

وضوح تصویر

تکنیک عکاسی ماکرو با لنز معکوس آنقدر شما را به سوژه نزدیک می کند که دستی گرفتن دوربین تقریباً غیرممکن است. برای دستیابی به بهترین نتیجه، از سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین و از کابل برای شلیک شاتر استفاده کنید.

به نظر من بهترین کار این است که از این تنظیمات در داخل خانه استفاده شود، مخصوصاً برای موضوعات ظریف مانند گل. اگر خارج از آن را امتحان کنید، کمترین نسیم گل را به حرکت در می آورد و عکس را خراب می‌کند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه (از نظر وضوح تصویر)، لنز اصلی را حداقل تا f4 متوقف کنید. این عمق میدان را افزایش می‌دهد و همچنین از نرم شدن تصویری که می تواند هنگام استفاده از تکنیک ماکرو معکوس لنز با لنز اصلی در بزرگترین تنظیمات دیافراگم رخ دهد، جلوگیری می‌کند.

نور

برای اینکه سوژه خود را روشن کنید می توانید از نور طبیعی استفاده کنید، البته به شرطی که از سه پایه و سرعت شاتر طولانی برای بدست آوردن نوردهی مورد نیاز استفاده نکنید.

برای عکاسی ماکرو با لنز معکوس از فلش هم می توانید استفاده کنید. شما به فلش ماکرو تخصصی نیازی ندارید. من از Canon Speedlite با یک سافت باکس کوچک استفاده می کنم. این همان چیزی است که من برای گرفتن عکس فوق استفاده کردم. نمودار تنظیم را نشان می دهد.

لنزهای کیت

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

عکاسی ماکرو با لنز معکوس

من برای نشان دادن عکاسی ماکرو با لنز معکوس از لنز 50 میلیمتری پرایم استفاده کرده ام، اما فراموش نکنید که می توانید این کار را با هر لنز دیگری امتحان کنید، گرچه به نظر می رسد 50 میلی متر فاصله کانونی ایده آل است. لنزهای کیت مانند Canon EF-S 18-55mm f3.5-5.6 IS II که در تصویر بالا نشان داده شده بسیار عالی عمل می کنند.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی برای برای خدمت رسانی به شما آماده است، فقط کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

در درس بعدی ما به دنیای شگفت انگیز لنزهای ماکرو خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط : عکاسی ماکرو

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =