اصول طراحی سایت فروشگاهی

وقتی صحبت از طراحی سایت فروشگاهی می شود، اولین فکری که به ذهن می رسد ظاهر صفحه است،  یعنی این که آیا وب سایت جذاب است یا خیر.  اما بدانید که طراحی بسیار فراتر از ظاهر است.  امروزه این یک بخش اساسی و استراتژیک در طراحی یک وب سایت حرفه ای است که باید نکات مهم طراحی سایت فروشگاهی را رعایت کنید.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم،  یکی از بهترین شرکت های تبلیغاتی محسوب می شود که در برنامه ریزی، مدیریت، طراحی و ساخت تبلیغات تخصص دارد و دارای پروژه های بی شمار عکاسی، طراحی و گرافیک و…. می باشد.

 

 

 

 

 

اهمیت طراحی سایت فروشگاهی

جنبه های بصری دارای اهمیت بالایی هستند، زیرا طراحی خوب،  حرفه ای بودن و اعتبار را ثابت می کند. با این حال، ما نمی توانیم فراموش کنیم که طراحی هم چنین مسئول تجربه کاربر با رابط توسعه یافته از طریق جنبه های عملکردی، عاطفی و رفتاری است.  بنابراین، سرمایه‌گذاری در یک وب‌سایت با طراحی جذاب و کاربردی و رعایت نکات مهم طراحی سایت فروشگاهی برای شرکت شما ضروری است تا در محیط دیجیتال، پیام شما را به شیوه‌ای منسجم و مؤثر منتقل کند.

{loadmoduleid 198}

ارائه یک تجربه کاربری خوب برای به دست آوردن نتایج بهتر وب سایت شما بسیار مهم است و این تنها در صورتی امکان پذیر است که طراح دائماً به دنبال حرفه ای شدن باشد. برای بهبود نتایج خود باید به یک مجموعه قابل اطمینان و حرفه ای اعتماد کنید.

معرفی طراحی سایت فروشگاهی

امروزه و با شیوع کرونا،  افراد بیش تری به خرید آنلاین می پردازند.  درصد این گونه خریدها هر سال در حال افزایش است و روز به روز شتاب بیش تری می گیرد.  اکنون تقریباً همه چیز را می توان از طریق اینترنت خریداری کرد و همه آن کالاهایی که به طور سنتی برای آن ها به بازارها و سوپرمارکت ها می رفتیم،  اکنون می توانیم بدون خروج از خانه پیدا کنیم و بخریم.  مقیاس فروشگاه های آنلاین بسیار متفاوت است، از فروشگاه های بزرگ جهان مانند آمازون، علی بابا و غیره گرفته؛ که در آن ها می توانید طیف گسترده ای از محصول را پیدا کنید تا فروشگاه های کوچک.

مانند هر تجارتی،  در طراحی سایت فروشگاهی نیز رقابت زیادی وجود دارد.  این روزها ایجاد و راه اندازی یک فروشگاه آنلاین آسان تر از حدود 10-15 سال پیش شده است.  در حال حاضر فروشگاه های آنلاین بیش تری وجود دارند،  اما فقط آن هایی موفق می شوند که نکات مهم طراحی سایت فروشگاهی را رعایت کنند.

چگونه یک فروشگاه اینترنتی موفق داشته باشیم؟

علاوه بر یک استراتژی سنجیده و بازاریابی خوب،  ایجاد پوسته و ظاهری جذاب ضروری است.  طبق آمار، فرد تنها در عرض چند ثانیه (به طور ناخودآگاه) تصمیم می گیرد که در سایت بماند یا خیر.  تعداد کمی از ما می توانیم مفاهیم زیبا را از زشت،  فقط با نگاه کردن به چیزی تشخیص دهیم،  زیرا ضمیر ناخودآگاه ما متوجه مفاهیمی مانند زشت و زیبا می شود.  به همین دلیل انتخاب با خودمان است که در وب سایت بمانیم یا به فروشگاه های آنلاین دیگر مراجعه کنیم.

چرا طراحی برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است؟

بیایید با این واقعیت شروع کنیم که هدف اصلی هر فروشگاه اینترنتی، فروش است و هدف از طراحی، کمک به فروشگاه برای فروش محصولی به مشتری است.  توسعه یک فروشگاه آنلاین معمولاً از مراحل اصلی مانند تحقیق و تجزیه و تحلیل، مهندسی، طراحی، چیدمان، برنامه نویسی، کنترل کیفیت، راه اندازی پروژه، ارتقاء و پشتیبانی تشکیل شده است.  علیرغم این که مراحل ایجاد بسیار زیاد است، اما در نهایت یک کاربر ساده تجزیه و تحلیل یا طراحی، طرح بندی یا برنامه نویسی را نخواهد دید.

چرا طراحی برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است؟

این ها فرآیندهای فوق العاده مهم و غیرقابل جایگزینی هستند که بدون آن ها سایت به سادگی کار نمی کند،  اما یک کاربر ساده ممکن است حتی در مورد آن ها اطلاعی نداشته باشد.  یک کاربر ساده طراحی را می بیند،  استفاده آسان و سریع از سایت را می بیند و این رابط کاربری همان طراحی آسان برای استفاده کاربر از سایت است.  طراحی خوب باعث افزایش فروش می شود و هدف ما محقق می شود.

همان طور که قبلاً گفتیم؛ اولین چیزی که فرد هنگام ورود به سایت می بیند،  طراحی است.  او بعداً با قابلیت استفاده،  سهولت استفاده و سایر نکات مهم روبرو خواهد شد، اما اولین چیزی که هنگام ورود به یک سایت مخصوصاً یک سایت جدید و  ناشناخته می بیند،  مطمئناً یک طراحی است.  این مهم ترین مؤلفه سایت است که اولین برداشت یک شخص را شکل می دهد و بسیار مهم است که با رعایت نکات مهم طراحی سایت فروشگاهی، این تصور خراب نشود.

یک طراحی موفق برای یک فروشگاه اینترنتی چگونه باید باشد؟

اولین چیزی که باید بدانیم و اذعان کنیم این است که برای مخاطبان وسیعی طراحی می کنیم. کاربران فروشگاه های آنلاین بسیار متفاوت هستند، افراد در سنین مختلف، دیدگاه ها، سلیقه ها و با موقعیت های اجتماعی متفاوت.  بنابراین،  علاوه بر منحصر به فرد بودن بسیار مهم است که طراحی خود را برای هر کاربری، چه یک نوجوان،  چه یک تاجر و… در نظر بگیریم.  همه باید سایت ما را درک کنند؛ زیرا همه ما سلیقه ها و دیدگاه های منحصر به فرد خود را داریم.

قوانین اساسی برای طراحی فروشگاه اینترنتی

کاربردپذیری حرف اول را می زند، نه خلاقیت.   منظور ما از خلاقیت یک ساختار غیرمعمول و پیچیده است که شما واقعاً آن را دوست دارید،  اما در واقع کاربر در سایت گم می شود و متوجه نمی شود کجا کلیک کند و کجا به کاتالوگ نگاه کند.  بنابراین،  باید یک سایت راحت و قابل درک ایجاد کنیم که در آن هر عنصر کاربر را راهنمایی می کند یا به او می گوید که چه اقداماتی را انجام دهد.  او باید به سرعت اطلاعات را به دست آورد و تصمیم به خرید بگیرد.

سبک منحصر به فرد

برای متمایز کردن خود از رقبا،  باید سبک منحصر به فرد خود را ایجاد کنید.  برای توسعه هویت و برندسازی،  فونت،  رنگ،  لوگو،  شعار و علامت تجاری نیاز است.  بنابراین، کاربر تصویری از شرکت شما را در ذهن خود ثبت می کند که به او کمک می کند تا بلافاصله به تبلیغات شرکت پاسخ دهد.

جلوه بصری

از نکات مهم طراحی سایت فروشگاهی این است که صفحات پر از متن  ایجاد نکنید.  آن را با تصاویر و فیلم ها پر کنید.  به عنوان مثال، اگر نیاز به نشان دادن گارانتی برای یک محصول و مدت زمان بازگشت دارید، نمادهایی را به متن اضافه کنید که نشان دهنده اهمیت این اطلاعات برای مشتری است.

سرصفحه یا هدر سایت

از دیگر نکات مهم طراحی سایت فروشگاهی  این است که لوگو، شماره تلفن، آدرس فروشگاه، دکمه های سفارش،  منوها،  جستجو و فیلترها را به هدر سایت اضافه کنید.

پیاده سازی قابلیت استفاده آسان

قابلیت استفاده از سایت به شما کمک می کند تا به سرعت و به راحتی در فروشگاه آنلاین پیمایش کنید. کاربر باید بداند که چگونه به سبد خرید برود و سفارش دهد، چگونه هزینه آن را پرداخت کند و از کجا آن را دریافت کند.  او باید همه دکمه ها و نمادها را یکجا ببیند.

سخن پایانی

بر اساس اطلاعات دریافتی از مشتری و تجزیه و تحلیل مخاطبان هدف، طرح  اولیه وب سایت را طراحی کنید. در صورتی که طراحی با قابلیت استفاده سازگار باشد،  خرید از فروشگاه اینترنتی برای کاربران آسان تر می شود. طراحی یک فروشگاه آنلاین باید مورد توجه قرار گیرد،  یعنی وظیفه یک طراح UX ایجاد ترکیبی از رنگ، فونت و زمینه مناسب است که کاربر را به راحتی به خرید هدایت کند.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 20 =